Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Latvijā likumdošana paredz laulāto kopīpašumu, līdzīgi kā tas citās valstīs. Gadījumos, ja pirms laulībām vai to laikā netiek noslēgts laulību līgums, viss kopīgi iegūtais un lietotais ir precētā pāra kopīpašums. Tā pat, kā jaunais pāris solās būt kopā gan priekos, gan bēdās, šeit vērts pieminēt - arī parādsaistības parasti tiek uzskatītas par kopīpašumu.

Kādas kredītsaistības laulātie visbiežāk uzņemas?

Protams, ka izplatītākais kredītsaistību veids, ko uzņemas jaunā ģimene, ir hipotekārais kredīts. Tas ir saistīts gan ar īpašuma salīdzinoši augsto vērtību, gan ar mērķiem par ģimenes veidošanu un kopdzīvi. Viens no laulātajiem kļūst par hipotekārā kredīta ņēmēju, otrs - par galvotāju. Vairumam citu aizdevumu mūsdienās nepiesaista galvotāju (ja vien aizdevējam nav slikta kredītvēsture un maksātspēja). Tas nozīmē, ka aizņēmējs tehniski ir viena persona. Tomēr arī cita veida kredīti, piemēram, auto kredīts vai patēriņa kredīts, kurus oficiāli aizņemas tikai viens no laulātajiem, patiesībā ir abu laulāto kopīga atbildība, jo tos uzskata par kopīpašumu.

kadas-kreditsaistibas-visbiezak-uznemas-laulatie-auto
Foto: LAUREN APEL PHOTO

Kā vērtēt kopīgas kredītsaistības?

No kopīgām saistībām nav jāizvairās, to noteikti ir vērts darīt kopīgu mērķu realizēšanai. Nereti bez galvotāja kredīts nemaz nav pieejams. Tā pat kā laulībām, arī kopīgām saistībām ir jābūt apzinātam un pārdomātam solim. Ir ieteicams apsvērt laulību līgumu, gan ierakstu Zemesgrāmata - reģistrējot abus laulātos kā mājokļa īpašniekus.

Neskatoties uz statistiku un dzīves realitāti, no kopīgām saistībām nav jāizvairās, to noteikti ir vērts darīt kopīgu mērķu realizēšanai. Nereti bez galvotāja kredīts nemaz nav pieejams. Tā pat kā laulībām, arī kopīgām saistībām ir jābūt apzinātam un pārdomātam solim. Ir ieteicams apsvērt laulību līgumu, gan ierakstu Zemesgrāmata - reģistrējot abus laulātos kā mājokļa īpašniekus.

kadas-kreditsaistibas-visbiezak-uznemas-laulatie-auto
Foto: NATALIE MICHELLE PHOTO

Ko apspriest jau sākumā?

Ikkatram ģimenē pirms jebkāda kredīta aizņemšanās svarīgi izrunāt vairākus dzīve scenārijus. Vērtēt šādu sarunu kā mīlestības trūkumu vai necieņas izrādīšanu ir aplami. Pretēji - māka organizēt tāda veida dialogus ģimenē liecina par pāra augstu finanšu pratības līmeni un ilgtermiņa domāšanu. Jautājumi, kurus ieteicams apspriest :

  1. Kā nomaksās kredītu, ja kāds no ģimenes zaudēs darbu?
  2. Vai kredīta atmaksas iespējas ietekmēs mazuļa dzimšana?
  3. Vai laulātajiem ir uzkrājumi, kas spēs palīdzēt neparedzētās grūtībās?
  4. Kam pieder īpašumtiesības, ja kādu dienu savstarpējās attiecības tiks šķirtas?
  5. Laulību līgums, lai starpgadījumus nav jārisina caur tiesu.

Jo detalizētāk tiek izvērtēti visi riski, jo veiksmīgāka un bezbēdīga ģimenes solās būt!

<kadas-kreditsaistibas-visbiezak-uznemas-laulatie-gimene
Foto: LAUREN APEL PHOTO

Kā Sortter var palīdzēt?

Sortter noteikti nevar palīdzēt laulības dzīvē, taču var palīdzēt ietaupīt, atrodot izdevīgāko aizdevuma variantu un izglītojot hipotekārā kredīta jautājumos un ģimenes mājokļa apdzīvē. Piemēram, ja ģimene vēlas iegūt hipotekāro kredītu, tad pārskatā ir redzama galējā kredīta kopsumma un atmaksas periods.

šo visu var salīdzināt vienuviet bez maksas un neizejot no mājas!

kadas-kreditsaistibas-visbiezak-uznemas-laulatie-gimene
Foto: NATALIE MICHELLE PHOTO

Raksta autors: SORTTER

Foto: NATALIE MICHELLE PHOTO, LAUREN APEL PHOTO


Lasi arī: LAULĪBAS LĪGUMS. PAR SVARĪGĀKO

Citi Raksti