Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

VEDĒJI – DAUDZ VAIRĀK PAR DARBĪBAS VĀRDU

VEDĒJI – DAUDZ VAIRĀK PAR DARBĪBAS VĀRDU

Tas neapšaubāmi ir liels pagodinājums saņemt uzaicinājumu kļūt par vedējiem tuvu cilvēku kāzās. Tomēr šis pagodinājums sev līdzi nes arī zināmus pienākumus un atbildību. Mūsdienās, kad daudzi pāri izvēlas savām kāzām piesaistīt organizatoru, vedēju loma mainās, tomēr aizvien ir pienākumi kāzu dienā, ko uzņemas tikai vedēji. Kā norāda paši vedēji, tad nereti vedēju loma primāri asociējas ar pienākumu, darbu, plānošanu, atbildību, kas, protams, nav melots, tomēr pats svarīgākais, ir apzināties, ka vedēji ir kaut kas daudz vairāk par darbības vārdu.

Vienoties par vedēju lomu kāzās

Jebkurās attiecībās svarīga ir komunikācija. Tieši tādēļ – pārim ar vedējiem vienmēr nepieciešams izrunāties

  • par to, ko abas puses viena no otras sagaida;
  • tāpat jāvienojas par vedēju atbildību – vai vedēji būs kāzu organizatori, kas dara visu no A-Z, vai iesaistīsies tikai daļēji un pats pāris intensīvi piedalīsies organizēšanas procesā;
  • jāatbild uz tādiem jautājumiem, kas būs kāzu vadītāji – vedēji vai atsevišķi piesaistīts cilvēks?

Līga Klismeta, kas vedējmātes godu uzņēmusies jau vairākās kāzās, norāda, ka to vienmēr uztvērusi ar lielu atbildību.

“Neraugoties uz vēlmi būt vedējmātei, vienmēr apzinājos, ka savu vedējmātes “jā” vārdu teikšu tikai pašiem tuvākajiem, jo uzskatu, ka kāzas nav formalitāte, bet cilvēkiem, lietām, detaļām ir jābūt īstām.

Arī vedējiem ir jābūt vieniem no svarīgākajiem cilvēkiem jaunā pāra dzīvē, ar kuriem no sirds vēlas ne tikai stāvēt līdzās paraksta brīdī, bet satikties arī pēc daudziem gadiem,” norāda Līga.

Svarīgi izzināt visas jaunā pāra vēlmes

Vedējiem jāizzina ne tikai tās lietas, kas pārim patīk, bet arī to, kas nepatīk. Visa iegūtā informācija kļūs par pamatu pirmskāzu darbu sarakstam un palīdzēs izveidot kāzu dienas scenāriju. Pāra iepazīšana un viņu vēlmju izzināšana ir viens no lielākajiem must have kāzu plānošanas procesā.  Jāatceras, ka tā vispirms ir viņu diena, un tikai pēc tam – vedēju personīgo vēlmju realizēšana. Ja vedējiem patīk un prieku sagādā dažādas latviskas kāzu tradīcijas, bet jaunajai sievai aubes uzlikšana galvā varētu šķist lieka, tad gala rezultātā savu uzdevumu nebūsiet izpildījuši.

Tam piekrīt arī Līga: “Runājot par pašu kāzu procesu no vedēju puses, varu teikt, ka pats svarīgākais ir apzināt jaunā pāra nevēlamo lietu sarakstu un tikai pēc tam ķerties pie visiem plānošanas darbiem. Lūk, šis ir vēl viens svarīgs arguments tam, ka vedējiem ir jābūt tuviem, jo viņi jauno pāri labi pazīst un spēs saplānot viņiem saistošas aktivitātes, lai no sirds iepriecinātu. Pat, ja kāzu dienā plānota tikai ceremonija, svarīgi, lai jaunajam pārim līdzās nestāv cilvēki tikai ķeksīša pēc, bet gan vedēji / liecinieki, kuriem šī diena arī ir svarīga un īpaša,” pārliecināta Līga.

Vedēju lielākie izaicinājumi

Par vedēju lielākajiem izaicinājumiem Līga sauc laiku un plānošanu. Laiks – ne tikai kāzu dienā, bet arī plānošanas procesā, īpaši dažas dienas pirms kāzām, jo tieši pēdējos brīžos uzrodas daudzi pienākumi – gan iepriekš zināmi, gan neparedzēti. Tāpēc esot svarīgi mācēt plānot savu laiku, lai kāzu priekšvakarā nav jāskrien drukāt kāzu avīzes uz diennakts kopēšanas centru.

“Manuprāt, vedējiem ir jāpiemīt spējai atmest “visam jānotiek pēc plāna” vēlmi.

Reizēm ir grūti pieņemt, ka paredzētais galdiņš saulainā dienā, jūras krastā pēkšņi var pārtapt par šampanieti restorānā vai meža ielokā zem lietussargiem, tomēr ir jāapzinās, ka laikapstākļi un viss neieplānotais reizēm ir vēl skaistāk nekā tas, kas iepriekš uzlikts uz papīra. Laikapstākļi ir viens no punktiem, kas var izmainīt plānus, tomēr vienmēr var sagatavot A un B variantu, un, ja jaunais pāris ir atvērts visam, arī lietaina fotosesija beigās var izvērsties par jautru piedzīvojumu,” pārliecinājusies Līga.

