Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kāzu mūziķi un dīdžeji dalās ar to, kādas ir iecienītākās kāzu dziesmas, kā arī stāsta par praktiskām niansēm, kas jāzina, piesaistot mūziķus un dīdžeju.

Kāzu mūzikas grupa un kāzu mūzikas DJ: kā izvēlēties?

Kad esat nolēmuši, ka kāzu ballītē vēlēsieties dzirdēt dzīvo mūziku, atliek izvēlēties piemērotāko grupu. Lai gan kāzu mūziķiem parasti ir plašs repertuārs, un viņi spēs izpildīt dažāda stila mūziku, tomēr vēlams šo izvēli veikt rūpīgi un pārdomāti, lai pārliecinātos, ka jūsu gaumes un izpratne par to, kādai ir jābūt kāzu ballītei, sakrīt. Piemēram, arī kāzu deju mūzika var būt dažāda – var izdejoties gan pie klasiska disko, gan pie populārākajiem hītiem, gan elektroniskās mūzikas. Pirms tiek veikta dziesmu izvēle kāzām un veidots kāzu mūzikas saraksts, ir jāsaprot kopējais stilistiskais virziens.

Krišjānis Valters no grupas Hono iesaka ņemt vērā grupas pieredzi spēlējot kāzās, atsauksmes un repertuāru. Guntis Nurža no grupas Laika Upe saka, ka papildus minētajam jāņem vērā arī grupas harizma un komunikācija ar jauno pāri un viesiem. Arī Andis Edžus no Jacks With Coke dalās ar ieteikumu – apmeklēt kādu no grupas publiskajiem pasākumiem klātienē, jo tas diezgan ātri palīdzēs ieviest skaidrību.

Tas ir tiešām svarīgi, jo, lai gan grupai var jautāt arī pēc kāda demo ieraksta, ir jāsaprot, ka mūsdienās ir pieejami dažādi rīki un demo ieraksti var arī neatspoguļot grupas patiesās spējas realitātē. Viņš ieteiktu arī atlasītajām grupām piesekot sociālajos tīklos, pavērtēt grupas aktivitāti un ievietoto saturu, lai saprastu, vai tas ir tas, ko vēlaties. Tāpat ir vērts ieklausīties ieteikumos, labajās atsauksmēs un pieredzēs. Iespējams, ka pats pāris ir bijis kādā citā, pilnīgi ar kāzām nesaistītā, lieliskā pasākumā un guvis izcilu muzikālu pieredzi – turiet acis un ausis vaļā, paturiet prātā šos variantus un palūdziet grupas kontaktus. Varbūt tieši tā noorganizēsiet, ka jūsu kāzās skan oriģināla kāzu mūzika.

Foto: AASE POULINE

Mārtiņš Gailītis no Zuši rezumē, ka, izvēloties grupu kāzām, galvenais faktors ir tas, kas pārim muzikāli visvairāk iet pie sirds. Tad seko nākamais noteicošais faktors – grupas muzikālā kvalitāte un izmaksas, jo nav noslēpums, ka visi skatās savā maciņā, izvēloties grupu. Pie šī punkta bieži pāriem jāatgādina, ka zem zinām izmaksu apjoma sākas situācija ar kaķi maisā jeb viens liels muzikālais eksperiments ar dažādiem riska faktoriem.

Ja nevēlaties savās kāzās eksperimentēt, tad labāk izvēlēties kāzu segmentā uzticību iekarojušu grupu vārdus. 

Šo izpēti ātri un vienkārši var veikt grupu sociālo tīklu kontos.

Unikāla kāzu mūzika būs kosmiskās hanga skaņas, ko rada Mārcis Palsiņš. Šī mūzika lieliski iederēsies gan ceremonijā, gan viesu sagaidīšanas laikā, gan arī kādos mierīgos vakara daļas brīžos. Kā stāsta Mārcis, šī mūzika kāzās rezonē citādāk, apziņā tā paliek nevis tikai kā fona skaņas, bet gan kā īpaša un piepildoša pieredze. Ja vēlaties, lai kāzas sagādātu šādu vienreizēju skaņu pieredzi, jāizvēlas neierasta kāzu mūzika. Tā ir lieliska un atmiņā paliekoša alternatīva kāzu mūzikai.

