Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Mēs vēlamies, lai mūsu mīlestība nekad nebeigtos, lai mūsu laulība būtu spēka, uzticības un cieņas pilna. Mēs vēlamies būt laimīgi. Laulību gredzeni ir ne tikai rota, tas ir simbols mīlestībai un sevī nes spēku un vēstījumu. Tieši tādēļ ir pāri, kas savos laulības gredzenos vēlas iegravēt ne tikai viens otra iniciāļus un savu kāzu datumu, bet arī latviešu rakstu zīmes, kas (aiz)sargā.

Iesaka izvēlēties pēc gatava arheoloģisko gredzenu parauga

Pāri, kuri izvēlas savas kāzas svinēt tuvu senlatviešu tradīcijām un izpratnei par šo notikumu, arī gredzenos cenšas dot priekšroku latviešu zīmēm un rakstiem, lai arī pasūta dzeltenā vai kombinētos zelta gredzenus, kur apvienotas vairākas zelta krāsas. Laulību gredzenus pāri iesaka izvēlēties jau pēc gatava arheoloģisko gredzenu parauga.

laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm
Foto: INTA LANKOVSKA

Svarīgi, lai zīmes būtu atveidotas pareizi un to kombinācija un secība atbilstu noteiktai kārtībai.

Tradicionālos senlatviešu līgavu gredzenus pāri neizvēlas kāzām daļēji arī to nepraktiskuma dēļ (jo skariņas var viegli aizķerties), taču reizēm tiem dota priekšroka kā saderināšanās gredzeniem.

Pāri izvēlas gredzenus ar vairākām zīmēm

Rūnu rotas pārstāve Zanda Skujiņa norāda, ka tie pāri, kas laulības gredzenus pasūta pie viņiem, izvēlas gredzenus, kur iegravētas latviskās zīmes. Pamatā tiekot liktas visas zīmes kopā, bet visbiežāk tās esot Mārtiņa zīme, Jumis, Ugunskrusts un Māras zīme, Māras krusts.

laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm
Foto: ROBERTS VIDZIDSKIS

Lūk, daži piemēri laulību gredzeniem un to simboliskā nozīme:

Mārtiņa zīme

Mārtiņa zīme ir gaismas un uguns simbols, tā atgādina gailošu ugunskuru. Šī zīme stāsta par viņsaules stiprumu un pazemes spēku, tie ir vārti, caur kuriem jāiziet, lai sāktos, kas jauns.laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm mārtiņa zīme

Jumis

Jumis ir zemes un auglības zīme. Jumis ir dvīņu zīme, kas nozīmē – pāris vai divi kopā. Šī zīme raisa auglības spēku, bagātību, izdošanos un veiksmi.laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm jumis

Ugunskrusts jeb pērkona zīme

Latviešu folklorā pērkona zīme simbolizē gaismu, uguni un dzīvību. Senās baltu ciltis to uzskatījuši arī par saules zīmi, kas attēlo saules kustību, enerģiju, tās vīrišķo spēku.laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm ugunskrusts

Māras zīme

Māras zīme tiek attēlota kā vienādmalu trijstūris ar virsotni uz leju, tā piešķir pamatīgumu un drošību. Tā ir kāzās nepieciešama zīme, lai savienība būtu auglīga. Māras galvenās īpašības ir mīļums un svētums. Māra ir sevišķi tuva sievietei, palīdzot mūža svarīgākajos notikumos.laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm māras zīme

Izvēli nosaka katra pāra vajadzības

Arī Kristīna ar savu vīru izvēlējās savos zelta laulības gredzenos iegravēt astoņas dažādas latviešu rakstu zīmes. Viņa atzīst – katra no tām ir vērtīga un un simbolizē to, kas nepieciešams laulībā. “Katra zīme, protams, pilda vairākas funkcijas, bet mēs ar vīru tajās saskatām tieši to, kas mums laulībā būs noderīgs.

laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm
Foto: KRISTAPS HERCS
 • Saules zīme sargā dzimtu.
  laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm , saules zīme
  Foto: UĢIS BRĀLĒNS
 • Māras krusts gādā par ģimeni un materiālo labklājību.
  laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm māras krusts
  Foto: BILLIJS LOCS / www.billijs.lv
 • Jumis ir kā izaugsmes un auglības simbols.
  laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm jumis
  Foto: BILLIJS LOCS / www.billijs.lv
 • Zalktis nes gudrību.
  laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm , zalktis
  Foto: BILLIJS LOCS / www.billijs.lv
 • Austras koks cilvēkam dod spēku un padomu, labklājību.
  laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm , austras koks
  Foto: BILLIJS LOCS / www.billijs.lv
 • Pērkonkrusts sargā no visa ļaunā.

  laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm , pērkonkrusts
  Foto: BILLIJS LOCS / www.billijs.lv

 • Ūsiņš dziedē slimības un stiprina savienības.

  laulību gredzeni, spēka gredzeni ar senlatviešu zīmēm , ūsiņš
  Foto: BILLIJS LOCS / www.billijs.lv

Tā kā laulība ir mūža garumā,tad jebkura no zīmēm noderēs kādā konkrētā dzīves posmā, tāpēc arī gredzenā ir visas šīs zīmes,” stāsta Kristīna.

Viņa norāda – viss ir mūsu pašu galvā. “Galvenais ir ticēt šīm zīmēm, tad arī tās dos to, ko mēs no tām sagaidām,” atzīst Kristīna. Viņai piekrīt arī līgava Evita, kas ar vīru savos laulības gredzenos izvēlējās iegravēt trīs dažādas zīmes, izvēloties tās pēc tā, kādas vajadzības abiem bija konkrētajā brīdī. To, vai senlatviešu rakstu zīmes laulības gredzenos nepieciešamas, jāsaprot katram pārim atsevišķi – bet to pavisam noteikti nevajadzētu darīt stila pēc vai neizanalizējot, kādu vēstījumu katra zīme sevī nes.

Raksta autore: LIENE PĀLĒNA

Fotogrāfi: BILLIJS LOCS, INTA LANKOVSKA, KRISTAPS HERCS, ROBERTS VIDZIDSKIS, UĢIS BRĀLĒNS


Lasi arī: PRAKTISKI PADOMI, IZVĒLOTIES LAULĪBAS GREDZENU

Citi Raksti