Viņš skatās uz tevi, tu – uz viņu, un jūs izdejojat savu pirmo kāzu valsi. Lai kā tradīcijas kāzās mainītos un transformētos, šķiet kāzu deja ir viena no tām, bez kuras kāzās iztiek reti. Tomēr tajā ir kaut kas skaists un sargājošs – pirmo reizi dejot sievas un vīra statusā. Kā, ko un pie kādas mūzikas dejot – tas gan jau paliek paša pāra ziņā.
Mēs jau sen vairs nedzīvojam laikmetā, kad valsis tika uzskatīts par vienīgo pareizo un pieņemamo kāzu deju.
Tiesa, tas aizvien ir pieprasīts, bet noteikti ne vairs obligāts. Šobrīd, pāri gatavojoties kāzām, uzdod ne vien jautājumu, vai viņi maz vēlas kāzu deju, bet arī, kādā deju stilā viņi vislabprātāk izpaustos.
Dejotprieks studijas pasniedzēja norāda, ka trīs populārākie virzieni kāzu dejām ir tradicionālais lēnais valsis, Vīnes valsis un laikmetīgās jeb contemporary dejas. Protams, ir pāri, kas priekšroku dos arī Latīņamerikas dejām (ča-ča-ča, džaivs), tango, rumbai, svingam, lindy hop un dažādiem iestudējumiem ar deju stilu sajaukumu.
Pāri, kas jau savu pirmo kāzu deju aizvadījuši, norāda, ka dejas iestudēšana pie profesionāla deju pasniedzēja, bijis arī kā kopīgs laika pavadīšanas veids pirms kāzām.
Visbiežāk, lai profesionāli saliktu kopā deju, nepieciešamas vismaz 8 nodarbības, tātad divus mēnešus pirms kāzām pārim būs iespēja pavadīt kopā vēl vairāk laika. Ja pāris tomēr nevēlas apmeklēt nodarbības pie profesionāla pasniedzēja, tad pastāv alternatīva arī pašiem iestudēt deju.
Ne viens vien pāris šādu iespēju ir izmantojis, mācoties gan no Youtube piedāvātajiem plašumiem, gan draugu un paziņu ieteikumiem.
Savukārt tie pāri (un tādu Latvijā nebūt netrūkst), kas dejo tautas dejas, nereti par savu kāzu deju izvēlas tieši kādu no daudzajām tautas dejām, reizēm to izpildot kopā pat ar visu deju kolektīvu. Šāds risinājums lieliski savienojas arī ar ideju, ka pārim būtu jāizvēlas tāda deja, kas tieši viņus raksturo vislabāk.
Tie pāri, kas savus viesus vēlas pārsteigt vēl vairāk, nereti nolemj par labu dejai ar dažādiem pārsteiguma elementiem. Tā var būt, piemēram, deja, kas samiksēta no dažādiem deju soļiem un mūzikas stiliem, tradicionālo valsi pēkšņi nomainot kādam deviņdesmito gadu popmūzikas popūrijam. Reizēm dejā tiek iesaistīti arī daļa viesu, rīkojot sava veida zibakciju jeb flashmob un pārsteidzot pārējos viesus. Kāzu dejas var tikt iestudētas gan ar jaunā pāra vecākiem, gan bērniem, gan līgavas un līgavaiņa draugiem. Tās var būt dažadu stilu dejas dažādos laika posmos.
Kurš gan ir teicis, ka īstais brīdis kāzu dejai ir tikai jau vakara svinību laikā?
Īstais brīdis var būt arī mirklis, kad nupat esat kļuvuši par vīru un sievu.
Kāzu deja uzreiz pēc ceremonijas var būt gan kā patīkams pārsteigums kāzu viesiem, gan piedzīvojums pašam jaunajam pārim. Tādā veidā deja var kalpot arī kā sava veida ceremonijas noslēgums, īpaši tad, ja tā tiek dejota pirms vēl viesi paguvuši apsveikt jauno pāri.
Šādu konceptu var izvēlēties tie pāri, kam patīk ne tikai klasiskas, bet arī dažādas netradicionālas lietas. Pie tam tas ir lielisks brīdis kāzu dejai arī tādēļ, ka pārim tiek pievērsta nedalīta viesu uzmanība, neviens nav pārlieku daudz iedzēris, nav aizgājis gulēt, un visi atrodas vienuviet.
Raksta autore: LIENE PĀLĒNA
Foto: BILLIJS LOCS, EMĪLIJA BOGDANOVA, ROBERTS VIDZINSKIS, UĢIS BRĀLĒNS, UĢIS NAGLIŅŠ