Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

EIROPAS LABĀKĀ JAUNĀ KĀZU FOTOGRĀFE 2018 – ANDA UPMALE

EIROPAS LABĀKĀ JAUNĀ KĀZU FOTOGRĀFE 2018 – ANDA UPMALE

Latvija neapšaubāmi var lepoties ar talantīgiem kāzu fotogrāfiem. To pierāda arī kāzu fotogrāfe Anda Upmale / Riverside films x photography un fakts, ka pavisam nesen viņa ieguva Eiropas labākā jaunā kāzu fotogrāfa 2018 (Europe’s Best Young Wedding Photographer 2018) titulu vienā no Eiropas lielākajām fotogrāfu konferencēm Way Up North. Šo balvu saņem labākie jaunie talanti, kas tiek pamanīti līdz 25 gadu vecumam. LĪGAVĀM aicināja Andu uz sarunu par iespaidiem, jau piedzīvoto, kā arī gaidāmo kāzu sezonu.

Pastāsti, ko tev pašai nozīmē iegūtais apbalvojums?

Ir nedaudz neierasti saņemt tik daudz labus vārdus no draugiem, kāzu pāriem, kā arī pavisam nepazīstamiem cilvēkiem. Saņemot šo balvu, jūtos novērtēta par savu darbu un rodas apziņa, ka profesionālā ziņā eju pareizā virzienā. Protams, netieši katrs fotogrāfs cenšas sevi pierādīt, uzvarēt kādā konkursā. Tas ir pašapliecinājums pašam sev par lielo fizisko un emocionālo darbu, kas tiek ieguldīts katrās kāzās – rodas tāds “es varu!” moments.

Cik liela vērtība šim titulam ir starptautiskā mērogā?

Starptautiski šim titulam ir nozīme kāzu fotogrāfu industrijā starp internacionālajiem kolēģiem, jo šādi fotogrāfi tiek pamanīti un atpazīti. Bieži vien internacionālajiem klientiem ir svarīgi starptautiski apbalvojumi.

Pastāsti nedaudz par pašu konkursu – kāda bija atlases kārtība un konkurence?

Konkurss norisinājās vienā no Eiropas lielākajām kāzu fotogrāfu konferencēm – Way Up North (WUN), kurā vidēji piedalās aptuveni 250-300 kāzu fotogrāfi gan no Eiropas, gan citām pasaules valstīm, kopīgi pavadot divas dienas intensīvās lekcijās, kā arī pieredzes apmaiņas un iedvesmas sarunās. Konference norisinās divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Jau otro gadu notiek WUN Awards, kur tiek apbalvoti Eiropā rezidējoši fotogrāfi un videogrāfi dažādās kategorijās – Eiropas Labākais fotogrāfs, Labākais videogrāfs, Labākais jaunais fotogrāfs, Labākās kāzu fotogrāfijas, Labākais kāzu video.

Konkursa kategorijā Eiropas labākais jaunais kāzu fotogrāfs bija jāiesniedz divi kāzu stāsti, no katra atlasot 25 fotogrāfijas. Abi manis iesniegtie kāzu stāsti aplūkojami arī jaunākajā LĪGAVĀM grāmatžurnāla numurā. No kopējā iesniegtā un virtuāli redzamā, starptautiski atzīta žūrija izvēlējās trīs finālistus.

Vai cerēji uz tik labu rezultātu?

Atklāti sakot, es nemaz negaidīju uzvaru šajā konkursā. Pārējās divas nominētās zviedru jaunās fotogrāfes, kuras iekļuva finālistu sarakstā, bija ļoti spēcīgas. Biju neizsakāmi pārsteıgta, ar trīcošām rokām saņēmu balvu, un vēl kādu laiku pēc tam šķita, ka tas nenotika pa īstam. Pārsteigta biju ne tikai es, bet arī visi fotogrāfi no Latvijas, kas bija devušies uz šo konferenci, un priecājās kopā ar mani.

Tu savu karjeru sāki kā video filmētāja, bet tad izlēmi sevi attīstīt arī fotogrāfijā. Kādēļ tā?

