Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

MŪŽĪGAIS JAUTĀJUMS – KO ĪSTI DARA KĀZU ORGANIZATORS?

MŪŽĪGAIS JAUTĀJUMS – KO ĪSTI DARA KĀZU ORGANIZATORS?

Kāzu organizatoram būt vai nebūt – tāds ir jautājums! Kāzās ir neskaitāmi daudz lietu, par kurām jāatceras un detaļu, ko nevar palaist garām. Sākot ar to, ka jāpiedomā, lai ēdinātāji, mūziķi un dekoratori pārzinātu kāzu scenāriju un beidzot ar to, ka jāpiedomā pie gultasveļas izvēles jaunlaulāto numuriņam. Agrāk visas šīs lietas uzticēja vedējiem vai tuviniekiem, bet šobrīd aizvien vairāk šos jautājumus kārto kāzu organizators.

Sarunā ar kāzu profesionāļiem noskaidrojām, kādi tad ir rīkotāja galvenie pienākumi un kādas var izvērsties kāzas, ja organizatora tajās nav.

Kāzu rīkotāja uzdevums – redzēt kopainu!

Kāzu rīkotāja Inga Bērziņa / bannté stāsta, ka viņai bieži nākas atbildēt uz jautājumu, ko dara kāzu organizators. “Lielākais klupšanas akmens ir apgalvojums sev un citiem, ka organizēt kāzas nozīmē tikai atrast trešās personas, respektīvi, ieteikt fotogrāfu, mūziķus, ceremonijas un svinību vietas. Es gribētu teikt, ka tā ir tikai maza daļa no mana darba – izejas punkts, no kura sākas šis piedzīvojumu pilnais ceļš līdz kāzu dienai. Tehniski atbildot uz šo jautājumu, es varētu teikt, ka

izstrādāju kāzu dienas stilistiku, loģistiku un laika grafikus, kā arī tehnisko scenāriju – atbilstoši praktiskai nepieciešamībai un saskaņā ar jaunā pāra vēlmēm,”

stāsta Inga Bērziņa. Kā kāzu organizators viņa sadarbībā ar jauno pāri

veic arī trešo pušu (kāzu dekoratori, mūziķi, fotogrāfs, ēdinātāji u.c.) pakalpojumu piegādātāju koordināciju.

“Es ļoti labprāt ar jauno pāri sadraudzējos un kļūstu par viņu ikdienu līdz pat kāzu dienai, lai pēc iespējas dziļāk izprastu viņu būtību un atrastu kādu niansi, kas būtu kā vadlīnija. Man būtiski ir darīt lietas secīgi līdz redzu kopainu,” tā Inga.

Kāzu organizators – situāciju risinātājs un krīžu novērsējs!

Inga stāsta, lai svētki izdotos, viņas uzdevums ir radīt komandu, kam būtu vienots mērķis, nevis vēlme izcelt un pierādīt katram sevi. “Kāzu rīkotāja uzdevums ir saliedēt visus iesaistītos, lai neveidotos mūžīgā cīņa par svarīgumu – ēdinātajam ar dekoratoru, bārmenim ar viesmīli utml.

Bez kāzu organizatora, manuprāt, riskanta būs tieši pati kāzu diena, kad iesaistītajiem parasti ir miljons jautājumu. Uz tiem jāatbild kāzu organizatoram.

Kāzu diena ir atbildības pilna.  Esmu informēta un man kā organizatoram nepārtraukti jāzina, kur atrodas jaunais pāris un cikos tas ieradīsies. Tas ir svarīgi ne tikai viesiem un vakara vadītajam, kuram viņus jāizklaidē, bet arī virtuvei un bārmenim, kuri gatavo uzkodas un dzērienus sagaidīšanai,” skaidro Inga. Veiksmīga komunikācija ir viena no svarīgākajām kāzu rīkotāja īpašībām. Arī Inga ar katru no iesaistītajiem cilvēkiem kāzu norisē sazinās kāzu rītā un dienā, lai pārliecinātos, ka viss ir labi, jo, ja kāds kavējas vai noticis kas neparedzēts, tad tieši kāzu organizators būs tas, kas risinās izveidojušos situāciju. “Neviens taču galu galā negrib zvanīt kāzu dienā līgavai, lai pabrīdinātu par kaut ko vai gaidītu situācijas risinājumu.

Jaunajam pārim ir jābauda svētki, nevis jārisina situācijas un tieši tāpēc ir kāzu organizators, lai turētu roku uz pulsa un, ja ir gadījusies kāda problēma, neļautu to pat nojaust jaunajam pārim.

Nav svarīgi, vai tā ir vienkārši sadzīviska situācija vai informatīva vai kaut kas lielāks – jaunajam pārim nebūtu par to jāraizējas. Piemēram, atceros gadījumu, kad kāzu ceremonija notika vietā, kur nebija pieejama tualete, bet viesu skaits pārsniedza 100 personas. Labierīcības tika pasūtītas speciālā kompānijā. Kamēr es vēl rosījos pa svinību vietu pirms doties uz ceremoniju, saņēmu zvanu no asistentes, kura ziņoja, ka paredzētajā laikā šī tualete vēl nav atvesta. Sazvanīju kompāniju un sapratu, ka darbinieks, kuram bija paredzēts piegādāt šo tualeti ir sajaucis augustu ar septembri un mierīgi atpūšas jūras krastā ar ģimeni. Nenoliegšu, manī iestājās neliela panika, jo ir stunda līdz ieradīsies viesi, Rīgā notiek pilsētas svētki un ir sestdiena. Tālāk jau risinājās filmas cienīgs scenārijs, taču tualete tika atrasta un nogādāta attiecīgajā vietā – burtiski divas minūtes pirms ieradās pirmais viesu pāris. Sirreāla situācija – es stāvu meža vidū un skatos, ka no vienas puses brauc mašīna ar tualeti uz piekabes, savukārt no otras puses nāk viesi,” atceras Inga.

