Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Laikapstākļi kāzās spēlē būtisku lomu, it īpaši, ja ceremonija vai kādas dienas aktivitātes ieplānotas zem klajas debess. Laikapstākļi rada dienas noskaņu, ietekmē pāra un viesu komfortu, kā arī dažkārt piespiež veikt korekcijas iecerētajā kāzu scenārijā, tādēļ gaidāmā laika prognoze pāriem sagādā ne mazums stresa. Tomēr der atcerēties, ka jūsu mīlestības svētki būs perfekti jebkuros laikapstākļos, ja vien laikus būs apdomātas dažādas organizatoriskas un praktiskas nianses, kā arī visus notikumu pavērsienus uztversiet ar atvērtu prātu un noskaņosieties tam, ka visi iespējamie scenāriji būs vienlīdz izdevušies.

Kāzu plānotājas Iluta Piternika un Renāte Mākulēna dalās ar savu pieredzi un ieteikumiem, lai kāzas izdotos perfektas, neskatoties uz pārsteigumiem, ko var sagādāt Latvijas mainīgie laikapstākļi.

Jāsāk ar to, ka ir vienkārši jāpieņem - Latvijā laikapstākļi ir neprognozējami, it īpaši vasarā. No negaisa un vētras līdz karstuma viļņiem - Latvijā varam piedzīvot visu iespējamo dabas krāšņumu. Patiesībā tā ir liela priekšrocība, jo, kā apstiprina Renāte Mākulēna, jebkurus laikapstākļus savā labā var izmantot kāzu dienā, ja zina pareizos trikus un saglabā atvērtu prātu. Viņa iesaka izvērtēt, cik ļoti garastāvokli ietekmēs iecerēm neatbilstoši laikapstākļi, ja esat izvēlējušiem kāzu ceremoniju noturēt brīvā dabā un noteikti to nevēlaties mainīt. Jāmēģina noskaņoties tam, ka pasākums būs izdevies jebkurā gadījumā, nevis visu kāzu gaidīšanas laiku dzīvot stresā par to, ka vienīgais izsapņotais scenārijs var neizdoties nelabvēlīgas laika prognozes dēļ.

Foto: GABE MC CLINTOCK

Norises vietas izvēle un plāns B

Iluta Piternika stāsta, ka, protams, katrs pāris tic, ka viņu kāzās nelīs, bet realitāte paliek realitāte, tādēļ viņa atrunā no brīvdabas ceremonijām pie jūras, mežos un citur, kur nav iespējas operatīvi realizēt plānu B. Viņa iesaka izvēlēties tādas ceremonijas un fotosesijas vietas, kur blakus ir telpas, kurās patverties no lietus. Arvien vairāk pāru uzdrošinās arī kāzu vakariņas rīkot ārā, arī to ir iespējams īstenot, tikai pie nosacījuma, ka padomā ir arī plāns B. Galvenais ir spēt pielāgoties gadījumā, ja kāzu dienā izrādās, ka ieceri par svinībām zem klajas debess laikapstākļu dēļ nevar īstenot. Tomēr tas nenozīmē, ka nav vērts riskēt. Viņa pagājušajā vasarā rīkojusi kāzas vietā, kur bija ļoti skaista teritorija, bet maza svinību zāle, tādēļ vakariņu galdi tika klāti zem zvaigžņotām debesīm un viss izvērties burvīgi, nav nolijusi neviena lietus lāse.

Piternikas ieteikums pāriem, kuriem nav tik svarīgi, lai kāzu scenārijs būtu precīzi saplānots un kuri ir gatavi tajā atstāt vietu interpretācijai - kāzu rītā skatīties laika prognozes un, ja ceremonija ieplānota piecos, bet redzams, ka tad līs lietus, bet sešos spīdēs saule, tad pamainīt plānu un ceremoniju pārcelt uz sešiem. Tas nav nekas neiespējams un dienā, kas veltīta tikai pārim, neko nevar nokavēt. Iespējams, būs pat redzama varavīksne, par kuru visi būs laimīgi.

Renāte Mākulēna piebilst, ka laicīgi var plānot nojumes nomu, kas ļaus aizvadīt ceremoniju ieplānotajā vietā, saglabājot brīvdabas sajūtas, ja izrādās, ka laikapstākļi to neļauj darīt pavisam zem klajas debess. Ir vērts padomāt arī par kādu konstrukciju, kas nodrošinās aizvēju ceremonijas un svinību laikā, ja nu kāzu dienā pārsteidz spēcīgas vēja brāzmas. Jebkurā gadījumā, paredzot izmantot kādas telpas vai celt nojumi, ja tas būs nepieciešams, par šo plānu B obligāti ir jāinformē arī apkalpojošais personāls, lai kopīgi spētu to īstenot.