Hanga skaņu entuziasts: MĀRCIS PALSIŅŠ

Arī izvēloties kāzu dīdžeju, ir svarīgi ņemt vērā viņa profesionalitāti un pieredzi, jo, kā stāsta DJ Mārtiņš Vīgants, katram dīdžejam ir savs darba stils un tādēļ jānoskaidro, vai esat uz viena viļņa. Tāpat ir svarīgi saprast, kas ietilpst pakalpojumu cenā – vai tiek nodrošināta sava aparatūra, apgaismojums.

Runājot par izmaksām, DJ Spinga aicina uzmanīties, jo, ja dīdžejs prasa krietni mazāku atlīdzību kā vairums šīs jomas pārstāvju, tad tas, ļoti iespējams, ir sarkanais karodziņš. Iespējams, šis dīdžejs kāzās ieradīsies šortos un krokšos, jo viņš tā vienkārši ir pieradis spēlēt vasaras karstumā. Iespējams, skaņu tehnika būs tāda, ka skaļruņos nevarēs sadzirdēt ne vārda no tā, ko mikrofonā saka. Iespējams, viņš nokavēs, jo pirms sestdienas ir vēl trīs vai četras naktis, kuras viņam nācās spēlēt, jo pārāk daudzi nevarēja neņemt tik lētu piedāvājumu. Tas viss, lai ilustrētu to, ka, ja jums kāzās mūzika ir svarīga, tad ticams, ka gribēsiet sagaidīt no dīdžeja arī atbilstošu attieksmi pret darbu, cieņu pret viesiem, jūsu kāzām. Attiecīgi noskatītā mūziķa vizītkarte, viņa tēls daudz pateiks priekšā – ir vai nav jums kopīgs redzējums.

Pārim vai kāzu organizatoram izvēloties sev tīkamo dīdžeju, DJ Toms Polakens iesaka ņemt vērā pieredzes un cenas attiecību, protams, arī atsauksmes, ja tādas pieejamas. Viņš uzsver, ja vēlas kvalitatīvu dīdžeju un muzikālo noformējumu, tad noteikti nevajag izvēlēties pakalpoju sniedzējus divi vienā jeb dīdžejus, kas vienlaikus ir arī kāzu vadītāji vai pat mūziķi. Tas, protams, ir lētāk, bet, ja vēlas kvalitāti, tad dīdžejs jāizvēlas kā atsevišķs mākslinieks.

Kā jau minēts, dīdžeji mēdz būt dažādi – ir tādi, kas ļoti ieturēti un klasiski atskaņos fona mūziku, un ir tādi, kas savu uzstāšanos pārvērtīs šovā un nevienu viesi neatstās vienaldzīgu. Tāds ir DJ Shaman, kas piesaista jau ar savu skatuves tēlu vien. Šogad kāzās ir ļoti aktuāli iekļaut dažādus retro elementus, piemēram, uzņemt foto ar filmu fotoaparātu un sarīkot ballīti ar vinila platēm – DJ Shaman ir ievērojama vinila plašu kolekcija, kuru atskaņot ballītēs. Viņa uzstāšanās būs izcili piemērota arī vasaras kāzu ballītei brīvā dabā – viņa šamaņa tēls un mūzika aizvedīs maģiskā piedzīvojumā.

DJ: SHAMAN

Dzīvā mūzikas kāzās: praktiskas nianses un organizatoriski ieteikumi

Piesaistot kāzām mūziķus, ir jāņem vērā katra instrumenta specifika, kā arī mūziķa nepieciešamības un prasības attiecībā uz uzstāšanos. Kā stāsta mūziķe Elizabete Gaile, ja iepriekš visas detaļas tiek izrunātas, nevajadzētu būt nekādām problēmām. Tomēr to ir būtiski laikus izdarīt, jo ir jāizvērtē tehniskās lietas – ja ceremonija notiek vietā, kur nav elektrības, nav iespējama apskaņošana. Ja ir maz cilvēku, tā nav problēma, bet, ja viesu ir daudz, jāpadomā, kā to atrisināt.

