Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kā pārstāt pretoties pārmaiņām?

Kā pārstāt pretoties pārmaiņām?

Pārmaiņas ir neizbēgamas katra cilvēka dzīvē. Lai gan pārmaiņas parasti rada tieši personīgo izaugsmi un jaunas iespējas, daudzi no mums bieži izjūt spēcīgu pretestību, saskaroties ar nepieciešamību kaut ko mainīt savā dzīvē.

Kāpēc mēs tik bieži pretojamies pārmaiņām? Kādas zemapziņas programmas kontrolē mūsu uzvedību un kā mēs varam iemācīties vieglāk pieņemt pārmaiņas?

Piedāvāju tev paanalizēt sevi, lai tu varētu izmantot konkrētus tālāk nosauktos soļus, kas palīdzēs tev iemācīties vairāk uzticēties Visumam.

Kādas zemapziņas programmas mums liek pretoties pārmaiņām?

1. Bailes no nezināmā

Viena no spēcīgākajām emocijām, kas mūs attur no pārmaiņām, ir bailes no nezināmā. Cilvēka pamatprogrammas prātā ir veidojušās tā, lai izvairītos no riska un meklētu drošību. Kad mēs sastopamies ar kaut ko jaunu, mūsu prāts to automātiski uztver kā potenciālu draudu. Bailes no nezināmā var izpausties raižu, trauksmes un pat panikas veidā.

2. Pieķeršanās ieradumiem

Ieradumi sniedz mums stabilitātes un kontroles sajūtu. Tie ļauj mums darboties automātiskā režīmā, nedomājot par katru soli. Kad mums lūdz mainīt savas ierastās darbības vai domāšanu, tas rada diskomfortu un sajūtu, it kā mēs zaudētu kontroli pār savu dzīvi. Pieķeršanās ieradumiem ir dziļi iesakņojusies zemapziņā, un, lai tos mainītu, ir jāpieliek apzinātas pūles.

3. Negatīvā pagātnes pieredze

Mūsu uztveri par pārmaiņām var ievērojami ietekmēt arī pagātnes neveiksmes un traumas. Ja izmaiņas pagātnē ir izraisījušas sāpes vai vilšanos, mūsu prāts var projicēt šo negatīvo pieredzi tagadnē, neļaujot atvērties jaunām iespējām un uzticēties pārmaiņu procesam.

4. Pašpārliecinātības trūkums un zems pašvērtējums

Zems pašvērtējums un šaubas par sevi arī bieži izraisa pretestību pārmaiņām. Kad mēs neticam savām spējām tikt galā ar jauniem izaicinājumiem, izvēlamies palikt savā komforta zonā, pat ja tur vairs nav īpaši patīkami atrasties.

5. Citu ietekme

Dažreiz pretestību pārmaiņām var izraisīt citu cilvēku ietekme. Ģimene, draugi un kolēģi var negribot mūsos iedvest savas bailes un šaubas par to, kādas pārmaiņas dzīvē veikt vai neveikt. Ir ļoti svarīgi filtrēt to, ko saka citi, jo viņu viedokļi (un bailes) ne vienmēr atspoguļo mūsu pašu realitāti.

Kā lai tomēr iemācās pieņemt pārmaiņas?

1. Savu baiļu apzināšanās

Pirmais solis ceļā uz pretestības pārvarēšanu pārmaiņām ir savu baiļu atpazīšana. Uzraksti uz papīra, tieši kādas izmaiņas tevi satrauc un kāpēc. Centies būt maksimāli godīgs pret sevi un paanalizē, kādas konkrētas bažas slēpjas aiz tavām bailēm. Tās varētu būt bailes no neveiksmes, bailes zaudēt kontroli, bailes tikt nosodītam u.c. Kamēr tu nesatiksies ar savām bailēm, neiepazīsies ar tām, vieglāk noteikti nekļūs.

2. Darbs ar zemapziņas blokiem un programmām

Mūsu uzskatiem ir nozīmīga loma mūsu pasaules uztverē. Paskaties uz saviem blokiem un programmām un pajautā sev: "Kādi uzskati mani attur no izmaiņām?" Piemēram, tu vari uzskatīt (neapzināti, ne ar prātu), ka "pārmaiņas vienmēr nes sliktāko" vai "es nespēju tikt galā ar jauniem izaicinājumiem", vai “man vienkārši nav spēka šīm pārmaiņām”. Kad tu ieraudzīsi realitāti, varēsi aizstāt negatīvos uzskatus ar pozitīviem un atradīsi konkrētus piemērus no savas dzīves, kuros izmaiņas noveda pie pozitīviem rezultātiem.

3. Praktizē fokusēšanos

Fokusēšanās uz sevi, savu ķermeni, savām sajūtām palīdz mums būt pašreizējā brīdī (cik nu tas ir iespējams) un labāk izprast savas emocijas un atdalīt tās no domām. Regulāra meditācijas, elpošanas vingrinājumu un jogas prakse var palīdzēt mazināt stresu un trauksmi, kas saistīta ar pārmaiņām. Šāda apzinātība ikdienā ļauj pieņemt pārmaiņas ar lielāku mieru un pārliecību.