Foto: GABE MC CLINTOCK

Līgavas un līgavaiņa komforts

Ja lielu daļu kāzu dienas plānots pavadīt ārā, jādomā par meikapa un kāzu frizūras atbilstību. Kāzām brīvā dabā piestāvēs dabisks grims plānā kārtā, kas neizsmērēsies, un matu sakārtojums, kas arī tad, ja to nedaudz pielabos vējš, izskatīsies labi. Renāte Mākulēna stāsta, cik svarīgi ir atrast labu grima mākslinieku, kosmetologu vai vizāžistu, kas spēs uzklāt tādu grimu, kas vasaras karstumā nenotecēs kopā ar sviedru lāsītēm vai kas netiks aizskalots lietus laikā. Turklāt jāveic gan kāzu grima, gan frizūras izmēģinājums, lai saprastu, cik viss būs noturīgs.

Izvēloties kāzu kleitu un kāzu apģērbu, jāņem vērā, kā tas piemērots dažādiem laikapstākļiem. Renāte Mākulēna atgādina, ka, lai gan kāzu dienas emocijās jaunais pāris var neizjust ne aukstumu, ne karstumu, tomēr par papildus apģērbu vai iespēju to transformēt ir jāpadomā. Ja ir auksts, līgavai jātur pa rokai žakete, jaka vai kāds cits apģērbs, kas pieskaņots kāzu kleitai un tematikai.

Ja kāzu datums ir ziemā vai agrā pavasarī, vēlā rudenī, viņa iesaka nodrošināties arī ar zābakiem, vilnas zeķēm, skaistiem cimdiem. Arī līgavainim vēlams padomāt par papildus apģērbu. Lai arī vīrieši vienmēr saka, ka viņiem viss būs labi, pieredze rāda, ka ne vienmēr viņiem šajā jautājumā ir taisnība. Galu galā, kāzu dienā svarīgs ir ne tikai līgavas, bet arī līgavaiņa komforts.

Foto: GABE MC CLINTOCK

Nedrīkst aizmirst arī par viesiem. Renāte Mākulēna iesaka nodrošināt, piemēram, pledus, lietusmēteļus un pēc ceremonijas sasildīšanās iespējas ar kafiju, tēju, balzāmu vai citiem karstajiem dzērieniem. Tāpat var viesiem laikus paziņot, ka jāierodas atbilstošā apģērbā, ja ceremonija vai kādas aktivitātes plānotas ārā. Var norādīt, ka jāņem līdzi lietusmēteļi, lietussargi, pledi vai kas cits, ko neesat gatavi nodrošināt paši, bet kas var noderēt āra ceremonijā vai svinībās. Te gan jāpatur prātā - ja ir svarīgi, ka katra pēdējā detaļa ir saskaņota un ieturēta kopējā stilistikā, tad labāk šo visu viesiem nodrošināt, lai katrs neierastos ar savas krāsas lietussargu.

Foto: KRISTEN MARIE PARKER

Lietus kāzu dienā

Lielākais topošo laulāto bieds laikam ir lietus kāzu dienā. Tomēr tas ārējs faktors, ko īsti ietekmēt nav iespējams. Var izmainīt tikai savu attieksmi pret to, tādēļ šai problēmai vēlams pieiet nedaudz filozofiski. Iluta Piternika saviem pāriem saka - ja neesat gatavi skūpstīties lietū, tad nemaz neplānojiet āra kāzas Latvijā.

Ja pāris dzīvē visu vēlas kontrolēt un par visu satraucas, tad katra lietus lāse izsitīs no līdzsvara un komforta zonas. Viņa pati ir bijusi kāzās, kur ceremonija sākās divas stundas vēlāk, jo līgava raudāja lietus dēļ un nebrauca precēties, kamēr līgavainis bija stresā par to, kas vispār notiek. Tādēļ godīgi jāizvērtē savs raksturs un tas, kā visticamāk reaģēsiet, ja kaut kas neies pēc plāna, un atbilstoši tam izvēlēties kāzu norises vietu un konceptu.