Mūziķe: ELIZABETE GAILE

Ikvienam instrumentam ir sava specifika, kas jānoskaidro no konkrētā mūziķa. Piemēram, hanga entuziasts Mārcis Palsiņš stāsta, ka hangs ir jutīgs uz karstumu un tiešos saules staros to spēlēt nevarēs. Savukārt, arī vidēji lielā telpā tas būs labi sadzirdams bez papildus apskaņošanas. Attiecībā uz uzstāšanās vietu, nepieciešama 2 x 2 metrus liela platība, kur ērti novietot hangus – Mārcim tie ir vairāki. Hangi atšķiras ar savu skanējumu, daži ir sazemējošāki, daži spalgāki, daži dobjāki un tie tiek izvēlēti atbilstoši attiecīgajiem brīžiem. Tas, cik un kādi hangi nepieciešami, protams, atkarīgs no kāzu mēroga un uzstāšanās tipa, ne vienmēr ir vajadzīgi visi instrumenti.

Koklētāja Lauma Matule silti iesaka laicīgi rezervēt datumu, sevišķi, ja kāzas plānotas vasaras mēnešos, jo vasara mūziķiem ir viens no aktīvākajiem periodiem ne tikai ar kāzām, bet arī ar citiem projektiem un koncertiem. Vēl viena svarīga detaļa ir laika apstākļi. Ja ceremonija ir plānota zem klajas debess, bet diena tomēr izvēršas lietaina un pāris ir paredzējis lietussargus viesiem, tad mūziķim ar lietussargu nepietiks pat tad, ja kāds blakus to turēs. Tādēļ vēlams parūpēties par nojumi vai citu vietu ar jumtu virs galvas.

Koklētāja: LAUMA MATULE

Vijolniece Inga Deržnikele piekrīt, ka laikus jārezervē mūziķis, jo profesionāliem mūziķiem ir diezgan piesātināts grafiks. Tāpat jābūt gataviem samaksāt avansu, lai mūziķis var rezervēt datumu tieši jūsu pasākumam, un uzreiz arī jāsarunā, kad maksāsiet otro daļu un kas to darīs, lai nav nesaprašanās. Vislabāk to saplānot tā, lai kāzu dienā nav jākārto finanšu jautājumi. Tāpat jānoskaidro jau minētās tehniskās nianses – jāuzzina, vai mūziķim ir nepieciešama elektrība uzstāšanās laikā, kā arī jāparūpējas par variantu B gadījumam, ja pasākums notiks ārā un pēkšņi sāks līt lietus. Un, protams, mūziķim jāatvēl telpa vai vismaz stūrītis, kur varēs sagatavoties performancei – pārģērbties un izpakot savu instrumentu.

Vijolnice: INGA DERŽNIKELE

Runājot ne tikai par praktiskām niansēm, bet arī vakara plānošanas padomiem, Mārtiņš Gailītis no grupas Zuši atgādina, ka dzīvā mūzika nav visa vakara sastāvdaļa.

Veiksmīgu kāzu formula ir: 1. Vadītājs 2. Grupa 3. DJ.

Andis Edžus no Jacks With Coke papildina un iesaka sabalansēt dzīvo mūziku ar pārējām aktivitātēm, jo katram mūziķim ir atrunātas darba laika beigas. Bieži kāzas ir pārsātinātas ar neskaitāmām rotaļām un izdarībām, kuru dēļ laiks paskrien nemanot, kamēr dzīvā mūzika tiek iestarpināta kaut kur pa vidu tam visam, kad nu paliek laiks.

Šādi vakara beigās var sanākt neliela vilšanās, ka dzīvās mūzikas tomēr nav bijis tik daudz, cik sākumā iecerēts, jo šajās dažās vakara stundās jāpaspēj neiedomājami daudz un katrs mēģina nozagt uzmanību. Jacks With Coke ieteiktu pāriem padomāt par to, kas notiek pēc dzīvās grupas uzstāšanās beigām. Viņi vienmēr par šo atgādina, jo praksē ir bijuši gadījumi, kad pēc uzstāšanās paliek vai nu klusums, vai arī pāra izraudzītā skaņu tehnika ir krietni par vāju aktīvākajiem ballētājiem.