Kāzu organizators rūpējas par pārējiem iesaistītajiem!

Inga atzīst, ka katrs, kurš kāzās ierodas pildīt kādu uzdevumu, vēlas ar viņu aprunāties un pārliecināties, ka viss rit pēc plāna un tieši tāpēc viņai ir asistenti, kuriem ir darba uzdevumi, lai viņa pati varētu pievērsties un baudīt plānošanas darba augļus. “Visiem iesaistītajiem interesē, kur viņi var nolikt savas mantas, un vai kafiju drīkst iet dzert pie bāra vai tomēr viss tiks servēts atsevišķā personāla telpā. Iespējams, tie šķiet sīkumi, tomēr kāzu dienā tie paņem ļoti daudz uzmanības un laika un, ja nav organizatora, tad katram pašam nākas iejusties, saprast situāciju un darīt tā, kā viņš uzskata par pareizu,” atzīst Inga.

Dekoratori un kāzu vadītāji NAV organizatori!

Neapšaubāmi kāzu organizators nepieciešams tikpat ļoti cik jaunajam pārim, tik iesaistītajam personālam.

Ja nav kāzu rīkotāja, tad nereti organizatoriskas dabas jautājumi tiek adresēti dekoratoriem, vakara vadītājam, fotogrāfam, pat mūziķiem.

Kāzu dekoratore Iluta Piternika / MintDeco stāsta, ka tā kā dekoratori svinību vietā parasti ierodas pirmie, tad nereti ir pāri, kas, dekoratoriem nezinot, viņus ir iecēluši par pasākuma koordinatoriem. “Bieži vien mūsu kontakti ir iedoti vakara vadītājiem, mūziķiem un citiem iesaistītajiem, līdz ar to visi atbraukušie sāk mums uzdot daudzus jautājumus par svinībām – sākot ar to, kur atrodamas rozetes un beidzot ar to, cikos ierodas viesi.

Ja kāzās ir organizators, tad visi šie jautājumi jau sen ir apspriesti un visas iesaistītās puses zina, kur, kad, cikos būs,”

stāsta Iluta. Viņai piekrīt arī kāzu vadītājs Arvis Zēmanis, kas kāzu organizatoru dēvē par sava veida orķestra diriģentu, kas savelk kopā visas struktūras un piešķir orķestrim un visam notikumam kopīgu skanējumu un ritmu. “Pasākuma organizators ir tas, kurš zina atbildes uz visiem jautājumiem. Noteikti, kāzas var notikt bez nolīgta organizatora, bet tad šim viszinim un visu atbilžu īpašniekam ir jābūt kādam no radiem vai draugiem. Es vadu kāzas, kurās gan ir organizatori, gan nav. Bieži vien otrā gadījumā daudzi no jautājumiem pasākuma laikā tiek virzīti vadītāja jeb manā virzienā, sākot ar to, kur ir vāzes ziediem, kur viesmīļi liks ēdienu, kur dot dāvanas, kurā istabiņā kurš paliek un beidzot ar to, kādēļ viesmīļi nesmaida un vai es varētu nomainīt muzikālo noformējumu. Kāzās, kurās nav organizatora, es esmu daudz uzmanīgāks un pievēršu lielāku uzmanību. Jāatzīst, ka ir gadījumi, kad kāzinieku radi un draugi veic izcilu organizatorisko darbu, bet noteikti viņi neizbauda notikumu tik brīvi,” novērojis Arvis.

Kāzu rīkotāja leksikā nav vārda “nezinu”!

Neparedzētos gadījumus kāzās atceras arī Iluta Piternika. “Dažās kāzās esam piedzīvojuši, ka sāk jau ierasties viesi, taču nav ieradies ne dīdžejs, ne vakara vadītājs. Viesi mēmā klusumā staigā apkārt, brīnās un nesaprot, ko drīkst un ko nedrīkst darīt, jo neviens viņus nesagaida. Šādu situāciju nekad neesmu piedzīvojusi kāzās, kurās ir kāzu organizators. Šādi neveikli brīži no darba spara izsit arī dekoratorus, jo vēl nepabeigtajā svinību zālē sāk ielūkoties viesi, kurus neviens neizklaidē. Tādēļ nenoliegšu, ka vieglāk ir strādāt tajās kāzās, kurās ir kāzu rīkotājs. Tur neizpeld nezināmi zemūdens akmeņi, tur viss ir loģiski saplānots pa minūtēm, visi jautājumi jau ir iepriekš apspriesti un katra iesaistītā puse par visiem 100 procentiem var pievērsties tikai savam uzdevumam, nevis paralēli atbildēt un koordinēt citus.

Kāzu rīkotājs atbild par visu procesu, tādēļ no viņiem visticamāk nenāksies dzirdēt vārdu – nezinu,”

pārliecinājusies Iluta.

Skati bannté kāzu rīkotāja piedāvājumu šeit: bannté

Skati MintDeco kāzu dekoratora piedāvājumu šeit: MINTDECO

Citi Raksti