Atkāzas tradicionāli tika svinētas nedēļu pēc kāzām, taču mūsdienās šie svētki arvien biežāk tiek svinēti arī citā laikā un formātā.
Pateicoties vēlmei būt apzinātākiem un piedzīvot savus īpašos mirkļus visā pilnībā, pāri daudz rūpīgāk pievēršas kāzu svinību plānošanai. Saprotot, ka kāzu diena sajūtās paskrien vienā mirklī, pāri cenšas šos svētkus saplānot tā, lai izbaudītu gan dienas emocijas un būšanu divatā, gan dalīšanos savā priekā ar viesiem. Lielisks veids, kā sadalīt savu uzmanību, ir dažādi pasākumi pirms un pēc kāzām, piemēram, pirmskāzu vakariņas un pēckāzu svinības jeb atkāzas. Atkarībā no jūsu vēlmēm, šo ar kāzām saistīto svinību plānu var sastādīt dažādu.
Parasti atkāzas norisinās brīvā un nepiespiestā gaisotnē, jo uz tām tiek ielūgti paši tuvākie cilvēki, tādēļ arī nekāda sarežģīta pasākuma plānošana nav nepieciešama. Atkāzas ir arī iespēja nosvinēt kopā ar tiem, kas kāzās nevarēja ierasties. Ja jums ir kāds tuvs cilvēks, kurš tomēr netika uz kāzām, atkāzās varat noķert šo svētku sajūtu kopā un ļaut arī šim viesim būt savā veidā klātesošam jūsu lielajā notikumā.
Lai gan nekas neaizstāj klasiskās grandiozās kāzu svinības, arvien vairāk pāru uzdrīkstas šo dienu pielāgot savām vēlmēm. Ir pāri, kuri vēlas laulību dienu pavadīt divatā, bet sarīkot svinības ar viesiem citā dienā. Improvizētas atkāzas ir vēl viens veids, kā šādu scenāriju īstenot.
Tāpat atkāzas ir lielisks risinājums, ja uzreiz pēc ceremonijas dodaties medusmēnesī vai ja rīkojat galamērķa kāzas. Ja uz šīm kāzām ārzemēs nedodas daudz viesu, svinības varat sarīkot atkāzu formātā tad, kad būsiet atgriezušies.
Ja plānojat šādas svinības pēc neparasta scenārija, ir svarīgi to laikus paziņot un paskaidrot viesiem, lai nerastos pārpratumu. Detalizēti pastāstiet viesiem, kura būs svinību oficiālā daļa, kura neformālā un kuru daļu vēlaties pavadīt divatā. Viesi noteikti būs saprotoši un gatavi pielāgoties jūsu izvēlētajam svētku scenārijam.
Lai noskaidrotu, kāda ir situācija un vai pāri rīko atkāzas, jautājām kāzu plānotājām. Izrādās, ka visbiežāk tomēr galvenais fokuss tiek likts uz kāzu dienu un, pat ja tiek rīkotas atkāzas, pāri to parasti dara pašu spēkiem un brīvā formātā.
Iluta Piternika no MintDeco dalās ar savu redzējumu tiem, kas nolēmuši rīkot atkāzas. Dažkārt pāri varbūt izvairās rīkot atkāzas, jo kāzās jau ir ieguldīts daudz līdzekļu, enerģijas un iedvesmas. Lai atkāzas netaptu par otrajām kāzām ieguldījumu ziņā, Iluta Piternika uzskata, ka tām jābūt vienkāršām, bez sajūtas, ka ir jāiegulda daudz laika un darba. Tas var būt pikniks dārzā vai nesteidzīga atpūta nedēļas nogalē kopā ar pašiem tuvākajiem. Turklāt atkāzām nebūt nav jātērējas, tās var pārvērst par groziņu vakaru vai palūgt viesiem iesaistīties izmaksu segšanā.
Runājot par to, ko darīt atkāzās, Iluta Piternika dalās ar idejām. Ideāli, ja ir pirmie kāzu foto un video, kurus aplūkot. Lai pasākumu padarītu aizraujošāku, var no viesiem apkopot dažādus aizkulišu un vakara gaitā uzņemtus video, kurus apkopot un apskatīt atkāzās. Tāpat var iekļaut arī kādu materiālu no vecpuišu un vecmeitu ballītes, ko kāzās neiesaka izmantot, toties atkāzām tā var būt piemērota izklaide.
Lai gan tradicionāli atkāzas tiek svinētas nedēļu vai divas pēc kāzām, tomēr svinības tik drīz pēc kāzu dienas var būt par agru. Ja kāzas bijušas vasarā, improvizētas atkāzas var sarīkot rudenī vai pat Ziemassvētkos. Ja šis bija gads, kurā apprecējāties, varat vēl pabaudīt kāzu noskaņas arī gada nogalē.
Varat atkāzu elementus iekļaut Ziemassvētku svinībās vai sarīkot atkāzas Ziemassvētku noskaņās. Mājīgas svinības sveču gaismā pie kamīna ir īstais laiks, lai pakavētos atmiņās par vasaras kāzām, aplūkotu kāzu fotogrāfijas un video. Varat šajās Ziemassvētku tematikas atkāzās pasniegt saviem viesiem īpašas dāvanas, piemēram drukātas un skaisti noformētas kāzu fotogrāfijas.
Atkāzas agrāk tika svinētas, lai nedēļu pēc kāzām svētītu šo īpašo notikumu. Tādēļ tas, uz ko vajadzētu koncentrēties atkāzās, ir nevis papildus izdevumi, bet gan iespēja vēlreiz sanākt kopā ar saviem tuvajiem un līdz pilnībai apzināties un izbaudīt šo īpašo notikumu - kāzas.
Raksta autore: Renāte Berga