Kāzu diena ir viens no emocionāli piesātinātākajiem brīžiem cilvēka dzīvē. Prieks, satraukums, stress, vai par visu padomāts, vai viss noritēs pēc plāna, stress par to, kā jutīšos, vai spēšu būt klātesošs un izbaudīt… Visas šīs sajūtas virmo vienlaikus. Lai pilnvērtīgi izbaudītu šo īpašo dienu un būtu tik vērtīgajā šeit un tagad apziņas stāvoklī, ir vērts gatavoties iepriekš, lai emociju piesātinājums kāzu dienā negāž no kājām. Jāatceras, ka jebkura metode un tehnika strādā vislabāk tad, ja veicam to regulāri un ilglaicīgi, tādēļ – nomierināšanās tehnikas būs palīdzošas arīdzan satraukuma mirklī, tomēr efekts var būt mazāks. Īsts atbalsts tev būs apzinātības praktizēšana ik dienas. Meditācijas, elpošanas tehnikas, klātbūtnes izjušana – tas ir mūsdienu cilvēka dzīvesveids, apzinoties, ka steiga un garāmskriešana nolaupa mums pašus dārgākos mirkļus. Ielūkojamies ieteikumos, kā kāzu dienā justies iespējami mierpilni!
Elpošanas vingrinājumi
Elpošanas vingrinājumi ir viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā nomierināt nervu sistēmu. Kad jūties satraukts vai pārņemts ar emocijām, atvēli dažas minūtes apzinātai elpošanai:
Šāda elpošana signalizē ķermenim, ka viss ir kārtībā, un palīdz atjaunot mieru.
Izmanto šo tehniku jebkurā brīdī, kad tas nepieciešams. Bet ja lasi šo rakstu desmit, sešus vai divus mēnešus pirms kāzām – lieliski! Uzsāc šīs tehnikas praktizēšanu jau tagad, un tavs ķermenis pie tās pieradīs kā signāla – viss ir labi, mierīgi, droši. Tas nozīmē – tad, kad to pielietosi, tehnika iedarbosies ļoti ātri un jaudīgi.
Vēl vienkāršāka metode, kur katra procesa daļa aizņem vienādu sekunžu skaitu, ir kvadrāta elpošanas metode. Tā līdzsvaro un palīdz koncentrēties. Noderēs pirms ceremonijas vai fotosesijas, kad vajag stabilu fokusu.
Nesteidzīgs kāzu rīts
Sāc kāzu dienu lēni un apzināti. Izvēlies mierīgu mūziku, nesteidzīgas brokastis un pietiekami daudz laika gatavošanās procesam. Noteikti izvairies no piesātināta kāzu rīta grafika, kurā steiga pati par sevi var radīt lieku satraukumu. Visam jābūt izplānotam un izdarītam jau iepriekš, ideāli – ja arī diena pirms kāzām ir veltīta atpūtai.
Tomēr, ja kāzu rītā ir nemiers un jūti, ka sarosījusies trauksmaina enerģija, kuru tā vien prasās izlādēt – dodies rīta krosiņā vai izdejojies, lai ķermenis atbrīvojas no stresa hormoniem. Piespiedu mierā būšana var satraukt vēl jo vairāk, stresu palielinot, jo – ķermenis dod signālu, ka tajā ir trauksme, bet tu to ar varu apspied, piespiežot būt miera stāvoklī. Ieklausies savā ķermenī un uzticies tam!
Uzticies komandai
Deleģē atbildību profesionāļiem vai uzticamiem draugiem. Ja visu mēģināsi kontrolēt pats, stress pieaugs. Plānotāji, dekoratori, draudzene vai māsa — viņi var palīdzēt, lai tu vari koncentrēties uz pašu galveno. Tev kopā ar mīļoto kāzu diena ir jāizbauda. Nevienam no jums nav jākļūst par kāzu rīkotājiem vai kāzu dienas koordinatoriem. Arīdzan kāzu rīkošanas laikā nepārslogo sevi, bet atrodi veidus, kā iespējami vairāk organizatorisko darbu nodot profesionāļu rokās.
