Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Angļu valodā pastāv teiciens, ka timing is everything*. Tam nav iespējams nepiekrist arī kāzu sakarā, jo īpašās kāzu dienas scenārijs un programma ir viena no svarīgākajām lietām kāzu organizēšanā. Izrādās, pašiem sava kāzu scenārija veidošana un programmas sastādīšana ne vienmēr ir viegls uzdevums – arī tajā ir vairāki aspekti, kas jāņem vērā, tai skaitā, jāmācās nepieļaut tipiskākās scenārija un programmas sastādīšanas kļūdas.

Kāzu dienas scenārijs un programma sākas ar veiksmīgu rīta saplānošanu

Kāzu rīkotāja Inga Bērziņa / bannté norāda, ka kāzu dienas scenārijs un programma jāsāk jau ar veiksmīgu kāzu rīta saplānošanu. Viņa iesaka kāzu ceremonijas laiku plānot tā, lai līgava un līgavainis spētu no rīta izgulēties, nevis jau sešos no rīta sāktu pucēties. Tāpat veiksmīga plānošana nozīmē, ka grima mākslinieks un frizieris ierodas pie līgavas mājās vai tam paredzētajā pucēšanās vietā, lai viss būtu vienkopus un līgavai nebūtu vēl no rīta kaut kur jādodas.

“Kā līgavai, tā līgavainim no rīta noteikti ir jāpaspēj paēst brokastis, jo visas pārējās dienas gaitā ēšana viņiem, visticamāk, nebūs prioritāte, tapēc, kad tiek veidots kāzu dienas scenārijs, tas jāiekļauj sarakstā”stāsta Inga.

Foto LIENE PĒTERSONE / www.lienepetersone.com / kāzu rīkotājs Bannté / www.bannte.lv | skaistiem svētkiem

Optimālais ceremonijas laiks, ja pāris pirmo reizi konkrētajā dienā vēlas satikties tikai pašā ceremonijā, ir aptuveni plkst. 14:00, savukārt, ja pāris vēl pirms ceremonijas iecerējis fotosesiju, tad laulību ceremonija varētu sākties ātrākais plkst. 16:00. Protams, arī šis laiks var mainīties atkarībā no tā, kur ceremonija paredzēta. “Ja gan kāzu ceremonija, gan svinības paredzētas vienā vietā, tad var sākt pēc iespējas vēlāk, lai nenogurtu ne viesi, ne pats pāris,” iesaka Inga Bērziņa.

Kāzu dienas scenārijs ir būtisks laika plānošanas ierocis, noteikti svarīgs aspekts ir arī automašīna, ar kuru pāris dosies uz ceremoniju – ja tas būs retro automobilis, tad tā atļautais braukšanas ātrums nereti ir mazāks par vidējo. Tāpat iepriekš jāuzzina, vai izvēlētajā ceļa posmā nenotiek kādi remontdarbi, kas varētu palielināt laika daudzumu.

“Pēc kāzu ceremonijas zināmu laiku var aizņemt kopējā fotografēšanās. Tieši tādēļ, pēdējā laikā ar pašu pāri un kāzu fotogrāfu vienojamies, ka pēc ceremonijas tiks uztaisīta kopējā bilde, kā arī fotogrāfijas ar vecākiem un tiem viesiem, kas neplāno būt vakara svinībās. Savukārt, ar pārējiem viesiem kopīgie mirkļi fotogrāfijās tiks noķerti vakara gaitā. Tad arī bildes būs dažādas un nereti arī daudz radošākas,” pārliecinājusies Inga.

kāzu dienas scenārijs
Foto LIENE PĒTERSONE / www.lienepetersone.com / kāzu rīkotājs Bannté / www.bannte.lv | skaistiem svētkiem

Mičošana stundu pirms pusnakts

Runājot par laiku pēc ceremonijas, kad jaunais pāris nereti dodas īsā izbraukumā un fotosesijā, Inga norāda, ka 1,5 stunda ir optimālais laiks šādai nodarbei. Maksimālais projām būšanas laiks no viesiem varētu būt 3 stundas, kuru laikā viesiem noteikti ir jānodrošina dažādas aktivitātes, gluži tāpat kā uzkodas un dzērieni.

Kāzu dienā jādomā ne tikai par līgavu un līgavaini, bet arī viesiem, uzskata Inga, tieši tādēļ, pēdējā laikā sākusi iekļaut mičošanas daļu jau plkst. 23:00, kas ir kāzu dienas scenārijs un, kas nozīmē, ka vakara kulminācija, tai skaitā, kāzu kūkas griešana un līgavas pušķa mešana būs pusnaktī, pēc kā varēs sākties vētrainas dejas kaut visas atlikušās nakts garumā.

