Mēs vēlamies, lai mūsu mīlestība nekad nebeigtos, lai mūsu laulība būtu spēka, uzticības un cieņas pilna. Mēs vēlamies būt laimīgi. Laulību gredzeni ir ne tikai rota, tas ir simbols mīlestībai un sevī nes spēku un vēstījumu. Tieši tādēļ ir pāri, kas savos laulības gredzenos vēlas iegravēt ne tikai viens otra iniciāļus un savu kāzu datumu, bet arī latviešu rakstu zīmes, kas (aiz)sargā.
Pāri, kuri izvēlas savas kāzas svinēt tuvu senlatviešu tradīcijām un izpratnei par šo notikumu, arī gredzenos cenšas dot priekšroku latviešu zīmēm un rakstiem, lai arī pasūta dzeltenā vai kombinētos zelta gredzenus, kur apvienotas vairākas zelta krāsas. Laulību gredzenus pāri iesaka izvēlēties jau pēc gatava arheoloģisko gredzenu parauga.
Svarīgi, lai zīmes būtu atveidotas pareizi un to kombinācija un secība atbilstu noteiktai kārtībai.
Tradicionālos senlatviešu līgavu gredzenus pāri neizvēlas kāzām daļēji arī to nepraktiskuma dēļ (jo skariņas var viegli aizķerties), taču reizēm tiem dota priekšroka kā saderināšanās gredzeniem.
Rūnu rotas pārstāve Zanda Skujiņa norāda, ka tie pāri, kas laulības gredzenus pasūta pie viņiem, izvēlas gredzenus, kur iegravētas latviskās zīmes. Pamatā tiekot liktas visas zīmes kopā, bet visbiežāk tās esot Mārtiņa zīme, Jumis, Ugunskrusts un Māras zīme, Māras krusts.
Mārtiņa zīme ir gaismas un uguns simbols, tā atgādina gailošu ugunskuru. Šī zīme stāsta par viņsaules stiprumu un
pazemes spēku, tie ir vārti, caur kuriem jāiziet, lai sāktos, kas jauns.
Jumis ir zemes un auglības zīme. Jumis ir dvīņu zīme, kas nozīmē – pāris vai divi kopā. Šī zīme raisa auglības spēku,
bagātību, izdošanos un veiksmi.
Latviešu folklorā pērkona zīme simbolizē gaismu, uguni un dzīvību. Senās baltu ciltis to uzskatījuši arī par saules
zīmi, kas attēlo saules kustību, enerģiju, tās vīrišķo spēku.
Māras zīme tiek attēlota kā vienādmalu trijstūris ar virsotni uz leju, tā piešķir pamatīgumu un drošību. Tā ir kāzās
nepieciešama zīme, lai savienība būtu auglīga. Māras galvenās īpašības ir mīļums un svētums. Māra ir sevišķi tuva
sievietei, palīdzot mūža svarīgākajos notikumos.
Arī Kristīna ar savu vīru izvēlējās savos zelta laulības gredzenos iegravēt astoņas dažādas latviešu rakstu zīmes. Viņa atzīst – katra no tām ir vērtīga un un simbolizē to, kas nepieciešams laulībā. “Katra zīme, protams, pilda vairākas funkcijas, bet mēs ar vīru tajās saskatām tieši to, kas mums laulībā būs noderīgs.
Tā kā laulība ir mūža garumā,tad jebkura no zīmēm noderēs kādā konkrētā dzīves posmā, tāpēc arī gredzenā ir visas šīs zīmes,” stāsta Kristīna.
Viņa norāda – viss ir mūsu pašu galvā. “Galvenais ir ticēt šīm zīmēm, tad arī tās dos to, ko mēs no tām sagaidām,” atzīst Kristīna. Viņai piekrīt arī līgava Evita, kas ar vīru savos laulības gredzenos izvēlējās iegravēt trīs dažādas zīmes, izvēloties tās pēc tā, kādas vajadzības abiem bija konkrētajā brīdī. To, vai senlatviešu rakstu zīmes laulības gredzenos nepieciešamas, jāsaprot katram pārim atsevišķi – bet to pavisam noteikti nevajadzētu darīt stila pēc vai neizanalizējot, kādu vēstījumu katra zīme sevī nes.
Raksta autore: LIENE PĀLĒNA
Fotogrāfi: BILLIJS LOCS, INTA LANKOVSKA, KRISTAPS HERCS, ROBERTS VIDZIDSKIS, UĢIS BRĀLĒNS