Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Miegs un dzīves kvalitāte. Divi savstarpēji ļoti saistīti jēdzieni. Kā izvēlēties sev piemērotāko gultu un matraci, stāsta Vita Zvaigzne / Nakts Mēbeles.

Kā izvēlēties gultu

Dizains

Viens no pirmajiem aspektiem, kuram pāris pievērš uzmanību, izvēloties gultu, protams, ir gultas dizains, jo nevienam jau nav noslēpums – cilvēks pērk ar acīm. Bet būtu jāsāk ar pašiem pamatiem, lai neapjuktu plašajā dizainu pasaulē. Primārākais būtu saprast, vai cilvēks vēlas koka, auduma vai kombinēto gultu. Ja skaidra ir šī izvēle, tad jau krietni samazinās aplūkojamu dizainu skaits.

gultas un matrača izvēle
Gultas / Matrači: NAKTS MĒBELES / www.naktsmebeles.lv

Gultas augstums

Nākamais, kas jānoskaidro – vēlamais gultas augstums. Ir trīs standarta gultu augstumi – zemās gultas (virsma aptuveni 30 – 35 cm augstumā), vidējās (virsma aptuveni 50 – 55 cm augstumā) un augstās gultas (virsma aptuveni 65 – 70 cm augstumā). Zemās gultas populārākas ir tieši jaunāku pāru vidū, jo aspekts par ērtu izkāpšanu un iekāpšanu gultā vēl nav tik svarīgs. Savukārt augstās gultas fizioloģiski būs vispareizākās gan no asinsrites viedokļa (nav jāliecas zemu, lai apgultos un jānoslogo locītavas, lai pieceltos), kā arī, tieši guļot augstā tipa gultā, cilvēks būs vistālāk no tā saucamās “putekļu zonas”, kas ir aptuveni līdz trīsdesmit centimetriem no zemes.

gultas un matrača izvēle
Gultas / Matrači: NAKTS MĒBELES / www.naktsmebeles.lv

Mēbeles un mājas mīluļi

Nedrīkst aizmirst arī par pašu mazāko ģimenes biedru esamību mājoklī, jo, piemēram, kaķiem nereti patīk asināt nagus tieši gultas kājgalī, ja gulta ir no auduma, vai arī mazāka auguma suņi, lecot iekšā gultā, papildus atsperas ar nagiem pret gultas malu, kas arī var rezultēties ar diegu izraušanu, ja gulta ir tapsēta. Situācijā, kad ir vēlme apvienot mīluļu esamību ar tapsētu auduma gultu, ieteicamāks būtu izvēlēties samta auduma apdari, jo samta audumiem nebūs raksturīgās auduma cilpiņas, aiz kuras nagam aizķerties, tādējādi to izraujot. Samta audums ir veidots no liela skaita mazām, smalku šķiedru bārkstiņām.

gultas un matrača izvēle
Gultas / Matrači: NAKTS MĒBELES / www.naktsmebeles.lv

Piemeklēt atbilstošākā izmēra gultu

Gultas izvēles jautājumā noteikti darbojas teiciens – labāk vairākas reizes izmēri, pirms nogriez! Svarīgi ir uzzināt izvēlētās gultas gabarītu izmērus un guļamistabā skaidri iezīmēt (piemēram, ar papīra skoča palīdzību), cik lielu platību gulta guļamistabā aizņems, jo nereti cilvēkam liekas, ka noskatītā gulta lieliski iederēsies viņa guļamistabā un pat skapim vēl vieta atliks, bet nedrīkst aizmirst, ka mēbeļu salonos mēbeles vizuāli izskatās daudz mazākas, nekā tās patiesībā ir, jo apkārt ir liela telpa.

Guļamistabas iekārtošana ir jāplāno visa reizē, jo šī nereti ir viena no mazākajām telpām mājoklī un ir laikus jāparedz vieta visām plānotajām mēbelēm. Jāpadomā, vai gultai katrā pusē būs naktsskapītis, vai ir plānota kāda kumode, kur atrodas elektrības rozetes.

Jā, tieši elektrības rozetes nereti ir liels klupšanas akmens, iegādājoties gultu.

Ņemot vērā, ka biežāk pēc scenārija pirmās tiek ierīkotas rozetes un tikai pēc tam domāts par gultu, daudziem nākas saskarties ar situāciju, kad noskatītā gulta tās gabarītu izmēru dēļ ir priekšā elektrības rozetēm. Un tad atliek tikai divas iespējas – samierināties ar neērtībām vai meklēt piemērotāka izmēra un cita dizaina gultu.

