Mēs, protams, vēlamies tikai un vienīgi visskaistākās fotogrāfijas no mūsu kāzām. Tieši tādēļ nereti rūpīgi atlasām un izvēlamies sev piemērotāko kāzu fotogrāfu, vadoties no viņa portfolio, fotogrāfijām, ko redzam Instagram un cerot, ka arī mūs sagaida tās skaistās un citu cilvēku apjūsmotās fotogrāfijas. Un noteikti, ka arī sagaida.
Pirmkārt, noteikti nevajag jaukt divas lietas vai, pareizāk sakot, divus sarakstus, proti, kadru sarakstu un sarakstu ar viesiem, ar kuriem noteikti jāuztaisa kopbildes. Otrais saraksts nekādā veidā neietekmēs fotogrāfa radošumu un brīvību, bet iespējams tikai palīdzēs saprast, kuras kopbildes jums ir svarīgākās (lai neaizmirstu savu omīti vai kādu īpaši tuvu draugu).
Savukārt kadru saraksts ir bildes, ko esat saglabājuši no fotogrāfa iepriekšējiem darbiem, Pinterest, Instagram vai citiem resursiem, vēloties, lai jūsu kāzu fotogrāfs uztaisa tieši tādas un ne citādākas bildes. Lūk, šeit gan jau var sākties problēma, jo šāds konkrētu fotogrāfiju saraksts ļoti ierobežos fotogrāfa radošumu.
Ja esat nolīguši labu kāzu fotogrāfu, tad jums arī jābūt pārliecinātiem, ka viņš pratīs radīt visskaistākos kadrus.
Galu galā, ja mājās saplīst ledusskapis, mēs taču arī nestāstam meistaram, kas viņam būtu jādara, bet uzticamies, ka viņš pratīs to salabot. Uzticība ir svarīga arī noalgojot savu kāzu fotogrāfu. Patiesībā jau tajā mirklī, kad parakstiet līgumu, jums jāspēj uzticēties, ka viņš spēs jūsu īpašo dienu iemūžināt līdz pēdējai detaļai, tai skaitā, arī sirsnīgu portretu ar mīļo omīti, kas iespējams nebūs uzņemts, pozējot pie baznīcas pēc ceremonijas, bet vēlāk jau svinībās, kad abas esat mīļi apskāvušās.
Apjautājām arī dažus no Latvijā labākajiem kāzu fotogrāfiem, lai noskaidrotu viņu domas šajā jautājumā. Kāzu fotogrāfs Ģirts Raģelis / Hold Me photography norāda, ka no vienas puses viņam patīk zināt, kuras no viņa portfolio fotogrāfijām pārim labāk patīk, jo tas ļauj vieglāk organizēt bildēšanos viņu kāzu dienā, savukārt no otras puses, viņaprāt, instrukcijas un jebkādi saraksti parasti ir ceļš uz nesanākšanu.
To, kādas būs pāra kāzu bildes, nosaka ļoti daudzi faktori, tai skaitā, arī vieta, gaisma un laika daudzums kadra uzņemšanai.
“Ja kāds pāris ļoti grib kādu konkrētu kadru, es neatsaku, bet kopumā tas ir tikai ieteikumu līmenī, kā iedvesmas punkts,” stāsta Ģirts Raģelis. Arī fotogrāfe Linda Lauva piekrīt, ka viņai labpatīk, ja pāris parāda, kādas iedvesmas bildes, kā vēlētos redzēt savas kāzu fotogrāfijas, bet uzstādīt noteikumus fotogrāfam tomēr nevajadzētu.
Fotogrāfs Miks Šēls ir kategoriskāks, norādot, ka viņam kā kāzu fotogrāfam brīvība ir pirmajā vietā un, ja kāds pāris iedotu konkrētu kadru sarakstu, viņš būtu gatavs pat pārtraukt līgumu. “Šī brīvība man dod iespēju un ieinteresētību kāzu dienā radīt foršas bildes, kā rezultātā pāris šīs fotogrāfijas saņems. Ja ir otrs variants, kad pāris dod konkrētas norādes par bildēm, kādas vēlas redzēt, visiem būs sliktāk – kā fotogrāfam, tā pašam pārim, pēc tam skatoties bildes,” pārliecināts Miks Šēls.
Nevar noliegt, ka mēs bieži vēlamies visu kontrolēt. Vēlamies, lai viss notiktu un izskatītos perfekti. Bet iespējams tikpat bieži mēs aizmirstam, ka šie perfektie kadri, par kuriem sajūsmināmies un kādus vēlamies redzēt savu kāzu fotogrāfiju albumā, ir tapuši dabīgi, tie nav iestudēti.
Ja kaut kas ir mākslīgi radīts, to visbiežāk var pamanīt, tādēļ vienīgais, kas jums patiesībā savā kāzu dienā ir jādara – jāļaujas.
Gan sava īpašā cilvēka mīlestībai, prieka atmosfērai, absolūtai laimei, gan tam, ka fotogrāfs šo jūsu laimi un vēderā lidojošos taureņus spēs noķert un iemūžināt. Vissliktākais, ko jūs varētu darīt savā kāzu dienā, ir lūgt fotogrāfam parādīt viņa fotoaparātā, kāda izskatās nupat kā nofotografētā bilde. Tas sabojās garastāvokli jūsu fotogrāfam, radīs sajūtu, ka viņam neuzticaties, ja reiz vēlaties redzēt un “pārbaudīt” vēl neapstrādātas bildes. Tā vietā labāk “fotografējiet” savā prātā atmiņas, notikumus un mirkļus, ko atcerēsieties visu dzīvi – arī tad, kad fotoalbums ar kāzu bildēm nebūs pie rokas.