Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Lai gūtu vērtīgas atziņas par mīlestību, ir vērts izlasīt un rūpīgi pārdomāt Džeja Šetija grāmatu “8 mīlestības likumi”. Dalāmies ar tās būtiskākajām atziņām.

Džejs Šetijs definē 8 mīlestības likumus, kas stāsta par mīlestības dažādajiem posmiem un veidoliem. Pirmais likums pievēršas tam, cik būtiski ir iemācīties būt vienatnē un mīlēt pašam sevi, lai spētu piesaistīt mīlestību un iemīlēt citus. Otrais likums stāsta par to, kas ir karma un ka bieži vien pieņemam neprecīzu un vienkāršotu izpratni par karmu. Šetijs uzsver, ka karma ir rīks, kuru varam izmantot, lai izprastu, uz kādiem lēmumiem esam gatavi.

Trešais likums ietver atziņas par mīlestību un dažādām tās izpratnēm. Lai saņemtu un sniegtu mīlestību, ir jāsaprot, ko tā katram nozīmē dažādos dzīves posmos. Ceturtais likums stāsta par to, ka izaugsme mīlestībā ir iespējama tad, ja partneri mācās viens no otra un viens caur otru. Savukārt piektais likums papildina, ka, arī mācoties kopā, katram no partneriem ir svarīgi uzstādīt savus personiskos mērķus un nodarboties ar individuālo izaugsmi.

Sestais likums stāsta, ka attiecībās it visā esat kopā – nav uzvarētāju vai zaudētāju. Arī strīdos jūs vai nu uzvarat, vai nu zaudējat kopā. Septītais likums pievēršas šķiršanās sāpēm un padziļina izpratni par to, ko nozīmē šķiršanās un ko no tā svar iegūt. Visbeidzot, astotais likums izsaka visbūtiskākās atziņas par mīlestību – tā ir visaptveroša un bezgalīga.

1. likums. Atziņas par mīlestību un vienatni

“Lai izprastu sevi, savu labpatiku un vērtības, ir jāizmanto laiks, kad esam vieni, kā arī laiks, ko pavadām vienatnē, bet esot attiecībās. Kad iemācāmies mīlēt sevi, mēs attīstām līdzjūtību, iejūtību un pacietību. Vēlāk varam izmantot šīs īpašības, lai mīlētu kādu citu. Šāda vienatne, nevis vientulība, lai ērti un pārliecināti rīkotos situācijās, kurās izdarām izvēli un sekojam sirdij un prātam, kurās izvērtējam savu pieredzi, ir pirmais solis, lai sagatavotos mīlēt citus.”

Atziņas par mīlestību, kuras pirmais solis ir sevis iemīlēšana vienpatībā

“Vienpatība ir nevis nespēja mīlēt, bet gan mīlestības sākums. Laikā, ko pavadām bez kompanjona, pārvietojamies pa pasauli citādi, jo esam vērīgāki pret sevi un apkārtni.”

“Ja nemitīgi meklējam mīlestību vai pastāvīgi koncentrējamies uz partneri, novēršam uzmanību no svarīgā darba, kas ir saistīts ar pašizziņu. Ja neizprotam sevi, riskējam pārņemt partnera gaumi un vērtības. Viņu redzējums var kļūt par mūsu redzējumu.”

“Ar izvēlēm, ko veicam vienpatībā, nosakām to, kā vēlamies dzīvot, mīlēt un būt mīlēti.”

“Vientulība palīdz apzināties, ka tu esi pirms attiecībām, attiecību laikā un arī pēc tām un, pat esot ar kādu kopā mīlestībā, tu veido savu ceļu.”

“Kad esi attiecībās kā viens veselums, nemeklējot kādu, kas tevi papildinās vai būs kā ābola otra pusīte, vari patiesi satuvināties un mīlēt. Tu zini, kā vēlies pavadīt laiku, kas tev ir svarīgi un kā vēlies attīstīties. Tev pietiek paškontroles, lai sagaidītu kādu, ar ko vari būt laimīgs, un pacietības, lai novērtētu kādu, ar ko jau esi kopā. Tu apzinies, ka vari vērtīgi papildināt kāda cilvēka dzīvi. Ar šo pamatu esi gatavs mīlēt bez bailēm un alkām pēc uzmanības.”

