Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Tā kā lielu ievērību kāzās gūst līgavas kāzu kleita, kura dažkārt ir izsapņota līdz pat smalkākajai detaļai jau kopš bērnības, kāzu uzvalks līgavainim paliek otrajā plānā vai pat tā izvēle tiek izdarīta pēdējā brīdī, lai pieskaņotos līgavas tērpam. Tomēr jāatceras, ka arī līgavainim šī diena ir ne mazāk būtiska kā līgavai, un arī viņam svarīgi ir labi izskatīties, ko ne vienmēr izdodas realizēt, ja tas atstāts uz pēdējo mirkli. Izvēloties uzvalku, ir vairākas lietas, kas jāņem vērā kā, kāpēc un kāds uzvalks jāiegādājas.

Protams, vīriešu uzvalku pedāvājums nav tik iespaidīgi liels kā kāzu kleitu, taču pēdējos gados ir krietni paplašinājusies uzvalku krāsu gamma. Piemēram, melna vai balta smokinga vai uzvalka vietā var izvēlēties tumši zilu, zilu, bordo, brūnu, bēšu, rozā, zaļu, ar ornamentiem – atbilstoši sezonai, kā arī dažādās sportiskās kombinācijas.

Kā izvēlēties uzvalku līgavainim?

Pirmkārt, jāizlemj, vai tiks iegādāts jau gatavs vai tas būs speciāli šūts uzvalks. Ja izlemts par labu šūšanai, var sameklēt labu drēbnieku vai dizaineru. Šūta uzvalka labās īpašības ir nenovērtējamas. Bet, ja auguma specifika atļauj un klasisko uzvalku izmēri atbilst uzreiz, un laiks ir ierobežots, var izvēlēties jau gatavus uzvalkus jeb to komplektus.

kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: ARTIS SUPE

Ja ir plati pleci, garš kakls un tomēr ir grūtības atrast piemērotu uzvalku, ieteicamāk būtu to pielāgot jeb pasūtīt pie drēbnieka. Tādējādi līgavainis tiks izglābts no vien apmierinoša uzvalka un tiks pie eleganta izskata.

Līgavaiņa kāzu uzvalks un tā izvēli ietekmējošie faktori:


Ķermeņa tips

Vissvarīgākais, kas jāņem vērā, izvēloties līgavaiņa uzvalku, ir izvēlēties to atbilstošu ķermeņa tipam. Ja neizvēlas uzvalku atbilstoši ķermeņa uzbūvei, nav nozīmes, kādu uzvalku velkat – tas var būt ekskluzīvākais smokings pasaulē, bet neizskatīties tik labi, kā bija cerēts.

Ja ir liekais svars, noteikti jāizvēlas tumšas krāsas uzvalks. Gaiša toņa uzvalks piesaistīs uzmanību ķermeņa apjomam. Ģaišie toņi lielākoties padara augumu optiski masīvāku un izceļ liekā svara esamību.

kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: ARTIS SUPE

Ja nepieciešams noslēpt “vēderiņu”, labs veids kā to izdarīt ir vilkt smokinga jostu. Arī divrindu pogu uzvalki ir komplimentējoši, turklāt palīdzēs justies ērti un nenogurt no nepārtrauktas prātošanas, vai vēdera rajonā viss izskatās kā pienākas. Brīvāka piegriezuma uzvalki veikalos visbiežāk atrodami ar nosaukumu – regular-fit un pavisam brīvi – comfort-fit.

Ja ir slaids ķermeņa tips, pievilcīgi izskatīsies slim-fit jeb pieguloša modeļa uzvalki.

