Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kāzu kleita atspoguļo ne tikai līgavas gaumi un personību, bet arī kāzu tematiku un iedvesmas avotu, kas nereti ir daudzu pāru iemīļotā Itālija.

Itālija ir viens no iekārojamākajiem kāzu galamērķiem pasaulē. Tās bagātais kultūras mantojums ir neizsmeļams iedvesmas avots, kas mudina pārus savās svinībās iekļaut itāļu mākslu, mūziku un virtuvi. Arī pāri, kas precas Latvijā, mēdz iedvesmoties no saulainās un dzīvespriecīgās Itālijas un uzburt tās sajūtu arī savās kāzās. Kādēļ gan neiekļaut atsauci uz šo iemīļoto valsti arī kāzu kleitā? Turklāt Itālijas ietekme uz kāzu kleitu modi ir nenoliedzama, jo tās pasaulē atpazīstamā modes industrija rada pārlaicīgus un inovatīvus dizainus, kas iedvesmo kāzu modi visā pasaulē. No greznām mežģīnēm līdz nevainojamam šuvumam - Itālijas iedvesmota kāzu kleita atspoguļo eleganci un izsmalcinātību.

Tērpi: ANTONIO RIVA

Itāļu kāzu mode laika gaitā

Itāļu modei ir bagāta gadsimtiem sena vēsture. Itālijas vēsturē kāzu kleitas ir atspoguļojušas ne tikai tā laika modes, bet arī kultūras un reģionālās ietekmes. Katrs laikmets atnesa savas unikālās interpretācijas par līgavas tērpu, sākot ar bagātīgajām renesanses laika kleitām un beidzot ar lakoniskākiem 20. gadsimta stiliem. Mūsdienās līgavas var izvēlēties no plaša stilu klāsta, iedvesmojoties gan no vēstures, gan mūsdienu modes.

Senajā Romā apģērbs atspoguļoja sociālo statusu. Līgavas valkāja vienkāršas, plandošas baltas vai gaišas tunikas no dabīga auduma, piemēram, vilnas vai lina. Līgavas bieži rotājās ar ziedu vainagiem, bet līgavaiņi valkāja togas, kas bija romiešu pilsoņu atpazīstamības zīme. Toga bija no vilnas un tika valkāta dažādos veidos, atbilstoši notikumam un valkātāja sociālajam statusam.

Viduslaiku itāļu modi lielā mērā ietekmēja Bizantijas impērija. Sievietes valkāja garus, plūstošus tērpus, bet vīrieši vilka tunikas un apmetņus. Itālijas pilsētvalstis, piemēram, Venēcija un Florence, bija pazīstamas ar saviem greznajiem audumiem un tām bija nozīmīga loma tekstilizstrādājumu un zīda tirdzniecībā. Viduslaiku periodā itāļu kāzu apģērbs atšķīrās atkarībā no sociālās klases. Augstdzimušās līgavas bieži valkāja krāšņus tērpus, kas šūti no grezniem audumiem, piemēram, zīda un samta. Savukārt zemnieku līgavas valkāja vienkāršas, praktiskas kleitas no dabīgiem audumiem.

Renesanse iezīmēja nozīmīgu pagrieziena punktu itāļu modē. Atdzima antīkā māksla un kultūra. Apģērbs kļuva strukturētāks un sieviešu kleitām bija piegulošas korsetes. Renesanses periods lika uzsvaru uz izsmalcinātu apģērbu - itāļu līgavas valkāja kleitas ar izsmalcinātiem izšuvumiem, greznām mežģīnēm un bagātīgiem audumiem. Kleitas bieži tika greznotas ar dārgakmeņiem un rotaslietas spēlēja nozīmīgu lomu līgavas tērpā.

Paolo Veronēze | Kāzu mielasts Kānā

Baroka periodu raksturo bagātīgi un ekstravaganti apģērbi, grezni audumi, mežģīnes un sarežģīti izšuvumi. Sievietes vilka korsetes un apjomīgus svārkus, savukārt vīrieši valkāja greznus mēteļus un parūkas. Baroka un rokoko laikmetā kāzu kleitas bija smalki izstrādātas. Līgavas vilka kleitas ar stīpu apakšsvārkiem, kas radīja dramatisku siluetu.

