Sociālie tīkli ietekmē mūsu visu ikdienu. Ir cilvēki, kuri nolēmuši no tiem norobežoties, un ir tādi, kuri tos iemācījušies lietot savā labā un kuriem tas ir darbs. Taču kaut kur pa vidu ir lielākā daļa, mēs visi, kuri tos izmantojam, lai sekotu līdzi citu ikdienai un lielākā vai mazākā mērā dalītos ar savējo. Gluži tāpat kā citās dzīves jomās, sociālie tīkli ir ieviesuši korekcijas arī kāzu sfērā. Tie ir atvieglojuši kāzu plānošanu un paātrinājuši saziņas procesu, tiek izsūtīti digitālie ielūgumi un veidota kāzu mājaslapa. Kāzas ir vienlaikus gan publisks, gan ļoti intīms pasākums, tādēļ ir vairākas būtiskas nianses, ko apdomāt, lai kāzas virtuālajā vidē tiktu atspoguļotas pārim patīkamā veidā un lai viesi, kuri lieto sociālos tīklus kāzu laikā, nesabojātu pasākuma īpašos mirkļus.
Ir pāri, kuri jau plānošanas procesā velta īpašu uzmanību tam, lai viss izskatītos labi arī sociālajos tīklos, seko tendencēm un kāzu dienā uzņem īpašus Instagram Reels un TikTok video. Ir arī pāri, kuri rīko kāzas “ārpus sakariem” un lūdz viesiem kāzu dienā atturēties no sociālo tīklu un telefonu lietošanas. Tomēr arī tad, ja neesat ļoti aktīvi sociālo tīklu lietotāji, bet pret to lietošanu jums nav arī īpašu pretenziju, ir vērts viesiem sniegt kādas vadlīnijas šajā ziņā. Lai gan mūsdienās ikvienam ir zināma vispārīga sociālo tīklu lietošanas etiķete, visticamāk, viesi kāzās būs tikpat priecīgi kā pāris un vēlēsies visu dokumentēt un publicēt, tādēļ nevajadzētu paļauties uz to, ka tuvinieki un draugi kāzās atturēsies no telefona kameras lietošanas, kā tas būtu citos publiskos pasākumos, kuros piedomājam, kad un ko ir pieņemami fotografēt un publicēt.
Visiem gribas iespējami daudzpusīgi iemūžināt savu īpašo dienu un ieraudzīt to arī no viesu skatupunkta, taču ir svarīgi skaidri noteikt, ka, piemēram, vēlaties, lai viesi dokumentē kāzu saviesīgo daļu, taču nevēlaties, ka to uzreiz publicē. Kā alternatīvu var izmantot privātos Instagram Stories, kurus redzēs tikai tuvākie draugi, vai izveidot privātu Facebook grupu vai WhatsApp čatu, kur viesiem dalīties ar fotogrāfijām. Ja nebūs paziņots par to, vai un kādās platformās publicēt attēlus, var gadīties, ka, nākamajā rītā pamostoties, pirmais, ko jūs un sekotāji ieraudzīsiet no savām kāzām, būs nevis perfektās fotosesijas bildes, bet gan miglaini viesu uzņēmumi no brīžiem, kuros ballīte sita augstāko vilni. Esam pieraduši visu publicēt tagad un tūlīt, taču, runājot par kāzām, pāri tomēr vispirms vēlas publicēt profesionālo un apstrādāto bilžu galerijas.
Kāzu dienā jaunais pāris atrodas visu uzmanības centrā un savā ziņā kļūst par slavenībām. Par laimi, kāzu viesi nav uzbāzīgs paparaci pūlis un viņiem var laikus paziņot par to, kā un vai savā kāzu dienā vēlaties tikt atspoguļoti. Var iepriekš ielūgumos norādīt, ka, piemēram, viņi saņems profesionālas kāzu fotogrāfijas no ceremonijas, taču pārējā laikā viesi ir aicināti uzņemt attēlus, lai pāris varētu pēc tam ieraudzīt dienu arī viņu acīm. Ja vēlaties, lai viesi atturētos no telefonu lietošanas, ballītes daļā uz galdiem var izvietot vienreizlietojamās vai Polaroid fotokameras. Kā arī, fotografēšanos var padarīt par vienu no izklaidēm, ierīkojot īpaši noformētu foto stūrīti. Tādējādi viesu uzņemtās bildes būs estētiskas, atraktīvas un izvairīsieties no tā, ka vairumā no tām fonā atrodas šampanieša glāzes un ēdiena šķīvji.
Meklē savu fotogrāfu šeit: KĀZU FOTOGRĀFI
Viesiem der atcerēties, ka pāris jau ir ieguldījis līdzekļus tajā, lai kāzu dienas svarīgākos mirkļus dokumentētu profesionāls fotogrāfs un varbūt pat video operators. Tādēļ, īpaši ceremonijas laikā, vajadzētu atturēties no savu uzņēmumu veikšanas ar telefonu. Galvenokārt tādēļ, ka tā traucēsiet fotogrāfa darbu. Viņš vai viņa jau būs ieplānojuši, no kāda leņķa dokumentēt ceremoniju, un, gluži vienkārši, varat patrāpīties viņam ceļā, aizsegt kadru vai aizēnot apgaismojumu. Iespējams, viesiem pat nemanot, zāles sānos vai aizmugurē ir vēl kāda kamera, ar kuru tiek uzņemts kopskats ar viesiem, un, tādā gadījumā, jūs būsiet tas viesis, kurš fotogrāfijā būs piecēlies kājās un aizsedzis savu seju ar telefona ekrānu.
Kāzās jāievēro tās pašas sociālo tīklu lietošanas vadlīnijas, kas attiecas arī uz citām situācijām - nevajadzētu publicēt pārāk daudz, nepublicēt neglaimojošus attēlus un tamlīdzīgi. Ja pāris nav skaidri paudis savu attieksmi pret viņu kāzu atspoguļošanu sociālajos tīklos, var vadīties pēc principa - nepublicē pirmais. Īpaši tas attiecas uz fotogrāfijām ar līgavu un līgavaini, jo viņiem vajadzētu būt pirmajiem, kas savas kāzas publicē sociālajos tīklos. šo principu jāsāk ievērot jau laikus, gatavojoties kāzām. Arī tuvākajiem draugiem un radiem, kuri iesaistīti kāzu rīkošanas procesā, nevajadzētu publicēt neko ar kāzām saistītu pirms tās vēl notikušas, piemēram, draudzenēm nevajadzētu dalīties ar fotogrāfijām, kurās līgava redzama kāzu salonā ar izvēlēto kleitu mugurā. Gatavojoties kāzām tiek rūpīgi pārdomāta ik detaļa un kopējais iespaids, tādēļ pārim parasti ir svarīgi, lai kāzu dienā pašiem un viesiem tas atklājas kā brīnišķīgs pārsteigums.
Galvenais kāzu dienā ir būt blakus jaunajam pārim un kopā svinēt mīlestību. Par visu pārējo, arī sociālo tīklu lietošanu kāzu laikā, - jāvadās pēc situācijas un izjūtas. Vislabāk tomēr dokumentēt brīžus, kuros tas šķiet atbilstoši, taču fotogrāfiju pārskatīšanu un publicēšanu labāk atstāt dienām pēc kāzām, kad būs laiks tās rūpīgi atlasīt un pajautāt pāra viedokli. Tā ir īpaša diena, kurā, ja ne gluži burtiskā nozīmē, tad vismaz mēģināt atstāt telefonus mājās, lai tie netraucētu būt klātesošiem un ļauties mirklim.
Raksta autore: RENĀTE BERGA