Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Iespējams, meklējot veidus, kā piešķirt dažkārt mutuļojošām emocijām rāmumu un prast izbaudīt dzīvi visā tās krāšņumā, gan ikdienā, gan svētkos, esat dzirdējuši par ēterisko eļļu iedarbību.

ēteriskās eļļas var ietekmēt mūsu emocionālo stāvokli un kā tās pareizi lietot, konsultē ēterisko eļļu speciāliste Anna Melbārde/Annas dabas terapija.

Kas ir ēteriskās eļļas un kā tās strādā

Ēteriskās eļļas, kas ir notvertas auga aromātiskās daļiņas, iedarbojas uz mūsu fizisko ķermeni un emocijām, ne tikai to patīkamā aromāta, bet arī ķīmiskā sastāva dēļ, kas nosaka katras ēteriskās eļļas iedarbību.

Ēteriskās eļļas nonāk cilvēka ķermenī dažādos veidos, gan ieelpojot, gan caur ādu. Te gan uzreiz jāpiebilst, ka ēteriskās eļļas nekādos gadījumos netiek uz ādas lietotas tīras jeb neatšķaidītas.

ēteriskās eļļas
Foto: INGA BITERE

Ēterisko eļļu pievilcība slēpjas faktā, ka tās ir pilnīgi dabiskas un cilvēka ķermenim viegli uzņemamas un pielietojamas. Atceries, ka 100% dabīgs nenozīmē 100% drošs, tāpēc, izvēloties ēteriskās eļļas, ir jānovērtē to kvalitāte un jāiepazīst augs, no kura tā iegūta, jo ēteriskajām eļļām pastāv dažādas kontrindikācijas un bīstamības.

Kā pozitīvs faktors ir arī to patīkamais aromāts, kas nodrošina patīkamu un vieglu “ārstēšanos”, jo iedarbība uz fizisko ķermeni, prātu un emocijām nav nodalāma. Pat ja pielietojam ēteriskās eļļas ādas vai audu veselībai, tāpat mēs ieelpojam to aromātu un iegūstam pozitīvas emocijas.

ēteriskās eļļas
Foto: INGA BITERE

Kā izvēlēties sev piemērotu ēterisko eļļu

  1. Ēteriskās eļļas ir gan stimulējošas, gan nomierinošas, gan līdzsvarojošas.
    Pielietojot ēteriskās eļļas emocionālā stāvokļa uzlabošanai, pirmkārt, izprotam savu mērķi un vajadzību, piemēram, vēlamies labāku miegu. Saprotam, kādas aromterapijas eļļas var palīdzēt šeit.
  2. Otrkārt, atlasām eļļas, kas ir drošas sev, tātad atmetam visu, kur varētu būt kontrindikācijas, kas attiecas un mani.
  3. Treškārt, varam izvēlēties eļļas pēc to aromāta. Aromterapijas pamati ir lietot eļļas, kas ir patīkamas pēc aromāta.
ēteriskās eļļas
Foto: INGA BITERE

Kā lietot ēteriskās eļļas

Kad ir izvēlētas ēteriskās eļļas, kas ir palīdzošas, tad var tās sākt lietot, izmantojot ieteiktos veidus un pielietojot drošās devās.

Ēteriskās eļļas, kā jau pieminēts, tiek gan ieelpotas, gan uzņemtas caur ādu. Ieelpojot ēteriskās eļļas nonāk asinsritē caur plaušām, kā arī maza daļa nonāk smadzenēs – šis pielietošanas veids ir vispopulārākais tieši emocionālām vajadzībām.

ēteriskās eļļas
Foto: INGA BITERE

Lai sevi atbalstītu emocionāli, bieži pietiek ar vienu pilienu ēteriskās eļļas, izvēloties sev drošu un piemērotu eļļu

Varam uzpilināt to uz vatītes un vairākas reizes dziļi ieelpot. Tāpat eļļas var izkliedēt telpā, pielietojot difuzoru vai svecītes lampiņu, šeit 2-3 pilieni ēteriskās eļļas tiek izkliedēti 15 minūtes 2-3 reizes dienā vai retāk (pēc vajadzības).

Nebūtu droša prakse, ieelpot ēterisko eļļu tieši no pudelītes, lai nepārslogotu centrālo nervu sistēmu. Kā arī – vienā reizē ieelpot vairāk kā 10 dažādus aromātus nebūtu ieteicams! Ja mēs runājam par emocionāli izsmeltiem vai galēji trauksmainiem stāvokļiem, tad stimulējošas eļļas nebūtu ieteicamas, pirmā izvēle drīzāk būtu līdzsvarojošās eļļas.

