Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

HUMĀNISTU KĀZU CEREMONIJA – KAS TĀ TĀDA?

HUMĀNISTU KĀZU CEREMONIJA – KAS TĀ TĀDA?

Pasaulē jau ilgāku laiku popularitāti iemantojušas tā dēvētās humānistu kāzu ceremonijas, ko parasti izvēlas pāri, kas nevēlas reliģiska satura ceremoniju, bet grib savus “Jā” vārdus teikt sirsnīgākā un emocionālākā atmosfērā, kā to piedāvā dzimtsarakstu nodaļas.

LĪGAVĀM skaidro, ko īsti ietver humānistu laulību ceremonijas un cik pieejamas tās ir Latvijas mērogā.

Var laulāties, kad, kur un kā vēlas

Vispirms jāsāk ar to, ka humānistu laulību ceremonijām nav likumīga spēka, jo ceremonijas vadītājs visbiežāk būs cilvēks, kam nav valstī noteiktā likumiskā spēka to darīt. Tādēļ pāri, kas izvēlas laulāties šādā formā, visbiežāk pirms vai pēc savas kāzu dienas dosies uz kādu no dzimtsarakstu nodaļām, lai laulību reģistrētu oficiāli. Humānistu kāzu ceremonijas viena no lielākajām priekšrocībām viennozīmīgi ir tā, ka pāri var laulāties, kad, kur un kā vēlas.

Šādās ceremonijās katrs pāris pats var izvēlēties gan vadītāju, gan to, kāda mūzika tajā skanēs vai kādi vārdi tiks teikti.

Laulību zvērests draugiem un ģimenei

Humānistu kāzu ceremonijas visbiežāk izvēlas tie pāri:

  • kas vēlas vērtīgu un nozīmīgu ceremoniju, bet nav reliģiski cilvēki;
  • pāri, kas vēlas salaulāties izteiktos nestandarta laikos un nav iespējams sarunāt likumīgu pārstāvi (piemēram, plkst. 3.00 no rīta);
  • pāri, kas vēlas paši noteikt savas ceremonijas kārtību, garumu, iekļautos simbolus;
  • kā arī tie pāri, kas, piemēram, jau oficiāli apprecējušies citā valstī, bet rīko ceremoniju, lai kļūtu par vīru un sievu arī savu tuvāko cilvēku klātbūtnē.

Tieši šis aspekts visvairāk raksturo humānistu kāzas – pāri vēlas dot laulību zvērestu ne tikai viens otram, bet arī draugiem un ģimenes locekļiem.

Tieši šāda iemesla dēļ humānistu laulību ceremoniju izvēlējās arī Žanete un Teo, kas sevi uzskata par ateistiem, bet vēlējušies, lai kāzu diena būtu ne mazāk emocionāla. “Humānistu kāzu ceremonija ir iespēja cilvēkiem bez reliģiskas piederības joprojām skaisti un emocionāli atzīmēt cilvēka dzīves svarīgākos notikumus. Humānistu kāzās laulību zvērests netiek dots dievam, bet gan visiem kāzu viesiem, un arī kāzu viesi dod mums savu solījumu mūs sargāt, atbalstīt un mīlēt,” tā jaunais pāris.

Un patiešām – humānistu kāzu ceremonijās īpaša loma atvēlēta laulību zvērestiem. Tos pāri var sarakstīt paši pēc savas ieceres, nepieturoties nekādiem standartiem, nereti ceremonijās tiek iekļautas arī kādu īpaši tuvu cilvēku uzrunas, piemēram, vecāku.

Humānistu kāzu ceremonija ļauj katram kļūt par savas īpašās dienas labāko scenāriju autoru, tieši tādēļ tās mēdz būt garākas par kāzu ceremonijām baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā, jo tām nav noteikts laika ierobežojums.

Kas vadīs kāzu ceremoniju?

Alternatīvas šādu kāzu ceremoniju vadītājiem ir dažādas. Ceremonijas vadītāju var izvēlēties no pašu tuvāko cilvēku loka, piemēram, uzticot to darīt māsai, brālim, kādam tuvam draugam. Bet var iet arī citu ceļu un piesaistīt profesionālu kāzu ceremoniju vadītāju.

Latvijā to parasti dara dažādu teātru aktieri vai kāzu vadītāji ar daudzu gadu pieredzi. Zināmākie vārdi varētu būt Ģirts Ķesteris, Valdis Melderis, Renārs Zeltiņš, Gints Andžāns un daudzi citi.

Profesionāli kāzu ceremoniju un svinību vadītāji nereti ir ar ļoti lielu pieredzi un spēs ieteikt vislabāko ceremonijas scenāriju, kā arī uztvert to sajūtu, ko pāris vēlas savā kāzu dienā panākt.

Lai gan nereti sava likumiskā spēka trūkuma dēļ šādas kāzu ceremonijas tiek dēvētas vien par teātri, pāri, kas izvēlējušies iet šādu ceļu, visbiežāk tam nepiekritīs, norādot, ka laulību reģistrācija un laulību ceremonija ir divi atšķirīgi jēdzieni. Arī profesionāli kāzu vadītāji nereti norāda, ka ceremoniju vadīšana ir īpašs mirklis, kam viņi pieiet ar īpašu atbildības sajūtu, nekādā veidā šo notikumu nepadarot mazāk svarīgu vai pārlieku teatrālu.

FOTO: ANDRIS SPROĢIS, ANNIJA VELDRE, BAZALY PHOTOGRAPHY, JURĢIS RIKVEILISEINĀRS FREIMANISLINDA LAUVA
Citi Raksti