2. likums. Atziņas par mīlestību un karmu

“Cilvēki uzskata – karma nozīmē to, ka, izdarot kaut ko sliktu, ar mums arī notiks kaut kas slikts, piemēram, kāds mūs pamet tāpēc, ka iepriekš pametām kādu citu. Taču tā tas nedarbojas. Karma ir vairāk saistīta ar attieksmi, kāda mums ir lēmuma pieņemšanas laikā. Ja izvēlamies vai rīkojamies ar pienācīgu izpratni vai bez tās, saņemam pretī reakciju, kas balstīta uz šo izvēli.”

3. likums. Atziņas par mīlestību un tās definēšanu

“Daudz labāk nekā vēlēties vienu un to pašu ir radīt kaut ko kopā. Tas, kā tiekat galā ar personību atšķirībām, ir daudz svarīgāk nekā līdzību meklēšana.”

“Mēs esam radīti, lai iemīlētos, tiktu iemīlēti un dzīvotu iemīlējušies. Taču nekas no tā nav iespējams, ja sagaidām, ka katra diena būs kā Valentīndiena.”

“Mums ir jākļūdās, jāsaprot, ko nepieciešams mainīt, un jāstrādā, lai uzlabotu attiecības. Tikai tā mēs augam kā personības un kā pāris.”

“Kad esam kopā pārvarējuši kādu izaicinājumu, mēs augam, mācāmies izturēties iejūtīgi, pielāgoties un pieskaņoties. Kopīgā izaugsme rada uzticēšanos.”

“Ja uzticēšanās līmenis ir augsts, mēs izjūtam mīlestību, kas liek justies fiziski un emocionāli droši. Partneris kļūst par cilvēku, pie kur vēršamies gan ar labām, gan sliktām ziņām, zinot, ka viņš ir mūsu pusē un līdzās, palīdzēdams mums pārvarēt izaicinājumus un svinēt panākumus.”

“Mēs pastāvīgi padziļinām ticību viens otram un bezgalīgi ieraugām partnerī kādu pievilcīgu šķautni. Strādājam, lai novērstu nepilnības. Mīlestība nozīmē, ka mēs labprāt dodamies cauri šim ciklam kopā.”

“Izjust visu, ko attiecības var piedāvāt, nozīmē saskarties ar izaicinājumiem un ieguvumiem ikvienā mīlestības posmā. Dažkārt metamies no vienām attiecībām citās, jo vairāmies no izaicinājumiem, ko rada mīlestība. Var taču ik pēc trim mēnešiem lieliski izklaidēties ar jaunu partneri. Tomēr flirta, rozā briļļu un šķiršanās ciklā nav izaugsmes, un tieši nepārtraukta izaugsme un izpratne palīdz saglabāt mīlestības prieku, mīlestības tuvību, mīlestības uzticēšanos un mīlestības atzinību. Ja mēs nekad neuzņemsimies saistības, mēs nekad nemīlēsim.”

4. likums. Atziņas par mīlestību un kopīgu izaugsmi attiecībās

“Partnerim ir jābūt cilvēkam, ar kuru, no kura un caur kuru vēlamies mācīties kopā, un otrādi. Mēs mācāmies kopā ar kādu, kad kopā izmēģinām ko jaunu un pēc tam to kopā izvērtējam. Mēs mācāmies no kāda, ja viņam ir zināšanas, ar ko dalīties vai izmantot, lai mums palīdzētu. Visgrūtāk ir mācīties caur kādu. Dzīvojot ar otra cilvēka prātu, sirdi un enerģiju, mēs augam, vērojot viņa izturēšanos pret mums. Mums ir jābūt uzmanīgiem un pacietīgiem, lai izprastu partnera uzvedību un apjaustu, ko varam no tās mācīties.”

