Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

No konfliktiem un strīdiem nevajag baidīties. Konstruktīvs strīds ir vērtīgs rīks, komunikācijas māksla, kā atklāt otram savas autentiskākās sajūtas un domas, uzklausīt un iepazīt otru, kā arī atmudžināt attiecību samezglojumus, ja līdz tiem nonākam. Kreņķa turēšana sevī ne līdz kam labam nenovedīs. Attiecībās un kopdzīvē strīdi ir vajadzīgi un svarīgi, atšķirība vien tajā – cik veselīgi mākam konfliktus risināt.

Stipras partnerattiecības

Bieži vien tik cēli termini kā cieņa un mīlestība, ko visi sakām esam par svarīgākajiem attiecību pamatakmeņiem, var izklausīties kā tukša skaņa, ja neiedziļināmies, ko tie īsti nozīmē. Mīlestību mēdzam pārprast. Tā nav kaislīga un nelaimīga plosīšanās.

Īsta un patiesa mīlestība nes mieru un drošību.

ka risinat konfliktu ar cieņu
Foto: NIRAV PHOTOGRAPHY

Caur šo patieso otra cilvēka mīlēšanu sniedzam drošības sajūtu un pārliecību, ka visu varam atrisināt, un kopībā ir spēks. Tāpat ar cieņu – tā nozīmē ļaut otram būt, ļaut izdarīt savas izvēles un pieņemt, ka mīļotā domas un viedoklis var atšķirties, bet tas nenozīmē, ka tas ir sliktāks. Cieņa caur uzklausīšanu, akceptēšanu un pieņemšanu, vienkārši ļaušana būt – tā ir divu pieaugušu un nobriedušu cilvēku komunikācijas un veselīgas strīdēšanās māksla. Nevis aizvien uzstājīgāk bliežot savu taisnību otra cilvēka virzienā, saplacinot viņa gribu un vēlmi dalīties un meklēt kompromisu aizvien mazāk, bet ļaut izteikt savu redzējumu bez pārmetumiem. Dot katram savu laiku un iespēju izteikties, uzklausot un nepārtraucot.

ka risinat konfliktu ar cieņu
Foto: NIRAV PHOTOGRAPHY

Cēloņi un sekas

Ja attiecībās esat neilgi, iespējams, vēl neesat apguvuši viens otra uzvedības paternu cēloņus. Pamatā tie nāk no ģimenes, no tā, kādus modeļus esam novērojuši bērnībā. Lieliski, ja mīļotais cilvēks pieredzējis dažādas kultūras, redzējis dažādas draugu un radu ģimenes, novērtējot, cik šie attiecību modeļi ir atšķirīgi. Bet, ja paņemam kā standarta rāmīti savu vecāku piemēru, kas varbūt nav bijis pats veiksmīgākais… Diemžēl neplānoti apgūtie uzvedības modeļi tiks pārnesti arī uz savām attiecībām, ja vien apzināti nepieejam savai uzvedības analīzei.

ka risinat konfliktu ar cieņu
Foto: NIRAV PHOTOGRAPHY

Visātrākais ceļš, kā ieraudzīt savus cēloņus un pēcāk jau iemācīties pašam sevi analizēt bez speciālistu palīdzības, protams, ir psihologa vai psihoterapeita sistemātisks apmeklējums. Ja tā nav tava lieta, ir grāmatas un iedvesmojoši, izzinoši online kursi, lekcijas un meistarklases. Lai vai kurš būtu tev piemērotākais rīks, mērķis ir viens – iepazīt sevi. Iepazīstot sevi, varēsim arī nesalīdzināmi konstruktīvāk un cieņpilnāk risināt konfliktu, kļūt empātiskāki pret otru, nevis tik vien kā palaist brīvsolī savu šķietami nevaldāmo impulsivitāti.

ka risinat konfliktu ar cieņu
Foto: NIRAV PHOTOGRAPHY

Pāru konsultācijas

Ja konflikts attiecībās ir tik samilzis, ka jūti – paši saviem spēkiem tam cauri vairs neiziesiet, un jūs vienkārši runājat katrs savā valodā, lai cik grūti nebūtu to atzīt, tomēr skaidrs, ka viens otru pat īsti nesadzirdat, ir pēdējais brīdis vērsties pēc palīdzības no malas. Attiecību speciālists, ģimenes vai pāru psihoterapeits un attiecību koučs ir profesionāļi, kas spēs ieraudzīt klupšanas akmeni jūsu komunikācijā un palīdzēs jums no jauna iemācīties uzklausīt vienam otru. Un šajā gadījumā tiešām ļoti svarīga ir tieši neitrāla profesionāļa palīdzība, jo draugi vai radi vienmēr būs piesaistīti jums arī emocionāli un tulkos problēmsituāciju caur savu personisko emociju prizmu.

ka risinat konfliktu ar cieņu
Foto: NIRAV PHOTOGRAPHY

Atrodi sev piemērotāko pakalpojumu šeit: ATTIECĪBU TRENERIS, PAŠIZAUGSMEI

Raksta autore: IEVA KRASTIŅA

Foto: NIRAV PHOTOGRAPHY


Lasi arī: STRĪDS – VISUMA ELEMENTS

Citi Raksti