Foto: GABE MC CLINTOCK

Ja pāris paliek pie ieceres rīkot ceremoniju zem klajas debess un uzskata, ka pēkšņs lietus nespēs sabojāt viņu noskaņojumu īpašajā dienā, tad arī visas praktiskās nianses ir risināmas. Iluta Piternika atgādina, ka ir tāda lieta kā caurspīdīgie lietussargi, kas dara brīnumus. Viņa stāsta, ka ne velti daudzas kāzu fotogrāfijas konkursos saņem balvas tieši kategorijā “Ceremonija lietū”. Caurspīdīgie lietussargi ir ļoti fotogēniski un internetā ir daudz bilžu ar skaistām ceremonijām lietū, tā kā to noteikti var īstenot. Ir svarīgi, ka lietussargi ir paredzēti visiem, arī sarakstītājam, jo viņas pieredzē ir gadījums, kad dzimtsarakstu nodaļas pārstāvis ierodas ar koši sarkanu lietussargu, lai gan kāzas ieturētas baltā krāsu gammā.

Arī Renāte Mākulēna stāsta, ka kāzu fotosesijās lietus bieži vien paspilgtina un izceļ krāsas bildēs un video, it īpaši vasarā. šajā ziņā gan viņa atgādina, ka fotogrāfs un videogrāfs jāizvēlas atbildīgi, jo tikai profesionāļi un mākslinieki ar pieredzi spēs lietus iedzīvinātos skatus iemūžināt visā krāšņumā. Ja laikapstākļi tomēr ir pavisam neatbilstoši pāra vēlmēm, Latvijā ir ne mazums skaistu fotosesijas vietu arī iekštelpās, par kuriem, protams, jāvienojas jau iepriekš. Vēl kāda nianse - jāpārliecinās par to, kur tiks novietots viss kāzām nepieciešamais tehniskais aprīkojums, piemēram foto, apskaņošanas un cita tehnika. Vislabāk tam visam vienkārši ieplānot drošu un sausu vietu, lai lietus gadījumā nebūtu jāpārvieto arī tehnika.

Foto: GABE MC CLINTOCK

Sagatavoties, bet nepārspīlēt laikapstākļu nozīmi

Iluta Piternika daudzus gadus organizējot kāzas novērojusi, ka pāri par dabas stihijām satraucās līdz kāzām, bet kāzu dienā ir pārņemti viens ar otru, emocijām un vispār tos nepamana. Bijušas daudzas situācijās, kurās jau tūlīt jāsākas, piemēram, first look, viņa brīdina pāri, ka ārā gāž lietus, taču viņi to nemaz nav pamanījuši. Dienas notikumi turpinās un lietus vispār nav stresa avots. Viņa pēc savas pieredzes nevarētu teikt, ka kāds pāris kāzu dienā bijis pavisam nelaimīgs laikapstākļu dēļ. To pašu apstiprina arī Renāte Mākulēna. Viņa savā kāzu plānošanas pieredzē sastapusies ar dažādiem laikapstākļiem: lietus un +16°C jūnijā, sniegs un +3°C maija sākumā, lietusgāze ceremonijas laikā, +33°C augustā un tā tālāk.

Taču visas kāzas pāriem bija izdevušās perfekti! Laikapstākļiem nevajadzētu būt kam tādam, pret ko cīnīties. Arī daba mēdz sagādāt pārsteigumus un tiem ir jāļaujas un jāizmanto dabas parādības savā labā. Iluta Piternika dalās ar vēl kādu ideju - ja kāzu vakarā tiešām gāž lietus un līgavai paredzēts vēl kāds tērps, tad var paaicināt fotogrāfu, filmētāju un sarīkot ballīti un dejas lietū. Vakarā viss jau ir izdarīts, ceremonija un fotosesija jau ir notikušas, tādēļ no lietus vairs nevajag nebaidīties un var pārvērst to efektīvā performancē. Fotogrāfijas un emocijas būs grandiozas. Ja blakus ir baseins, droši var ielēkt arī tajā. Galvenais ir ķert kaifu no konkrētās situācijas.

Foto: JORDAN WOTH

Apspriežot kāzu scenārijus dažādiem laikapstākļiem, Renāte Mākulēna vienmēr pāriem iesaka ieklausīties sevī. Cik jums ir būtiski tas, kādi ir laikapstākļi? Vai laikapstākļi ir problēma? Vai tomēr kaut kas, par ko zinām, ka nevaram tos mainīt? Un ja jau nevaram mainīt, tad kāpēc neizbaudīt konkrēto mirkli vienam ar otru un viesiem, par spīti dabas stihijām? Viss ir tikai par to, kā mēs uz to skatāmies un kā par to jūtamies.

Foto: MAIT JURIADO  M&J STUDIO

Raksta autore: Renāte Berga

Stāsta: kāzu plānotājas  Iluta Piternika / MintDeco un Renāte Mākulēna

Citi Raksti