Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

VISS PAR UN AP NETRADICIONĀLĀM KĀZĀM

VISS PAR UN AP NETRADICIONĀLĀM KĀZĀM

Tradicionālas kāzas, netradicionālas kāzas – ko šie jēdzieni vispār nozīmē laikmetā, kad katrs nākamais pāris, plānojot savas kāzas, vēlas pārsteigt citus un paši sevi? Senāk par tradicionālām kāzām tika sauktas tās, kur līgavainis savu līgavu nes pāri septiņiem dažādiem tiltiem, bet, tā kā šobrīd tas tik daudz netiek praktizēts, iespējams tās varētu dēvēt jau par netradicionālām kāzām? Kas un kādi aspekti galu galā nosaka to, vai kāzas būs vai nebūs (ne)tradicionālas?

Kas tās tādas – netradicionālās kāzas?

Oga Events radošā vadītāja Arta Pastora uzskata, ka “netradicionālas kāzas” ir pēdējā laika trends, tāpēc grūti novilkt līniju un teikt, ka šis ir punkts, aiz kura visas citas kāzas ir netradicionālas.

“Lielākoties būt netradicionālam tomēr joprojām saistās ar izkāpšanu ārpus rāmjiem “kā precējās mūsu vecāki”.

Senākas un mazāk senas tradīcijas tiek pārveidotas, daudzas atmestas, padarot dienu vieglāku, mazāk nogurdinošu, bet joprojām aktīvu. Tā, lai būtu mūsdienīgi un interesanti visiem. Lielākoties vairs nevienu neinteresē vairākas stundas ceļot kopā ar jauno pāri pa Latviju, kamēr līgava tiek nesta pāri septiņiem tiltiem, tiek rakstītas mīlestības vēstules, taisīti trīs vārti. Jaunie pāri arī vairs tādas “atrakcijas” nevēlas.

Tiek meklētas arvien jaunas ceremoniju un svinību vietas, nestandarta risinājumi, formāti, mainīta kāzu dienas laika plāna secība. Joprojām nestandartā ir precēties darba dienā – tagad svētkus plāno jebkurā nedēļas dienā, un daudzi profesionāļi uz to arī vedina pārus,” norāda Arta Pastora.

Arī kāzu rīkotāja Inga Bērziņa / bannté atzīst, ka vārdu savienojumu “netradicionālas kāzas” dzird teju katrā tikšanās reizē ar pāriem, kas gatavojas laulāties. “Katram netradicionālas kāzas nozīmē kaut ko citu. Daudziem tas nozīmē vien to, ka kāzās nav vedēji to tradiocionālā izpratnē, bet visbiežāk ir liecinieki, kuri sniedz vairāk emocionālu atbalstu kāzu dienā, bet vedēju kā vadītāju lomu aizstāj profesionāls vadītājs. Tāpat arvien biežāk pāri izvēlas bez tradīciju kāzas, jo saprot, ka lielai daļai aktivitāšu nav pamatojuma un saistības ar viņu izpratni par kāzu svinēšanu,” stāsta Inga Bērziņa.

Šampanieti vai tomēr cukurvati?

Oga Events pēdējās šīs vasaras kāzas esot bijušas salīdzinoši nestandarta. Laulību ceremonija tika rīkota bijušās Ķemeru sanatorijas parkā, fonā esot atjaunotajai sanatorijas ēkai, bet pēc ceremonijas viesiem tika pasniegta cukurvate, kas bija arī kā atribūts fotosesijā ar viesiem. Savukārt svinības tālāk norisinājās pie topošās ģimenes mājas. “Ar tradīcijām tika iesvētīta jaunā pāra topošā māja, tam roku pielika visi viesi. Savukārt vakaru noslēdza silent disko jeb klusā diskotēka, lai privātmāju rajona kaimiņiem salds miegs, savukārt viesiem – nebijis un nestandarta ballītes risinājums,” stāsta Arta Pastora.

Bet Inga Bērziņa norāda, ka arvien biežāk kāzās organizē kokteiļstundas, kas ir ne tik ļoti ierasti un tradicionāli Latvijā. Tas nozīmē to, ka pēc ceremonijas, pirms vakariņām jaunais pāris pavada laiku kopā ar viesiem – jautri čalojot, baudot dzērienus, uzkodas un klausoties skaistu mūziku.

“Nereti arī jaunais pāris vairs netiekas tikai baznīcā vai kāzu ceremonijā, bet gan jau kopīgi dienu pavada, fotosesijā dodoties pirms laulības ceremonijas.

Tas viņus emocionāli nomierina un dod iespēju nesteidzīgi baudīt mirkļus un fotosesiju, kas pēc kāzu ceremonijām nereti mēdz būt steidzīgas,” novērojusi Inga.

Netradicionālām kāzu vietām – netradicionāli risinājumi

Visbiežāk tiek pieminētas netradicionālas ceremonijas vai svinību vietas, bet kāzas par netradicionālām var padarīt ļoti daudz elementi:

  • jaunā pāra apģērba izvēle (kleitas krāsa, līgavaiņa tērps);

  • ceremonija vēlu naktī, tumsā, sveču gaismā;

  • ļoti specifisku krāsu;

  • noformējumu;

  • ēdienu izvēle;

  • vai specifisks svinību formāts, piemēram, pie baznīcas uzbūvēta telts.

Kāzu rīkotāja Arta Pastora arī norāda – jo vairāk svētku formāts atkāpjas no standarta risinājumiem, jo vairāk laika jāiegulda plānošanā. “Tajā brīdī parādās arvien vairāk sīkumu – kurš paņems, kurš atvedīs, kas aiznesīs, vai būs pieejamas labierīcības, vai omīte varēs aiziet, vai visi viesi vispār varēs īsā laika posmā tur nokļūt. Kā piemēru varu minēt Meinarda salu, kas ir sapnis daudziem pāriem līdz brīdim, kad nākas uzskaitīt, cik reizes kuģītim būs jāaizbrauc turp un atpakaļ, lai visus uz turieni nogādātu, nerunājot nemaz par to, ka dekorācijas, krēsli, galdi, ēdiens, labierīcības uz vietas nav pieejamas un ir jāizdomā, kā pašiem šīs lietas nodrošināt.

Daudzviet vajadzīgas atļaujas un saskaņošanas, kas prasa laiku un ir jāizdara laicīgi. Šādos gadījumos tomēr ieteiktu profesionāļa palīdzību, kas orientējas visos jautājumos, kā arī spēs uz vietas koordinēt pasākumu,” iesaka Oga Events radošā vadītāja.

FOTOGRĀFI: ALVILS STRĪĶERIS, ANDIS ARNICĀNS, BILLIJS LOCS, ELĪNA UPMANE, LINDA LAUVA, MĀ PHOTO PLEASURE, MIKS ŠĒLS

Citi Raksti