Ko patiesībā simbolizē līgavas plīvurs un tā likšanas tradīcija? Senāk līgava bez plīvura nebija iedomājama. Lai gan mūsdienās līgavas nereti aizvieto plīvuru ar citām galvas rotām vai arī pilnībā iztiek bez, tomēr aizvien ir arī tādas sievietes, kas sapņo ne vien par līgavas kleitu, bet arī plīvuru.
Lai gan plīvurs neapšaubāmi izskatās iespaidīgi un piešķir līgavas koptēlam papildus krāšņumu, tomēr tas nav tikai skaists aksesuārs. Liela daļa līgavu nemaz nezina plīvura likšanas simbolisko nozīmi. Izrādās, arī ekspertu un vēsturnieku vidū valda atšķirīgi viedokļi par to, kāda ir šī aksesuāra vēsture, tomēr lielākā daļa piekrīt, ka tā pirmsākumi meklējami senajā Romā, kur pastāvēja uzskats, ka plīvuram jānosedz ne vien līgavas seja, bet viss ķermenis, lai pasargātu viņu no ļaunajiem gariem, kas gribētu atņemt viņas laimi. Tomēr dažādās kultūrās līgavas plīvuram ir atšķirīga nozīme.
Tā kā senāk laulātie visbiežāk pirmo reizi satikās pie altāra, lai noslēgtu sava veida “darījumu”, tad tiek arī uzskatīts, ka līgava izmantoja plīvuru kā veidu, kā paslēpties no līgavaiņa, lai viņš neredzētu viņas seju un gadījumā, ja viņam līgava tomēr nešķistu simpātiska, pēdējā brīdī neizjauktu vienošanos.
Tāpat daudzās kultūrās plīvurs simbolizēja (un aizvien simbolizē) tās valkātājas nevainību un to, ka viņa līdz kāzām nav stājusies seksuālās attiecībās. Daudzviet tiek arī uzskatīts, ka mirklis, kad līgavainis paceļ savas līgavas plīvuru no sejas, ir brīdis, kad viņš visai pasaulei pasaka, ka turpmāk viņš uzņemsies rūpes par šo sievieti un viņam zināmā mērā viņa pieder.
Bet Viktoriānisma laikā, plīvurs kļuva par statusa simbolu, kura garums, smagums un kvalitāte demonstrēja līgavas izcelsmi.
Ko līgavas plīvurs simbolizē 21. gadsimtā? Tāpat kā senāk, daudzas līgavas visā pasaulē plīvuru aizvien redz kā tradīciju, kas simbolizē nevainīgumu un šķīstumu.
Bet ir daudzas līgavas, kas tajā arī nesaskata nekādu simboliski dziļāku nozīmi, bet redz plīvuru kā skaistu kāzu aksesuāru. Lai gan ir daudzas līgavas, kas pat neapsver plīvura likšanu un uztver to, kā vienu no tradīcijām, kas savā ziņā jau ir novecojušas, modes un kāzu industrijas pārstāvji visā pasaulē tomēr iesaka ideju par plīvura likšanu neatmest uzreiz.
Jāsaprot, ka tā visticamāk ir vienīgā reize dzīvē, kad plīvuru var uzlikt, tādēļ pirms atmest šo ideju, ieteicams vismaz piemērīt vairākus plīvuru variantus, lai pārliecinātos, ka šis aksesuārs tiešām nav domāts jums.
Tās līgavas, kas plīvuru tomēr ir likušas, norāda, ka viena no tā pozitīvajām īpašībām ir, ka tas rada sava veida dramatismu. Gari plīvuri rada dramatismu un eleganci, bet īsāki plīvuri jauneklīgumu un jautrību, tādēļ, izvēloties savu plīvuru, līgavai ir jāsaprot, kādu noskaņu viņa vēlas ar to radīt.
Ja līgava ir izvēlējusies likt kāzās plīvuru, tad viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem ir saprast, ka tam nebūt nav jāizskatās perfekti. Plīvurs pielāgojas līgavas gaitai un, ja tā var teikt, seko tur, kur dodas pati līgava.
Mūsdienās plīvuri ir arī daudz vairāk transformējami, kā agrāk. Ja līgava vēlas plīvuru, bet negrib, lai tas nosegtu viņas seju, tad droši var īstenot šādu risinājumu, savukārt, ja plīvuru nevēlas vispār, bet pret galvas rotām iebildumu nav, tad tradicionālo plīvuru var aizvietot ar dažādiem ziedu vainagiem vai pēdējās kāzu sezonās tik aktuālajiem kristālu un spalvu kroņiem.
Kā plīvurs, tā alternatīvie varianti – kroņi un vainagi piešķirs līgavai unikālu un mūsdienīgu izskatu.
FOTO: AINĀRS MAZJĀNIS, ANDA UPMALE, GATIS LOČMELIS, ELĪNA UPMANE, NAIRA KOSYAN, VILNIS SLŪKA , MIKS ŠĒLS
Raksta autore: LIENE PĀLĒNA