Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

NO ZIEDIEM LĪDZ KRONIM. GALVAS ROTAS KĀZĀS

NO ZIEDIEM LĪDZ KRONIM. GALVAS ROTAS KĀZĀS

Kronis? Galvas rotas? Plīvurs vai tomēr nē? Izrādās, ka mūsdienu līgavas ir drosmīgas un radošas, vēl radošākas un izdomām bagātākas, kā tas bija pāris gadus atpakaļ.

Kāzu kleitu un rotu mode pārsteidz. Godīgi sakot es pati ne reizi neesmu uzlikusi galvā kroni vai greznu vainagu. Un es te nemaz nerunāju par laukos pītajiem pieneņu vainadziņiem, pēc kuru pīšanas rokas atmazgāju vēl trīs dienas.

Es runāju par TĀDU kroni, kuru uzliekot iztaisnojās mugura.

Protams, jebkura matu, galvas rota ir instruments, lai padarītu mūs skaistākas, dotu to greznuma sajūtu. Kāpēc ir tik daudz kultūras, kurās galvas rotas ieņem milzīgu lomu? Vienalga vai tie ir īpaši saņemti mati, kuros ir ziedi, vai kroņi, vainagi, spalvas, dārgakmeņi.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, tautisks kronis
Foto: ROBERTS VIDZIDSKIS

Latviešu folklorā vainags tika darināts un uzglabāts kā svētums. Vainagus glabāja kā īpašu atmiņu un nodeva mantojumā meitai vai māsai, tos glabāja no paaudzes paaudzē. Jaunas meitas vainagus darinājušas pašas vai mantojušas, bagātākās arī pirkušas. Reizē ar savu simbolisko nozīmi, vainags bija arī nepieciešama apģērba sastāvdaļa, kā arī rotaslieta. Jaunavai, izejot pie vīra, tā zaudēja tiesības valkāt vainagu un tai bija jāvalkā sievu galvassegas. Citās kultūrās galvas rotām piedēvē īpašu saikni ar kosmosu.

Lai vai kā arī nebūtu, skaidrs ir tas, ka iepinot, iespraužot, ieliekot matos ziedus, spalvas, dārgakmeņus, uzliekot vainagu, kroni, ar mums notiek pārvērtības.

Jautājums ir  – cik ļoti tu saaudz  ar to un sajūti  kā savu.

KĀZU KRONIS

Aicinājām uz sarunu Brigitu Strodi, kuru es pat dēvētu par kroņu patronesi Latvijā. 

Brigitas Strodes kroņi ir meklējami gan Igaunijā, gan Itālijā, Zviedrijā, Ņujorkā un pat Austrālijā. Brigitas mīlestība uz kroņiem iesākās jau 14 gadu vecumā, kad kopā ar mammu veidoja tautastērpu. Tai skaitā arī kroni, tā saucamo lejaskurzemes čupu. Brigita: ”Toreiz es to ieraudzīju un sev teicu, ka kādreiz es tieši tādu pašu uztaisīšu. Tad manas smadzenes attapās un pārdomāja – nē, es taču to nevaru, tas ir metāls un es esmu meitene.”

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota
Kronis: BRIGITA STRODA

No kādiem materiāliem tiek gatavoti kroņi un kāda ir gatavošanas tehnika?

Pamātā ir divas galvenās veidošanas tehnikas:

  1. Par pamatu kalpo misiņa vai kapara stieple.
  2. Pamatā ir kartons un audums līdzīgi kā tautastērpu kronīšiem.

Taču, pieminot tautastērpu, tiek domāta tieši tehnika, nevis etnisks izskats. Brigita stāsta: ”Latviešu fantāziju pārsvarā ir aizrāvusi viena vizuāla forma – vainags. Es netaisu neko tautisku, kaut izcelsme ir nojaušama.

Es taisu mīļu, oriģinālu mākslas darbu.

Kroņiem izmantoju vissdažādākos materiālus kā misiņa, kapara un sudraba stiepli, antīkas mežģīnes, zīda bantītes, kristāla, stikla un metāla zīlītes un veselu audumu plejādi. “Dzīvojot un strādājot Londonā, tapa mans pirmais kronis. Kādā dizaina veikalā Londonā es pamanīju lampu, kura bija veidota no metāla mežģīnes. Nopērkot šo mežģīni arī tapa pirmais kronis, kurš tika veidots draudzenei Itālijā.”

