Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

KĀ IZVĒLĒTIES VEDĒJUS SAVĀM KĀZĀM?

KĀ IZVĒLĒTIES VEDĒJUS SAVĀM KĀZĀM?

Nevienās kāzās, gluži tāpat kā bez līgavas un līgavaiņa, neiztikt arī bez vedējiem vai lieciniekiem. Pāriem nereti sagādā grūtības izvēlēties, kurus cilvēkus aicināt uzņemties šo godpilno pienākumu. Vai tam obligāti jābūt attiecībās esošam pārim vai tie tomēr var būt arī līgavas labākā draudzene un līgavaiņa labākais draugs? Vai drīkst izvēlēties vedējus, kam ikdiena paiet lielā steigā, un, galu galā, kā saprast, vai jūsu izvēlētie cilvēki spēs saprast jūsu vajadzības un atrasties uz viena viļņa ar jums – uz šiem un citiem jautājumiem LĪGAVĀM meklēja atbildes.

Vedēj vs. liecinieki

Jāsāk ar to, ka vedēju loma mūsdienās ir transformējusies un ieguvusi jaunu statusu. To var iedalīt vairākos veidos – vedēji – kāzu organizatori un vedēji – liecinieki. Vedēji kā organizatori ir vistradicionālākais no vedēju statusiem, kas pielīdzināms kāzu aģentūras lomai. Ierasts, ka vedēji ir pārim tuvi cilvēki, bieži tas var būt precēts pāris, kas ar savu dzīves pieredzi ir kā paraugs jaunlaulātajiem.

Mūsdienās gan šis vairs nav tik strikts kritērijs vedēju izvēlē – tie var būt arī tuvi draugi, ne vienmēr precēts pāris.

Savukārt liecinieki ir divi cilvēki, kas ar savu klātbūtni un parakstu apliecina laulību noslēgšanu. Lieciniekiem jābūt sasniegušiem pilngadību – tas ir vienīgais nosacījums valsts likumdošanā attiecībā uz liecinieku izvēli. Lieciniekus visbiežāk izvēlas kāzās, kuras organizē kāzu aģentūras, jo profesionāļi aizstāj ierastās vedēju funkcijas, bet lieciniekiem atvēlēta simboliska loma. Kāzu dekoratore un rīkotāja Iluta Piternika / MintDeco norāda, ja pāris nolēmis, ka savās kāzās vedējiem uzticēs vairāk liecinieku funkciju, tad tas noteikti ir jāatrunā ar pašu pāri. “Bieži esmu saskārusies ar to, ka jaunais pāris, uzrunājot vedējus, viņiem saka – jums nekas nebūs jādara, bet pēc kāzām paši ir vīlušies, ka no vedējim neko īpašu nav sagaidījuši,” stāsta Iluta.

Lēmumam jābūt pārdomātam

Kāzu organizatore Gunta Skalberga / Pop Up Sense norāda, ka vispirms katram pārim ir jāsaprot, kas viņiem ir vajadzīgs – divi cilvēki, kas kāzās pildīs liecinieku funkciju vai arī vedēji, kas nodarbosies gan ar kāzu organizēšanu, gan būs liecinieki. Pirmajā gadījumā tie var būt arī līgavas labākā draudzene vai, piemēram, māsa un līgavaiņa tuvs cilvēks. Tradicionāli, ka no lieciniekiem tik daudz netiek sagaidīts, respektīvi, viņi nepildīs organizatoru pienākumus. “Ja tomēr vēlaties vedējiem uzticēt arī kāzu organizēšanu, tad, manuprāt, labāk būtu izvēlēties ģimeni vai pāri, jo nenoliedzami tas ir ļoti liels darbs. Nepieciešams, lai šie cilvēki labi saprastos, jo visa procesa gaitā būs nepieciešams, lai viņi strādā kā ģimene.

Vedēju izvēlei ir jāpieiet nopietni, īpaši tad, ja turpmākos gadus vēlaties savu kāzu jubileju atzīmēt kopā ar viņiem.

Pārim jāapdomā, vai šie cilvēki vēl varētu būt viņu dzīvē pēc 10 gadiem. Protams, to nevar vienprātīgi pateikt, bet to pavisam noteikti var sajust. Galvenais noteikums, lai šis lēmums būtu pārdomāts, ne mirkļa vājums,” uzskata Gunta Skalberga. Viņa arī iesaka apdomāt un izvērtēt, kādas ir šo konkrēto cilvēku raksturu īpašības. Ja šiem cilvēkiem ir ļoti aizņemta ikdiena, trūkst radošuma un nepadodas ne organizatoriski darbi, ne laika plānošana, tad tas būtu nežēlīgi gan pret viņiem, gan jums pašiem uzticēt viņiem šo pienākumu. “Par vedējiem jāizvēlas tādus cilvēkus, ar kuriem skatāties vienā virzienā,” pārliecināta Gunta.

Par vedējiem vēlams izvēlēties tādu pāri, ko uztverat kā paraugu gan dzīvē, gan attiecībās.

Tas var būt precēts pāris ar jau lielāku pieredzi, kas spēs pildīt arī sava veida padomdevēja funkciju vēlākajos gados. Vēl par vedējmātēm līgavas nereti izvēlas savas māsas, esot pārliecinātas, ka tieši viņas spēs sajust to, ko līgava vēlas savā īpašajā dienā piedzīvot.

Jāspēj izrunāt arī delikāti jautājumi

Iluta Piternika / MintDeco norāda, ka riskanti par vedējiem izvēlēties pāri, kam nesen piedzimis bērniņš. “Tāda vedējmāte visbiežāk nevar aktīvi iesaistīties kāzu organizēšanā un vadīšanā, jo viņai iespējams ik pēc divām stundām ir jābaro mazais. Tas nozīmē, ka kopējais dienas plāns un scenārijs ir jāveido, ņemot vērā šīs svarīgās vajadzības. Un tas savukārt nozīmē, ka daudzās bildēs un aktivitātēs vedējtēvs būs viens pats. Šādos gadījumos ir arī papildus jāalgo auklītes vai jāsauc uz kāzām omītes, kas vedējiem palīdz ar mazo pieskatīšanu,” stāsta Iluta. Ja tomēr esat nolēmuši par vedējiem aicināt pāri ar maziem bērniem, tad visas šīs lietas, lai, cik arī tās nebūtu delikātas, ir jāizrunā. Tāpat kā budžeta jautājums kāzu organizēšanā.

“Budžeta jautājums noteikti ir atklāti jāizrunā ar vedējiem, jo nav noslēpums, ka kāzu organizēšanā arī no viņu puses būs salīdzinoši liela finansiāla iesaiste.

Pārim ir jāsaprot, ka nav korekti uzstādīt plašas vēlmes par citu cilvēku budžetu, tādēļ finansiālā puse ir lieta, kam jau no paša sākuma jābūt skaidrai,” pārliecināta Gunta Skalberga.

Citi Raksti