Parametri, kas jāņem vērā, iekārtojot guļamistabu:

  • Koridoram ap gultu jābūt vismaz 50cm platam.
  • Ja istabā ir skapis ar veramajām durvīm, tā novietojums jāieplāno tā, lai durvis var ērti un pilnvērtīgi atvērt.
  • Vai kumode ir novietota tā, ka atvilktnes ir iespējams pilnvērtīgi atvērt.
  • Vai atverot istabas durvis, tās neatsitas pret kādu no telpā esošajām mēbelēm.
gultas un matrača izvēle
Gultas / Matrači: NAKTS MĒBELES / www.naktsmebeles.lv

Kā izvēlēties piemērotu matraci

Tomēr, lai kā mums patiktu skaistie un daudzveidīgie gultas dizaini, nedrīkst aizmirst vienu – naktī mēs guļam, acis mums ir ciet un gultas dizainu neviens neredz, tas ikdienas dzīves kvalitāti neietekmē. Savukārt matracis gan būs tas, kas vistiešākajā veidā ietekmē to, kā mēs jūtamies pa dienu, cik esam produktīvi un veselīgi kopumā.

Vairāk par miega ietekmi uz organismu ir iespējams uzzināt mūsu mājas lapā – www.mannakmiegs.lv

gultas un matrača izvēle
Gultas / Matrači: NAKTS MĒBELES / www.naktsmebeles.lv

Matracis ir vissvarīgākais guļamistabas elements un tieši tā pret to arī būtu jāattiecas. Mēs vienmēr iesakām labāk ietaupīt uz gultas vai citu mēbeļu dizainu, bet noteikti ieguldīt kvalitatīvā matracī. Ja finanšu līdzekļi ir ierobežoti, daudz labāk būs uzlikt kvalitatīvu matraci uz noslīpētām paletēm, nekā iegādāties vizuāli skaistu gultu, bet zemas kvalitātes matraci.

gultas un matrača izvēle
Gultas / Matrači: NAKTS MĒBELES / www.naktsmebeles.lv

Komforts un matrača sastāvs

Pirms iegādāties jaunu matraci, ir jāizanalizē jau esošais matracis – vai tas kopumā šķiet par mīkstu, par cietu, vai stingrības ziņā ir tieši atbilstošs? Ja būs skaidra atbilde uz šo jautājumu, būs daudz vienkāršāk salīdzināt sajūtas matraču testeros veikalā ar sajūtām, kādas ir guļot mājās esošajā gultā. Tāpat ir jāsaprot, kāda sastāva matracis jaunajam pārim liekas vispiemērotākais – kabat-atsperu, putu matracis vai daudzslāņu dažādo materiālu matracis.

Mēs tomēr sākotnēji neieteiktu pārāk iedziļināties pilnīgi visās sastāvu niansēs, materiālu biezumos, blīvumos un citās lietās, bet gan vienkārši apbraukāt pēc iespējas dažādākus salonus un matračus izmēģināt, jo mugura un ķermenis pateiks priekšā, kas pēc sajūtām liekas vislabākais. Un tikai tad, kad atrasti pāris komfortablākie varianti, varam salīdzināt to sastāvus, cenas un ražotājus.

gultas un matrača izvēle
Gultas / Matrači: NAKTS MĒBELES / www.naktsmebeles.lv

Labs matracis ir ērts

Ir jāatceras tas, ka matraču komforta jautājumā nebūs viena recepte, kas derēs visiem, jo katram sajūtas ir individuālas. Tāpēc atbildēt uz jautājumu: “Vai ciets matracis ir labs?” ir neiespējami. Labs matracis ir tikai un vienīgi ērts matracis! Šī iemesla dēļ nedrīkst arī vieglprātīgi pieiet matraču testēšanai. Ar pataustīšanu ar roku vai pabakstīšanu ar ceļgalu būs daudz par maz. Ir jāizmēģina apguļoties dažādu matraču stingrība, lai saprastu, vai tā ir piemērota. Matracis ir jāizmēģina gan uz muguras, gan sāna, gan vēdera, kā arī pirms testēšanas noteikti jānovelk mētelis vai jaka, kas var izmainīt stingrības sajūtas.

Pareizie soļi matrača izvēlē:

  • Izpēti pieejamo informāciju internetā;
  • Rūpīgi izlasi par visiem matraču veidiem, taču, dodoties mērķtiecīgos meklējumos, centies atbrīvoties no stereotipiem, piemēram, ka “īsteni labs ir tikai ar rokām darināts” vai “visveselīgāk ir gulēt uz pacieta matrača”;
  • Iegulies noskatītajā matracī, visādi izgrozies un, ja iespējams, mēģini nosnausties;
  • Ja guli ar spilvenu, būs lietderīgāk iemēģināt matraci kopā ar to;
  • Ja meklē matraci diviem, labāk būs, ja abi kopā to arī iemēģināsiet, lai saprastu, vai pietiek vietas un kā matrača pildījums tiek galā ar divu cilvēku pasargāšanu no partnera nemierīgās grozīšanās.
gultas un matrača izvēle
Gultas / Matrači: NAKTS MĒBELES / www.naktsmebeles.lv

Atceries, ka matracis veselības problēmas neārstē!

Ja tev ir kādas mugurkaula, stājas u.c. problēmas, pirms matrača iegādes ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu un ārstu ortopēdu.

Citi Raksti