“Ja domā, ka partnerim ir jādara tas, ko tu vēlies un kad vēlies, es tevi apbēdināšu, jo tad tās ir nevis attiecības, bet gan īpašumtiesības. To pamatā ir kontrole, un mums noteikti nevajadzētu šādu dinamiku attiecībās. Labas partnerattiecības ir mijiedarbīgas, jo arī tā izpaužas saskarsme ar citiem. Mēs veidojam laika plānus, saskaņojam pienākumus, pieskaņojam savu dzīvi. Taču lieliskām attiecībām ir nepieciešams kas vairāk par mijiedarbi – tām ir vajadzīga izaugsme. Mīlestība nav tikai piekāpšanās vai vienošanās, bet gan kopīgs darbs.”

5. likums. Atziņas par mīlestību un mērķiem attiecībās

“Bieži domājam, ka mīlestības pazīme ir otras personas izvirzīšana pirmajā vietā. Mēs romantizējam ideju par upurēšanos un sevis veltīšanu citam cilvēkam, un noteikti ir skaisti veidi, kā to darīt. Taču esmu redzējis cilvēkus, kuri atsakās no sava mērķa un pēc gadiem jūtas apjukuši vai maldināti. Viņi nožēlo savu izvēli un apvainojas uz partneri par to, ka otrs nepalīdz viņiem viņu mērķi noteikt par prioritāti. Ja tavs partneris var noskatīties, ka tu atsakies no sava mērķa, tā nav mīlestība.”

“Tavam mērķim ir jābūt tavai prioritātei, savukārt tava partnera prioritāte ir viņa mērķis.”

“Līdzīgi kā vienpatība palīdz uzsākt attiecības ar pašizziņu, tā arī sava mērķa apzināšanās palīdz kopt un attīstīt attiecības, saglabājot sava mērķa izjūtu un atbalstot arī partnera centienus.”

“Ja abi partneri aktīvi cenšas sasniegt savu mērķi, attiecības bagātinās vairākos veidos. Ir prieks dzīvot kopā ar cilvēku, kurš jūtas apmierināts un laimīgs, un ir brīnišķīgi noskatīties uz to, ka cilvēks, kuru mīli, dara to, kas viņam patīk.”

“Vērot, kā partneris aug, un būt daļai no šā ceļojuma, tāpat kā vērot savu izaugsmi ir aizraujoši un bagātinoši. Tas ne vienmēr ir gluds, bet ļoti skaists ceļojums. Kad kļūsti par otra izaugsmes daļu un viņš par tavējo, jūs satuvināties. Jūs varat kopā svinēt panākumus un būt kopā arī vilšanās brīžos un neveiksmēs.”

6. likums. Atziņas par mīlestību un kopīgām uzvarām

“Mīlestība, kas balstīta uz godīgumu un sapratni, ir dziļa un piepildīta, bet ne vienmēr miermīlīga. Partneri, kuri izvairās no konfliktiem, nesaprot viens otra prioritātes, vērtības un problēmas.”

“Ja risinām domstarpības tiklīdz tās rodas, ir lielākas iespējas atrisināt problēmas, pirms sakām to, ko negribam, un vēlāk jūtamies vēl sliktāk, bet neko neesam atrisinājuši.”

“Katrreiz, kad zaudē viens no jums, zaudējat abi. Katrreiz, kad zaudē problēma, abi uzvarat.”

“Lai pāris uzvarētu kopā, rīkojies ar mīlestību un vēlmi būt vienā komandā ar partneri. Atceries: ja tu rīkojies aiz bailēm un ignorances, tev nav mērķa. Ja tu uzvedies kaislīgi, strīdu vada tavs ego. Kad attīrām ego, sākam mainīt enerģiju, ko ienesam strīdos.”

