Kāzas ir vienreizējs notikums un nav pārsteigums, ka to gribas paildzināt. Kāzu koncepts - laulību ceremonija un kāzu svinības dažādās dienās - ļaus šo notikumu atzīmēt, neatsakoties no daudzveidīgas kāzu programmas, bet, tajā pašā laikā, nepārsātinot kāzu dienu ar notikumiem, bet gan ieturot vairāku dienu pauzi starp ceremoniju un svinībām. Pārdomās par šādu kāzu konceptu dalās Dace Danga-Guoba no kāzu plānošanas aģentūras 4 Infinity Creations.
Dace Danga-Guoba no savas personīgās pieredzes plānojot kāzas var teikt, ka kāzu diena pāriem ir ļoti piesātināta jebkurā gadījumā. It īpaši, ja tiek rīkotas tradicionālas kāzas ar ceremoniju, svinībām, pārbraucieniem starp svētku lokācijām, fotosesiju vietām un kāzu pieturvietām. Pat, ja pāris ir lielāko darbu uzticējis kāzu organizatoram, gatavošanās kāzām prasa gan laiku, gan enerģiju. Ir tik daudz nianšu, par kurām jāpadomā, kuras jāapstiprina, un, kā jau ikviena jauna un nezināma lieta dzīvē, tas patērē resursus dubultā, jo ir jāaptver daudz jaunas informācijas. Varbūt neizklausās gluži romantiski, bet realitāte ir tāda, ka kāzas ir nogurdinošas, tas ir fiziski un mentāli izsmeļošs pasākums. Protams, visi vienmēr cenšas saskatīt un atcerēties pozitīvo, taču, lai saudzētu sevi un pasargātu no kāzu sagādātā milzīgā emocionālā noguruma, var apsvērt saudzējošāku kāzu konceptu - laulību ceremonijas un svinību rīkošanu atsevišķās dienās.
Raugoties no emocionālā viedokļa, ceremonijas un svinību atdalīšana ir veselīgāks un draudzīgāks risinājums. Kā to skaidro Dace, dzīvojam laikmetā, kad ir liela informācijas aprite, regulāri piedzīvojam lielu iespaidu pārsātinājumu, tādēļ laulību ceremonijas un svinību nodalīšana dažādās dienās ir veids, kā paildzināt šo notikumu, lai to pa īstam aptvertu, piedzīvojot gan divatā, gan kopā ar viesiem. Turklāt svinībām nav jānorit nākamajā dienā, tās var notikt pēc nedēļas, pēc mēneša vai vēl vēlāk.
Dace atzīst, ka tas savā ziņā ir dubults darbs - rīkot divus atsevišķus pasākumus, nevis apvienot tos vienā. Organizatoram šādā scenārijā ir nedaudz ilgāk jāgaida mirklis, kad būs iespējams atslābināties pēc paveiktā darba, taču, viņasprāt, tā ir maza nianse, jo kāzu plānotājs galu galā strādā pāra labā un dara visu, lai pārim atvieglotu gatavošanās procesu, sagādātu prieku un patīkamas atmiņas.
Runājot par finansēm, var gadīties, ka šāda koncepta kāzas izmaksā vairāk - tā ir papildus plānošana, papildus organizatoriskie izdevumi. Taču Dace stāsta, ka parasti pāri ir gatavi atvēlēt kāzām nedaudz lielāku budžetu, ja vien izdevumi ir pamatoti un tie atvieglos pārim gan gatavošanos kāzām, gan kāzu dienu un atbrīvos no lieka stresa. Galu galā, bieži vien tāpat nākas tādā vai citādā veidā samaksāt - varbūt ir ietaupītas finanses, bet pārim nākas maksāt ar saviem fiziskajiem un mentālajiem resursiem, attiecīgos darbus veicot pašiem. Rezultātā viņi ir noguruši un nav spējīgi kāzu dienu baudīt ar pilnu jaudu. Tādēļ ir labi, ja kāzu plānošanā var iesaistīt profesionāļus un kāzu dienu padarīt maksimāli vienkāršu un nesasteigtu. Kā saka Dace, šim notikumam piemīt īpašs spēks, ko tam piešķir tā pirmreizība. Un ir nepieciešams laiks un miers, lai to aptvertu un apstrādātu.
Pamatojumi par labu izvēlei laulību ceremoniju noturēt divatā, kopā ar vedējiem vai kādu tuvāko draugu pāri, var būt dažādi. Bieži vien šāda izvēle tiek pieņemta tad, ja pāris uzreiz pēc ceremonijas vai nākamajā dienā dodas kāzu ceļojumā. Taču tikpat labs pamatojums ir vēlme veltīt šo dienu tikai un vienīgi sev. Kā atzīst Dace, bieži vien mums, intravertajiem latviešiem, svinības, apsveikumi, tosti, dejošana, ballītes un būšana cilvēku lokā prasa lielus iekšējos resursus un nogurdina. Tas viss novērš uzmanību no mums pašiem un kāzu dienas apzinātas piedzīvošanas.