ēteriskās eļļas
Foto: INGA BITERE

Praktiski ieteikumi, kā sev palīdzēt

  • Ja nepieciešams koncentrēties darbam vai mācībām, nepieciešams skaidrs prāts, virzība, tad pietiek ar 1-2 pilieniem ēteriskās eļļas uzpilinātiem uz kāda neapstrādāta māla vai koka dekora, kas novietots tuvumā darba vietai. Piemērotas būs citrusu, piemēram, citrona, greipfrūta, laima ēteriskās eļļas, kā arī dažas stimulējošās eļļas, kā rozmarīns vai piparmētra, tomēr atceramies par iespējamām kontrindikācijām. Ja mājās ir mazi bērni, tad stimulējošās eļļas nekad nebūs piemērotas, un ja ir paaugstināts asinsspiediens, tad rozmarīna eļļas nav ieteicama pat pieaugušajam.
  • Labākam miegam, var izmantot pilienu lavandas eļļas uz vatītes un novietot netālu no guļvietas. Vēl ļoti efektīvas miera un miega eļļas ir apelsīna un romiešu vai vācu kumelītes eļļas (abas nav lietojamas, ja ir pazemināts asinsspiediens).
  • Sev var palīdzēt ceļā vai darbos, izveidojot ēterisko eļļu maisījumu ar bāzes eļļu (jebkura viegla augu eļļa bez izteiktas smaržas, piemēram vīnogu kauliņu vai jojoba šķidrais vasks), pielietojot proporciju 10ml bāzes eļļas un 10 pilieni ēteriskās eļļas. Šādi sagatavots maisījums būs drošs ieelpošanai un to varēs lietot uz ādas ļoti mazos laukumos, ideāli piemērots nēsāšanai līdzi somiņā un atbalstam emocionāli izaicinošos brīžos.
  • Ja ir sajūta, ka trauksme, spriedze, stress ir neizturami, tad var palīdzēt dažādas nomierinošas un stabilizējošas ēteriskās eļļas, gan ziedu, gan koku, piemēram, ciedra vai sandalkoka ēteriskā eļļa, gan ārstniecības augu, piemēram, lavandas, muskatsalvijas, ģerānijas, romiešu kumelītes u.c. ēteriskās eļļas. Iesaku veikt izpēti un izvēlēties sev drošu, piemērotu un aromātiski tīkamu eļļu.
  • Ļoti labs veids, kā sevi emocionāli atbalstīt ir vanna ar ēteriskajam eļļām. Vannojoties var lietot 1 ēdamkaroti vieglas bāzes eļļas, kurā iejauc 3-4 pilienus ēteriskās eļļas. Šo maisījumu pievieno siltam vannas ūdenim, vannu bauda 15-20 minūtes. Vannā nevajadzētu lietot kairinošas ēteriskās eļļas, kā piemēram garšvielu eļļas.
  • Ja ir vēlme atmodināt savu seksualitāti, ļauties mīlestībai, tad ļoti labi palīdz rozes, ylang ylang, jasmīna ēteriskās eļļas un kas pikants, piemēram ingvers, melnie pipari, kā arī pačūlija, kas bieži pieminēta kā afrodīzijs. Lai ļautos glāstiem, var izveidot masāžas vai ķermeņa eļļu. Ap 6 pilieni ēteriskās eļļas un 30ml bāzes eļļas, garšvielu ēterisko eļļu pievienojot vismazāk – ap 1 pilienu, citrusu ēteriskās eļļas līdz pat 3 pilieniem un pārējo papildinot ar ziedu, ārstniecības augu, koku ēteriskajām eļļām.
    Šādu eļļu var lietot gan pašmasāžai, gan pāru masāžai, izvairoties no jūtīgām vietām, lai nekairinātu.
ēteriskās eļļas
Foto: INGA BITERE

Vai ēteriskās eļļas drīkst lietot grūtnieces un māmiņas ar zīdainīšiem?

Gaidību un zīdīšanas laikā ir neliela izlase ar eļļām, kuras var lietot, tomēr neiesaka uzsākt ēterisko eļļu lietošanu tieši gaidību laikā. Tātad tikai tad, ja iepriekš lietotas eļļas, to var turpināt darīt, lietojot tikai drošākās eļļas.

Gaidību laikā, pirmajā trimestri iesaka izvairīties no ēterisko eļļu lietošanas, otrajā var lietot lavandu un citrusus, savukārt trešajā var lietot arī ģerānijas ēterisko eļļu.

