Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kādai ilgi gaidīts un lolots sapnis, citai nejaušība, un pēkšņi visa dzīve kājām gaisā - grūtniecības testā divas svītriņas un sirds sāk straujāk pukstēt: “Es būšu mamma!” Ar ko sākt, kur izlasīt visu nepieciešamo, kam jautāt atbildes uz miljons un vienu jautājumu? Mēs katra esam citādāka, īpaša un neatkārtojama, nav divu vienādu grūtniecības stāstu, tomēr trīs sabiedrībā pazīstamas jaunās māmiņas dalās savā pieredzē un atmiņās, dodot noderīgus padomus, kā sagatavoties tam, kam patiesībā tā pa īstam nemaz nav iespējams sagatavoties.

SVARĪGĀKAIS IR ATRAST SAVU UZTICĪBAS PERSONU

Raidījuma “Māmiņu klubs” vadītāja, influencere Kristīne Beitika

Kristīne ziņas par to, ka ilgi gaidītais bērniņš pieteicies, atceras kā pārsteigumu un arī milzīgas bailes, jo līdz pirmajai ārsta vizītei, kurā apstiprināt grūtniecību, bija jāgaida trīs nedēļas, kas šķita vesela mūžība. Nevienam negribējies neko stāstīt, lai gan ikdienā Kristīne sociālajos tīklos aktīvi dalās savas dzīves detaļās. “Man jau pašā sākumā vajadzēja psiholoģiski sagatavot sevi tam, ka tas ar mums notiek, un vispār noticēt. Kad beidzot tiku pie ārsta un iegāju ginekologa kabinetā, pirmo reizi mūžā vēlējos izlaist visas ievada sarunas un uzreiz lēkt uz krēsla. Kad ārsts pateica vārdus jūs gaidāt bērniņu, un viss ir kārtībā, es beidzot varēju uzelpot, viņa atceras.

KĀ VIENU NO LABĀKAJIEM LĒMUMIEM GAIDĪBU LAIKĀ VIŅA UZSVER SATIKšANOS AR SAVU DŪLU

Agnesi Lambergu, kas palīdzēja atbildēt uz visiem interesējošiem jautājumiem grūtniecības laikā, sagatavoties dzemdībām un palīdzēt aprast ar jauno mammas lomu arī pēc meitiņas Elizabetes piedzimšanas. “Pirms tam daudz lasīju internetā, arī pamācošas grāmatas vakaros, man ļoti patika Vitas Kalniņas grāmata Pirmās attiecības dzīvē, klausījos tiešsaistes seminārus, piedalījos dažādos kursos, taču vienu brīdi sapratu, ka informācijas ir par daudz un es sadegu tajā lērumā. Scenāriji var būt tik dažādi, ka mans ieteikums mammām ir atrast savu uzticības personu, ar kuru kopā strādāt un kuras ieteikumos, padomos ieklausīties!” raidījuma Māmiņu klubs vadītāja iesaka. Tāpat no stresa palīdzēs izvairīties līguma noslēgšana ar vecmāti, jo Kristīne stāsta, ka ar Elizabeti tajā dienā Ogres slimnīcā piedzima rekordliels bērniņu skaits - seši! “Mums varēja nepaveikties loterijā, kura vecmāte atskries, tāpēc, ja finansiāli tas iespējams, iesaku jau laicīgi noslēgt līgumu, lai nav jāpaļaujas uz laimes spēli!”

Kristīne jau gadiem ilgi dienā stundu divas pavada garās pastaigās, arī vingro un līdz pat astotajam mēnesim apmeklēja psihoterapeitu, lai kopā ar speciālistu gatavotos mammas lomai. Viņas miera un prieka noslēpums bija laikus izvēlēti pareizie cilvēki apkārt, kas palīdzēja gan ar praktiskiem padomiem, kā bērniņu zīdīt, kam būt gatavai dzemdībās, gan vissarežģītākajam - kā emocionāli ļaut sev izjust un saprast visas galvā un sirdī notiekošās izmaiņas.

Foto: LĪGA BIŅKOVSKA

MAMMAS LOMAI JĀSAGATAVOJAS NE TIKAI FIZISKI, BET ARĪ EMOCIONĀLI

Dziedātāja Katrīne Dīķe no dueta Dvīnes

“Patiesībā visu grūtniecību ļoti aktīvi gatavojos tieši dzemdībām, bet pēc tām sapratu, ka bija daudz lielāka uzmanība jāvelta, lai sagatavotos bērniņa aprūpei! Ja dzemdībām biju sagatavojusies uz izcili, tad savukārt tajā brīdī, kad ar vīru un meitiņu pirmo reizi palikām trijatā, galvā ieskanējās slavenais un kas tālāk?” atceras dziedātāja Katrīne. Viņa no sirds iesaka jaunajām māmiņām izlasīt Ainas Mejas Geskinas grāmatu Vecmātes Ainas Mejas ceļvedis dzemdībām, kā arī Lindas Rozenbahas Gaidības un radības ar prieku , Instagram piesekot @starkaligzda un @gotova_k_rodam - šajās grāmatās un interneta saturā izlasītais palīdzēja viņai dzemdībās justies droši. “Par bērniņa aprūpi kaudzi vērtīgas informācijas atrodu profilos @eko_mammas un @veseliemberniem.lv, skatos arī Māmiņu kluba lekcijas jaunajiem vecākiem, bet par bērnu psiholoģiju un audzināšanu ieklausos visā, kas sakāms bērnu psihologam Ludmilai Petranovskai,” dziedātāja stāsta un atklāti ar atzīst, ka diemžēl emocionālajām izmaiņām gatavojās vismazāk. “No vienas puses, tas ir saprotams, jo izmaiņas ķermenī ir fiziski jūtamas un dzemdības ir fizisks process, kuram var gatavoties un kurā var pielietot dažādas iemācītās atslābināšanās metodes, bet emocionālās izmaiņas ir grūtāk aptvert ar prātu, pirms esi tās piedzīvojis. Ja es varētu pagriezt laiku atpakaļ, tad noteikti vairāk izrunātu šo ar citām māmiņām, izprašņātu par to, kas tiek piedzīvots iekšēji, kas ir grūti, kas viegli tieši emocionāli, jo pārsvarā visi mani jautājumi bija par dzemdību procesu