Jāatrod īstās aktvitātes un detaļas

Lai kāda būtu vedēju loma kāzās, skaidrs, ka kāzu plānošana notiks sadarbībā ar pāri.

Tāpēc jau laikus jāparedz kopīgi izbraucieni uz svinību un laulību ceremonijas norises vietu, kāzu saloniem. Ierasts, ka pēc ceremonijas jaunais pāris kopā ar vedējiem nozūd no viesu redzesloka. Šis ir brīdis, kurā vedēji var īstenot pārsteigumu pilnu fotosesiju. Daudzi šo laiku izmanto arī romantiskās pusdienās.

Vedējiem būtu svarīgi jau iepriekš izbraukt ieplānoto maršrutu, lai novērtētu, cik tas ir laikietilpīgs. “Lai katram pārim kāzu dienu padarītu par savu dienu, arī vedējiem ir uzdevums atrast īstās aktivitātes un detaļas, kas padara šo dienu atšķirīgu no citām, ielikt daļiņu īpašā un unikālā, kas saistās ar konkrēto pāri.

Uzturēt sevī šo radošo lidojumu reizēm ir ļoti grūti, jo tik daudz jau ir redzēts un dzirdēts, bet tomēr gribas atrast kaut ko savu. Manuprāt, kaut ko jaunu radīt var apvienojot ar jau esošo, īpaši mičošanas daļā, kur klasika lieliski saspēlējas ar mūsdienām. Ar katru kāzu sezonu parādās tik daudz iedvesmas avotu, no kuriem var smelties idejas, bet mazliet interpretējot pa savam un jaunā pāra gaumei, beigās rodas atkal kaut kas jauns un skaists,” novērojusi Līga.

Vedēju uzdevums – viesu iepazīstināšana

Ne vienmēr kāzu viesi ir savstarpēji pazīstami, tāpēc vedēju uzdevums ir stimulēt labdabīgu gaisotni, kas rosina sarunas, tostus un iesaistīšanos aktivitātēs. Šādus pienākumus vedēji uzņemas kāzās, kurās nav vakara vadītāja.

Ja kāzas vada profesionālis, tad vedēju uzdevums ir atklāt vakaru ar uzrunu, aizdegt sveces un godināt vecākus.

“Bieži vien kāzu dienas lielais izaicinājums ir kāzu viesu aktivitāte vai pasivitāte, ar ko vienmēr ir jārēķinās, jo mēs visi esam dažādi un mūsu intereses ir dažādas. Plānojot uzdevumus, kuros tiek iesaistīti kāzu viesi, ir ļoti svarīgi neizdarīt spiedienu un ar varu nevilkt kāzu viesus rotaļās vai spēlēs, bet ļaut pašiem izvēlēties – piedalīties vai baudīt vakaru vērojot no malas. Ja kāzām ir šī svinību daļa, tad iepriekš ir jāvienojas ar jauno pāri par vakara formātu, jo jaunais pāris vislabāk pazīst savus viesus un noteikti zinās, cik aktīvi viņi ir un kāda veida vakara formāts būs vislabākais. Bet pat, ja šķiet, ka pietiks tikai ar iepazīstināšanu un dejām, ir svarīgi vedējiem izdomāt vismaz trīs aktivitātes viesiem, lai brīžos, kad ir iestājies neliels atslābums, ir iespēja tās noorganizēt,” iesaka Līga.

Lai jaunais pāris nevis izlādējas, bet uzlādējas

Tomēr vissvarīgākais vedēju uzdevums ir ļaut jaunajam pārim dienu pavadīt bezrūpībā, justies īpašiem, priecāties un domāt tikai un vienīgi par cilvēku, kurš ir līdzās.

Nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut, ka:

  • līgavai savā kāzu dienā jāsatraucas par to, vai gredzeni ir nogādāti ceremonijas vadītājam;
  • vai visiem kāzu viesiem ir kā tikt uz svinību vietu;
  • vai viņiem nav garlaicīgi, kamēr jaunais pāris ir devies kopā ar vedējiem nelielā izbraukumā utml.

“Es vēlos ieteikt topošajiem vedējem nenodarbināt jauno pāri tā, ka viņi ir jau pārguruši, kad tiek griezta svētku kūka.

Atrodiet tādu kāzu recepti, kura padara dienu piepildītu, interesantu, skaistu un baudāmu. Lai jaunais pāris savā kāzu dienā nevis izlādējas, bet uzlādējas jaunam, skaistam sākumam. Respektējiet jaunā pāra spējas un vēlmes un necentieties realizēt visas savas idejas, jo šī nav jūsu kāzu diena, bet gan jūsu tuvāko cilvēku kāzu diena, tāpēc, pirmkārt, dariet visu tā, lai jaunam pārim prieks,” iesaka Līga.

Galerijas foto: MIKS ŠĒLS, KRISTĪNE GRĪNVALDEHOLD ME PHOTOHRAPHY

Citi Raksti