Kāzu dienā nekas pats no sevis nenotiks

Kāzu organizatore Sigita Daniliča / Crystal Events norāda, ka, tad, kad tiek veidots kāzu dienas scenārijs, ir jāņem vērā, pirmkārt, ideja. Jaunajam pārim ir jāuzdod sev jautājums, kādas viņi vēlas redzēt savas kāzas. “Lai ideja iegūtu veidolu, tā jāpiepilda ar vairākām pamatsastāvdaļām – skaidri jāredz, kāda būs kāzu vispārējā noskaņa, piemēram, tradicionāla, netradicionāla, romantiska utml., kāda būs tematika, krāsas, kā arī jāsaprot, uz ko tiks likti galvenie akcenti. Tie var būt dažādi – jaunā pāra vēlme pavadīt mirkļus divatā, viesu izklaide, dažādi pārsteigumi un citas nianses.

Kad ideja ir skaidra, tikai tad varam sākt domāt par detaļām – kāzu vietas izvēli, dienas laiku sadalījumu, viesu skaitu, dažādu pakalpojumu sniedzēju iesaisti un citu tehnisko detaļu nodrošinājumu,” scenārija tapšanu skaidro Sigita Daniliča. Tapēc kāzu dienas scenārijs iekļauj pienākumu sadali starp draugiem un tuviniekiem.

“Visbiežāk pieļautā kļūda ir pieņēmums, ka kāzu dienā viss notiks pats no sevis,

ka jaunais pāris visu spēs atcerēties. Nedrīkst aizmirst, ka šai dienai jābūt prieka pilnai un bezrūpīgai, bet tas iespējams tad, ja visas rūpes tiek sadalītas vai nu uz vedēju, vecāku, draugu vai organizatoru pleciem. Tādēļ kāzu dienas scenārijs paredz nolīgt atbildīgo cilvēku par katru pozīciju, tai skaitā, kurš parūpēsies par pasēm, gredzeniem, ziediem, izbraukumu un laika ievērošanu. Vēl viena nereti pieļauta kļūda ir scenārija pārslogojums.

Jāatceras, ka pārlieku daudz aktivitāšu nogurdina gan jauno pāri, gan viesus. Ir jāparedz laiks atpūtai no viesiem, romantiskai divvientulībai. Ja jaunais pāris visu laiku ir kā “uz skatuves”, tad ātri vien enerģijas rezerves var aptrūkties un vakara daļai nepietiks spēka,” novērojusi Sigita.

Lielākais izaicinājums – laika, resursu un pieredzes trūkums

kāzu dienas scenārijs un programma
Foto MIKS ŠĒLS / www.mikssels.com / Kāzu rīkotājs CRYSTAL EVENTS

Pašiem veidots savas kāzu dienas scenārijs var būt izaicinājums – to nereti norāda dažādi kāzu organizatori. Sigita Daniliča novērojusi, ka vislielākais izaicinājums ir laika, resursu un pieredzes trūkums. “Nereti mēs protam uzburt skaistu, romantisku vīziju par savu kāzu dienu, bet neprotam šo vīziju pārvērst reālos notikumos laikā un telpā. Praktiskas dabas jautājumi, kas sagādā grūtības, mēdz būt gan lielās lietās, gan sīkumos.

Piemēram, trūkst pieredzes, lai novērtētu fotogrāfu, mūziķus, floristu, ēdinātāju, vakara vadītāju un citu pakalpojumu sniedzēju kvalitāti, to uzticamību. Kāzu organizatori sadarbojas ar pārbaudītiem un uzticamiem partneriem, tāpēc var garantēt kvalitāti. Sīkumos jārēķinās ar laika saskaņošanu, piegādes nodrošināšanu, dažādu noformējuma detaļu realizēšanu, jāparedz iespējamās neveiksmes, tai skaitā, laikapstākļi, saplīsusi automašīna, kāda viesa veselības stāvoklis, sastrēgums un citas lietas, kā arī jāpatur prātā “plāns B” ,”uzskata Sigita.

Ja jaunais pāris savu kāzu plānošanai var atvēlēt pietiekami daudz laika, ir radoši un pašiem ir skaidra kāzu koncepcija, Sigita uzskata, ka visticamāk scenārija veidošana nesagādās grūtības. “Tomēr arī šajā gadījumā es ieteiktu kaut vai profesionāļa konsultāciju, lai izvairītos rupjām kļūdām. Reizēm jaunais pāris uzskata – ja kāzas ir nelielas un paredzētas ļoti šaurā viesu lokā, tad paši ar visu var tikt galā. Tomēr mana pieredze rāda, ka

profesionālis var piedāvāt ne tikai daudz plašāku redzējumu uz pasākuma norisi, bet arī daudz neparastu, smalki niansētu detaļu, par kurām jaunais pāris pat nespētu aizdomāties.

Kāzu dienas scenārijs, tas ievērojami atvieglo kāzu plānošanu un norisi, ka arī nodrošina kvalitāti,” pārliecināta Sigita.

*Īstais laiks nosaka visu.

Foto: LIENE PĒTERSONE, MIKS ŠĒLS, JĀNIS KONONS

Raksta autore: LIENE PĀLĒNA

Citi Raksti