Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Tā ir ierasts jeb - tā ir tradīcija. Līgavas pušķis ir ierasta tradīcija, ko praktizē gandrīz visā pasaulē, tomēr tā slēpj sevī vēsturiskus, unikālus, interesantus un pat uzjautrinošus stāstus, kā šī tradīcija cēlusies un vai ziedu pušķim ir arī praktiskā vērtība.

Gatavojoties kāzām, līgavas mēdz lasīt dažādus padomus un rakstus, kas vijas ap kāzu svinību tēmu no dažādiem aspektiem un to plānošanu, nepievēršot uzmanību šīs tradīcijas dziļākajai būtībai. Kapēc vilkt plīvuru, līgavas prievīti, kādus ziedus izvēlēties un galu galā, kāda ir šo tradīciju nozīme un galvenā doma?

Tāpēc, lai padarītu šo procesu interesantāku un pozitīvāku, šoreiz pievērsīsim uzmanību kāzu ziediem, jeb līgavas pušķim un tā vēsturiskajai izcelsmei, lai mirklī, kad tiks izvēlēts īstais kāzu pušķis, atceroties šo stāstu, pievērst lielāku uzmanību ziedu izvēlei un iemīlēt līgavas pušķi vēl vairāk.

ligavas-puskis-un-ta-vesture-1 (42)
Foto: KLAIDS LIELBIKSI

Galvu reibinošā smarža

Viens no vispopulārākajiem ir līgavas pušķa vēsturiskais stāsts par tā smaržu jeb “Franču smaržas” līgavai 16. gadsimta Anglijā. Saskaņā ar leģendām un stāstiem sākot ar 16. gadsimtu Anglijas iedzīvotājiem gadskārtējās pirtis bija maijā, savukārt kāzas svinēja jūnijā. Ņemot vērā to, ka atstatums no pirts rituālu laika līdz vasarai bija vairāki mēneši un šajos laikos mazgāšanās nebija tik ierasta kā mūsdienās, kā arī ņemot vērā kanalizācijas sistēmu neesamību, dabiskie ķermeņa aromāti lika par sevi manīt ļoti izteiksmīgi.

Līdz ar to, lai līgava patīkami smaržotu, savā kāzu dienā viņa rokās nesa svaigu smaržojošu līgavas ziedu pušķi, kas savā veidā kalpoja kā ķermeņa slikto aromātu slāpētājs.

Tomēr jāatzīst, ka šāda smaržojošā ziedu buķetes tradīcija neizpaliek bez sekām. Nav šaubu, ka šāds pušķis izteiksmīgi smaržo, taču spēcīgais aromāts, kas piemīt šādiem ziediem, tai skaitā lilijas un to izcelsmes ziediem, karstā laikā pūlī, bezgaisā var izraisīt sliktu dūšu un pat ģīboni. Līdz ar to vislabāk šādu ziedu izvēli kāzu pušķim nopietni apdomāt.

līgavas pušķis un kāzu ziedu buķetes vēsture
Foto: KLAIDS LIELBIKSIS

Ak šie ļaunie gari jeb pasargāšanas rituāli kāzās

Ja uzmanīgi apskata kāzu tradīcijas rituālus un to vēsturi dažādās valstīs, pasargāšanās no ļaunajiem gariem ir ļoti populāra prakse dažādās kultūrās.

Piemēram, līgavas māsas ir, lai ļaunie gari nesaprastu, kura ir līgava. Dažādi stāsti par plīvuru atkal norāda uz līgavas pasargāšanu no ļaunajiem gariem, aizsedzot viņas seju. šis ļauno garu “bizness” jeb pasargāšanās no tiem senākos laikos tika uztverts ļoti nopietni, un līdzās plīvuriem un līgavas māsām savu lomu spēlē arī līgavas pušķis.

līgavas pušķis un kāzu ziedu buķetes vēsture
Foto: LINDA LAUVA

Kāzu pušķi tika izgatavoti jeb ziediem tika pievienoti stipri garšaugi, garšvielas un pat ķiploki, kas ir pirmais, kas nāk prātā, runājot par ļaunajiem gariem. Mēdz teikt, ka šie pušķi atbaida ļaunos garus. Pēc tās pašas loģikas zviedru un dāņu līgavas drēbēs iešuva zāļu maisiņus ar spēcīgiem smaržu aromātiem. Tajos ievietoja, piemēram, ķiplokus, maurlokus un rozmarīnu, un uzskatīja, ka tas nesīs veiksmi.

