Kas ir atkāzas? Rodas jautājums, izdzirdot šo vārdu pirmo reizi. Atkāzas jeb atvāršas ir sena latviešu kāzu tradīcija. Kāzu atsvēte nākošajā svētdienā pēc kāzām, kad tiek noslēgta vairāku dienu garā kāzu svinēšana. Bet mūsdienās tie bieži vien ir bilžu vai dārza ballīšu vakari, kad viesi kavējas atmiņās par skaistajām kāzu svinībām.
Mūsdienās atkāzu ideja ir satikties mierpilnā gaisotnē, padalīties iespaidos par kāzām un atcerēties jaukākos un jautrākos brīžus.
Tā ir iespēja vēlreiz pateikt paldies.
Satikušies atklāsiet, cik atmiņu stāsti tomēr var būt dažādi, un ir brīži, kurus noteikti būsiet palaiduši garām! Vairs nav būtiski ievērot laika diktētus noteikumus - atkāzas var svinēt pēc nedēļas, divām vai pat, atgriežoties no medusmēneša. Turklāt, tad varēsiet padalīties ar kāzu viesiem sava ceļojuma stāstos.
Ja sendienās atkāzas tika svinētas jaunās sievas dzimtas mājās, par ko atrodamas liecības latviešu tautasdziesmās, tad mūsu dienās tādu noteikumu nav.
Jaunais vīrs ar sievu var izvēlēties svinību vietu pēc saviem ieskatiem - vai tas būtu vecāku mājās, pašu mājās un dārzā, vai noīrētās telpās, viesu mājā, muižā, restorānā, uz ūdens, pie dabas - jebkur, ļaujoties izvēles brīvībai.
Ja pēc kāzām jūsu rīcībā palikušas kādas piemērotas dekorācijas, piemēram, karodziņu vai lampiņu virtenes, skaisti un iederīgi būs izrotāt svinību vietu ar tām, vēlreiz atgādinot par kāzu dienu.
Ko dāvināt atkāzās? Un vai vispār vajag? Tas atkarīgs no ballītes specifikas un idejas. Atkāzas var kļūt par ideālo laiku un vietu, kad apdāvināt vedējus un citus iesaistītos, kas palīdzēja tapt jūsu skaistajam notikumam. Jā, varat šo rituālu pārcelt no kāzu dienas uz atkāzām.
Vai arī - sagatavot papildu pārsteigumus, kā gatavas kāzu fotogrāfijas.
Raksta autore: IEVA KRASTIŅA