Ja tomēr īsti nav pārliecības un veikalā grūti sameklēt sev piemērotāko izmēru, šeit būs daži padomi, kā atrast atbilstošu uzvalku savam ķermeņa tipam. Vīriešu trīs ķermeņa uzbūves veidi:

 • Mezomorfais ķermeņa tips: Pazīstams arī kā trīsstūrveida ķermeņa tips. Personai ir muskuļots un atlētisks ķermenis. Plati pleci, šaurs viduklis. Vīriešiem ar šo ķermeņa tipu piemēroti gandrīz visi uzvalku modeļi. Tomēr ieteicams izvairīties no bieziem, svītrainiem un rūtainiem audumiem.
 • Endomorfais ķermeņa tips: Pazīstams arī kā apaļa ķermeņa tips. Vīrieši ar šo ķermeņa tipu parasti izskatās apaļīgi un viegli pieņemas svarā, parasti – vēdera zonā. Ja ir šāds ķermenis, ieteicams valkāt apģērbu vienā krāsā vai vienas krāsas toņos. Tādā veidā augums izskatīties garāks un slaidāks. Vajadzētu arī atturēties no biksēm ar ielocēm, savukārt priekšroku dot taisnām.
 • Ektomorfais ķermeņa tips: Pazīstams arī kā taisnstūra – garens ķermeņa tips. Parasti gara auguma un slaids jeb tievs. Ja ir šis ķermeņa tips, vajadzētu izvairīties no pieguloša jeb slim-fit uzvalka, jo tas liks izskatīties vēl tievākam, nekā vīrietis patiesībā ir. Šāda ķermeņa tipa īpašniekam vajadzētu izvēlēties uzvalkus ar platām apkaklēm, lai pleci izskatītos platāki. Arī krāsa ir būtiska, vislabāk kombinēt dažādu krāsu vai toņu apģērba gabalus, kreklus. Valkājot vienkrāsainu uzvalka komplektu, tas optiski padara augumu vēl slaidāku un garāku.
kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: ARTIS SUPE

Kāzu svinību vieta

Izlemjot, kur iegādāties līgavaiņa uzvalku, vajadzētu ņemt vērā kāzu svinību vietas konceptu. Piemēram, ja kāzas plānotas zaļumos, lauku stilā – lauku mājā vai viesu namā, var izvēlēties zilas krāsu uzvalku, taču, ja plānotas kāzas greznā pilī vai viesnīcā, atbilstošāks būs smokings.

Ja plānotas kāzas pie jūras, pludmalē, ļoti atbilstošs būs lina uzvalks.

Audums un krāsa jāizvēlas atbilstoši svinību vietai, telpai, konceptam.

kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: LINAS DAMBRAUSKAS

Kāzu kleita un uzvalks vienotā stilā

Pērkot līgavaiņa uzvalku, vajadzētu ne tikai to izvēlēties pēc savas patikas, bet arī pievērst uzmanību sievas kāzu kleitas stilam un novērtēt, lai tērpi būtu harmoniskā komplektā. Mēdz rasties jautājums – kā saskaņot kāzu kleitu un līgavaiņa uzvalku? Piedāvājam informāciju, kas palīdzēs tajā orientēties.

Ja plānots vilkt baltu smokingu, jāpārliecinās, ka uzvalks atbilst sievas kāzu kleitas tonim. Pretējā gadījumā toņa atšķirība nepaliks nepamanīta un neizskatīsies pārāk labi.

Ja līgava izvēlējusies piegulošu nāriņas tipa kāzu kleitu, vajadzētu dot priekšroku slim-fit jeb piegulošam uzvalkam.

kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: LINDA LAUVA
kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: LINDA LAUVA

Sezona

Arī sezonai ir svarīga nozīme uzvalka izvēlē, īpaši tas attiecas uz audumu un krāsu.

Ja ir plānotas ziemas kāzas, var izvēlēties tumši zilus, bordo, pelēkus un melnus uzvalkus. Ja plānotas rudens kāzas, var izvēlēties pienaini brūnus un zemes toņus, kā arī atbilstošas krāsu nianses, piemēram, oranžu un brūnu, piešķirt tādās detaļās kā kaklasaites, tauriņi un bikses.

Kāzu uzvalkam pavasara un vasaras kāzās piemērotas ir gaišās krāsas pēc izvēles. Vasarā bieži tiek dota priekšroka gaiši ziliem uzvalkiem vai dažādu krāsu kombinācijām.

kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: MIKS ŠĒLS

Kāzu koncepts

Jāņem vērā, ka līgavaiņa uzvalka krāsai, modelim un aksesuāriem jābūt atbilstošiem kāzu konceptam. Piemēram, ja gatavojaties bohēmiska stila kāzām, žaketes vietā var dot priekšroku bikšturiem.