Mūzikas grupa: JACKS WITH COKE

Atgriežoties pie tehniskām niansēm, Krišjānis Valters no grupas Hono iesaka padomāt par telpu plašumu, ietilpību konkrētā pasākuma viesu skaitam un grupas lielumam. Tāpat jāpadomā par atsevišķu telpu mūziķiem, kur uzturēties pasākuma laikā, kā arī ēdienu un dzērieniem. Guntis Nurža no grupas Laika Upe piekrīt, ka ir svarīgi, lai būtu vieta ne tikai, kur uzstāties, bet arī pārģērbties un uzturēties starp uzstāšanās reizēm. Ja uzstāšanās paredzēta ārpus telpām, tad svarīgi, lai grupa ir zem jumta.

Grupa Kingi papildina, ka viena no svarīgākajām niansēm ir grupas izvietojums svinību vietā. Ne visur jaunais pāris paredz un apzinās grupas aparatūras izvietojumu, elektrības padevi. Būtiski ir arī tas, lai tuvākie galdiņi nav pavisam blakus skaļruņiem. Tāpat jāvienojas arī par vakara scenāriju – par laikiem, kad ierodas jaunais pāris, jo aparatūras salikšana dzīvajai grupai aizņem daudz laika. Grupai ir arī jākomunicē ar vedējiem un kāzu svinību vadītāju, jo ir jāizrunā vairākas tehniskās lietas (mikrofoni runām, mičošana, konkursi (vai tajos vajag asistēt), cik gari deju seti, utt.).Mūzikas grupa: KINGI

Dziesmu saraksts kāzām

Kāzas ir tā reize, kad gribas, lai arī muzikālā noformējuma ziņā viss ir perfekti – lai skan īpašākās dziesmas, kas iezīmējušas pāra mīlas stāstu, lai tiktu iekļauta arī unikāla kāzu dziesmu izvēle, lai izvēlēto dziesmu starpā pastāv harmonija, kā arī lai viesiem patiktu. Kā sastādīt tādu dziesmu sarakstu, lai tajā gan organiski iekļautos jūsu mīļākās dziesmas, gan nezustu kopējā noskaņa un, galu galā, jūsu kāzās skanētu īpašs kāzu mūzikas repertuārs? Ar ieteikumiem dalās kāzu mūziķi un dīdžeji.

DJ AI-VA uzreiz paskaidro, ka nav tāda ideālā dziesmu saraksta, kas būtu universāls visām kāzām, taču ir daudz skaņdarbu, kas izvērtušies par paliekošu vērtību ilgā laika posmā, daudzās kāzu svinībās. Šos skaņdarbus DJ AI-VA mēdz ieteikt pāriem. Kā arī, noteikti vajag izteikt savas muzikālās vēlmes, kā arī to ko, iespējams, nevēlētos dzirdēt. Pasākumu atsvaidzinās arī kādas neierastas kāzu dziesmas.

Bet Krišjānis Valters no grupas Hono uzskata, ka labāk, veidojot kāzu dziesmu sarakstu, uzticēties mūziķiem, kam ir šādu pasākumu pieredze. DJ Mārtiņš Vīgants iesaka atlasīt dažāda veida dziesmas, no kurām viņš svinību laikā atskaņo tās, kuras attiecīgajā brīdī būtu aktuālākas – kad vairāk aizrauj latviešu dziesmas, kad ārzemju, kad balles tipa, kad disko un tamlīdzīgi.

Mūzikas grupa: HONO

Arī Guntis Nurža no grupas Laika Upe stāsta, ka ideālais kāzu repertuārs joprojām tiek veidots un gadu no gada tiek papildināts un atjaunots pēc pieredzes. Protams, kad pāris saņem repertuāru, tiek lūgts painformēt, kuru no dziesmām negrib dzirdēt vai kuru noteikti jāspēlē, tam mūziķi arī pielāgojas. Gunta teiktais apstiprina, ka kāzu dziesmu saraksta sastādīšanā ir vērts aprunāties ar mūziķiem, kas darbojas sājā lauciņā – viņi atklās gan savu repertuāru, gan ieteikts šībrīža aktuālās kāzu dziesmas, gan būs atvērti jūsu vēlmēm un realizēs izcilas kāzu mūzikas idejas.

