Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Attiecības, kopdzīve un laulība  ir sarežģīti mehānismi. Mēs nedzīvojam ilūzijās par to, ka tajās nebūs ne sāpes, ne pāridarījumi. Pat saskanīgā savienībā var gadīties kritumi, kurus iespējams pārvarēt tikai ar kopēju darbu. Iespējams, tavs partneris ir tevi sāpinājis, izteicis dziļu nožēlu un atvainojies, savukārt tu pateici, ka piedod pāri nodarījumu. Tomēr laikam ejot jūti, ka sāpes nav mazinājušās un patiesībā neesi piedevusi. Pat tad, ja tici, ka partneris vairs šādi nerīkosies, un piedošana ir tas, kas nāks par labu gan tev, gan viņam, kāpēc nespēj piedot un palaist nodarīto?

Amerikāņu pāru psihoterapeits un attiecību speciālists Ričards Nikastro skaidro, ka  šķēršļi piedošanai var būt dažādi. Bieži vien tie slēpjas mūsu zemapziņā - prāta daļā, ko nespējam tik viegli kontrolēt un ietekmēt.

Zemapziņas spēks

Mūsu prāts ir spēcīgs, sarežģīts un neticami niansēts, turklāt tam ir dažādi līmeņi: ir apzinātais prāts jeb apziņa, ar kuru mēs sazināmies ikdienā, bet zem šīs virskārtas darbojas zemapziņa. Tā neatpūšas ne mirkli, neatkarīgi no tā, ko darām ikdienā. Brīžos, kad jūtamies iestrēguši, neraugoties uz visiem centieniem tikt pāri situācijai, ir vērts iedziļināties un meklēt iemeslu tieši prāta dziļākajos nostūros.

piedošana attiecības
Foto: VERONIKA VEGERA

Sliktā ziņa ir tā, ka zemapziņā apslēptās informācijas šķetināšana nav nekas vienkāršs, turklāt var prasīt ļoti ilgu laiku. Visbiežāk tā cenšas mūs pasargāt no neapzinātas vainas sajūtas vai citiem aspektiem. Labā ziņa - tiklīdz mēs piekļūstam šai informācijai un sākam izprast, kādēļ mums ir grūtības piedot savam partnerim, šķēršļi piedošanai mazinās, mēs piedzīvojam progresu un izjūtam un atvieglojumu.

piedošana attiecības
Foto: VERONIKA VEGERA

Neapzinātais kauns

Kauns ir spēcīgs dzinējspēks cilvēka dzīvē un tas var maskēties kā citas emocijas, tāpēc to ir grūti atklāt. Tas var pamatīgi ietekmēt attiecības un lēmumu pieņemšanu. Lai padarītu to vēl sarežģītāku, kauna sajūta bieži ir neloģiska. Tas nozīmē, ka reizēm mēs varam izjust kaunu situācijās, kurās skaidri zināms, ka mums nav jākaunas.

Piemēram, kad draudzene stāsta par savu lielo paaugstinājumu darbā, izjūti spēcīgu kauna vilni par to, ka neesi kāpusi pa karjeras kāpnēm. Pat tad, ja strādājat dažādās nozarēs, un nekādā veidā nekonkurējat, kauns var likt tev turpmāk izvairīties no draudzenes. Līdzīgi kauns mūs var ietekmēt arī partnerattiecībās. Tas liek mums justies mazvērtīgiem. Iespējams, tieši kauna izjūta ir galvenais šķērslis piedošanai, jo nejūtamies partnera atvainošanās cienīgi.

piedošana attiecības
Foto: VERONIKA VEGERA

Degradējošā vainas apziņa

Psihoterapeits Nikastro skaidro, ka vainas apziņa ir kā dubļi, kuros slīgstam, un kas notraipa visu, kas iepriekš bijis tīrs. Vainas apziņa cilvēkus piemeklē neticami bieži, un pat tad, ja nav redzamu iemeslu, lai justos vainīga, tā piezogas un dara savus posta darbus zemapziņas līmenī. Līdzīgi kā kauns, arī vainas apziņa ne vienmēr ir skaidri redzama. Iespējams, tev būs vajadzīgs laiks, lai definētu konkrēto sajūtu, šajā gadījumā - šķērsli piedošanai.

Problēmu risināšana var būt apgrūtināta, īpaši, ja zemapziņā uzskati sevi par līdzvainīgu partnera pāri darījumā. Iespējams, šausti sevi par to, kādēļ otra puse šādi rīkojusies, vai jūties vainīga, ka šobrīd esi nostādīta augstākā pozīcijā nekā viņš, jo lūdzot piedošanu, viņš iemetis bumbiņu tavā lauka pusē un tālākā attiecību nākotne ir tavās rokās.

piedošana attiecības
Foto: VERONIKA VEGERA

Slēptās bailes

Arī bailes ne vienmēr ir pati acīmredzamākā emocija.

Brīžos, kad otrs mūs sāpinājis, tādas emocijas kā vilšanās un dusmas ir daudz skaidrāk izjūtamas. Tomēr, ja ir grūti piedot savam partnerim, iespējams zem acīmredzamo emociju plīvura paslēpušās tieši bailes.  Varbūt baidies, ka piedodot savam dzīvesbiedram, būsi atvērtāka sāpēm un jutīsies neaizsargāta. Varbūt baidies, ka partneris varētu izrīkoties līdzīgi arī nākotnē. Neatkarīgi no baiļu iemesla, patiesa piedošana iespējama tikai tad, kad esam nolaiduši savus ieročus un vairogus. Stiprās attiecībās mums jāspēj atpazīt savus pašaizsardzības mehānismus un jāmācās piedot  sāpīgos brīžus ar noteikumu, ka tie nav pilnībā sagrāvuši attiecību pamatus.

piedošana attiecības
Foto: VERONIKA VEGERA

Raksta autore: ELISA RUDZĪTE

Foto: VERONIKA VEGERA


Lasi arī: MĀKSLA PIEDOT. SEV UN OTRAM

Citi Raksti