Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

DAVINATI ZIEDI KAZAS GALVASSAPES DEKORATORIEM UN MAMMAM

DAVINATI ZIEDI KAZAS GALVASSAPES DEKORATORIEM UN MAMMAM

Kāzu dekoratori arvien vairāk un biežāk neatbalsta ziedu dāvināšanu kāzās, kuras jau tiek dekorētas ar ziediem. Ārzemēs ziedu dāvināšanas tradīcija jaunajam pārim nav tik bieži sastopama, kā tas ir Latvijā, bet kāzu dekoratore Iluta Piternika / MintDeco norāda, ka tas mainās, jo šobrīd arī Latvijā arvien aktuālāk kļūst ziedu vietā pasniegt citas alternatīvas – vīna pudeles, grāmatas vai ziedojumus kādam cēlam mērķim.

Ziedu nedāvināšanai – vairāk plusu, nekā mīnusu

 “Griezto ziedu nedāvināšana jaunajam pārim paliek arvien aktuālāka – tas vairs neizbrīna ne pašus pārus, ne viņu kāzu viesus.

Es, tiekoties ar pāriem, vienmēr cenšos pāriem paskaidrot, kādēļ griezto ziedu nedāvināšanai kāzās ir vairāk plusu, nekā mīnusu. Daudzi no pāriem par šādu variantu pat nav iedomājušies, bet, dzirdot par priekšrocībām, pārdomā savu izvēli,” stāsta kāzu dekoratore Iluta Piternika.

Viņa norāda, ka parasti ir divi cilvēki, kam griezto ziedu dāvināšana sagādā vislielākās galvassāpes.

  1. Pirmkārt, dekoratori, jo dāvinātie ziedi mēdz būt tik dažādi (un būsim atklāti – reizēm nepavisam neiederas kopējā dekorāciju sajūtā), ka dekoratori reizēm pat nesaprot, kur tos izvietot.
  2. Otrkārt, grieztie ziedi mēdz sagādāt galvassāpes līgavas un līgavaiņa mammām, jo nereti tieši viņas ir tās, kam uzticēts par tiem parūpēties. Piedevām arī dekoratori, vācot nost svinību zāli, bieži vien laipni piedāvās līdzi galdu kompozīcijas.

“Esmu novērojusi, ka pie dāvinātajiem ziediem nereti tiek norīkotas mammas, īpaši pēckāzu dienā, kad viņas cenšas tos ielikt jau tā pārpildītajos bagāžniekos vai arī dala tos viesiem vai sliktākajā gadījumā – atstāj turpat svinību vietā. Tieši tādēļ esmu pret grieztajiem ziediem kāzās – tiem nebūtu jātiek iespiestiem bagāžniekos.

Tāpat ir svinību vietas, kas par vāžu izmantošanu prasa papildus samaksu, tādēļ ziedu dāvināšana var prasīt arī papildus izmaksas no jaunā pāra.

Vasarā, kad kāzas populārajos viesu namos notiek vienas pēc otras, arī svinību vietas neraujas šos ziedus paturēt. Un mums, dekoratoriem, lūzt sirdis, redzot, ka ziedi lido atkritumu konteineru virzienā. Esam bijuši liecinieki, ka nākošajā dienā mammas lūdzas tiem pašiem viesiem, kas ziedus ir dāvinājuši, paņemt tos līdzi uz savām mājām,” stāsta Iluta Piternika.

Ziedu vietā grāmatas, vīns un ziedojumi

“Mūsu praksē ir daudz kāzu, kur ielūgumos ir norādīts – ziedus lūgums nedāvināt.

Tos ir lūgts aizstāt ar grāmatām jaunās ģimenes topošajai bibliotēkai, vīniem, kurus atvērs katra mēneša kāzu datumā, pašgatavotām ievārījumu un marinējumu burciņām jaunās ģimenes pieliekamajam. Nereti paredzēto ziedu naudu lūdz novirzīt dzīvnieku patversmēm barības iegādei vai kādam citam cēlam labdarības mērķim.

Tāpat esmu redzējusi, ar kādu prieku viesi speciāli novietotajos grāmatu skapjos liek šīs “ziedu” grāmatas. Un esmu redzējusi arī to, ar kādu prieku jaunais pāris nākošajā rītā šķirsta šīs sadāvinātās grāmatas un lasa viesu veiktos ierakstus,” atminas Iluta Piternika.

Alternatīvas grieztajiem ziediem var būt visdažādākās. Ja pāris tomēr vēlas saglabāt ziedu tradīciju, tad risinājums varētu būt atteikties no grieztajiem ziediem, bet lūgt viesus dāvināt dažādus augus podiņos. “Pārrunājot ar jaunajiem pāriem šos alternatīvos variantus, viņi atzīst, ka lielākoties viesi šādus jauninājumus uztver ar azartu un tiešām piedomā, kādu grāmatu dāvināt vai kā īpaši noformēt pašgatavoto ievārījuma burciņu.

Būsim godīgi – pēc ceremonijas emociju kulminācijā visbiežāk jaunais pāris nemaz neredz, kādus ziedus un kas viņiem tos dāvina. Tie nonāk vedēju rokās un pēc tam svinību vietā,” stāsta Iluta.

Ja tomēr vēlaties grieztos ziedus kāzās, tad piedāvājam dažas idejas, kā tos izmantot pēc kāzām:

  • Ziedi iepriecina – to nevar noliegt. Kādēļ gan neiepriecināt ar tiem vēl kādu? Piemēram, aizvest tos uz kādu veco ļaužu pansionātu vai slimnīcu, kur tie iepriecinās tos, kam tas tiešām nepieciešams.
  • Ziedi palīdz atcerēties – pat to, kas zaudēts. Vēl viens veids, ko iesaka pašas līgavas – daļu no saviem kāzu ziediem aizvest uz kapiem, atceroties tos mīļos, kas jau pazaudēti, bet vienmēr būs īpaši tuvi. Ne, lai skumtu, bet, lai dalītos mīlestībā un pateiktos par to laiku, kas bijis iespējams kopā ar viņiem.
  • Tiem, kam patīk kaltēti ziedi, ieteikums ir vismaz daļu no tiem izkaltēt un iespējams pat pārvērst tos kādā mākslas darbā pēc tam.
KĀZU FOTOGRĀFI: ANDRIS SPROĢIS, LINDA LAUVA, MIKS ŠĒLS.
Citi Raksti