Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kamēr Latvijā ir auksts un drēgns laiks, tā vien gribas pašu kāzas uzrīkot kādā eksotiskā un siltā zemē, piemēram, apburošajā Bali. Par niansēm, kas jāzina, ja vēlaties vai jau plānojat precēties Bali, jautājām profesionālai kāzu rīkotājai, kura to zina vislabāk - Alisei Kolosovai. Alise dzīvo Bali, jau vairākus gadus tur rīko kāzas, un ir iepazinusi un atlasījusi pašus kvalitatīvākos un klientam draudzīgākos pakalpojumu sniedzējus, pārzinot kāzu rīkošanas knifus un tirgus piedāvājumu no a-z.

Kāzas un medusmēnesis - divi vienā

Viens no skaistākajiem un ērtākajiem plusiem, plānojot kāzas svinēt šajā eksotiskajā Indonēzijas salā - uzreiz pēc ceremonijas jau būsiet nokļuvuši savā medusmēnesī. Tas turklāt ir arī ļoti praktisks solis, jo lidojums uz Bali ir pietiekami ilgs, lai ieplānotu pavadīšanai uz salas krietni vairāk laika par pāris dienām. Kā arī jārēķinās, ka jāpielāgojas citai laika joslai. Kā atgādina Alise, tie, kam ļoti Bali patīk, reizi gadā atgriežas un ar katru reizi vēlas palikt Bali arvien ilgāk.

kazas bali
Foto: C-REEL

Pārbaudīti pakalpojumu sniedzēji

Kāzu organizatore Alise Kolosova Bali ir izveidojusi sadarbību ar visiem svarīgākajiem pakalpojumu sniedzējiem, veltot labāko pakalpojumu sniedzēju atlasīšanai gana daudz laika, jo svarīgi ir bijis atrast gan vietējos pakalpojumu sniedzējus, kuru cenas nav uzskrūvētas, gan arī būtisks aspekts ir spēja izprast, ko vēlas un sagaida rietumnieks.

Alise stāsta: “Ir ļoti svarīgi nodibināt kontaktus ar pārbaudītiem, augsti kvalificētiem pakalpojumu sniedzējiem.

Foto: JERRY MIHIMANA

Papildu ceremonijas un svinību vietai ir arī ceremonijas vadītājs, mūziķis, skaņas un gaismas kompānija, man tik ļoti svarīgais dekorators. Esmu ļoti priecīga, ka visās šajās pozīcijās esmu atradusi partnerus, ar kuriem strādāt, tajā skaitā fotogrāfus un videogrāfus. Pandēmijas dēļ ir sarežģītāk atvest fotogrāfu un videogrāfu no Latvijas, kā biju darījusi līdz šim. Vietējiem fotogrāfiem ir atšķirīga izpratne par to, kā jāizskatās fotogrāfijai, tādēļ strādāju ar profesionāļiem, kuri sagadīšanās pēc dzīvo Bali un guvuši pieredzi pasaulē. Pēdējās kāzās, ko šeit rīkoju, strādāju ar franču puišiem - viens no viņiem ir fotogrāfs fashion industrijā, bet daudzus gadus fotografējis arī kāzas, tāpēc uzreiz viegli sapratāmies; videogrāfs, arīdzan francūzis, šobrīd filmē Netflix seriālu.

Kad un kur vislabāk svinēt

Visbiežāk pāri no Latvijas kāzas svinēt Bali izvēlas tad, kad pie mums ir neomulīgi auksts - rudenī un ziemā. “Tas sakrīt ar laiku, kad uz salas ir mitrā sezona. Mitrajā sezonā jāņem vērā, ka salas vidienē var būt biežāks un stiprāks lietus, pie okeāna būs saulaināks, bet arī šad tad var būt apmācies un uznākt lietus. Ja kāzas svin mitrajā sezonā, izvēlos lokācijas okeāna piekrastē. Bali visu gadu ir vienāda gaisa temperatūra, tas ir, 28-31 grādu silts. Salas ziemeļos, kur ir kalni, ir vēsāks. Latvijas vasarā Bali ir sausā sezona, kad ir pārsvarā saulainas, sausas dienas. Ņemot vērā karsto laiku, ceremoniju rīko ne agrāk kā plkst. 16.30, kad karstums ir nedaudz nokrities. Pēc ceremonijas saule ir zemu - golden hour, - stundu, pusotru, kas ļoti patīk fotogrāfiem. Tad pāris var safotografēties gan ceremonijas vietā, gan pabraukāt kaut kur netālu, jo saule Bali riet visu gadu plkst. 18.30. Tad ir jau pavisam tumšs un varam veltīt laiku romantiskām vakariņām.