7. likums. Atziņas par mīlestību un šķiršanos

“Mēs kopjam tuvību attiecībās, mācoties un augot kopā. Es pazīstu daudz pāru, kuri saka, ka viņiem nav nekā kopīga. Ja viņi vakariņotu kopā, viņiem nebūtu par ko runāt. Šādos brīžos mēdzam pievērsties negatīvām domām un tenkojam, kritizējam vai sūdzamies par cilvēkiem, ar kuriem saskaramies, vai par lietām, ko darām. Kad pievēršamies negatīviem jautājumiem, mēs radām zemu vibrāciju jeb zemu enerģiju, kas nav ilgstoša un nerada gandarījumu. Kad neitrālā tonī runājam par ikdienas rutīnas jautājumiem, piemēram, grafiku vai mājas darbiem, radām vidēju vibrāciju, kas neveicina tuvību un mīlestību. Kad eksperimentējam kopā, mācoties no otra un caur otru, radām augstu vibrāciju, kas uzlādē un savieno. Ja nespējat radīt augstu vibrāciju, iespējams, jums nav jaunu domu, ar kurām dalīties. Jūs netērējam laiku sevis pilnveidei, nelasāt un neizzināt jaunu mākslu vai idejas.”

“Pārtraucot attiecības, ir grūti atcerēties, ka, par spīti tam, ka esam kādu zaudējuši, joprojām esam pilnvērtīgi. Tieši šajā posmā atmaksājas viss ieguldītais darbs. Tu esi veicis visu, lai attīstītu spēju būt viens. Vismaz ar prātu tu zini, ka tev nav vajadzīgas attiecības, lai justos pilnvērtīgi. Tu zini savu gaumi un uzskatus, vērtības un mērķus. [..] Tad, kad sabrūk attiecības, tu neesi tas, kas sabrūk. Tava dvēsele nepārstāj eksistēt. Sagrūst tavas gaidas attiecībā uz partneri. Sabrūk tas, ko, tavuprāt, veidojāt. Izjūk tas, kas jums bija kopā. Tieši tur rodas sāpes. Taču tu neesi zaudējis mērķi. Tu neesi pazaudējis sevi. Kaut kas ir salūzis, bet tas neesi tu.”

“Ļaujot karmai atdarīt par nodarīto, tu vari doties tālāk un fokusēties uz svarīgāko – dzirdēt savu ego, stiprināt pašapziņu un pārcelt to, ko esi iemācījies no šīm attiecībām, uz nākamajām.”

“To, ko uzskatījām par augstāko mīlestību – romantiskās jūtas –, var paplašināt. Mīlestība rada vēl vairāk mīlestības. Ir pienācis laiks dziļi ievilkt elpu, atkal sāku uzticēties mīlestībai un sagatavoties, lai stiprinātu savu spēju mīlēt.”

8. likums. Atziņas par mīlestību un tās bezgalīgumu

“Mīlestību var pilnveidot, nevis gaidot, kad to atradīsi vai saņemsi, bet gan radot to kopā ar visiem un visu laiku, un tā ir vislielākā dāvana, ko mīlestība var piedāvāt.”

“Mēs vēlamies mīlestību savā dzīvē un neapzināti pieņemam, ka tai jābūt romantiskai. Dzīve nav mīlasstāsts starp tevi un vienu konkrētu cilvēku. Šāda mīlestība ir tikai pirmais solis. Partnera iegūšana nav pamatmērķis. Tas ir treniņš kaut kam lielākam, kaut kam, kas maina dzīvi, mīlestības formai, kas ir vēl plašāka un vērtīgāka nekā romantiskā mīlestība. Attiecības sniedz iespēju vingrināties taču mums nav jāizjūt romantiskas jūtas, lai gūtu mīlestību.”

“Mīlestība ir pieejama mums visiem katru dienu, un tā ir bezgalīga.”

 

Informācijas avots: Šetijs, Džejs. 8 mīlestības likumi. Kā to atrast, noturēt un palaist vaļā. Tulk. A. Veckalne. Izdevniecība Helios, 2023

Raksta autore: Renāte Berga

 

Citi Raksti