Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

KĀZU PAKALPOJUMU SNIEDZĒJS – KAS TAS PAR ZVĒRU UN KĀ TO PIERADINĀT?

KĀZU PAKALPOJUMU SNIEDZĒJS – KAS TAS PAR ZVĒRU UN KĀ TO PIERADINĀT?

Kāzu pakalpojumu pasaule – disnejlenda, kurā mānīgi reibina nevainīgo ceriņu aromāts un ik uz soļa uzglūn jauns mīlestības svinēšanas piedāvājums, viens par otru labāks?

Kā neapmaldīties šajā mirāžām pilnajā brīnumzemē un atšķirt to, kas patiesi vajadzīgs tev un pūlī atpazīt to kāzu sfēras profesionāli, kas kļūs par tavas uzticamās komandas spēcīgu spēlētāju? Par to tad nedaudz šajā rakstā.

NOVĒRTĒ DRAUGU UN PAZIŅU PIEREDZI

Lai arī pirmajā brīdī šķiet, ka kāzu pakalpojumu piedāvājumu jūrā nav iespējams orientēties un tu šeit esi pilnīga svešiniece, patiesībā Latvijā nemaz nav tik daudz pakalpojumu sniedzēju, kas strādā tikai uz kāzām. Liela daļa ārpus kāzu sezonas piedāvā savus pakalpojumus arī citu svinību un pasākumu nodrošināšanai. Tādēļ pat tad, ja pēdējā laikā tavu paziņu vidū nav bijis daudz kāzas svinējušu pāru, pastāv liela iespēja, ka kāds no taviem draugiem nesen ir izmantojis, piemēram, kāda ēdinātāja pakalpojumus savam korporatīvam vai arī kāds paziņu pāris savā Facebook profilā nesen izvietoja patiesi neparastas fotosesijas bildes, un ir vērts apjautāties par viņu fotogrāfu. Atsauc atmiņā arī pati labākās jubilejas un darba ballītes, uz kurām esi bijusi, un pacenties noskaidrot, kādi pakalpojumu sniedzēji tika piesaistīti to rīkošanai.

Tomēr esi piesardzīga un nepaļaujies uz draugu viedokli viennozīmīgi. Atmiņas un iespaids par pasākumu cilvēkiem rodas dažādu iesmeslu dēļ, un, iespējams, pozitīvo svinībās piedzīvoto emociju dēļ tavai draudzenei ir pavisam piemirsies, cik grūti nācās komunikācija ar ēdinātājiem un cik daudz stresa situāciju tas sākotnēji radīja.

GUGLĒ

Lai arī katrs gadījums ir individuāls un būtu pārsteidzīgi spriest par fotogrāfa vai florista profesionalitāti no citu, it īpaši anonīmu, cilvēku vārdiem, atsauksmēs pasaules lielākajā tīklā var uzzināt daudz noderīgu lietu, kurām pievērst īpašu uzmanību sarunās ar potenciālo pakalpojumu sniedzēju.

DOMĀ SAVA BUDŽETA KATEGORIJĀS

Atceries, ka reklāmās izdaudzinātais pamatojums jo tu esi tā vērta ir tikai uz cilvēka psiholoģiju gudri aprēķināts triks un sliktākais iespējamais padoms, ko ņemt vērā, rīkojot kāzas. Bez šaubām, tu esi miljoniem eiro kāzu kleitas vērta, bet vai tādēļ tev tā noteikti jāpērk? Vai tikai iegādājoties visu, kā vērta tu esi, liksi apkārtējiem noprast, kas par putnu tu esi?

Daudz labāks palīgs te būs jautājums Vai es to varu atļauties?

Tieši tāpēc tev ir rūpīgi plānots un pārdomāts budžets ar skaidri noteiktām robežām katrai pozīcijai, lai tas kļūtu par tavu uzticamāko palīgu un atbalstu kāzu profesionāļu piesaistē.

ATCERIES – NEVIENS NEZINĀS LABĀK PAR TEVI

Jā, arī tad, ja esi tikusi pie dārgā gala labākā fotogrāfa, par kura reputāciju neviens slikts vārds nav izskanējis un kuru grib pilnīgi visi, diemžēl pastāv iespēja, ka jūsu starpā vienkārši neradīsies vajadzīgā ķīmija. Ja, satiekoties vai pārrunājot darījuma nianses, nevari nepamanīt, ka gaidītās sajūsmas vietā, ir neizskaidrojami un it kā nepamatojama kaut kā trūkst sajūta,

uzticies sev un nemēģini izmantot loģiskus pamatojumus, lai apslāpētu savu iekšējo balsi.

Ja ar aknām jūti, ka šoreiz nebūs, tad visdrīzāk arī nebūs, un labāk aprast ar šo domu, kamēr vēl nav par vēlu.

KO NEVAJAG DARĪT

Nevajag tikties ar visiem fotogrāfiem, floristiem, ēdinātājiem un citiem kāzu profesionāļiem, lai personīgi klātienē pārbaudītu katru un ikvienu. Diez vai tikšanās laikā tu uzzināsi par šo cilvēku kaut ko pilnīgi unikālu, ko viņš ir centīgi slēpis savā mājaslapā, darbos portfolio vai telefonsarunā. Turklāt pirmā tikšanās ne vienmēr ļaus objektīvi izvērtēt nedz profesionalitāti, nedz personību –pirmais iespaids bieži vien ir maldīgs. Cieni savu un viņu laiku, jo šajā sfērā strādājošie ir patiešām aizņemti cilvēki.