4. Soli pa solim pārmaiņu ieviešanā

Sāc ar maziem soļiem. Nemēģini mainīt visu uzreiz. Izvēlies vienu savas dzīves jomu, kurā vēlies veikt izmaiņas, un sāc kaut ar mazāko darbību vēlamajā virzienā. Tās var būt izmaiņas ikdienas rutīnā, jauns hobijs vai domāšanas maiņa. Kad ieviešam pārmaiņas pakāpeniski, tas nerada lieku stresu un dod iespēju mierīgāk pielāgoties jaunajiem apstākļiem.

5. Citu atbalsts

Meklē atbalstu no cilvēkiem, kuri tev tic no visas sirds un ir gatavi tev palīdzēt ceļā uz pārmaiņām. Lūdz padomu draugiem vai ģimenes locekļiem, kuri jau ir gājuši cauri tev līdzīgām pārmaiņām. Neprasi padomu tiem, kuri tikai zina teorijā un vienmēr gatavi pateikt kā vajag, bet savā dzīvē nav veikuši svarīgas pārmaiņas. Prasi padomu mentoriem – viņi var dalīties savā pieredzē un sniegt praktiskus, reāli pielietojamus padomus. Pārmaiņu brīžos ir ļoti būtiski būt pozitīvu, iedvesmojošu un atbalstošu cilvēku vidū.

6. Dienasgrāmatas rakstīšana

Dienasgrāmatas rakstīšana ir lielisks veids, kā sekot līdzi savām domām un emocijām. Pieraksti savu pieredzi, panākumus un neveiksmes – tas palīdzēs labāk izprast savas jūtas, to rašanās iemeslus un sekot līdzi progresam.

7. Pašattīstība

Dažkārt mūsu bailes un šaubas ir saistītas ar zināšanu un prasmju trūkumu. Velti laiku pašizglītībai un attīstībai – lasi grāmatas, apmeklē apmācības tiešsaistē un klātienē, skaties vērtīgus video, iepazīsties ar panākumus pieredzējušiem cilvēkiem. Jo vairāk tu zināsi par dažādiem tevi interesējošiem jautājumiem, jo pārliecinātāks jutīsies jebkurā situācijā.

8. Elastības attīstība

Elastīgums ir svarīga īpašība, kas palīdz mums tikt galā ar pārmaiņām. Mācies visos notikumos ieraudzīt mācības, savas izdevības un pozitīvus aspektus. Jo elastīgāki mēs kļūstam, jo vieglāk atsakāmies no veciem ieradumiem un domām. Instagram blogā vadot jautājumu un atbilžu ēteru, bieži redzu to, ka cilvēki paši vienkārši nevar saskatīt savas mācības konkrētās situācijās. Ir vērts pajautāt speciālistam, kurš daudz ātrāk var atpazīt to, ko pats vairs nemani.

9. Panākumu vizualizēšana

Vizualizācija ir spēcīgs rīks, kas palīdz mums ieprogrammēt zemapziņu panākumiem. Iztēlojies, kā tiec galā ar pārmaiņām un sasniedz savus mērķus. Vizualizē katru soli ceļā uz panākumiem, sajūti prieka un gandarījuma emocijas – tas palīdzēs tev iegūt pozitīvāku noskaņojumu un stiprināt ticību sev. Tikai atceries, ka ar vienu vizualizēšanas reizi pārmaiņas noteikti nenotiks – tas ir regulārs darbs ar sevi.

10. Uzticies Visumam

Uzticēšanās Dievam, Visumam, Augstākajiem spēkiem ir pārliecība, ka visam, kas notiek, ir sava nozīme, vērtība un ka gala rezultātā tas noteikti ved uz labāko, pat ja šajā brīdī tā nemaz nešķiet. Atceries, ka visas pārmaiņas ir daļa no tava dzīves ceļojuma un katra pieredze, pat negatīva, sniedz vērtīgas mācības. Praktizē pateicības sajūtu par katru mirkli un iemācies redzēt katru notikumu kā izaugsmes iespēju.

Jā, atbrīvošanās no pretestības pārmaiņām prasa laiku un pūles, taču katrs solis šajā ceļā mūs tuvina laimīgākai, harmoniskākai dzīvei. Mācies atvērties jaunām iespējām, paļauties uz sevi un uzticēties Visumam, un tu redzēsi, ka pārmaiņas var būt arī prieka un iedvesmas avots.

 

Raksta autore: Daina Einberga

Koučs-terapeite ar 17 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā

Pavadone, kas ved cilvēkus uz laimīgāku, veselīgāku, bagātāku un apzinātāku dzīvi

www.einberga.com

Citi Raksti