Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Mēs visi savā dzīvē saskaramies ar traumām un sāpīgiem pārdzīvojumiem. Tie var atstāt pēdas mūsu emocionālajā stāvoklī un ietekmēt mūsu spēju veidot veselīgas un laimīgas attiecības. Taču ar saudzīgu pieeju un praktisko iemaņu kopumu ir iespējams pārvarēt traumatiskos pārdzīvojumus un atvērties jaunām, harmoniskām attiecībām. Dalos ar 12 punktiem, kā atvērties laimīgākai tagadnei.

MenuDaina Einberga

Kā sev palīdzēt?

1. Iepazīsti sevi

Pirmkārt, ir svarīgi saprast, kā tieši šī traumatiskā pieredze tevi ir ietekmējusi. Velti laiku, lai izpētītu savas jūtas, domas un reakcijas. Kas ir tas, ko tu sev tagad ļauj vai neļauj pēc attiecībām, kurās piedzīvoji emocionālu un/vai fizisku traumu. Lai dziļāk iepazītos ar sevi no jauna, var būt nepieciešama psihologa vai terapeita palīdzība.

2. Pieņem savas jūtas

Neapspied savas negatīvās emocijas. Sāpes, skumjas, dusmas, mazvērtības sajūta, vēlme no visiem norobežoties - tās ir normālas sajūtas pēc traumas. Pieņem un apzinies tās, nevis cīnies ar tām. Tas palīdzēs tev pakāpeniski tikt traumai pāri.

3. Meklē atbalstu

Nekautrējies runāt par savu pieredzi ar speciālistiem, draugiem vai ģimeni. Citu atbalstam ir ļoti svarīga loma šajā dziedināšanas procesā. Atrodi vismaz vienu cilvēku, ar kuru vari izrunāt visu, kas ir uz sirds.

4. Strādā ar savu pašvērtību

Traumatiska pieredze var ievērojami iedragāt pašapziņu. Atrodi katru dienu vismaz trīs lietas, par kurām pateikties sev un augstākajiem spēkiem. Darbs pie pašvērtības audzēšanas palīdzēs atgūt pārliecību un spējas no jauna noticēt labajam.

5. Nospraud robežas

Iemācies pateikt Nē!, kad tas ir nepieciešams. Atceries, ka neviens cits tavu dzīvi nevar nodzīvot tavā vietā. Tev ir visas tiesības ielaist savā dzīvē, savā teritorijā tos cilvēkus, kurus pats izvēlies ielaist. Savu robežu ievērošana pasargās tavas emocijas un novērsīs traumas atkārtošanos nākotnē.

6. Izpēti savas uzvedības modeļus

Izanalizē, kādi uzvedības un domāšanas modeļi varēja izraisīt tavu traumu. Ko tu pieļāvi vai nepieļāvi attiecībā pret sevi, ko tu darīji un nedarīji attiecībās, kā tu izturējies pret sevi, pret partneri utt. Sāc to pakāpeniski mainīt, lai neatkārtotu pagātnes kļūdas.

7. Meditē un izmanto citas relaksācijas metodes

Tādas prakses kā meditācija, dziļa elpošana, joga, pastaigas u.c. var palīdzēt mazināt stresu un uzlabot psiholoģisko labsajūtu. Atceries, ka tev šobrīd svarīgākais ir atkal atgūt vēlmi starot un priecāties par dzīvi.

8. Izzini sevi

Nodarbojies ar pašattīstību un sevis izzināšanu. Tas palīdzēs tev labāk saprast, ko tu meklē attiecībās un kādi partneri tev ir piemēroti. Raksti savu dienasgrāmatu par patieso sevi.

9. Jaunās attiecībās ieej nesteidzīgi

Nav vēlams uzreiz ieiet jaunās attiecībās, bet dažreiz tā notiek, jo abi partneri meklē glābiņu un atbalstu. Nesteidzini jauno attiecību attīstību. Liec sevi pirmajā vietā un pārliecinies, ka jaunais partneris ievēro tavas robežas un jūtas.

10. Esi pacietīgs

Dziedināšana prasa laiku, un dažreiz tu vari atkal sajust sāpes vai bailes. Esi pacietīgs pret sevi un saviem procesiem. Esi pacietīgs pret otru.

11. Mācies piedot

Piedošana ir ļoti spēcīgs dziedināšanas līdzeklis. Mēģini saprast, ka pagātne nenosaka tavu nākotni, un piedod tiem, kas tevi aizvainojuši. Nesot sevī aizvainojumu, dusmas, sāpes, skumjas, tu neļauj sev atvērties dzīves skaistumam.

12. Pamani savu izaugsmi

Neaizmirsti, ka traumatiska pieredze var padarīt tevi stiprāku un gudrāku. Izmanto to, lai kļūtu par sevis labāko versiju. Pamani katru mazāko solīti, kuru paveic ceļā uz jauno sevi. Sajuti jaunas emocijas? Papriecājies par jauko laiku aiz loga? Aizgāji uz randiņu? Uzrakstīji savas sajūtas dienasgrāmatā? Jebkurš šāds solis jau ir pateicības vērts! Sāc no jauna svinēt dzīvi!

Traumatiskas pieredzes pārvarēšana un atvēršanās jaunām attiecībām ir process, kas prasa laiku, enerģiju un pūles. Bet tas ir tā vērts, lai atkal kļūtu laimīgs ar sevi un attiecībās.

Atceries, ka ikviens cilvēks ir pelnījis veselīgas un mīlestības pilnas attiecības, un tu neesi izņēmums!

Raksta autore: Daina Einberga

Koučs-terapeite ar 17 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā

Pavadone, kas ved cilvēkus uz laimīgāku, veselīgāku, bagātāku un apzinātāku dzīvi

@DainasPasaule

www.einberga.com

Citi Raksti