2015. gadā Riverside films savu darbību sāka tieši kāzu īsfilmu veidošanā, jo mēs jutām, ka Latvijā trūka sinemātiska (cinematic) žanra mākslinieki. Taču procesa gaitā, redzot arī, kā darbojas citi fotogrāfi, nedaudz vairāk mani tomēr saistīja tieši foto darbs. Nolēmām, ka veidosim komandu, kas spēj piedāvāt abus pakalpojumus – gan foto, gan video.

Kāds, tavuprāt, šobrīd ir Latvijas un Eiropas fotogrāfu tirgus? Kādas šobrīd ir pasaules un Latvijas tendences fotografēšanā un bilžu apstrādē?

Fotogrāfu tirgus gan Eiropā, gan Latvijā šobrīd ir ļoti piepildīts, izvēles ir ļoti plašas, līdz ar to arī, protams, viegli ir apmaldīties izvēloties fotogrāfu, kā arī finansiāli tiek piedāvāti gan lēti, gan vidēji, gan arī ļoti dārgi pakalpojumi.

Runājot par fotogrāfijas stilu, lēnām atgriežas īstā kāzu fotogrāfijas būtība – dokumentālisms un dabiskums. Kāzas vairs nav par trīs stundu garu individuālu pāra fotosesiju, bet par mirkļiem, ko pāris pavada kopā ar tuviniekiem un draugiem – sarunās, atmiņās un baudot svētkus.

Šie ir tie mirkļi, kas fotogrāfam ir jāmāk “noķert”, būt nepamanāmam, iekļauties svētku pūlī. Kāzās, protams, ir svarīgi arī jaunā pāra portreti, bet tām noteikti nav jābūt 300 dažādām bildēm, pietiek vien atvēlēt tam 30-45 minūtes no visas kāzu dienas. Krāsu apstrādē atgriežas pieklusināts dabiskums, jo Instagram toņi palēnām iziet no modes. Man pašai krāsu apstrādē vissvarīgākais ir, lai jaunā pāra ādas tonis paliktu pēc iespējas dabiskāks.

Ko tu sagaidi no šīs vasaras kāzu sezonas?

Šī vasara mūsu komandai noteikti būs mierīgāka nekā citas, jo esam izvēlējušies šogad iemūžināt mazāk kāzas – apmēram 12, lai katrai no tām pieietu ar lielāku atdevi, ieguldītu vairāk laika pēcapstrādē. Vairāk sagaidām brīvdabas kāzas, kas norisinās vienā vietā.

Kā tu raksturotu savu kāzu fotografēšanas stilu – kādiem pāriem tu kā kāzu fotogrāfs būtu vispiemērotākā?

Kā cilvēks un arī kā fotogrāfe esmu atvērta un draudzīga, cenšos atrast ko kopīgu ar cilvēkiem, lai spētu radīt brīvu atmosfēru. Tas man ir svarīgi kā fotografējot kāzas, tā dažādus citus svētkus, portretus un pat ēdienu. Kāzu fotografēšana spēj dot lielu emocionālu gandarījumu par padarīto darbu un ieguldījumu kādas jaunas ģimenes atmiņās. Kāzu fotogrāfijā es vēlētos sevi raksturot, kā klasiska un kreatīva dokumentālā žanra pārstāvi. Man ir svarīgi iemūžināt nozīmīgākos dienas notikumus, atvēlēt nedaudz laika portretiem, bet pārsvarā darboties “no malas”. Man pavisam viegli izdodas atrast kopīgu valodu ar pāriem, kuri ir atvērti, patīk piedzīvojumi, nebaidās sasmērēt kurpes, iespējams darbojas kādā radošā nozarē, un kuri izvēlas pateikt “nē” novecojušām tradīcijām.

VAIRĀK PAR FOTOGRĀFI ŠEIT: ANDA UPMALE

FOTO: LAURIS VEĻIČKO,JĀNIS KUKULIS, LIENE PĒTERSONEMACIEJ SUWALOWSKI
Citi Raksti