Viens no jaudīgākajiem personības izaugsmes līdzekļiem, eneagramma, ir personību tipoloģija, kas iedala deviņus personības tipus jeb deviņas dvēseles sejas. Tie ir deviņi atšķirīgi veidi, kā just, domāt un rīkoties.
Pirmajā rakstu sērijā par eneagrammas noderību attiecībās, lasījāt par to, kas ir eneagramma, ko tā dod un kādi ir deviņi personību tipi. Šoreiz iepazīstinām ar pirmo un otro eneagrammas tipu – Perfekcionistu un Palīdzētāju, un ieskatāmies viņu attiecību pasaulē.
Perfekcionistu mēdz dēvēt par kārtīgāko no eneagrammas iedalītajiem personību tipiem. Tas ir disciplinēts, principiāls ideālists ar augstu atbildības sajūtu un izjūtu, kas ir pareizi, kas nepareizi. Izvirza sev augstus standartus. Citos nepatīk negodīgums un bezatbildība. Viegli aizvainojami, stresa apstākļos var kļūt kritiski.
Pirmajiem jāmācās un jāpieņem, ka pasaule nav un nevar būt ideāla un viss nav tikai melns vai balts. Jāapgūst māka atpūsties un baudīt un jāatceļ paša uzstādītie uz perfekcionismu tendētie noteikumi.
Attiecībās ar pirmā tipa pārstāvi dzīve kļūst sakārtota un paredzama. Un visticamāk tieši Perfekcionista īpašības, kas vēlāk apgrūtina, bija par drošo pamatu, lai šajā cilvēkā iemīlētos – paredzamība, prasme plānot, godīgums, augsti morāles standarti. Kad pirmajai attiecību fāzei iziets cauri, šīs īpašības sākat saskatīt kā kritizēšanu, zāģēšanu, katru jūsu soļa kontrolēšanu un nosodīšanu. Pirmā tipa greizsirdība un kontrole saistīta ar bailēm zaudēt partneri. Viņi satraucas, ka kāds cits izrādīsies partnerim saistošāks, atraktīvāks.
Jāteic, ka greizsirdības jūtas pirmos pārņem par to, kas tiem patiesi svarīgs.
Palīdzētājs tiešām no sirds palīdz, atbalsta, aizmirstot par sevi, tomēr iekšējā motivācija, kuru paši neapzinās, ir nevis visas pasaules glābšana, bet gan atzinība un novērtējums. Labo īpašību arsenālā otrajam eneagrammas tipam ir sirsnīgums, atsaucīgums, līdzjūtīgums un dāsnums. Viegli rūpēties un ziedot sevi citu labā. Vēlas būt novērtēts un saskatīts kā labestīgs cilvēks. Nesaņemot pateicību, var kļūt emocionāls un prasīgs, pat agresīvs.
Otrajiem jāmācās dot bez nosacījumiem, negaidot slavināšanu un krišanu ceļos pateicībā. Pirmkārt, spēt padomāt un parūpēties par savām patiesajām vēlmēm un vajadzībām un tikai tad ķerties pie pasaules glābšanas.
Svarīgi apzināties, ka līdzcilvēku mīlestība nav atkarīga no tā, cik daudz mēs viņiem dodam.
Attiecībās ar otrā tipa pārstāvi pienāk mirklis, kad sākat justies parādā. Visticamāk Palīdzētāju iemīlējāt viņa empātijas, mīļuma, komplimentu biruma un jūsu apčubināšanas dēļ priekos un bēdās, tomēr vēlākos attiecību posmos varat sākt justies pārlieku kontrolēts un piedzīvot Palīdzētāja greizsirdības scēnas. Pārspīlētās rūpes kļūst par smacējošu apgrūtinājumu.
Otrais tips vēlas no partnera pastāvīgi saņemt uzmanības un tuvības apliecinājumus. Viņi ir pārliecināti, ka mīlestība pārvar visus šķēršļus, tādēļ no visa spēka mēģina ignorēt un pārvarēt objektīvus traucēkļus, nepieņemot saprātīgus argumentus.
Viņa “zina”, kas partnerim ir visvajadzīgākais.
Nākamajā eneagrammas rakstu sērijā lasi: ENEAGRAMMA ATTIECĪBĀS: TREŠAIS UN CETURTAIS TIPS
Raksta autore: IEVA KRASTIŅA
Foto: PINTEREST
Lasi arī: STRĪDS – VISUMA ELEMENTS