Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Mūsu ikdiena ir notikumu pilna. Reizēm ir sajūta, ka laiks skrien tik ātri, ka netiekam līdzi. Bet kopā ar pienākumiem un lielākiem vai mazākiem darbiem dzīve ir arī skaistu notikumu pilna, to mazo pieturu vai lielo staciju izkrāsota, kas mūs iedvesmo, stiprina un ļauj atjaunot resursus.

Kāzas pavisam noteikti ir viena no šīm skaistajām stacijām, kurā kopā ar krāšņiem ziediem, greznām kleitām un gardiem ēdieniem nāk arī stress, jo aiz visa tā, kas redzams kāzu dienā, stāv liels darbs, neskaitāmas plānošanas stundas, puņķi un asaras par neplānotiem pārsteigumiem. Īsāk sakot, ir iztērēta kaudze ne tikai finansiālo, bet arī emocionālo resursu.

Saliksim pa vietām lietas, kuras der atcerēties, lai organizatoriskā daļa nepārņemtu skaistā notikuma garu, lai varam saglabāt mentālās veselības stabilitāti un nepazaudēt svētku esenci - mīlestības svinēšanu.

Kas ietekmē mūsu mentālo veselību?

Viena no populārākajam teorijām, kuru izmanto, lai ne tikai analizētu, bet arī uzlabotu cilvēka labsajūtu, ir biopsihosociālais modelis, kurš iekļauj trīs kategorijas - bioloģiskie, psihiskie un sociālie faktori. Tie visi kopā ietekmē cilvēku un ar viņu saistītos procesus. Nav iespējams iegūt vērā ņemamu informāciju par indivīdu, ja viņš tiek izņemts no apkārtējās vides.

1. Bioloģiskie faktori

Tas ir viss, kas saistīts ar mūsu ķermenisko veselību. Lai gan visbiežāk domājam par vīrusiem, slimībām un traumām, mēs nevaram aizmirst arī par tādiem procesiem kā hormonālais stāvoklis, ģenētiskā specifika vai imunitāte. Tā ir būtiska daļa, kas ietekmē ikdienas rutīnu.

Ko darīt?

Lai cik steidzami būtu darbi, nedrīkst atstāt novārtā veselību. Vajag ne tikai rūpēties par sevi, domājot par regulārām kustībām un labu uzturu, bet, īpaši pavasarī, kad ir novājināts organisms, ir jāuzņem papildus vitamīni vai uztura bagātinātāji. Mūsdienās arvien lielāku popularitāti iemanto tieši augu izcelsmes produkti, kā, piemēram, New Nordic.

Papildus jāpievērš uzmanība sāpēm, diskomfortam vai jebkurai citai traucējošai sajūtai un jāpārbauda veselība. Nekas nav nesvarīgs, ja runa ir par veselību.

2. Psihiskie faktori

šī kategorija ir ļoti plaša un katram atšķirīga, bet ļoti būtiska. Te visbiežāk mēs sevī vērojam pārliecības, uzvedību un uztveri, kā arī emociju regulācijas un sociālās spējas. Vienā vārdā - tā ir mūsu personība. Viens no veidiem, kā varam vērtēt savu psihisko stabilitāti, ir stresa noturība.

Ko darīt?

is ir stāsts par to, kā rūpējamies par sevi ikdienā. Bioloģisko faktoru kontekstā tas vairāk ir par ķermeni, bet šajā kategorijā tās ir pavisam citas rūpes par sevi - te akcentu liekam uz iekšējo pasauli.

Ir jāiepazīst sevi - kas mani nomierina un kas satrauc; kas liek priecāties un kas izraisa skumjas; kas liek justies vērtīgam un kas pašvērtējumu pazemina, liekot šaubīties par to, kas esmu. Te diemžēl nav iespējams izlasīt vienu lietošanas instrukciju, jo katrs patiesi esam unikāls.

Skaidrs ir tas, ka mums katram regulāri ir jāatrod laiks vienatnei pēc savas individuālās gaumes - pastaiga gar jūru, relaksācija Stenders dievišķi aromātiskajās putās vannā vai mazs ceļojums uz kādu skaistu Eiropas pilsētu. Tas ir brīdis, kad varam sevi sadzirdēt, iepazīt un stiprināt.

3. Sociālie faktori

Ar sociālajiem faktoriem sarežģītākais ir tas, ka dažus no tiem nevaram kontrolēt, bet tie ļoti stipri var mūs ietekmēt. Te runājam, piemēram, par izglītību un nodarbošanos, ko varam mainīt, bet te iekļaujas arī tādi faktori, kā etniskā piederība, ekonomiski procesi, kultūras īpatnības, savstarpējās attiecības, ko mēs varam mainīt minimāli vai nevaram ietekmēt nemaz.

Ko darīt?

Ne velti ir teiciens: ja nevari manīt apstākļus, maini attieksmi. šo faktoru kontekstā visbiežāk ir jāstrādā ar situācijas pieņemšanu un sevis stiprināšanu divās minētajās kategorijās. Jo cilvēks būs stabilāks sevī, jo vieglāk varēs pieņemt apkārt notiekošos procesus, kas ne vienmēr ir ērti vai patīkami.

Rūpes par sevi ir daudzpusīgas. Mēs nekad nejutīsimies labi, ja koncentrēsimies tikai uz vienu jomu. Rutīnā jāiekļauj gan sporta zāles apmeklējums, gan dziļās elpošanas prakses, kas viss kopā ļaus uzturēt pietiekamus resursus un ikvienu uzdevumu veikt ar prieku un gandarījumu.

Viss vienmēr sākas un beidzas ar sevi!

Citi Raksti