Savukārt, pēc dzemdībām, krūts zīdīšanas laikā, var lietot cipreses, pačūlijas, romiešu kumelītes sandalkoka, rozes, ylang ylang ēteriskās eļļas papildu gaidību laikā drošajām eļļām..

Gan gaidību, gan krūts zīdīšanas periodā ēteriskās eļļas var lietot ļoti minimālās devās, noteikti samazinātās, salīdzinot ar iepriekšēju lietošanu.

Ja mājās ir mazulis, tad ēteriskās eļļas telpā neizkliedē, mamma var savam vajadzībām lietot ēteriskās eļļas ieelpojot vai lietojot ķermeņa eļļu.

Foto: INGA BITERE

Īpaši ieteikumi līgavām kāzu plānošanas un organizēšanas laikā

Līgavām ieteiktu saglabāt mieru, prieku, stabilitātes sajūtu, atcerēties par sevi, savām vajadzībām, rūpēties par sevi, ļauties procesam. Ļoti labi to atbalsta lavandas, dažādu ziedu ēteriskās eļļas, prieku un labklājību piesaista pačūlija, stabilitātes spēka sajūtu dod ciedrs un protams arī citrusu eļļas, kas visas ir ļoti draudzīgas centrālajai nervu sistēmai.

Līgavas maisījums

  • Apelsīns 4 pil;
  • Bergamote 4 pil;
  • Lavanda 4 pil;
  • Ylang Ylang 1pil;
  • Ciedrs 1-2 pil.

Šo maisījumu var izveidot tukšā, tumša stikla tīrā pudelītē. Palielina pilienu skaitu pēc vajadzības (reiz 2 vai reiz 5 utt.). Maisījumam atļaut pastāvēt, pēc dienas to var pievienot difuzoram, ķermeņa eļļai vai vannas eļļai.

Foto: INGA BITERE

Ēterisko eļļu ceļvedis

Lavanda – Lavandula angustifolia, tvaika destilēta no auga ziedošās daļas, līdzsvarojoša eļļa;

Muskatsalvija – Salvia sclarea, tvaika destilēta no ziedoša auga, nomierinoša eļļa;

Ģerānija – Pelargonium graveolens, tvaika destilēta no lapām, līdzsvarojoša eļļa;

Pačūlija – Pogestemon cablin, tvaika destilēta no fermentēta auga, līdzsvarojoša eļļa;


Romiešu kumelīte – Anthemis nobilis, tvaika destilēta no ziediem, nomierinoša eļļa (5% koncentrācijā);

Vācu kumelīte – Matricaria chamomila, tvaika destilēta no ziediem, nomierinoša eļļa (5% koncentrācijā);

Rozmarīns – Rosmarinus officinalis, tvaika destilēta no auga, stimulējoša eļļa;

Piparmētra – Mentha x piperita, tvaika destilēta no ziedoša auga, stimulējoša eļļa;


Ciprese – Cupressus sempervirens, tvaika destilēta no zariņiem, līdzsvarojoša eļļa;

Ciedrs – Cedrus atlantica, tvaika destilēta no koksnes, stabilizējoša eļļa;

Sandalkoks – Santalum album, tvaika destilēta no koksnes, nomierinoša eļļa;


Roze – Rosa damascena, tvaika destilēta no ziediem, nomierinoša eļļa (5% koncentrācijā);

Ylang ylang – Cananga odorata, tvaika destilēta no ziediem, nomierinoša eļļa;

Jasmīns – Jasminum officinalis, destilēts absolūts no ziediem, stiprinoša eļļa (5% koncentrācijā);


Ingvers – Zingiber officinalis, tvaika destilēta no saknes, stimulējoša eļļa;

Melnie pipari – Piper nigrum, tvaika destilācija no pipariem, stimulējoša eļļa;


Citrons – Citrus limonum, svaigi spiesta no augļa mizas, uzmundrinoša eļļa;

Apelsīns – Citrus sinesis, svaigi spiesta no augļa mizas, nomierinoša eļļa;

Greipfrūts – Citrus paradisi, svaigi spiesta no augļa mizas uzmundrinoša eļļa;

Bergamote – Citrus bergamia, tvaika destilēta no augļa, līdzsvarojoša eļļa;

Laims – Citus aurantifolia, tvaika destilēta no augļa, uzmundrinoša eļļa;

Mandarīns – Citrus reticulata, svaigi spiesta no augļa mizas, nomierinoša eļļa.

Foto: INGA BITERE

Raksta autore: ANNA MELBĀRDE

Foto: INGA BITERE

Citi Raksti