Foto: C-REEL

Ņemot vērā, ka lielāka interese rīkot kāzas ir tieši mitrajā sezonā, mans favorīts ir Uluwatu krasts - zaļa piekraste, kas ir salas dienvidos, kur ir baltās smiltis. Piekraste ir ļoti klinšaina ar mazām, ieslēptām pludmalēm. šis klinšainais krasts ir ļoti skaists un pateicīgs, jo te reti līst lietus, arī mitrajā sezonā. Bali ir arī vulkāniskās pludmales, kur ir melnas smiltis, kas arī ļoti eksotiski izskatās. Reģioni, uz kuriem es šobrīd fokusējos, ir piekrastes, kur ir visvairāk skaisti, izsmalcināti augstas kvalitātes resorti un villas kāzu rīkošanai. Netālu no Uluwatu atrodas Ungasan, Bingin pludmales.

Foto: C-REEL

Pēdējās kāzas rīkoju Uluwatu Alila Villas - tā ir ļoti liela, plaša, skaista teritorija, resorts, kam piemīt ģeometriski specifisks, moderns stils. šajā lokācijā ir mazas villas, kurās var nakšņot, un lielā trīs guļamistabu villa kāzu svinībām pašā klints galā. Ja rīko lielākas svinības, kurām villas teritorija ir par mazu, tad lokācijā ir atsevišķa privāta teritorija, pašā klints krastā ar kabana stila terasēm romantiskām vakariņām, dārzi lielas telts celtniecībai, kā arī vietējais templis, kurā iespējams novadīt arī ceremoniju pēc visām Bali tradīcijām.

šī ir vieta, kas atbilst visiem standartiem, un kur par visu ir padomāts.

Skaista lokācija, kur var organizēt dažāda formāta kāzas, ir The Ungasan Clifftop Resort. Tas sastāv no vairākām lielām villām, kas katra ir atsevišķi izolēta - sev tik intīmā svarīgā notikumā, kā kāzas, nav jāiet cauri publiskām telpām, jo tās ir atsevišķas villas, kuras pašas par sevi ir unikālas un ļoti skaistas, kur realizēt gan ceremoniju, gan fotosesiju, un justies ļoti intīmi. Vēl man ļoti mīļa vieta ir Uluwatu Surf Villas, kas arī atrodas klints augšā. Tās ir vairākas villas boho stilā, ne tik ļoti greznas, bet tas šeit noteikti piedien. Dažas villas ir atvērtākas, dažas ar savu džungļu daļu, kas nozīmē - pilnīgi savs privāts dārza ieskauts skats no klints uz okeānu. šo lokāciju esmu izvēlējusies arī sava nākamā Bali retrīta rīkošanai janvāra beigās.”

Foto: C-REEL

Pakalpojumu sniedzēju izmaksas Bali

Ar kādām izmaksām jārēķinās, ja precaties Bali? Ja neskaita lidojuma izmaksas, kuras būtībā tiktu novirzītas kāzu ceļojumam, vietējās villas kāzu ceremonijai un svinību vietai, kā arī vietējie Bali pakalpojumu sniedzēji izmaksās krietni vien lētāk kā Latvijā. Ja izvēlaties vienuviet veselu pakalpojuma piedāvājumu, saņemsiet ievērojamas atlaides un dažādus bonusus, kā piemēram, spa procedūras vai privātu piekļuvi pludmalei. Savukārt visu pārējo piemeklēs kāzu organizatore - ceremonijas vadītāju, muzikālo noformējumu, dekoratoru, fotogrāfu, videogrāfu. Alise stāsta: “Puse no kopējā budžeta būs par lokāciju un visām tajā ietilpstošajām izmaksām. Ja kādu no villām ņem tikai uz vienu nakti, tā var izmaksāt 500-1500 eiro, savukārt ja ņem pakalpojumu, kurā ietilpst gan svinības, gan viss pārējais, tad tas vienmēr tiek sapakots vienā izdevīgā piedāvājumā.

Foto: C-REEL

Cenas par šādu piedāvājumu var svārstīties no 3000 - 6000 eiro, tajā iekļauta gan dzīvošana divas vai vairāk naktis, gan ēdināšana, ceremonijas vieta, vakariņu lokācija, serviss, ļoti bieži privāts sulainis, spa procedūras pārim, piekļuve privātai pludmalei un dažādi citi bonusi. Bali pakalpojumu izmaksas būs lētākas, bet - ar pašu, pašu labāko - skaistākajām, ekskluzīvākajām lokācijām, bagātīgu noformējumu.”