Uz jautājumu par to, kā sabalansēt vēlmi pēc visām pāra mīļākajām dziesmām un vienota mūzikas stila ieturēšanu, Andis Edžus no Jacks With Coke saka, ka dažām savām mīļākajām dziesmām gan noteikti būtu jāizskan, taču vislabākais ir spēt rast balansu starp savu iecienītāko dziesmu sarakstu un visiem zināmām, mīļām dziesmām, kas sagādās prieku arī pārējiem pasākuma viesiem.

Nevajadzētu aizmirst, ka katram cilvēkam muzikālā gaume tomēr ir atšķirīga, un, protams, nevajag baidīties, ka jūsu kāzās ir arī pārsteidzoša kāzu mūzikas izvēle, taču vienlaikus ir skaņdarbi, kas neatstāj vienaldzīgu nevienu. Tāpat arī absolūti vienots mūzikas stils it visām dziesmām nebūtu pareizais virziens, jo tas neveidotu pasākuma muzikālo dramaturģiju.

Mārtiņš Gailītis no grupas Zuši piekrīt, ka noslīpēt vakaru vienotā mūzikas stilā nebūtu ieteicams.

Kāzas ir pasākums, kur, tāpat kā labā teātra izrādē, nepieciešams ievads, iztirzājums un nobeiguma  jeb katarses brīdis. Tāda vienmuļa peldēšana cauri visam vakaram būs līdzvērtīga atspēlēšanai, kas nav gluži kāzu formāts.

Mūzikas grupa: ZUŠI

Atgriežoties pie tēmas par mūzikas saraksta sastādīšanu, viņš saka, ka tas pārsvarā top busiņā dodoties uz kāzām, vadoties no pāra iesniegtā dziesmu saraksta. Protams, ja atmosfēra prasa un pieredze atļauj, tad setliste tiek pamainīta uzstāšanās laikā, vadoties no deju grīdas pieprasījuma. Mārtiņš atceras, ka ir nācies arī izglābt pirmo deju – bija plānots atskaņot dziesmu Spotify platformā, bet svinību vietā nebija interneta pārklājuma. Par laimi, dziesma bija grupas Zuši dziesmu sarakstā. Tās laikā sievas tēvs pat apraudājās. Lūk, šie ir tie mirkļi, kas veido dzīvās mūzikas burvību kāzās. Un ne vienmēr ieplānoti.

Lai noskaidrotu un saprastu, ko pāris vēlas dzirdēt vakara gaitā, DJ Toms Polakens lūdz nosaukt pāris iecienītākos mūziķus vai mūzikas žanrus. Ir bijušas reizes, kad pāri atsūta Spotify pleilisti, pēc kuras viņš vadās vakara gaitā. Viņš stāsta, ka ir ļoti svarīgi pieskaņot mūziku vakara notikumiem, piemēram, vakariņu laikā parasti ir dzīvīgas sarunas, kuru laikā izvēlas spēlēt dziesmu instrumentālās versijas, kā arī nedaudz lēnākas un mierīgākas dziesmas, lai netraucētu viesiem, bet uzturētu svinīgu atmosfēru. Vakaram turpinoties, temps tiek kāpināts un atmosfēra mazliet uzkurināta.

DJ Spinga stāsta, ka īpaši atlasīta kāzu mūzika prasa šim procesam atvēlēt zināmu laiku, piemēram, pāris stundas, varbūt pat veselu dienu. Tas pat varētu būt viens no romantiskajiem randiņiem, kas speciāli ieplānots un atvēlēts šim uzdevumam, lai abi izietu cauri saviem mūzikas sarakstiem un kopā saprastu, kuras dziesmas ir tās, kas abus uzrunā un emocionāli uzlādē.

