Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Ziedi vienmēr mums asociējas ar svētkiem. Tie rada īpašu noskaņu, kuru uztveram caur savām maņām un tie ir kāda notikuma sastāvdaļa, kas veido mūsu atmiņas.  Pat, ja nav svētki un tie ir tikai ziedi uz mājas galda, tas rada savu noskaņu gan krāsās, gan smaržās. Arī kāzu diena var palikt atmiņā ar kāda īpaša zieda smaržu.

Gatavojoties svētkiem un tos vizualizējot, pilnīgi noteikti gan dekorācijās, gan apģērbā dominēs ziedi.

Ar tiem rotājam gan kāzu auto, gan liekam klāt svečturiem, pievienojam galda kartēm, liekam līgavaiņa uzvalka kabatiņā, rotājam līgavas matus un, protams, liekam vāzēs un gatavojam līgavas pušķi. Vai kāzu dekorācijās priekšroka tiks dota kādam vienam ziedam vai kompozīcijai, tas jāizvēlas pašam jaunajam pārim, bet, lai milzīgajā izvēlē neapmaldītos, vaicājām eksperta viedokli.

Organizējot savas kāzas un meklējot informāciju par kādu konkrētu tēmu, noteikti  noderēs padomi par ziedu sezonalitāti. Kurā mēnesī  kādas puķes aug un var nopirkt. Kurus ziedus meklēt dārzā un kuri katrā mēnesī ir aktuāli dabā.

Konsultē Lelde Fraktniece, Dizaina parks/ Dizaina parks ziedi kāzām

APRĪLIS 

Dabā, pļavās ir zari, kurus var plaucēt. Tas, protams, ir atkarīgs no gaisa temperatūras un katru gadu laiks, kad tos plaucēt var būt cits, bet, sākot no aprīļa, to jau var darīt. Pirmā zālīte, māllēpes un vizbulītes, vijolītes, narcišu agrās šķirnes. Tie ir pirmie pavasara ziedi.  Ja savas kāzas grib dekorēt ar dabas veltēm, tad mežā jau ir pieejamas mētras un sūnas. Dārzniecībās un audzētavās jau parādās pirmās sīpolpuķes – tulpes, pirmās atraitnītes. Dabā aprīlis vēl tomēr ir diezgan pliekans, bāzēs jau savādāk un sortiments ir lielāks.

MAIJS

Koki un zari jau saplaukuši. Maijā zied maijpuķītes. Tām ir stipra un brīnišķīga smarža. Dārzos vēl aizvien vijolītes, tulpes, muskares jeb pērļu hiacintes, narcises, tai skaitā smaržīgās dzejnieku narcises, tulpes, hiacintes, īrisi, frēzijas. Maija beigās jau parādās ceriņi, taču tie ir diezgan ātri vīstoši. Rododendri. Pilnbriedā ir plūmju zari, ābeļziedi.

JŪNIJS

Vasaras sākums un daba pārsteidz. Dārzos ir peonijas, pirmās rozes, anemones, viburnum – irbene, krūms, kas līdzīgs ceriņam. Pats krūms gan nāk no Nīderlandes, bet to arvien vairāk audzē arī Latvijā.  Ap jāņiem zied arī jasmīns. Parādās īrisi. Pļavā – margrietiņas, rudzupuķes, magones, smilgas, madaras. Bērzi, ozoli – koku zari. Tos var izmantot gan kā meijas, gan liekt un veidot formas. Jāņem vērā svarīga nianse – pļavu ziedi jāgriež ir agri no rīta vai vēlu vakarā, tad zieds būs ilgāk svaigs.

JŪLIJS

Jau no jūnija beigām zied lilijas, gerberas, rozes, dārza delfīnijas, kliņģerītes, dārza margrietas, lavanda. Lobēlijas gan nokarenās, gan vertikālās, memēzijas , verbēna , petūnijas, pelargonijas, mazās alisītes – podiņu puķes, kuras var ielikt kompozīcijās vai tās var kalpot kā telpu un dārza dekorācija. Puķuzirnīši. Vasaras zaļie krūmi – vēgēla. Dažādu šķirņu, dažādu veidu. Pēc jāņiem pļavas bagātība jau mazinās, bet dārzu un siltumnīcu ziedi tirpina ziedēt un smaržot. Vasaras zaļie krūmi – vēgēla. Dažādu šķirņu, dažādu veidu.

AUGUSTS 

Ļoti bagāts un krāsains mēnesis. Dālijas – gan lielas, gan mazas. Asteres – gan ar apaļām, gan spicām ziedlapām. Dabā sīkziedu neļķītes, amarants, agerāts – skaisti tās pievienot kompozīcijām. Pildītās begonijas, kalibrahojas – rada bagātīgu iespaidu, dekoratīvie ķiploki. Gladiolas, astilbes. Hortenzijas – sāk ziedēt jau jūnijā un zied līdz pat septembrim. Krūms ir liels un tāpēc derēs lielām telpām vai āra dekorācijām.

Rozes zied visu vasaru. Samtenes. Gaumīgi un interesanti kompozīcijās, dekorācijās un pušķos pievienot salvijas ziedus, rudbekijas, ehinācijas, piparmētras.  Lai arī tie skaitās ārstniecības augi, to ziedi un smarža noteikti piestāv kāzu dekorācijām.  Graudzāles, stepju līgas. Izskatās kā vārpa ar pūkainiem galiem. Plīvo vējā un kompozīcijās izskatās tiešām skaisti. Smilgas.

SEPTEMBRIS 

Mārtiņrozes, vēl aizvien dālijas, asteres, pīlādži. Gladiolas – var izmantot ne tikai gladiolu kātus, bet tikai ziedus. Pievienot tos pie salvetēm vai ielikt traukos ar ūdeni, kas veido interesantu kompozīciju. Flokši. Virši. Visparastakās spirejas kas ir vasaras zaļie krūmi. Sāk ziedēt jau vasarā. Tie, kas izmanto krūmu zarus, jārēķinās ar to, ka nāksies nogriezt diezgan daudz, lai kompozīcija izskatītos bagātīgāka, bet labums tāds, ka pašam krūmam tas nemaz nekaitēs, tieši otrādi, iespējams, sagaidīsim vēl otru ziedēšanu.

OKTOBRIS

Krizantēmas un, ņemot vērā, kādi ir bijuši laika apstākļi, viss, kas vēl zied no vasaras un septembra. Rudens dekorācijās, protams, var pievienot krāsainās lapas, bet grieztās puķes vairāk jau var atrast vairs ne dārzos un pļavās, bet veikalos, bāzes un pie ziedu audzētājiem.

  • Lai ceriņi glabātos ilgāk, to ūdenim ir nepieciešams skābenums / sārmainums. Vairākiem ziediem labāk patīk silts ūdens, bet ir arī ziedi, kurus labāk turēt pat karstā ūdenī.  Tas pats ceriņš un rozes mīl karstu ūdeni. Taču visas sīpolpuķes jātur aukstā ūdenī.
  • Domājot par ziediem, kurus izmantosim, vienlaicīgi ir jādomā arī par trauku / vāzi, kurā savas ziedu dekorācijas ievietosim. Traukā var būt zeme, silts, auksts ūdens, akmeņi, sūnas. Svarīgi zināt, kur to novietosim, lai tas būtu stabils un netraucētu.
  • Izmantojot krūmu ziedus, nevajadzētu baidīties tos kombinēt ar grieztajām puķēm vai smilgām.

Lai plaukst un smaržo!

Citi Raksti