KĀ VIENOTIES PAR CENU

Viena no iespējamajām taktikām  – būt tiešam un runāt skaidru valodu. Pašā sākumā skaidri izteikts jautājums Man ir tik un tik. Ko jūs varat man piedāvāt? ietaupīs tev laiku un ļaus izsvītrot no potenciālo pakalpojumu sniedzēju saraksta tos, kurus nevarēsi atļauties, lieki netērējot laiku un nesapņojot par lietām, kas pagaidām ir neaizsniedzamas.

Ikviens, arī labākais no labākajiem fotogrāfiem un vispieprasītākais florists, nepaliks vienaldzīgs, saņemot no sirds izteiktu atzinību un saklausot tavos vārdos patiesu sajūsmu par viņa darbu. Nav teikts, ka tādēļ vien tu dabūsi vēlamo atlaidi, taču, ja šis profesionālis tev patiešām ir svarīgs un īpašs, pastāsti, kāpēc vēlies, lai tavās kāzās piedalās tieši viņš. Cilvēkiem ir tieksme būt labvēlīgākiem pret tiem, kuriem viņi patīk, un ikviens profesionālis jutīsies pagodināts, uzzinot, ka viņš netika izvēlēts vien tādēļ, ka šobrīd atrodas uz viļņa vai tāpēc, ka ir prestiži pēc tam  pateikt, ka šīs kāzas bildēja Liepiņš. Jā, jā, tas pats Liepiņš. Vēl jo vairāk personīga pieeja strādā Latvijā, kur robeža starp privāto un profesionālo cilvēku attiecībās joprojām mēdz būt diezgan izplūdusi.

Ja tava noteiktā summa no pakalpojuma sniedzēja prasītās atšķiras tikai nedaudz, pamēģini panākt nelielu atlaidi, nedaudz nopārdodot savas kāzas, ar to domāts, pasakot priekšā, kāpēc tavas kāzas varētu būt šim profesionālim īpaši interesantas vai izdevīgas.

Varbūt tā ir vēl neredzēta tematika vai netipiska fotosesijas vieta (rudzu lauks neskaitās), kas ieintriģēs fotogrāfu, vai drosmīgs kāzu koncepts, kas ļautu dekoratoram pielietot visdrosmīgākās idejas, uzko citi pāri nekad neparakstītos? Bet varbūt tās ir gluži praktiskas lietas – kāzas notiek tepat, pilsētas centrā un fotogrāfs ietaupīs ceļā pavadīto laiku.

Ja tavs izvēlētais kāzu sfēras profesionālis neparko nepiekrīt samazināt cenu, paskaties, vai nevari vienoties par papildu bonusiem tā vietā. Bieži vien pakalpojumu sniedzējam ir vieglāk un izdevīgāk piedāvāt klientam ko papildus, kas neprasīs daudz darba un izmaksu, nekā nolaist cenu. Turklāt, jo vairāk tu pasūti un maksā, jo vairāk vari pieprasīt – lielāku atlaidi, vairāk bonusu, lielāku pielāgošanos tavai situācijai. Bet nu tas kā jau visur, īpašus komentārus neprasa.

Esi gudra un parādi, ka zini, kā šī spēle tiek spēlēta. Pirms runā ar pakalpojumu sniedzēju par konkrētiem cipariem, izpildi mājasdarbu –

izpēti situāciju tirgū – to, cik par šo pakalpojumu prasa citi, kas ietekmē pakalpojuma cenu un cik liels ir piedāvājums.

Tas, ka būsi sagatavojusies, tev noteikti noderēs, ļaujot atšķirt, kas tiešām ir īpaši tev izteikts piedāvājums un kas – tikai mēģinājums standarta atlaidi pasniegt kā lielu pretimnākšanu. Piemēram, gandrīz visas tradicionālās kāzu svinību vietas piedāvā numuru jaunlaulātajiem bez maksas, tādēļ vērts zināt, ka šāda atlaide ir drīzāk norma nekā tavas prasmīgās kaulēšanās auglis.

Uzreiz, proti, pirms paraksti līgumu, noskaidro, kas tieši ir iekļauts piedāvājumā par noteikto cenu un kādi būs papildu izdevumi. Vai papildus būs jāmaksā par svinību vietā pavadītajām stundām, dekorējot un sakopjot telpas, vai svinību vieta nodrošina ar visiem nepieciešamajiem traukiem, galda piederumiem, galdautiem, krēsliem un galdiem bez papildu maksas? Cik no visām kāzu bildēm būs individuāli apstrādātas un cik bilžu būs pavisam? Vai ēdinātāju piedāvātajā cenā ir iekļauti arī viesmīļu pakalpojumi? Šiem jautājumiem jābūt skaidri noteiktiem gan izteiktajā piedāvājumā, gan arī pēc tam noslēgtajā līgumā.

SLĒDZOT LĪGUMU

Svarīgi līgumā iekļaut maksimāli daudz precīzas informācijas – ko izpildītājs apņemas izdarīt, kas ir iekļauts, cik daudz un kad tiks izdarīts.

Kā tiks veikti maksājumi – vai būs 100% priekšapmaksa vai kad tiks veikts pēdējais maksājums? Kas notiek, ja pasūtījums vai rezervācija tiek atcelta? Arī visas komunikācijas laikā ar pakalpojumu sniedzēju vislabāk saņemt rakstisku apstiprinājumu, piemēram, e-pastā ikvienai jaunai norunai. Arī tad, ja par kāzu profesionāļa godprātīgumu nav nekādu šaubu, vienmēr pastāv risks cilvēciskā faktora dēļ. Galu galā, mēs visi domājam un uztveram informāciju atšķirīgā veidā, un, arī neko ļaunu nevēlēdamies, varam pārprast viens otru. Domstarpību gadījumā skaidri noformulēts rakstisks pierādījums var patiesi izglābt situāciju.

Citi Raksti