Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

KAS JĀZINA, IZVĒLOTIES KĀZU MŪZIĶUS?

KAS JĀZINA, IZVĒLOTIES KĀZU MŪZIĶUS?

Kad līgavas un līgavaiņa satraukums pēc emocionālās kāzu ceremonijas un skaistās fotosesijas būs pagājis, svētku vakariņas notiesātas un pirmais kāzu valsis nodejots, tad būs laiks griezties trakulīgās dejās kopā ar kāzu viesiem. Lai dejas būtu enerģiskas, viesi pacilāti un atmosfēra lieliska, jau laicīgi jārezervē kāzu mūziķi. Par to, cik ilgu laiku iepriekš tas jādara un kas jāņem vērā, izvēloties mūziķus kāzām, pastāstīja grupas The Originals solists Edgars Zālītis.

KAD REZERVĒT?

Profesionāli mūziķi, kas piedāvā kvalitatīvus muzikālos pakalpojumus kāzās un korporatīvajos pasākumos, Latvijā nemaz tik daudz nav, tādēļ par kāzu mūzikas izvēli pārim vajadzētu sākt domāt un mūziķus rezervēt jau vismaz gadu pirms lielā notikuma. Mūzika kāzās ir tikpat nozīmīga notikuma sastāvdaļa, kā izcils fotogrāfs vai īstā līgavas kleita, tādēļ šo jautājumu nevajadzētu atlikt, lai pāris mēnešus pirms kāzām secinātu, ka nav mūziķu.

“Jo laicīgāk rezervēsiet, jo lielāka iespēja, ka sarunāsiet tieši tos mūziķus, ko vēlaties

un, rezervējot jau gadu iepriekš, iespējams tas būs arī finansiāli izdevīgāk, kā to darot pēdējā brīdī,” iesaka Edgars.

KUR MEKLĒT?

Jūs jautāsiet, kā un kur vislabāk meklēt potenciālos kāzu mūziķus, un tas patiesi ir vērtīgs jautājums. Var meklēt pēc draugu un paziņu ieteikumiem, atslēgas vārdiem sociālajos tīklos vai jau populārākus sastāvus un mūziķus – Latvijas Mūzikas menedžmenta aģentūras (lmma.lv) mājaslapā. “Es patiesībā nereti brīnos, kā pāri atrod savus kāzu mūziķus, jo tas, kas Latvijā vitāli pietrūkst, ir vieta, kur vienuviet kvalitatīvi būtu apkopoti visi kāzu un korporatīvo pasākumu mūziķu sastāvi,” teic Edgars.

KĀ IZVĒLĒTIES?

Pirms izvēlēties par labu vienam vai otram mūziķim, noteikti jāiepazīstas ar konkrētā mūziķa vai grupas repertuāru. Edgars iesaka noskaidrot, vai mūziķiem ir kāds kvalitatīvs audio ieraksts – tieši šis aspekts nereti var noteikt viņu profesionalitāti. Ja tomēr neesat pārliecināti par savu izvēli, tad lieliski noderēs arī iespēja aizbraukt un paklausīties konkrētās grupas mēģinājumu. Šādu iespēju piedāvā arī Edgara grupa The Originals un viņš norāda, ka pāri to arī nereti izmanto.

Dzīvajā izpildījumā mūziķi var skanēt pilnīgi citādi, tādēļ uz mēģinājumu es noteikti ieteiktu aiziet.

Pie tam, tur arī vislabāk redzēsiet, kā mūziķi sevi un savu mūziku iznes, kāda ir komunikācija ar viņiem. Pāriem es iesaku izvēlēties mūziķus, par kuriem svarīgākajā dzīves notikumā nav jāuztraucas un uz kuriem var paļauties. Lai to realizētu, mūziķu izvēles jautājumam ir jāpieiet atbildīgi, izvērtējot tirgus piedāvājumu no dažādiem aspektiem, cenu nenosakot par izšķirošo izvēles faktoru,” pārliecināts Edgars.

CIK TAS MAKSĀS?