Kāda cita draudzene Zviedrijā uzdāvināja Brigitai grāmatu, kurā tika atdarināti vecie zviedru kāzu kroņi. Taču šie kroņi esot izskatījušies tik neveikli, ka māksliniece ir sapratusi, ka spēj labāk, vairāk un interesantāk.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota
Foto: OLGA JAKOVĻEVA

Brigitas pūrā ir arī kāds kronis, kur pamatne ir veidota no līgavas zīda kleitas auduma. Ir arī īpašs melns kronis, kurā ievijās četrdesmito gadu bižutērijas kausēti dzintari. Būtībā katru mākslinieces kroni varētu izcelt kā īpašu, jo katram kronim savs īpašs stāsts, katrs ir oriģināls, unikāls un autentisks. Kas ir absolūti ekskluzīvi – katrs kronis ir roku darbs, kur Brigita izmanto tikai dabīgus materiālus.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota
Foto: LINDA LAUVA / www.lindalauva.com

Kā līgava atrod savu kroni?

Līgavas ir tik dažādas, ļoti atšķirīgas. Tāpēc vilkt kopējas tendences kroņiem ir gandrīz neiespējami. Tie visi ir ārkārtīgi atšķirīgi, tāpat kā līgavas. Ir līgavas, kuras atnāk, apskata jau gatavos kroņus un izvēlās. Ir tādas, kuras īsti nezina ko grib, bet vēlas, protams, lai ir skaisti. Tad arī sākās sadarbības stāsts. Brigita: ”Mēs, cilvēki, kas strādā ar fantāziju un materiālu redzam uz priekšu, redzam gatavu ideju, redzam gala produktu.

Tas jau ir ieradums. Tā ir māksla. Tā nedomā cilvēks, kurā māksla nedominē. Cilvēki nāk arī ar tērpa detaļu, bet tas ceļš parasti ir visneveiksmīgākais. Rezultātu nekad nevar paredzēt. Ir bijis kronis no apsudrabota lina. Pieliku klāt vēl plastmasa kristālus. Man darbiņš nelikās nekas īpašs un izceļams, bet tieši šim kronim bija milzīgs novērtējums.” Who knows, Brigita smejot nosaka.”

Kur izvēlēties, pasūtīt, piemērīt?

  1. Dizaina un dzīvesstila veikalā Rija. Tieši šobrīd Brigita strādā pie savas jaunās kolekcijas, kas būs gaišos toņos, gaisīgi, pavasarīgi.
  2. Interneta vietnē, kur Brigita ir līdzīpašniece www.lakstigala.com  Šeit var iegādāties latviešu dizaineru preces, tai skaitā arī Brigitas kroņus.
  3. Aizejot ciemos pie Brigitas pašas.

“Es izjūtu tādu kā misiju vai vīziju, ka galvas rota būtu jānēsā ne tikai kāzās, bet arī ikdienā. Un redzu, ka palēnām tā ideja iedzīvojas. Anglosakšu tradīcijā līgavas tērpā ir jābūt kaut kam jaunam, kaut kam vecam, kaut kam aizlienētam, kaut kam zilam. (Something old, something new, something borrowed, something blue). Un tieši kronis ir ļoti pateicīga vieta, kur to visu var iepīt. “

Atrodi Brigitas Strodas kāzu kroņus šeit: Brigitas Strodas kāzu kroņi

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota
Fotogrāfs: Mārtiņš Garais I www.garais.lv

Mīļās meitenes, kā māksliniece teica un mēs pašas labi zinām – kāzas ir ne tikai fundamentāli svarīgs lēmums un solis mūsu dzīvē, bet arī emocionāli ļoti piesātināts notikums. Ne tikai pašas kāzas, bet viss gatavošanās laiks ir gan brīnišķīgs lidojums, gan satraukumu pilns piedzīvojums.

MATU SPRĀDZES AR SPALVĀM

Ja iztēlojamies savu rotājumu vēl gaisīgāku, pieliekam vieglumu un lidojam tālāk. Izrādās, ka Evitas Vildes stāsts arī ir audzis un izaudzis līdz līgavu rotām.  Viņas veidotās rotas ir gan no spalvām, gan mākslīgajiem ziediem. Tās tiek veidotas kā matu sprādzes, kāju lentas, mičošanas rotas un citi kāzu atribūti.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota
Foto: LIENE PĒTERSONE

Vai varam teikt, ka līgavas kāpj ārā no rāmīšiem, velk nost plīvurus un prasa kaut ko citu?

Pagaidām vēl nē. Latvijas līgavas pagaidām vēl pieturās pie klasiskā. Ir bijuši tikai daži drosmīgi, avangarda pasūtījumi.