Dace mudina apsvērt šādu kāzu konceptu, ceremonijas atdalīšanu no svinībām, jo viņa novērojusi, ka pāri pēc piepildītās kāzu dienas ir patiesi noguruši un iztukšoti. Protams, prieks un mīlestība vienmēr staro cauri šim nogurumam, taču nereti pāriem kāzu dienā nākas kāpt ārā no komforta zonas - lai gan viņiem varbūt gribētos atslābināties un nomierināties, ir dienas plāns un gaida ieplānotās aktivitātes. Dažkārt pāri pat nepaspēj izbaudīt siltās vakariņas, jo visi grib pienākt un aprunāties. Tāpat arī bērni kāzās paņem daudz uzmanības. Rezultātā pāris jūtas nedaudz raustīts uz visām pusēm. Taču kāzu diena nepavisam nav īstais brīdis, lai izaicinātu sevi un kāptu ārā no komforta zonas. Gluži pretēji - jābūt absolūtā mierā un laimē.
Dace stāsta, ka patiesībā tieši šī iemesla dēļ - lai nedaudz sacentrētos un atgrieztos pie sevis - tiek rīkotas kāzu pieturas. Tās nav tikai pārsteiguma efekta dēļ, īstenībā kāzu pieturvietas psiholoģiski pārim palīdz pēc salaulāšanās apstāties un apjaust notikušo. Izdzīvot mirkli palēninājumā, veikt dziļu ieelpu, jo ceremonijas brīdis visiem ir satraucošs un ātri pazib garām. Bieži vien pāriem ir sajūta, ka ieguldīts tik daudz darba un laika, bet kāzu diena paiet vienā mirklī. Kāzu dienas atvēlēšana tikai sev noteikti ir veids, kā šo notikumu paildzināt gan sajūtās, gan atmiņās.
Ja esat nolēmuši, ka vēlaties paildzināt savu kāzu pieredzi un izbaudīt to līdz galam, sarīkojot ceremoniju divatā, bet svinības rīkojot pēc pārtraukuma, tas ir jāpaziņo kāzu viesiem. Galvenais ir to izdarīt delikāti un paskaidrot savu motivāciju šādi rīkoties. Taču ne vienmēr visi būs apmierināti, it īpaši tuvākā ģimene un draugi. Protams, nevajadzētu nevienam aizliegt ierasties, ja ir tāda vēlme. Tuvākie radi un draugi var atnākt uz ceremoniju, bet varat sarunāt, ka nekādas svinīgas apsveikšanas nenotiek. Ja šie cilvēki grib būt blakus, viņi var saposties, atnākt, uztaisīt kopbildi un laist pāri prom turpmākajos dienas notikumos divatā. Neaizmirsīsim arī par dažādām digitālām iespējām, ko var izmantot.
Ceremoniju var translēt tiešsaistē. Par šādu scenāriju arī tie viesi, kas dzīvo tālu un nespēj ierasties, būs sajūsmā, aiz saviem ekrāniem nobirdinās asaras un atsūtīs jums selfijus. Dace min šos divus risinājumus, ja negribas nevienam strikti atteikt. Turklāt šāda pauze starp ceremoniju un svinībām var būt risinājums gadījumos, kad atsevišķi viesi kādā datumā nevar ierasties. Pāris var palikt pie sava izvēlētā kāzu datuma, bet svinības sarīkot jebkurā citā datumā, kurā vairums viesu var ierasties.
Runājot par to, kāda būtu kāzu plānotāja loma šādā scenārijā, Dace stāsta, ka arī organizators tajā var būt daudz vairāk klātesošs un ar pāri var veidoties cita veida saikne un atbalsts. Kāzu dienā organizatoram ir daudz darba - ir jāpieskata gan pāris, gan viesi, gan personāls, kas palīdz dienai tapt. Rezultātā organizators ir ļoti koncentrējies uz savu darbu un īsti nav vietas dziļākas saiknes tapšanai. Taču, ja ir jāpalīdz noritēt tikai ceremonijai, kurā iesaistīti četri cilvēki, ir daudz vairāk iespēju personiskai komunikācijai ar kāzu plānotāju arī kāzu dienā. Pēc tam jau arī svinības koordinēt būs daudz vieglāk, pāris būs mierīgāks, jo lielākais satraukums visbiežāk ir saistīts tieši ar oficiālās laulību ceremonijas daļu.
Kāzu dienā jaunie pāri vēlas gan piepildīt savus sapņus, gan veltīt nedalītu uzmanību viens otram, gan parūpēties par viesiem un pateikties saviem tuvākajiem. Taču, cenšoties izlīdzsvarot šo visu, var gadīties, ka pēc kāzām ir sajūta, ka kaut kas ir paskrējis par ātru, kaut kam nav pievērsts pietiekami uzmanības, ar kādu viesi esat aizmirsuši parunāties... Tādēļ iesakām paildzināt sev šos svētkus, kā arī padarīt tos apzinātākus, ceremoniju un svinības rīkojot dažādās dienās.
Raksta autore: Renāte Berga
Stāsta: Dace Danga-Guoba / 4 Infinity Creations