Fotogrāfu un videogrāfu pakalpojumu izmaksas gan ir līdzīgas kā pie mums, jo tie visbiežāk ir profesionāļi no Eiropas vai Krievijas, kuru cenas pielāgotas attiecīgajam tirgum. Līdzšinējā prakse bijusi aicināt fotogrāfu no Latvijas, bet pandēmija ieviesusi savas korekcijas un to vairs nav tik vienkārši izdarīt. Pluss fotogrāfa nevešanai līdzi gan ir tas, ka atkrīt lidojuma, vīzu un izmitināšanas izmaksas, kaut gan Latvijā bāzēti fotogrāfi visbiežāk savas pakalpojuma cenas ir gatavi samazināt, ja paredzēts fotografēt Bali, jo tas galu galā ir arī brīnišķīgs papildinājums portfolio.

Foto: C-REEL

“Bali ir ļoti daudz ziedu, ir liela dažādība un tie ir lētāki - arī dekorēšanas pakalpojumi ir lētāki. Ziedu dekorāciju apjoms un bagātīgums, ko vēlamies saņemt, šeit būs izdevīgāks, nekā to pašu darot Latvijā. Vizāžista pakalpojums šeit maksā 150 eiro - ieļauts gan make-up, gan matu sakārtojums.” Alise gan iesaka izvēlēties pārbaudītus meistarus (viņa var ieteikt konkrētus pakalpojumu sniedzējus) - ne vietējos Bali iedzīvotājus, bet gan iebraucējus no Eiropas vai Krievijas. Tas pats attiecas uz fotogrāfiem un videogrāfiem, jo viņiem ir specifiska gaume un izpratne par to, ko klients sagaida, specifiska bilžu apstrāde, bet vizāžistiem - atšķirīga izpratne par to, kāds ir svinīgs make-up un matu sakārtojums. Ja kāzu make-up mums asociējas ar dabīgiem, mierīgiem un svaigiem nude toņiem, tad vietējie Bali meistari “pacenšas” par daudz un grimu dramatizē.

Visbiežāk kāzas Bali tiek rīkotas intīmā, privātā gaisotnē - tikai pāris, vai arī pāris kopā ar vedējiem. Tomēr ja esat nolēmuši aicināt līdzi vairāk viesu, jebkurā no reģioniem var atrast skaistas villas un labas viesnīcas par izdevīgām cenām.

Bali ir viena no vietām, kur pieczvaigžņu serviss tiek piedāvāts par gandrīz viszemāko cenu visā pasaulē.

Foto: JERRY MIHIMANA / C-REEL

Cik laika aizņem sagatavošanās kāzām Bali

Alise stāsta, ka kāzas Bali uzorganizēt var tiešām ātri: “ Tā kā man ir savas iestrādnes, un ļoti bieži pārim nav svarīgi, lai tā ir piektdiena vai sestdiena, lokācija un pārējie partneri vienmēr būs pieejami. šobrīd tūrisms uz salas nav vēl atsācies pilnībā, tāpēc trešās puses ir pieejamas ja ne uzreiz pirmajā vēlamajā datumā, tad otrajā vai trešajā noteikti.”

Foto: C-REEL

Kam gan laiks ir jāparedz - vīzu saņemšana. Tām miera labad jāieplāno desmit darba dienas, tomēr parasti vīzu izsniedz ātrāk. Tādējādi, ja decembra beigās izdomājat, ka vēlaties apprecēties Bali, janvāra beigās tās pavisam mierīgi ir iespējams jau realizēt. Ja kāds ļoti, ļoti vēlas steidzīgi apprecēties, tad minimālais laiks, lai sagatavotos kāzām Bali, būtu divas nedēļas. Jāņem gan vērā, ka šāds scenārijs paredzēts kāzām, kuru oficiālā papīru sakārtošana paveikta jau iepriekš - Latvijā, pietaupot emocionālo mirkli, pašu kāzu ceremoniju, - Bali.

Uz salas ir iespējams noorganizēt arī oficiālo laulību ceremoniju, tomēr tad jāvelta laiks un papildus izdevumi, lai sakārtotu birokrātisko pusi - tulkotu dokumentus, apstiprinātu, legalizētu utt. Tādēļ līdzšinējā pieredzē pāri paraksta laulību papīrus Latvijā, nepiešķirot tam emocionālo vērtību, un jau ar jaunajiem uzvārdiem un jaunajām pasēm kabatā dodas rīkot kāzu ceremoniju Bali.

*Pirms ierašanās Bali, ir obligāta pašizolācija Džakartā (2-10 dienas, atkarībā no aktuālajiem nosacījumiem).

Kāzas Bali - Laura & Reinis

Pilnu kāzu stāstu skati šeit: LAURA & REINIS


Raksta autore: IEVA KRASTIŅA

Foto: JERRY MIHIMANA, C-REEL, IMAJGALLERY

Video: BESPOKE FILM


Lasi arī: INTERNACIONĀLAS KĀZAS: LATVIETE UN AMERIKĀNIS JĀVĀRDU SAKA LATVIJĀ

Citi Raksti