Parasti sadarbības process ir tāds, ka līgava parāda bildi – kādu viņa gribētu redzēt savu rotu, es uztaisu uzmetumu, viņa piemēra un tad procesa gaitā redz, ko vēl varētu pielikt klāt, noņemt nost. Līgavas idejas, mans darbiņš, slīpējam, kamēr līgava ir apmierināta.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota
Foto: LIENE PĒTERSONE

Izklausās pēc draudzīga kopdarbiņa?

Un tā arī ir, jo rota nav tikai mans “uzspiests” dizains. Katra līgava pati ir piedalījusies radīšanas procesā.

Kas pamudināja ķerties pie rotu gatavošanas?

Jau bērnībā manas mammas labākā draudzene no spalvām gatavoja piespraudes. Es to procesu vēroju. Gadi gāja un tad arī es izdomāju eksperimentēt. Pirmais, ko pagatavoju bija spalvu stīpiņas, kas gan vairāk bija domātas kā festivālu rotas. Bet šīs rotas bija vairāk avangardiskas un neiederējās kādam saviesīgam vakaram vai ikdienai. Tāpēc sāku gatavot rotas arī ikdienišķākiem pasākumiem.  Šīs spalvu rotas rada dārgu, aristokrātisku izskatu. Atklāju jaunas formas, materiālus – un process aizgāja.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota
Foto: LIENE PĒTERSONE

MATU ROTAS, VAINAGI, STĪPIŅAS VAI VIENKĀRŠI FRIZŪRĀ SAKĀRTOJAMI ZIEDI

Šo visu piedāvā arī ziedu salons SHISHI Home Of Beauty un tā saimnieks Jānis Buševics.

Jāni, kā jums kā vīrietim ienāca prātā veidot matu rotas?

Mēs savā komandā esam vairāki cilvēki un lielākā daļa sievietes. Ne vienmēr visas idejas rodas man, bieži vien jaunas idejas piedāvā arī kolēģi un to es sauktu par tādu kopēju radošu procesu. Sapratām, ka rotas, kuras vairāk ierasts redzēt no dzīviem ziediem, var arī ļoti veiksmīgi veidot no mākslīgajiem.

Ja mēs domājam par ziediem priekš matu sakārtojumiem, frizūrām, kas ir galvas vai tērpa aksesuāri, izmantot mākslīgos ziedus ir daudz praktiskāk, jo rotu var pagatavot jau laikus pirms pasākuma.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota

Kādus materiālus jūs izmantojat?

Rotu visbiežāk saskaņo ar līgavas kopējo tēlu, tērpa stilu. Vai tie ir pērļu izšuvumi, vai tie ir kristālu akmeņi un to izšuvumi tērpā, varbūt mežģīnes un kādas īpaša auduma lentas – to visu var izmantot arī matu rotājumā.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Foto: KRISTĪNE GRĪNVALDE

Vai jūsu veikalā ir kāds speciāls rotu dizainers, kurš rada un veido šīs matu, galvas rotas? Kā labāk organizēt satikšanos?

Tādi cilvēki ir vairāki. Ja meistars ir uz vietas, tad jūsu pasūtījums tiks pieņemts tajā pašā dienā, bet variet arī sazvanīties un pieteikties pie meistara uz vizīti jums izdevīgā kādā citā laikā.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Foto: KRISTĪNE GRĪNVALDE

Ar kādām izmaksām jārēķinās, pasūtot matu, galvas rotas?

Viennozīmīgi nevar atbildēt. Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Kāds ir izvēlētais materiāls un apjoms. Vainags būs dārgāks, stīpiņa būs nedaudz lētāka, daži atsevišķi ziedi būs vēl lētāki. Mūsu ziedu kvalitāti cilvēki patiešām ir novērtējuši un saka, ka dažreiz neatšķir vai tas ir īsts vai mākslīgs zieds.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Foto: KRISTĪNE GRĪNVALDE

Ar SHISHI Home Of Beauty sazinies šeit: SHISHI Home Of Beauty

ANVESA diadēmas

Rotas tavai kāzu dienai piedāvā arī rotu veikals Anvesa. Šoreiz īpaši izcelt vēlamies galvas rotas – diadēmas.  Veikalā Anvesa jūs atradīsiet dažādu klāstu matu sprādzes, diadēmas, kaklarotas, auskarus un rokassprādzes, kas papildinās jūsu tērpu un piešķirs tam savu odziņu.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Kronis: ANVESA

Anvesa veikali: ANVESA kāzu rotas

ECHO rotas

Esam redzējuši jūsu darbus Krievijas saitos, bet vai latviešu meitenes ir pazīstamas ar jūsu veidotajām rotām?

