Foto: LACIE HANSEN
Ja vien kāzu budžets nav neierobežots, tad viesu saraksta sastādīšana ir viens no sarežģītākajiem uzdevumiem kāzu plānošanas procesā. Kurus draugus un tuviniekus aicināt uz kāzām un kurus tomēr nē? Vai ir korekti aicināt viesus bez otrajām pusēm? LĪGAVĀM meklē atbildes uz šiem un citiem jautājumiem.
Sastādot viesu sarakstu, ir divi galvenie kritēriji, kas palīdz izvērtēt jaunā pāra iespējas – kāzu budžets un svinību vietas kapacitāte. Vēl viens svarīgs aspekts – sajūta, vai vēlaties, lai konkrētie cilvēki būtu klātesoši jūsu kāzu dienā. Ja pats jaunais pāris maksā par savām kāzām, tad viņiem ir tiesības izvēlēties, kurus cilvēkus vēlas sev redzēt blakus īpašajā dienā.
Ja vecāki iesaistās kāzu norisē finansiāli, tad tradīcija nosaka, ka viņiem ir tiesības piedalīties arī viesu saraksta sastādīšanā, tomēr jebkurā gadījumā nevajadzētu pārvērst kāzas tikai par vecāku draugu un paziņu salidojumu (daudzās kultūrās tieši tā mēdz notikt).
Viesu saraksta sastādīšanai ir vajadzīgs īstais noskaņojums un apstākļi, lai šis uzdevums nepārvērstos smagā nastā.
Dažkārt pāriem ir jāpieņem nepopulāri, neērti un citiem tuviniekiem nesaprotami lēmumi, piemēram, neaicināt uz kāzām kādu radinieku, tādēļ jārēķinās, ka jaunajam pārim var nākties saskarties arī ar kādām ne pārāk pozitīvām emocijām un reakcijām.
Saraksta veidošanu var sākt ar ģimenes locekļiem – vecāki un vecvecāki, brāļi, māsas un viņu ģimenes un citi radinieki, ar kuriem ir tuvākas attiecības, piemēram, krustvecāki. Kad šī saraksta daļa izveidota, var izvērtēt attālākus radiniekus – tantes un tēvočus, māsīcas un brālēnus, vecāku tuvākos draugus. Šajā gadījumā jau pašam pārim jāizlemj, kurus attālākos radiniekus un ģimenes draugus aicināt uz kāzām un kurus tomēr nē.
Viena no plašākajām pozīcijām viesu sarakstā pavisam noteikti ir draugi. Lai būtu vieglāk izvērtēt, kurus draugus aicināt uz kāzām, sarakstu var sākt ar pašiem tuvākajiem draugiem, pēc tam iekļaujot tos, ko regulāri satiekat, tam seko draugi no studiju vai skolas laika, kaimiņi, kas kļuvuši par draugiem, kā arī tie draugi un paziņas, kas, jūsuprāt, jūsu kāzām varētu piešķirt īpašu noskaņu.
Tā kā dažkārt darbā tiek pavadīts daudz vairāk laika, kā mājās, tad likumsakarīgi, ka darba kolēģi kļūst par cilvēkiem, ko satiekam visbiežāk. Viens no strīdīgākajiem jautājumiem, sastādot viesu sarakstu, ir, vai uz kāzām aicināt darba kolēģus. Pastāv uzskats, ka jāaicina vai nu visi kolēģi vai neviens no viņiem, tomēr gala lēmums paliek katra paša jaunā pāra ziņā.
Vēl viens strīdīgs jautājums viesu saraksta sastādīšanā ir, vai aicināt draugu otrās puses. ASV pastāv teiciens “No ring? No bring!”, kas būtībā nozīmē to, ja pāris nav saderinājies vai precējies, tad jaunais pāris patur tiesības uz kāzām aicināt tikai vienu no pāra.
Lai gan šis likums varētu darboties tajos gadījumos, ja pāris ir neilgi kopā, tomēr, ja pāris ir kopā jau vairākus gadus vai tiem pat jau ir bērni, tad būtu neētiski aicināt tikai vienu no pāra. Kaut gan katrs jaunais pāris pats nosaka, ko iekļaut un ko nē viesu sarakstā, tomēr jāpadomā arī par to, lai aicinātais viesis nejustos sāpināts, ka viņu gadiem ilgi mīlošais partneris nav viesu sarakstā.
Par to viesi varētu tikt aizskarti daudz vairāk, kā, piemēram, ja tiktu palūgts bērnus atstāt gādīgu auklīšu vai vecvecāku rokās. Aizvien vairāk pāru izvēlas kāzās neaicināt draugu un tuvinieku bērnus, tādējādi ļaujot atpūsties arī pašiem vecākiem.
Pats svarīgākais noteikums viesu saraksta sastādīšanā – būt godīgiem pret sevi un otru cilvēku.
Ja līgava aicina visas savas draudzenes, tad arī līgavainim ir tiesības aicināt savus draugus, arī ģimeņu locekļu skaitam kāzās vajadzētu būt proporcionālam. Tāpat jāatceras, ka uz kāzām noteikti jāaicina visi pirmskāzu ballītēs iesaistītie – ja līgava un līgavainis tajās vēlas redzēt savus tuvākos draugus, tad viņi jāiekļauj arī kāzu viesu sarakstā, saprotot to, ka pirmskāzu ballītes organizēšana prasa arī finansiālu ieguldījumu no katra iesaistītā.
Foto: Lacie Hansen, David and Kathrin photography, Weddingsbymd