Napoleona ietekme uz Itāliju ienesa armijas iedvesmotu modi ar cieši pieguļošām jakām un biksēm ar augstu vidukli vīriešiem. Līgavas sāka valkāt piegulošākas kleitas ar paaugstinātu vidukli, kuru iedvesmas avots bija impērijas stils. šajā periodā arvien populārākas kļuva baltās kāzu kleitas.

19. gadsimts piedzīvoja tradicionālo reģionālo apģērbu un franču iedvesmoto modeļu sajaukumu. Pēc Itālijas apvienošanās 1861. gadā notika pievēršanās nacionālam itāļu stilam. Sieviešu modē bija gan apjomīgi krinolīna svārki, gan vienkāršas kleitas. Arī Viktorijas laikmeta mode ietekmēja itāļu kāzu kleitas. Līgavām bija garas, baltas kleitas ar augstām apkaklēm un garām piedurknēm. šīm kleitām bieži bija sarežģītas mežģīnes un izšūtas detaļas.

Žuans Pablo Salinas | La Boda

20. gadsimta sākumā itāļu modi ietekmēja jūgendstils un Art Deco. Kāzu kleitas bija vienkāršākas un ar ģeometriskiem rakstiem. Dažas līgavas izvēlējās īsākas kāzu kleitas un cepures. Modes dizaineri, piemēram, Elza šiaparelli (Elsa Schiaparelli) un Emilio Puči (Emilio Pucci) šajā periodā guva ievērību.

Pēc Otrā pasaules kara itāļu mode piedzīvoja atdzimšanu. Milāna un Florence kļuva par ievērojamiem modes centriem. Nozīmīgu ietekmi atstāja tādi dizaineri kā Džordžo Armāni, Gučio Guči un Salvatore Ferragamo. Itāļu līgavas izvēlējās elegantākus un romantiskākus stilus. Populāras bija tējas garuma kleitas. Kleitām bieži bija arī mežģīņu bodiji un plandoši svārki.

Itālijas mode turpināja uzplaukt 20. gadsimta beigās un 21. gadsimta sākumā, kad tādi dizaineri kā Versace, Prada, Dolce & Gabbana un Fendi ieguva pasaules atzinību. Mūsdienās ir atdzimuši vēsturiskie kāzu kleitu stili. Dizaineri ir radījuši kleitas, iedvesmojoties no dažādiem periodiem, iekļaujot un izceļot aizgājušo laiku modes elementus, piemēram, korsetes un apjomīgus svārkus. šādas kāzu kleitas novērtē līgavas, kuras vēlas radīt nostalģiski romantisku kāzu tēlu.

Tērpi: BLUMARINE

Tradicionāla itāļu kāzu kleita

Itāļu kāzu kleitas apvieno tradīcijas, eleganci un simbolismu. Tāpat kā daudzās rietumu kultūrās, baltā vai ziloņkaula krāsa ir visizplatītākā itāļu kāzu kleitu krāsa. šīs krāsas simbolizē tīrību, nevainību un jaunas dzīves sākumu. Itāļu kāzu kleitas bieži grezno smalkas mežģīnes. Mežģīnes ir romantikas un sievišķības simbols, tās piešķir kleitai grāciju un eleganci. Tradicionālās itāļu kāzu kleitas mēdz būt garas un plūstošas, ar uzsvaru uz klasisku un glaimojošu siluetu. Kleitai var būt ņieburs un svārki, kas bieži vien ir šūti no smalkiem audumiem, piemēram, zīda, satīna vai tafta. Dažos reģionos garās piedurknes ir tradicionāla itāļu kāzu kleitu iezīme. Tās var būt no mežģīnēm vai citiem viegliem audumiem. Dažām itāļu kāzu kleitām ir šlepe, kas piešķir dramatismu un cēlumu. šlepes garums var atšķirties, bet kleitu ar šlepi bieži izvēlas formālākās kāzās.

20.gs. itāļu mežģīnes

Daudzas tradicionālās itāļu kāzu kleitas rotā sarežģīti izšuvumi, pērlītes vai citi greznojumi. Tradicionāla itāļu kāzu kleita bieži tiek papildināta ar unikālām detaļām, kuras ietver īpašu nozīmi, piemēram, ar roku izšūtām monogrammām vai personalizētiem elementiem. šie rotājumi ietver motīvus, kas simbolizē mīlestību, ģimeni vai citas svarīgas vērtības.