Neesmu pārliecināta, ka latviešu sievietes mūs pazīst. Mūsu komandā esam divas dizaineres – es un man ļoti tuva draudzene Maskavā. Pati nesen esmu pārcēlusies dzīvot uz Rīgu, bet dzimusi esmu Maskavā. Līdz šim vairāk esam strādājušas Krievijas pircējām, bet mēs būtu ļoti priecīgas “sadraudzēties” arī ar Latviju.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Rotas: ECHO

Kā dzima jūsu ideja veidot šīs rotas?

Maskavā man ir brīnišķīga draudzene. Mums abām vienmēr ir paticis kaut ko veidot, nodarboties ar rotu izveidi. Sākumā tās veidojām pašas sev. Vēlāk arī nolēmām, ka būtu kopīgi jāveido savs dizaina galvas/matu rotu zīmols. Kad man parādījās iespēja braukt dzīvot uz Rīgu, sapratām, ka šis kopdarbs mūsu jau tā tuvo draudzību tikai stiprinās. Cerējām, ka abas lielās pilsētas un ne tikai iepazīs mūsu rotas.  Tā arī radās ECHO.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Rotas: ECHO

Kas tad īsti ir ECHO, kāda šim nosaukumam ir dziļāka nozīme?

Ir kāda Grieķu dieviete, nimfa, kuru sauc ECHO. Arī mūsu rotas ir tāds sievišķā spēka atspulgs. Viņas būtība arī ietver visu mūsu ideju un konceptu – tā ir mīlestība pret visu sievišķo, mistisko, tāds trausls sievišķs aspekts.

Mūsu rotas nav tikai kāds skaistuma priekšmets, kas lielākoties stāv plauktā. Aiz katras rotas ir kāds stāsts. Tāpēc, atļaušos teikt, ka vairāk kā puse no tām sievietēm, kuras iegādājas mūsu rotas ir līgavas. Gan mums veidojot, gan līgavām piedaloties, arī katra rota iegūst savu stāstu. Es pat teiktu, ka tā ir gluži kā pasaka pieaugušajiem.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Rotas: ECHO

Kādi ir jūsu izmantotie materiāli rotām?

Galvas rotām alvenokārt izmantojam organzas audumu vai dabīgo zīdu. No akmeņiem pērles – baltas un perlamutra, kā arī kristāls – gan apstrādāts, gan neapstrādāts. Vairāk cenšamies izmantot neapstrādātus akmeņus, tie ir dabiskāki. Līgavām vienmēr ir izvēles iespējas gan jau no esošajiem darinājumiem, gan vienmēr uzklausām vēlmes un ierosinājumus, lai rota piestāvētu arī kāzu kleitai.

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Rotas: ECHO

Es vienmēr esmu zinājusi, jutusi un ticējusi tam, ka ne vienmēr tas, kas ir tīkams mūsu acīm, mūs arī dziļākajā būtībā uzrunā. Ja māja ir iekārtota bez mīlestības, ja ēdiens ir gatavots bez mīlestības, tad lai vai cik tas glīti izskatītos dažreiz tomēr rodas “ne līdz galam sajūta”. Es domāju, ka no šīs sajūtas arī ir radies teiciens: ”Tu vari nosalt pilī, bet mazā būdiņā vēlēties pavadīt savu mūžu.” Viss, kas nonāk mūsu rokās, cilvēki, kurus satiekam savā ceļā, jau kaut kur ir paredzēti mūsu liktenī un mūsu notikumos. Kāpēc es to saku?

Katrai rotai ir savs stāsts, kas brīdī, kad rota nonāk pie jums, kļūst par jūsu stāstu.

Cilvēki, kuri tās veido, ir daļu savas sirds un sapņu katrā no tām ielikuši.

Zinot piedāvājumu, atliek vien grūtākais darbiņš – izvēlēties. Jau bērnībā katra esam izsapņojušas savu sapni,

tāpēc kāzu diena ir tieši tā, kurā varam īstenot to, kas nav ikdienišķs, to, kas varbūt ir pat nedaudz pārdrošs. Sievietei ir jārotājas.

To arī šoreiz novēlu – atrodiet savu rotu!

Šeit: KĀZU UN GALVAS ROTAS

galvas rota, kronis, kāzu kronis, kāzu galvas rota, matu rota
Rotas: ECHO

Raksta autore: LIENE PĀLĒNA

Citi Raksti