Ja plānotas kāzas pie jūras jeb pludmalē, un konceptu noteiks jūras stils, uzvalkam var pieskaņot atbilstošus aksesuārus, ziedu piespraudes vietā izmantot tādu, kurā iekļauta jūras tēma, piemēram, jūras zvaigzne. Vai arī, ja tiek plānotas pavasara kāzas lauku stilā, žaketes piespraudē var izmantot pavasara ziedus, kas saskanēs ar līgavas pušķi.

kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: ARTIS SUPE

Neatņemama greznu kāzu sastāvdaļa ir smokings, tomēr smokinga valkāšanas kāzu etiķete var nebūt tik vienkārša, kā tas varētu šķist. Piedāvājam apskatīt smokinga valkāšanas etiķeti:

Smokinga etiķete

 • Nav pieņemts pie smokinga vilkt ādas jostu jeb siksnu, noteikti jāizvēlas smokinga josta;
 • Ja dodat priekšroku smokingiem ar vesti, jostu nevelk. Vestei tiek pieskaņots tauriņš;
 • Vestes garumam jābūt nedaudz garākam par bikšu jostasvietu;
 • Vestei jābūt pilnīgi aizpogātai, ja tā ir zem žaketes;
 • Ja dodat priekšroku komplektam ar vesti, smokings nekad nedrīkst būt ar divrindu pogām, tam jābūt ar vienrindas pogām;
 • Smokinga jostai noteikti jābūt ar ielocēm un šīm ielocēm jābūt vērstām uz leju;
 • Nekad nepogā smokinga pēdējo, apakšējo pogu;
 • Smokinga piedurknēm jābūt īsākām par krekla piedurknēm;
 • Krekla piedurknēm jābūt aizpogātām, izmanto aproču pogas;
 • Tauriņam un smokinga jostai jābūt no zīda vai līdzīga materiāla – kā satīna;
 • Piemēroti būs apavi no īstas vai mākslīgās lakādas, šaurām šnorīšu aizdarēm, oxford tipa vai mokasīni, Venēcijas tipa, (zamšādas vai mākslīgās zamšādas);
 • Zeķēm noteikti jābūt no plāna materiāla, elastīgām, melnām (izņemot gadījumus, kad tiek valkāts citas krāsas smokings);
 • Biksēm jābūt tik garām, lai nosegtu zeķes. Apsēžoties zeķēm jābūt tik garām, lai neredz miesu;
 • Klasiskajam smokingam bikšu sānos ir satīna svītra, tāpat arī satīna apkakle.

Vairāk par vīriešu apaviem šeit: LĪGAVAIŅA APAVI – SVARĪGĀKĀS NIANSES TO IZVĒLĒ

kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: LINAS DAMBRAUSKAS
kāzu uzvalks un smokings līgavainim
Foto: PINTEREST

Piebilde: Daudzi līgavaiņi dod priekšroku smokingiem ar baltu žaketi. Lai arī balta krāsa ir riskanta izvēle, baltais smokings tomēr ir populārs. Tomēr jāpiebilst, ka balts smokings ir greznākais no vīriešu apģērba, un ieteicams tādos gadījumos, ja kāzas tiek svinētas greznā pilī, muižā vai luksusa viesnīcā. Lauku stila kāzām tā noteikti nebūs atbilstoša izvēle.

Ņemot vērā šīs daudzās un smalkās nianses uzvalka iegādē, tas nebūt nešķiet tik vienkārši, lai dotos uz veikalu un iegādātos pirmo uzvalku, kas iepatīkas. Taču, ņemot vērā minētos padomus, tie noteikti palīdzēs ietaupīt laiku un izvērtēt nepieciešamāko, kas atvieglos kāzu uzvalka iegādi jau pirms došanās uz veikalu.

Foto: Artis Supe, Miks Šēls, Linda Lauva, Linas. Dambrauskas 

Atrodiet savu īsto uzvalku šeit: KĀZU UZVALKI

Citi Raksti