DZEMDĪBAS VISU GRŪTNIECĪBAS LAIKU LIKĀS KĀ MĒRĶIS, UZ KURU ES EJU, BET TO, KA DZEMDĪBAS NAV SKRĒJIENA FINIšS, BET TIEšI OTRĀDI SKRĒJIENA STARTS, SAPRATU TIKAI, TUROT NUPAT PIEDZIMUšO MEITIŅU ROKĀS,

Katrīne smaidot teic. Viņa atklāj, ka vēl tikai meklē līdzsvaru starp savu sievietes būtību un mammas lomu, jo kādreiz joga, meditācija, barojoša sejas maska un gards citronūdens bija neatņemamas nesteidzīgu rītu sastāvdaļas, šobrīd katra minūte sev ir greznība, bet arī tas ir tikai normāli, neko sev nevajag pārmest, galvenais saprast, ka viss mainās. “Meitiņa paaugsies, tad varēšu pieķerties nākotnes plāniem un ambīcijām, bet šobrīd cenšos baudīt katru diendusu, kad meitiņa saldi čuč man klēpī.

Foto: No privātā arhīva

VEIKSMĪGAS IMPROVIZĀCIJAS PAMATĀ IR LABA SAGATAVOšANĀS

TV raidījumu un pasākumu vadītāja Lelde Ceriņa

Lelde un Aivis Ceriņi kopā dzīvo trešdaļu savas dzīves, saskanīgs pāris gan uz skatuves, vadot pasākumus, gan televīzijas ekrānos, tomēr pēdējos gados abi iejūtas un sevi iepazīst no jauna vissvarīgākajās, Adeles un Friča vecāku, lomās.

“Ikviens no mums informāciju uzsūc selektīvi. Tas nozīmē, ka ievērojam lietas, uz ko mūsu zemapziņā ir nosliecies fokuss. Protams, gaidot mazulīti, manu uzmanību piesaistīja visas iespējamās grūtnieces un jaunās māmiņas. Iedvesmojos no jaunajām māmiņām Instagram platformā, piesekoju kontiem, kuri specializējas bērnu emocionālajā un fiziskajā audzināšanā, kā @vitakalnina, @izveligs.lv, @veseliemberniem.lv, @eko_mammas. Paralēli noklausījos vairākas lekcijas par hendlingu, mazulīša pirmo dzīves gadu, īpaši grūtniecēm rekomendētu Elpa dzemdībās pie dūlas Zīles Dāvidsones. Klausījos un lasīju daudz, bet pie sevis paturēju tikai to, ko uzskatīju par iederīgu mūsu ģimenē,” stāsta Lelde. Lai gan mammas loma ir pārsteigumu pilna, viņa vienmēr uzskatījusi, ka veiksmīgas improvizācijas pamatā ir laba sagatavošanās. “Jo vairāk zināšanu sevī esam uzkrājuši, jo mierpilnāk varam reaģēt stresa situācijās. Tas nenozīmē, ka pa rokai vienmēr būs pareizās atbildes, taču, ja iepriekš esi interesējies un kaut ko lasījis, tad vieglāk savilkt kopsakarības un saprast, ka līdzīgās situācijās nokļūst vairums ģimeņu," viņa saka. Liels palīgs ikvienai mammai var būt arī topošais tētis, Aivis mācījies tikpat cītīgi un dažādos kursos nebijis vienīgais. “Es biju ļoti priecīga redzēt, ka pārsvarā visās nodarbībās ieradās pāri.

SVARĪGI, LAI SIEVIETE PATI AICINA UN IESAISTA TOPOšO TĒTI šAJĀ PIEDZĪVOJUMĀ. MĒS ESAM TĀ PAAUDZE, KAS VAR MAINĪT IESĪKSTĒJUšOS PRIEKšSTATUS PAR MĀTES UN TĒVA LOMU ĢIMENĒ, UN TAS IR ĻOTI BŪTISKII,"

Lelde aicina un atgādina, ka bērns sievietei pierāda, cik patiesībā pacietīgas un sazemētas, varošas mēs visas esam. Mammām, kuras īsi pēc pirmā bērniņa atkal ir stāvoklī, Lelde iesaka rūpēties par savu labsajūtu, piemēram, dodoties uz grūtnieču masāžām vai pabarojot savu dvēseli ar kādu kultūras pasākuma apmeklējumu, kā arī atmest perfekcionismu un pievērt acis, ja apkārt valda lielāks bardaks, nekā gribētos - tam nav nozīmes, jo atmiņās paliks tikai skaistie mirkļi. “Tie vakari, kad meita paijāja vēderu un teica bālītis, joprojām sarieš aizkustinājuma asaras,” Lelde atminas.

Foto: ELVITA ROSNE / PAULA KINNE

Teksts: Krista Draveniece

Foto: Gatis Saukans, Evita Mukāne, Anda Upmale, Līga biņkovska, Elvita Rosne, Paula Kinne

Citi Raksti