Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

KĀZU FOTOGRĀFE ILZE OSE: KĀ DZĪVĒ, TĀ FOTOGRĀFIJĀ VAJADZĪGS BALANSS

KĀZU FOTOGRĀFE ILZE OSE: KĀ DZĪVĒ, TĀ FOTOGRĀFIJĀ VAJADZĪGS BALANSS

Kāzu fotogrāfes Ilzes Oses profesionālo rokrakstu var redzami atpazīt – viņas radītās bildes izceļas ar romantismu un gaišiem toņiem. Mīlestība pret vīru viņu aizveda līdz mīlestībai pret fotogrāfiju, jo tieši Ilzes vīrs viņai pirms vairāk kā pieciem gadiem dāvanā pasniedza dāvanu karti fotokursu apmeklējumam. Šobrīd Ilzes vārds Latvijas kāzu industrijā vairs nav svešs, un daudzas līgavas kāro, lai viņu kāzu bildes radītu tieši viņa.

Vai sapnis par kāzu fotografēšanu vienmēr ir bijis tavā redzeslokā?

Pavisam noteikti – nē. Izejot fotokursus un sākot fotografēt, man gluži pretēji šķita, ka kāzas būs pēdējā lieta, ko fotografēšu. Es tā arī teicu – nekad nebildēšu.

Sākotnēji to nevēlējos šķietami lielās atbildības dēļ. Paradoksāli, bet šobrīd visvairāk fotografēju tieši kāzas, kam seko dažādas ģimeņu fotosesijas un portreti.

Kāzu fotografēšana pie manis, ja tā var teikt, “atnāca” ļoti organiski – pārim pēdējā brīdī bija atteicis viņu kāzu fotogrāfs, un es piekritu viņiem palīdzēt.

Viņiem tik ļoti vajadzēja fotogrāfu un nebija arī nekādu ekspektāciju šajā jautājumā – tas man iedeva zināmu brīvības sajūtu. Savukārt, otrās kāzas, ko savā dzīvē fotografēju, jau bija Bahamu salās.

Kā tu raksturotu tos pārus, kas izvēlas tevi par savu kāzu fotogrāfi?

Esmu izteikti pedantisks cilvēks, estētiķe, un to novērtē arī mani klienti. Es cenšos parādīt labāko no ikvienām kāzām.

Mani par savu kāzu fotogrāfi nereti izvēlas klasiski pāri. Iespējams tādēļ, ka mans fotografēšanas rokraksts ietver gaišus toņus, un tie pāri, kas to novērtē, izvēlas mani par savu kāzu iemūžinātāju. Manuprāt, kāzas savā būtībā ir gaišs notikums, tādēļ episkie tumšie toņi neatbilst manai uztverei par kāzām un tam, kā es tās vēlētos atainot.

Šomēnes liela daļa kāzu fotogrāfu atver savu nākamās sezonas kāzu kalendāru, kas nozīmē, ka pāriem priekšā ir grūtā izvēle – kuru fotogrāfu nolīgt. Kas, tavuprāt, ir tie kritēriji, pēc kuriem vadīties?

Aizvien ir pāri, kas kāzu fotogrāfu izvēlas, vadoties no pakalpojuma cenas. Lai gan tas nav mazsvarīgs aspekts, man šķiet, ka svarīgākais ir saprast, ko pats pāris vēlas. Svarīgi, lai pārim ne tikai patiktu konkrētā fotogrāfa bildes, bet būtu arī personīgs “klikšķis” ar viņu un sajūta, ka ar šo cilvēku viņi vēlas pavadīt kopā savu kāzu dienu.

Esmu dzirdējusi no pašiem pāriem, ka viņi nav izvēlējušies kādu labu fotogrāfu tikai tādēļ, ka viņiem nepatika fotogrāfa komunikācija e-pastā. Lai gan fotogrāfam ir iespēja pabūt daudzās kāzās, pārim visbiežāk tas ir vienreizējs notikums, un viņi vēlas saņemt personīgu ieinteresētību no tiem pakalpojumu sniedzējiem, kurus nolīgst.

Arī es pati savulaik, meklējot kāzu fotogrāfu savām kāzām, piezvanīju kādam kāzu fotogrāfam, kas man tik nelaipni atbildēja, ka vēl šobrīd – pēc sešiem gadiem šo frāzi atminos.

Cik liels ir Tavs fotografēto kāzu apjoms?

Nefotografēju vairāk par 20  kāzām gadā, jo man ir svarīgs balanss. Pārējo daļu profesionālā laika aizņem dažādas portretu un ģimeņu fotosesijas, kas arī ir mana sirdslieta.

Ja darbā man balansu izdodas atrast salīdzinoši viegli, tad citās dzīves jomās, tas prasa vairāk piepūles, jo savā būtībā esmu salīdzinoši liela darbaholiķe. Un iemesls tam noteikti ir tas, ka es savu darbu neuzskatu par darbu. Tā ir mana sirdslieta.

Kādas ir šī brīža TOP tendences kāzu fotogrāfijā?

Dekorācijām noteikti ir aizvien lielāka nozīme, pāri pievērš lielu uzmanību estētiskajai kvalitātei. Ja agrāk līgavas pie kāzu fotogrāfa ieradās ar Pinterest atrastajām bildēm, tad pēdējo gadu laikā arvien biežāk atsaucas uz Latvijas dekoratoru darbiem, un tas noteikti ir rādītājs, ka kāzu nozare kopumā Latvijā ir augusi.

Esmu arī novērojusi, ka aizvien ir līgavas, kas, gatavojoties savai kāzu dienai, uztraucas, ko par viņām domās citi. Bet par to nevajag domāt – vajag šo dienu baudīt.

Es pati esmu šo dienu izdzīvojusi un zinu, ka tā ir mirklis, kas paskrien neticami ātri. Tādēļ katram pārim jāatrod tas kāzu formāts, kas viņiem vislabāk atbildīs.

Man, piemēram, ļoti patīk fotografēt mazas kāzas – tās notiek aizvien biežāk, jo intimitāte pāra starpā ir daudz lielāka, stress un satraukums pārim ir krietni mazāks, un viņi viens otru un konkrēto notikumu var daudz vairāk izbaudīt.

Vairāk par kāzu foto šeit: ILZE OSE
Citi Raksti