Itāļu kāzu kleita nav iedomājama bez plīvura. Tas bieži vien ir garš un plīvojošs, un eleganti papildina kleitu. Dažreiz plīvuru nostiprina ar diadēmu vai kroni. Papildus plīvuram itāļu līgavas mēdz valkāt kādu galvas rotu vai svaigu ziedu vainagu. Katrā Itālijas reģionā tradicionāli mēdz izvēlēties sava veida ziedus.

Tērpi: BLUMARINE

Kāzu kleita dažādos Itālijas reģionos

Itālijas dažādajiem reģioniem ir savas unikālās tradīcijas un stili arī attiecībā uz kāzu kleitām.

Sicīlijā līgavām parasti ir melna kleita. Rietumu kultūrā tas varētu šķist neparasti, bet melnā krāsa simbolizē uzticību un, domājams, atvaira ļaunos garus. Kleitu bieži rotā zelta rotaslietas un aksesuāri.

Tērps: GALIA LAHAV

Toskānas līgavas bieži izvēlas vienkāršas un elegantas kāzu kleitas. šīs kleitas parasti ir šūtas no augstas kvalitātes materiāliem, piemēram, zīda vai satīna, un tām ir piegulošo silueti. Mežģīnes ir izplatīts Toskānas kāzu apģērba rotājums un kāzu kleita bieži tiek papildināta ar plīvuru.

Venēcija ir pazīstama ar savām bagātīgajām un greznajām kāzām. Līgavas var izvēlēties izsmalcinātus, Venēcijas iedvesmotus tērpus, kas šūti no grezniem audumiem, piemēram, zīda un samta. Maskas un smalkas galvassegas ir būtiska daļa no Venēcijas līgavas tērpa un bieži tiek valkātas kāzu svinību laikā.

Tērps: PIERRE ATELIER

Apūlijas dienvidu reģionā līgavas velk baltu kleitu, bet kleitai parasti ir krāsaini akcenti. Tradicionālais Apūlijas līgavas tērps var ietvert galvas lakatu vai vainagu, ko rotā ziedi.

Kalabrijas līgavas bieži valkā baltu kāzu kleitu ar sarkanu jostu, kas simbolizē auglību un aizsardzību pret ļaunu aci. Kāzu tērps Kalabrijā var ietvert zelta rotaslietas, īpaši lielus zelta auskarus, kas ir bagātības simbols.

Sardīnijā līgavas valkā tradicionālos kostīmus, ko sauc par "abiti sardi". šie tērpi atšķiras atkarībā no reģiona un var būt diezgan krāsaini un grezni. Kopīga iezīme Sardīnijas līgavas tērpā ir "korona" - metāla galvas rota, ko var izrotāt ar simboliskiem motīviem un pērlītēm.

Tradicionālais tērps: Abiti sardi

Līgavas Kampānijā (Neapolē un Amalfi piekrastē) var izvēlēties kāzu kleitas ar neapoliešu ietekmi. šīs kleitas bieži ir no zīda, ar mežģīnēm un sarežģītiem izšuvumiem. Kleitas var būt ar ņieburu un kupliem, plandošiem svārkiem, kas rada īpaši romantisku tēlu.

šie ir tikai daži piemēri no reģionālajām variācijām itāļu kāzu apģērbā. Katrā reģionā ir paražas un tradīcijas, pēc kurām tiek darināta kāzu kleita, izvēlēts tās audums, krāsa, stils un aksesuāri. šīs reģionālās atšķirības piešķir daudzveidību itāļu kāzu kultūrai.

Itāļu kāzu kleita - pārlaicīga vērtība

Kāzu kleita ir viens no centrālajiem kāzu elementiem, visi viesi tai pievērš īpašu uzmanību. Kāzu kleita skaisti apvieno un pauž gan līgavas gaumi, gan kāzu tematiku un noskaņu. Ja rīkojat brīva stila kāzas Itālijas noskaņās, tajās perfekti iederēsies arī kāda itāļu modes dizainera tērps. Taču arī cita stila kāzās, piemēram, klasiskās un elegantās, lieliski iederēsies Itālijas iedvesmota kāzu kleita. šādu pārdomātu atsauču iekļaušana kāzu kleitas un citu elementu izvēlē padarīs svinības krāšņākas un ar dziļāku simbolisku nozīmi.

Tērps: ANTONIO RIVA

Raksta autore: Renāte Berga

Tērpi: Galia Lahav, Pierre Atelier, Antonio Riva, Blumarine

Citi Raksti