Fragments no Lienes Uresinas grāmatas “Ar Tevi viss ir kārtībā”
Vairums cilvēku, tostarp daudzus gadus arī es, tiecas pēc veiksmes profesionālajā dzīvē, domādami, ka ar to būs gana - ka saņems tik kāroto piepildījuma izjūtu. Jau mazotnē mums jautāja, par ko mēs strādāsim, kad izaugsim lielas, nevis kāda būs mūsu ģimene, tādējādi uzspiežot sabiedrības normas, ka jāieguldās profesionālajā dzīvē, jāattīstās karjerā, gan jau ģimenes dzīve un attiecības pašas par sevi kaut kā sakārtosies.
Un paralēli lielais spiediens no sabiedrības: esi laba mamma, bet neizlutini bērnus; esi veiksmīga karjerā, bet neaizmirsti būt izcila mājsaimniece; esi mīloša sieva, bet nezāģē vīru; velti laiku sev, bet ne pārāk daudz; velti laiku ģimenei, bet nepazaudē sevi; esi prasīga attiecībās, bet nenobiedē viņu; dari visu, bet nekam neatdodies pilnībā!
Profesionālajā dzīvē viss ir daudz vienkāršāk - ja tev nepatīk darbs, tu vari no tā aiziet. Ja nepelni pietiekami daudz, vari ielikt vairāk enerģijas, izdomāt citas stratēģijas un sasniegt vairāk. Bet ko darīt, ja neproti izveidot mīlošas un cieņpilnas attiecības?
To skolā diemžēl nemāca. Neviens nemāca par atšķirībām vīrieša un sievietes domāšanā, taču visi nez kāpēc gaida, ka mēs to vienkārši zināsim, pratīsim, saliekot neskaitāmi daudz nosacījumu par to, kādām būtu jābūt attiecībām. Satiekas divi cilvēki no pilnīgi dažādām vidēm, ar dažādām vērtībām un uztveri par kopdzīvi, naudu, atbildību, bērnu audzināšanu, un tagad tas viss jāsaliek kopā kā tādi puzles gabaliņi, kur tikai debesis un mākoņi vien...
Ko es varu teikt tagad? Sasniegdama karjeras virsotnes, es kā sieviete nebūtu laimīga, ja nejustu piepildījumu arī privātajā dzīvē. Esot attiecībās vairāk nekā sešpadsmit gadu, es varu atzīt, ka mēdz būt ļoti, ļoti grūti - ir augšas, ir lejas, ir lejas un atkal augšas.
Protams, arī man, kad uzsāku attiecības, bija gaidas, ka visam jābūt kārtībā. šobrīd lejas es uztveru kā iespēju augt un mācīties. Lielākā mācība? Tavas attiecības atspoguļo tevi pašu. Ne velti saka - sievietes citu pēc cita piesaista līdzīgus vīriešus.
Vai esi pamanījusi, ka sieviete, kura bijusi toksiskās un manipulatīvās attiecībās, piesaista toksiskus un manipulatīvus vīriešus arī pēc šo attiecību izbeigšanās un skrien pa pasauli, sūdzēdamās, ka visi vīrieši ir vienādi? Tas ir apburtais loks - tādas būs šīs sievietes attiecības un tādus vīriešus viņa piesaistīs, kamēr nesāks strādāt ar savu pārliecību, traumām un pagātnes notikumiem, kas atkal un atkal liek viņai atgriezties pie šādiem tipiem. Maini sevi, pirms mēģini mainīt kādu citu!
1. pozīcija - kaislīgas, mīlestības pilnas attiecības
Jums kopā ir jautri, jums ir lieliskas attiecības, tuvība, kaisle, patīkams satraukums, abiem satiekoties. Tu nekad negribētu, lai šīs attiecības beigtos, jo patiesi mīli šo cilvēku un baidies viņu pazaudēt.
