Dažiem pāriem mājokļa iekārtošana ir pārbaudījums, bet daži speciāli pārvācas, lai viņiem būtu jauns kopējs projekts, ar kuru aizrauties un kurā ieguldīt spēkus. Tomēr šajā procesā neizbēgami kādā brīdī abu redzējums var nesakrist un var rasties nesaskaņas. Tādēļ dalāmies ar ieteikumiem par to, kā izvairīties no strīdiem par remontu un mājokļa iekārtošanu, un interjera dizaineres Inas šķēles padomiem tam, lai jaunajā interjerā abi justos vienlīdz komfortabli.
Mājokļa iekārtošana ir komplicēts process, tā gaitā jāizdara daudzas izvēles. Tad, ja mājoklis tiek iekārtots kopā, šīs izvēles ietekmē ne tikai praktiski un ekonomiski faktori, bet arī abu iesaistīto viedoklis. Tādēļ var rasties ne viens vien strīds par mājokļa iekārtošanu. Turklāt remonts vai pārbūve ir process, kas attīstās pamazām, pa posmiem, kas viennozīmīgi prasa pacietību.
Svarīgi ir pieņemt šo pakāpeniskumu un attiecīgi konkrētajam darbu posmam arī izdarīt lēmumus, lai taupītu mentālos un laika resursus. Piemēram, sākotnēji vienojieties par visu lielos vilcienos, par krāsām, materiāliem, apgaismojumu, galvenajām mēbelēm. Arī aizkari un gultasveļa jāizvēlas laikus, jo šie tomēr ir lieli un pamanāmi tekstilizstrādājumi, kas veido interjera noskaņu, bet par tiem bieži tiek aizmirsts.
Tiešām svarīgi pieturēties pie būtiskajiem elementiem, lai izvairītos no liekām diskusijām un strīdiem par detaļām.
Turklāt interjera aksesuāri un dekorācijas ir tā sadaļa, kurā viedokļi var sākotnēji arī nesakrist. Ar šiem elementiem var eksperimentēt, meklēt variantus, kas apmierina abus, jo tos ir viegli nomainīt. Ja atsevišķi interjera elementi izraisa spraigas diskusijas, var attiecīgo zonu atstāt tukšu, iespējams, laika gaitā sapratīsiet, kas tajā iederas vislabāk.
Sākumā būtiskākais ir iekārtojums un tā funkcionalitāte, lai interjers būtu patīkams un arī telpu uzkopšana būtu ērta. Sarunas konstruktīvākas padarīs arī visa sasaistīšana ar kontekstu - nevis strīdēties par to, kas kuram patīk labāk, bet saprast, vai konkrētā lieta atbilst telpas mērogam, iekļaujas kopējā stilistikā, ietilpst jūsu budžetā un tamlīdzīgi. Pārvākšanās, remonts, mājokļa iekārtošana un citi ar dzīvesvietas uzlabošanu vai mainīšanu saistīti jautājumi var radīt ne mazums stresa un diskomforta. Tādēļ būtiski ir neizgāzt šo visu vienam pret otru un nejaukt dizaina domstarpības ar attiecību problēmām un nepārvērst sienu toņa izvēli par personisku strīdu.
Turklāt mājas vai dzīvokļa iekārtošana, ja tā tiek veikta apzināti, var kļūt par kopēju transformējošu procesu, tā vietā, lai koncentrētos uz sīkām nesaskaņām.
Interjera dizainere Ina šķēle stāsta, ka dzirdējusi apgalvojumu - ja pāris spēj iziet cauri remonta procesam un mājas iekārtošanai bez šķiršanās, tad šis pāris dzīvos kopā daudzus, jo daudzus laimīgus gadus. Lai mājokļa iekārtošana tiešām vestu pie ilgas un laimīgas kopdzīves, viņa iesaka izveidot plānu, lai sev šo procesu atvieglotu.
Plāna pirmais punkts, vēl pirms ķeršanās pie konkrētiem darbiem, būtu izrunāt dažas būtiskas lietas - ko gribat mainīt un kādēļ, kādas ir jūsu vajadzības. Te ir svarīgi ieklausīties vienam otrā saprast, kas katram no jums ir svarīgi. Sākumā var vienkārši kopā pasapņot, bez spiediena un stresa. Izpētīt dažādus stilus un saprast, kāds dizains jums patīk, kāds ir jūsu ideālais interjers.
Pēc tam jau var ķerties pie praktiskākiem uzdevumiem un izveidot shēmu, kur atradīsies mēbeles. Paralēli tam arī meklēt iedvesmas bildes, kā telpas varētu izskatīties. Svarīgi ir arī vienoties par krāsu paleti, izvēlēties toni, kas abus apmierina, vai izvēlēties neitrālu krāsu, kuru pēc tam apspēlēt. Ina šķēle atgādina, ka galvenais ir šajā visā procesā neaizmirst, ka esat pāris, un tādēļ jācenšas domāt vienā virzienā.
Nenāks par sliktu vērsties arī pie profesionāļa, kas uzklausīs jūsu abu vēlmes un centīsies tās realizēt, radot kopēju vīziju. Interjera dizains tomēr ir nozare ar saviem noteikumiem un paņēmieniem, tādēļ, ja interjera dizains jums neinteresē kā hobijs nu nevēlaties mesties iekšā šīs nozares iepazīšanā, vēlams vērsties pie profesionāļa. Savā ziņā interjera dizainers ir arī kā mediators, kurš palīdz pārim nonākt pie kopsaucēja.
Ina šķēle uzskata, ka, veidojot savu kopējo ligzdiņu kā pārim, ir jāliek pie malas savas ambīcijas. Abiem ir jāsaprot, ka sievietei gribēsies sievišķo un vīrietim vīrišķo. Tomēr kopā apsēžoties un veltot laiku interjera žurnālu pāršķirstīšanai un bilžu meklēšanai internetā, pāri var atrast kopsaucēju. Piemēram, veidojot kolāžas ar to, kas katram patīk interjeros.
Lielākā daļa vīriešu būs par praktisko, sievietes par estētisko un, visu šo apvienojot, var sanākt perfekts interjers. Svarīgi ir atcerēties, ka telpās ienesot akcentus un aksesuārus, var labi balansēt starp šo sievišķo un vīrišķo. Līdzsvaru var panākt arī tad, ja sadala sfēras, intereses un atbildības attiecībā uz mājokli. Piemēram, katrs vairāk nosaka par zonu, kurā pavada vairāk laika. Piemēram, ja mājās vairāk gatavo sieviete, tad ļaut virtuvi veidot sievietei, jo viņa labāk izveidos sev vidi, kurā gribēs atrasties, ja ir otrādi, tad vīrietis to pielāgo sev.
Bet, ja abiem patīk gatavot, tad atrunājiet, kas katram ir nepieciešams, lai jaunā virtuve būtu ideāla jums abiem.
Varbūt vīrieša ziņā labāk atstāt elektroierīces, bet sievietei ļaut izvēlēties tekstilizstrādājumus, jo, iespējams, vīrietim nav tik būtiski, kādas krāsas spilveni būs uz dīvāna. Jāprot rast kompromisus arī dizaina ziņā - ja vīrietim vairāk gribas tumšās krāsas un sievietei gaišās, šo dilemmu var apspēlēt, izvēloties tumšas mēbeles un gaišus akcentus vai otrādi. Visbeidzot, galvenais šo procesu uztvert kā jauku kopā būšanas laiku, kā skaistu piedzīvojumu kopā, kurā vēl vairāk iepazīstat viens otru.
Raksta autore: Renāte Berga
Stāsta: interjera dizainere Ina šķēle