Pieņem emocijas – necenties tās apspiest
Gribas smieties un raudāt? Dari to! Tā ir emociju izlāde, pēc kuras paliks vieglāk un mierīgāk. Tās ir tavas kāzas, īpaši saviļņojošs mirklis, un emocijas ir daļa no pieredzes. Apspiestas sajūtas tikai pastiprina iekšējo spriedzi. Un kā vārdā gan tās apspiest? Perfekta grima dēļ? Ko citi padomās dēļ? Ideālo kāzu bilžu dēļ?
Pieņem atbalstu
Pirms kāzām izvēlies kādu, kurš tevi pazīst un spēj nomierināt. Tas var būt labākais draugs, mamma, liecinieks. Ja sākas satraukums, vienkārša saruna vai apskāviens ar šo cilvēku var sniegt milzīgu atbalstu.
Meditēšana
Meditēšana ir zinātniski pētīta un pamatota metode, kā sakārtot savu iekšējo mieru. Un tā nav par domu izslēgšanu no mūsu prāta. Domas ir un būs, bet mēs varam tām nepievērst tik būtisku uzmanību, nomainot fokusu uz to, kā jūtas mūsu ķermenis, kādas emocijas sajūtam. Uz mirkli būt klātbūtnē. Regulāra meditācijas praktizēšana veicina apzinātību, spēju iekāpt vērotāja kurpēs, tādējādi iemācoties emocijas vērot itin kā no malas, un spēt būt klātesošam. Miers nav emociju neesamība, bet spēja tās pieņemt un pārvaldīt.
Sēdi mierīgi, aizver acis un pievērs uzmanību savam elpas ritmam. Katru reizi, kad prāts aizklīst, maigi atgriez uzmanību pie elpas.
Ilgums: 3–5 minūtes.
Fokusēšanās punkts: šeit un tagad.
Iztēlojies sevi vietā, kur jūties pilnīgi mierīgs — pludmale, mežs, kluss vakars. Pievērs uzmanību detaļām: skaņām, smaržām, krāsām.
Ilgums: 5 minūtes.
Efekts: palīdz ķermenim sajust miera signālu.
Lēni izskenē savu ķermeni, sākot no pirkstgaliem līdz galvai. Novēro, vai kāda vieta ir saspringta. Ļauj tai atslābināties. Vienkārši jūti – bez vērtējuma.
Ilgums: 10-15 minūtes.
Palīdz atlaist fizisko spriedzi un vingrina klātbūtnes sajūtu.
Humors un vieglums
Ja kaut kas neiet pēc plāna, un tas notiek gandrīz katrās kāzās, pasmejies, uzņem to viegli! Jokošana ir patiesa dāvana cilvēka dzīvē – tā noņem spriedzi kā ar rokas mājienu.
Afirmācijas kāzu dienai
Esmu mierīga un pārliecināta. Šī diena ir mūsu mīlestības svētki.
Esmu pelnījusi mīlestību, kas mani šodien ieskauj.
Esmu šeit un tagad – katru mirkli izdzīvoju ar atvērtu sirdi.
Es pieņemu šo dienu ar pateicību un mieru.
Esmu klātesoša – elpoju dziļi un ļauju sev būt.
Viss notiek tieši tā, kā tam jānotiek – es uzticos procesam.
Mana mīlestība ir stipra, patiesa un droša.
Es ļauju sev sajust prieku, saviļņojumu un mieru vienlaikus.
Esmu harmonijā ar sevi, savu partneri un šo īpašo dienu.
Esmu gatava atvērt savu sirdi šai jaunajai dzīves nodaļai.
Kāzu dienas miera plāns
Raksta autore: Ieva Simanoviča