Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Laulība un tās nozīme pēdējās desmitgadēs ir ļoti mainījusies. Viena no lielākajām izmaiņām ir saistīta ar vecumu, kurā pāri izvēlas salaulāties. Statistika rāda, ka Latvijā, tāpat kā citviet, Eiropā un Amerikā, vidējais precību vecums šobrīd ir 32 gadi vīriešiem un 29 līdz 30 gadi sievietēm. Tikai pirms desmit gadiem vidējais vecums bija 27 gadi, savukārt 1990. gadā tas bija 23 gadi. Tātad tikai pirms 30 gadiem cilvēki izvēlējās apprecēties 10 gadus agrāk, kā tas ir šobrīd. Šī tendence joprojām ir mainīga, kas liek aizdomāties, vai pastāv ideālais vecums laulībai, vai tomēr ir jāņem vērā daudzi citi faktori.

Laulības mīlestības dēļ

Šai laulību vecuma maiņai ir daudz iemeslu. Pats nozīmīgākais no tiem ir tas, kādēļ cilvēki mūsdienās izvēlas apprecēties – mīlestības dēļ. Vēsturiski laulība vairāk bija saistīta ar finansiālu vienošanos. Turīgas ģimenes vēlējās saglabāt īpašumu un vairot bagātību. Mīlestība nekad nebija galvenā šīs savienības sastāvdaļa.

ideālais vecums laulībai kāzām
Foto: IRINA NEDYALKOVA

Laiki ir mainījušies, sievietes vairs nav tikai mājsaimnieces, tāpēc vairāk laika velta sevis izglītošanai un karjerai. Cilvēki ir daudz mērķtiecīgāki, izvēlas studēt, apceļot pasauli vai nodoties karjerai, izzina savas vēlmes un tikai tad veido ģimeni un nopietnas saistības, kas noteikti ietekmē laulības noslēgšanas vidējo vecumu.

Foto: LEXIE HAND

Katrām attiecībām savi noteikumi

Sabiedrībā vairs nepastāv stigma, kas ierobežotu pārus dzīvot kopā pirms laulībām, un ja vien tā nav reliģiska pārliecība, nav nekāda spiediena apprecēties. Lai gan vidējais laulāties gatavo vecums gadu no gada pieaug, eksperti atzīmē, ka joprojām nav tāda ideālā vecuma, kad precēties. Sertificēta dzīves un attiecību trenere Sofija Antuāna atzīmē, ka ideālais vecums laulībai ir tad, kad tu un tavs partneris to vēlas un jūtaties gatavi. Viņa uzsver, ka ir būtiski nemēģināt pielāgoties noteiktam vecumam, ko sabiedrība vai ģimenes locekļi uzskata par labāko.

Laulība pati par sevi ir milzīga apņemšanās, taču, ja darīsiet to ģimenes vai draugu spiediena vai ekspertu ieteikumu dēļ, jūsu vienīgais ieguvums būs laulība, kas balstīta uz kāda cita standartiem. Viņasprāt mūsdienās, vairāk kā jebkad, ir iespēja būt oriģināliem un katrās attiecībās veidot savus noteikumus.

Foto: LEXIE HAND

Nekad nav par vēlu mīlestībai

Vecums ir tikai skaitlis. Ja tu un tavs partneris sākat apspriest ar laulībām saistītus jautājumus, visticamāk tā jau ir pirmā zīme, ka esat tam gatavi, vai vismaz tuvojaties tam. Ja jūtat, ka laulības ir nākamais vēlamais solis, tad pases dati vairs nav nozīmīgi. Pat tad, ja esi viena un tuvojies vai esi jau pāri vidējam laulību vecumam, iespēja apprecēties pastāv vienmēr. Pasaulē ir daudz vientuļu cilvēku, kuri meklē mīlestību visos vecumos, tāpēc nekad nepadodies.

Jo atvērtāka būsi pret dzīvi, jo lielāka iespēja, ka satiksi savu partneri pavisam drīz.

Foto: LEXIE HAND

Laulība nav vienīgais scenārijs

Latvija Eiropā izceļas ar strauju pirmo laulību skaita samazinājumu –  no 1990. gada līdz 1995. gadam to skaits samazinājies par teju 70 procentiem. Tas nozīmē, ka ne tikai vidējais laulību vecums paaugstinās, bet arī laulību kļuvis mazāk. Šīs tendences cēlonis ir laulības un ģimenes attiecību transformācija jaunās ekonomiskās sistēmas ietekmē un vērtību izmaiņas sabiedrībā.

Foto: LEXIE HAND

Mūsdienās jaunieši vairs neuzskata laulību par primāru savas dzīves aspektu, visbiežāk izvēloties izglītību, kas nodrošinās dzīves kvalitāti nākotnē. Uzkrājot dzīves pieredzi, daudzi atskārst, ka laulība nav viņiem piemērota, vai izvēlas to atlikt pēc iespējas vēlāk. Mūsdienu sabiedrībā kopdzīve un ģimenes veidošana bez laulības ir kļuvusi pieņemamāka, kā pirms 50 gadiem, tādēļ svarīgi atcerēties, ka laulība nav vienīgais scenārijs.

Foto: LEXIE HAND

Attiecības kā māksla

Bieži esam dzirdējuši frāzi māksla dzīvot, kas apzīmē personas spēju gūt baudu no dažādām dzīves sfērām, realizējot savu potenciālu gan karjerā, gan personīgajā izaugsmē, dodot un ņemot no dzīves visu, ko tā sniedz un neuzstādot limitus vai ierobežojumus savām iespējām. Arī māksla mīlēt, neatkarīgi, vai izvēle ir par labu laulībai vai nē, var būt izšķirošā tavai laimei.

Nav konkrēta vecuma, kurā rodas spēja dot otram savu laiku, uzmanību un mīlestību, prioritizēt savu partneri un jūsu attiecības.

ideālais vecums laulībai kāzām
Foto: IRINA NEDYALKOVA

Raksta autore: ELISA RUDZĪTE

Foto: IRINA NEDYALKOVA, LEXIE HAND


Lasi arī: KĀZU GADADIENA KĀ MĪLESTĪBAS APLIECINĀJUMS

Citi Raksti