Īsta mīlestība nepazīst nekādas robežas – ne attāluma, ne tautības, ne mentalitātes. Tieši tādēļ jau ierasta lieta kļuvusi tā, ka aizvien vairāk cilvēku savu mīlestību atrod citās zemēs, savienojot divas atšķirīgas personības un mentalitātes vienā. Internacionālas kāzas ir kļuvušas pr vienu no pēdējo gadu aktuālākajām tendencēm, kam pielāgojas arī kāzu rīkotāji.
Nereti nākas dzirdēt, ka internacionāliem pāriem laulību oficiālās puses nokārtošana Latvijā būs salīdzinoši sarežģītāks process, tomēr kāzu rīkotāja Alise Kolosova/Alise Kolosova Boutique Event Planning, norāda, ka praktiskā puse nebūt nav tik sarežģīts process, kā sākotnēji varētu šķist, ja vien visu laicīgi ieplāno. “Lielākā daļa manis organizēto kāzu ir internacionālas un visbiežāk cittautietis ir līgavainis.
Latvijā ir spēkā likums, kurš nosaka, ka laulības reģistrēšanas pieteikšana ir jāveic ne agrāk kā sešus mēnešus un ne vēlāk kā vienu mēnesi un vienu dienu pirms plānotās kāzu dienas. Laulības reģistrēšanas pieteikšana jāpaveic arī tad, ja ceremonija plānota baznīcā.
Lai svētku sajūtu nesabojātu formalitātes, vietnē LAULĪBAS REĢISTRĒŠANA var atrast informāciju par nepieciešamajiem dokumentiem un to iesniegšanas kārtību.
“No pieredzes varu teikt, ka Latvijas vēstniecības ārvalstīs ne vienmēr pārzina laulības reģistrēšanas likumdošanu, tāpēc vērtīgi ir pašiem būt informētiem”, novērojusi kāzu aģentūras Oga Events radošā vadītāja Arta Bondare.
Ja viens no pāra ir cittautietis, tad nereti tieši Latvija tiek izvēlēta kā laulību norises vieta. Alise Kolosova to skaidro gan ar faktu, ka
Latvijā pat augstākajā līmenī rīkotas kāzas tāpat izmaksās krietni mazāk, kā, piemēram, Francijā vai ASV, gan ar emocionālo aspektu, respektīvi, līgavas vai līgavaiņa vēlmi laulāties dzimtenē.
“Esmu novērojusi, ka uz kāzām atlidojušie viesi parasti aizbrauc no kāzām ar lielu pārsteiguma sajūtu. Cilvēkiem Latvija patīk un pārsteidz.
Mums ir ne vien skaista daba, bet arī augsts apkalpošanas līmenis.
Rīkojot kāzas arī ārpus Latvijas, visbiežāk ļoti skaistās un dārgās vietās, kur šķietami visam būtu jābūt visaugstākajā līmenī, esmu novērojusi, ka servisa kvalitāte ne vienmēr tāda ir. Tādēļ vēl jo vairāk novērtēju mūsu personālu gan ēdināšanas, gan noformējuma jomā,” pieredzē dalās Alise.
Starp kāzām un izaicinājumiem bieži vien var likt vienādības zīmi, jo šķiet ikviena līgava un kāzu rīkotājs saskāries ar nebeidzamajām pēdējā brīža vajadzībām. Arī internacionālās kāzās neiztikt bez izaicinājumiem. Alise Kolosova min, ka viens no tipiskākajiem internacionālo kāzu izaicinājumiem ir ēdienkartes saskaņošana, kur gadās ņemt vērā dažādus ierobežojumus vai gluži pretēji – prast pagatavot kaut ko ļoti netipisku. “Tāpat internacionālās kāzās jārēķinās ar to, ka viesiem jānodrošina gan viesnīca, gan viesu nogādāšana uz svinību vietu. Līdz ar to daudz vairāk laika jāvelta delatizētākai loģistikai,” novērojusi Alise.
Ja reiz runājam par viesiem, tad jārēķinās, ja viesi ir no ārzemēm, viņi noteikti gribēs arī apskatīt lielākās Latvijas pilsētas, aiziet uz pilsdrupām vai muzeju un nobaudīt tradicionālos ēdienus. Par to arī vajadzētu padomāt, pārim organizējot kāzas Latvijā. Tādēļ jāapsver iespēja viņiem organizēt arī papildus izklaides, lai vienīgais, ko viņi būs redzējuši, nebūtu tikai lidosta un svinību vieta. Mēdz būt noderīgi ārvalstu viesiem organizēt kopīgu autobusu, “lai kāzu dienā pēkšņi neizrādītos, ka viesi ir pēkšņi aizbraukuši uz Valmieru, nevis Cēsīm”, iesaka Arta Bondare.
Laulājoties diviem cittautiešiem, būs arī divreiz vairāk atšķirīgu paražu un tradīciju un galu galā – arī divas valodas. Tādēļ pāriem pašiem ir jāsaprot, kā vēlas kāzu dienā justies.
“Ir jāsaprot, kas konkrētajam pārim ir būtiski un nozīmīgi.
Par to mēs ar pāriem daudz runājam pirms sākam plānošanas procesu. Kādam tā būs goda atdošana tradīcijām un vecākiem, kādam – viesu komforts, vēl kādam – bagātīgi klāti galdi un pilna izklaides programma. Nav vienas formulas visiem un tas arī ir tas skaistākais.”