2. pozīcija - ir mīlestība, bet kaisle nedaudz pieklususi
Jums ar partneri ir dziļa saikne. Draugi un ģimene ar pārliecību teiktu, ka jums ir labas, laimīgas un stabilas attiecības, tomēr jums vairs nav rozā briļļu, jo kaisles, aizraušanās un jautrības laiks ir beidzies. Jūs vairāk esat kā ģimenes locekļi, nevis mīļākie.
3. pozīcija - attiecības bez mīlestības un kaisles
Jūs, iespējams, dzīvojat kopā, jums ir ērti, bet jums nav dziļas emocionālas saiknes. Starp jums var rasties nesaskaņas, un lielākā daļa uzmanības tiek virzīta darbam, vaļaspriekiem, ģimenei, draugiem un visam citam, izņemot partneri. Sarežģītākais ir tas, ka partneris it kā ir labs cilvēks - nav pietiekami interesants, lai aizrautos, bet nav arī tik slikts, lai aizietu. Tomēr, ja abi ar šīs attiecībām nestrādāsiet, tās laika gaitā tikai pasliktināsies.
4. pozīcija - tu plāno aiziet
Tu esi kopā ar savu partneri, bet jūsu attiecības tik ilgi atradās trešajā pozīcijā, ka beidzot esi gatava visu izbeigt. Jūs esat metuši pie malas jebkādus centienus uzlabot attiecības, un tu vienkārši gaidi pareizos apstākļus, lai aizietu. šī pozīcija, kurā nav mīlestības, draudzības un romantikas, var būt ārkārtīgi destruktīva gan tev, gan bērniem, ja jums tādi ir.
5. pozīcija - tu neesi attiecībās, bet gribētu būt
Tu šobrīd esi viena un gribētu izveidot attiecības, taču baidies atkārtot pagātnes kļūdas vai tikt sāpināta. Lai arī šī pozīcija var radīt daudz negatīvu emociju, tev ir vieta izaugsmei un iespējai satikt kādu, kurš tevi patiešām mīlēs un novērtēs.
6. pozīcija - tu neesi attiecībās un nemaz negribi būt
Lai gan šī pozīcija var būt ērta, privāta un komfortabla, tu vari palaist garām vienu no dzīves lielākajām emocionālajām pieredzēm. Arī šī ir vieta izaugsmei, taču jābūt uzmanīgai - vai tu nevēlies būt attiecībās tāpēc, ka gribi pabūt viena, vai tāpēc, ka tev ir bijusi slikta pieredze un izveidojies negatīvs priekšstats par attiecībām?
Lai arī kurā pozīcijā tu būtu, ir svarīgi saprast, ko vēlies iegūt no attiecībām, lai nepazaudētu pati sevi. Ja šobrīd esi attiecībās, taču nejūti tajās piepildījumu un mīlestību, pavaicā sev šos trīs jautājumus:
šie trīs jautājumi tev iedos kopsavilkumu par to, kāpēc tu esi tur, kur esi. Es absolūti ticu, ka cilvēkiem jāstrādā ar savām attiecībām, tās pašas par sevi nepastāvēs, ir jāiegulda laiks, darbs, enerģija, jāmācās piekāpties, izprast un būt iejūtīgam. Tiklīdz galvā iezogas jautājums, kāpēc gan man būtu jāstrādā pie attiecībām un viņam ne, spēle ir zaudēta.
Protams, attiecības veido divi cilvēki, un varbūt mans nākamais apgalvojums sākotnēji var šķist arī apšaubāms, tomēr - lai attiecības uzlabotu, vispirms jāizvērtē pašai sava rīcība, vērtības un ilgtermiņa vēlmes. Un tikai tad var cerēt uz izdošanos.
Autore: Liene Uresina
Ja vēlies izlasīt Lienes Uresinas grāmatu “Ar Tevi viss ir kārtībā” un ieskatīties citās vērtīgās atziņās un viņas dzīvēs mācībās, iegādājies to šeit. Grāmata šobrīd ir iztulkota angļu valodā un pieejama visā pasaulē, tu vari to iegādāties šeit.