Kāzu mūziķi, gluži tāpat kā kāzu fotogrāfi vai rīkotāji, ir dažādi gan kvalitātes, gan izmaksu ziņā. Edgars Zālītis norāda, ka šajā gadījumā ir jautājums, ko cilvēks definē ar jēdzienu “dzīvā mūzika”. “Esmu pārliecināts, ka ir iespējams nolīgt divus izpildītājus ar sintezatoriem, kas par pāris simtiem eiro spēlēs visu nakti, bet jautājums ir, vai tas tiešām ir tas, ko līgava un līgavainis vēlas?

Labu grupu, kuru sastāvā ir jau četri, pieci cilvēki ar dzīvo izpildījumu, vidējās izmaksas varētu būt sākot no 1000 eiro.

Ja grupa vēl nodrošina savu tehniku, apskaņošanu un dīdžeju, kas liks mūziku starplaikos, tad summa varētu būt ap diviem tūkstošiem eiro. Savukārt lielākas izmaksas, kas jau var sasniegt vairākus tūkstošus eiro, būs mūziķiem ar lielāku sastāvu, savu oriģinālo repertuāru un atpazīstamību sabiedrībā,” skaidro Edgars.

KAS JĀATRUNĀ?

Ar kāzu mūziķiem, gluži tāpat kā citiem šīs jomas profesionāļiem, tomēr vajadzētu slēgt oficiālu līgumu un atrunāt jums aktuālās lietas, lai vēlāk nerastos pārpratumi.

Līgumā tad var arī iekļaut un iepriekš atrunāt gan repertuāru, gan kādus īpašus dziesmu pasūtījumus, īpaši, ja runājam par pirmo kāzu valsi. “Ja dziesma ir zināma un mūziķiem nenāksies izvēlētās dziesmas dēļ papildus tērēt daudz laika vai mācīties to pilnīgi no jauna, tad nedomāju, ka par pirmā valša dziesmu, pat, ja tā nav iekļauta mūziķu tradicionālajā repertuārā, būtu jāprasa papildus samaksa. Protams, ja pāris vēlas mainīt teju visu repertuāru, tad jārēķinās arī ar to, ka tas atbilstoši maksās,” atzīst Edgars. Kāzu mūziķi pamatā ir pielāgojušies noteiktajam pasākuma formātam un visbiežāk savā repertuārā iekļauj dažādu žanru un stilu dziemas, sākot no populārajām latviešu dziesmām līdz pasaules hitiem. Vidēji kāzu mūziķi spēlē 2,5-3 stundas ar nelieliem pārtraukumiem. Protams, ja pāris vēlas, tad mūziķi var uzstāties arī ilgāk. “Manuprāt, kāzās trīs stundas dzīvās mūzikas ir pilnīgi pietiekami, jo tas jau savā būtībā ir piesātināts pasākums ar dažādām tradīcijām un aktivitātēm” stāsta Edgars.

KAS VĒL IR SVARĪGI?

Edgars iesaka jaunajiem pāriem atrunāt arī mūziķu vizuālo tēlu.

“Es pats esmu bijis kāzās, kur puiši uzstājas šortos un T-kreklos un man tas šķiet nepieņemami. Ņemot vērā kāzu stilu un specifiku, jau pirms kāzām vajadzētu atrunāt, kā mūziķi izskatīsies. Ir bijuši gadījumi, kad kāzu rīkotāji mums pasniedz pat iepriekš sagatavotus tauriņus, lai mēs pielāgotos konkrēto kāzu krāsai. Mūziķu vizuālais tēls parādīs arī attieksmi gan pret mūziku, gan konkrētajām kāzām.

Tāpat sākotnēji būtu jāatrunā mūziķu ēdināšanas jautājums.

Mākslinieki nereti pasākuma vietā pavada līdz pat 10 stundām, kuru laikā galvenais uzdevums ir nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu. Protams, tas, vai mūziķiem tiks pasniegts ēdiens, paliek klienta ziņā, tomēr, ja lēmums ir to nedarīt, tad tas būtu jādara zināms iepriekš,” uzskata grupas The Originals solists.

Skat.kāzu muzikantu piedāvājumu šeit: Kāzu muzikanti

Citi Raksti