Ja arī mūsdienās ir vēlme vilkt vai rotāties ar ko tamlīdzīgu, ķiploku maisiņš vai buķete, iespējams, nebūs pati labākā doma, ņemot vērā tā aromātu, taču laba opcija ir lavanda, kas gluži pretēji, smaržos daudz patīkamāk vai arī vadīties pēc senlatviešu tradīcijām un izmantot, piemēram, pīlādzi.

līgavas pušķis un kāzu ziedu buķetes vēsture
Foto: KLAIDS LIELBIKSIS

Līgavas pušķī ir viss, kas vajadzīgs

Trešais stāsts - līgavas pušķis ar afrodiziaka efektu. Saskaņā ar dažādām parunām un leģendām, līgavas pušķis tika izgatavots no augiem ar afrodiziaka efektu. Pēc kāzām līgava apēda savu ziedu pušķi, kas sastāvēja no tādiem augiem kā kliņģerītes, kas pirms kāzām tika izmērcētas dillēs un rožūdenī, un šis bija veids, kā viņa gatavojās kāzu naktij.

līgavas pušķis un kāzu ziedu buķetes vēsture
Foto: LINDA LAUVA

šķipsniņa veiksmes jeb līgavas pušķa mešana

Ja radies jautājums kā līgavas pušķa mešana radusies un, no kurienes šī tradīcija cēlusies, šis, ceturtais stāsts, ir tieši par šo.

Saskaņā ar šo tradīciju, senāk tika uzskatīts, ka līgavas ir īpašas veiksminieces kāzu dienā. šī iemesla dēļ līgavas radinieki ņēma gabalus no līgavas drēbēm kā talismanu, lai tas nestu veiksmi. Līgavas, kuras bija ļoti nogurušas no šīs situācijas, atrada risinājumu līgavas pušķī. Kāzu beigās viņas nevis deva drēbju gabaliņus, lai tie nestu citiem veiksmi, bet sāka dalīt ziedus no pušķa. Laika gaitā šis modelis turpināja pastāvēt, mainot tā gaitu un izpildījumu.

Saskaņā ar šodienas pārliecību, līgavas pušķis, kas tiek mests gaisā, nejauši sagādā laimi vecmeitai un dod zīmi, ka viņa apprecēsies nākamā. Ja tiek plānota pušķa mešana, noteikti var pielāgot un sameklēt arī tai atbilstošu mūziku, kas padarīs šo procesu vēl patīkamāku viesiem.

līgavas pušķis un kāzu ziedu buķetes vēsture
Foto: KLAIDS LIELBIKSIS

Ziedu valoda

Saskaņā ar dažādiem avotiem, ziedu valoda pirmo reizi tika izveidota jeb sastādīta Stambulā 17. gadsimtā. To izmantoja Floriogrāfijā (kriptogrāfiska komunikācija izmantojot ziedus un to kombinācijas, ko izmantoja arī mīlestības vēstulēs). šī slepenā valoda savu popularitāti Eiropā ieguva 19. gs). Interese, kas izplatījās Francijā, attiecībā uz to nozīmēm, izraisīja 800 ziedu nozīmes noteikšanu īsā laikā periodā un kopīgas ziedu valodas veidošanos visā pasaulē. Vēstures gaitā daudzi ziedi to nozīmes dēļ ir nopelnījuši lielu atzinību un vērtību, lai tos izmantotu līgavas pušķī.

  • Viktorijas laikā cilvēki, kurus fascinēja ziedu komunikācija, piedēvēja rozei mīlestības nozīmi, kas raksturo nebeidzamu mīlestību un ir populārs zieds kāzu pušķī.
  • Senās Grieķijas līgavas bieži izmantoja efejas kā kāzu ziedus, kas simbolizēja līgavas mūžīgo mīlestību pret vīru.
  • Grieķu-pareizticīgo kāzās no apelsīnu ziediem līgavai un līgavainim tika izgatavoti tradicionālie vainagi, jo šie ziedi ar savu balto krāsu un maigumu simbolizē tīrību, šķīstību un izdala patīkamu aromātu.
  • Tuvajos Austrumos līgavas pušķim pievienoja rūgtus augus, estragonu, un tika uzskatīts, ka nedaudz rūgtuma jāpievieno “saldajos laikos” - lai neizjauktu dzīves līdzsvaru.
līgavas pušķis un kāzu ziedu buķetes vēsture
Foto: KLAIDS LIELBIKSIS

Iespējams, ka mūsdienās tas vairs nav tik populāri, taču, ja tomēr ir vēlme piešķirt ziedu pušķim daļiņu emocionālās ziedu valodas jēdziena, neatkarīgi no tā, vai jūs tam ticat vai nē, svarīgi ir tam piešķirt daļiņu arī no sevis.

Ja jādāvina ziedi mīļotajai, ir vērts pievērst uzmanību ziedu valodai. Piemēram, sausserdis un zilā vijolīte simbolizē uzticību. Jauks veids, kā pateikt savai sievai “es tevi mīlu”, ir liepa un jasmīns, sakot, ka viņa šķiet ļoti pievilcīga un seksīga. Sarkanas rozes simbolizē karstu mīlestību un dzeltenas tulpes - draudzību jeb bezcerīgu mīlestību.

Pēc tam, kad pārbaudīts, kā izvēlēties līgavas ziedus un kuri kāzu ziedu izstrādājumi ir kādā sezonā, var doties florista meklējumos! Kad visa nepieciešamā informācija ir uzzināta, būs viegli atrast to, kas padarīs tieši jūsu līgavas pušķi par skaistāko līgavas pušķi pasaulē - personalizētu un īpašu.

ligavas-puskis-un-ta-vesture-1 (42)
Foto: KLAIDS LIELBIKSIS /Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Raksta foto: LINDA LAUVA, KLAIDS LIELBIKSIS

Citi Raksti