DJ Spinga, gatavojoties savām kāzām, ar sievu kopā atlasīja dziesmas absolūti bez piespiešanās – vairāku mēnešu garumā mājās vakaros viņš lika dažādas mūzikas plates un arī dziesmu izlases, kuras atrada Spotify, lai skan fonā gatavojot ēst, un, pēkšņi izdzirdot dziesmu, kas sievai patīk, ielika to kopējā mūzikas sarakstā. Vēlāk pāris reizes abi kopā noklausījās izvēlēto dziesmu sarakstu un DJ Spinga katru reizi pamanīja, kas tajā ir lieks un kas vēl pietrūkst, un tad to papildināja. Šāda, jūsu kopējā TOP kāzu dziesmu izlase lieliski noderēs dīdžejam, kas ar to vakara gaitā varēs strādāt.

Saviem pāriem DJ Spinga prasa sagatavot mīļāko dziesmu izlasi tikai ar aptuveni 30 dziesmām. Ne vairāk kā 40 un ne mazāk kā 20. Tas viņa skatījumā ir pareizais apjoms, pēc kura tālāk izvērst vakaru ar lieliskām dejām, balstoties savā pieredzē un spējā nolasīt publiku. Jāpatur prātā, ka šis saraksts ir kā špikeris un nevajag lūgt dīdžejam atskaņot visas tajā iekļautās dziesmas. DJ Spinga vienmēr cenšas nospēlēt lielu daļu no tām, taču bieži kopējā atmosfēra un muzikālais virziens attīstās kādā citā plaknē un sarakstā ieliktie gabali var arī vairs nederēt. Piemēram, pārim ļoti patīk kāda lēna dziesma, bet, ja ballītes karstumā uzliksi lēno dziesmu, kas nav izspēlēta no saraksta, tā var nosēdināt tā, ka pēc tam vajadzīga pusstunda, lai dabūtu visus atpakaļ ballītes noskaņā.

DJ: SPINGA

Runājot par muzikālā noformējuma ieturēšanu vienotā stilistikā, DJ Spinga dalās ar piemēru – ja pārim ļoti patīk Itālija, ticams, ka viņi arī Latvijā izvēlēsies vietu, kas sajūtās spēj atgādināt Itāliju, un, ja būs dekorācijas, kas palīdz iejusties Itālijas atmosfērā, tad atliks vien pievienot pavisam mazliet itāļu mūzikas un būsiet jau aizlidojuši uz Itāliju. Jūsu kāzās var valdīt kādai jums tuvai valstij vai kultūrai raksturīga aizraujoša kāzu mūzikas atmosfēra. Ja svinības izvēlēts rīkot pie Baltijas jūras vai Latvijas laukos, uz priežu un bērzu fona, ja vide spēcīgi saka, ka te ir īsta Latvija, tad uzsvars uz itāļu vai franču mūziku izklausīsies nedabīgi un drīzāk ieteiktu fokusu likt uz latviešiem un tādējādi spēcināt notikumu ar savas valodas enerģiju.

Pieskaņojiet mūziku savām interesēm un izvēlētajai svinību videi, lai jūsu kāzās skanētu atšķirīga kāzu mūzikas programma.

TOP dziesmas kāzām

Mūziķi un dīdžeji stāsta, ka nav izteikta kāzu mūzikas topa, jo tās no kāzām uz kāzām un no gada uz gadu mainās. Tomēr Andis Edžus no Jacks With Coke atzīst, ka ar tādiem mūžam populāriem skaņdarbiem kā “Zemenes”, “Zīlīte”, “Kaija” un roka klasiku kopumā nekad nevar nošaut greizi. Par diezgan nenovērtētu varētu saukt ārzemju daiļradi, jo, ja pie iepriekš minētajiem skaņdarbiem pilna deju grīda ir jau no pirmajiem akordiem, tad ar līdzīgas manieres ārzemju dziesmām iet grūtāk. Protams, tas viss ir atkarīgs no konkrētā vakara auditorijas, pieņemtajām tradīcijām, vecuma, pāra vēlmēm un pasākuma rakstura.

Saksofonists Guntis Brancis stāsta, ka kāzu romantiskākajiem brīžiem pāri bieži izvēlas Eda Šīrana un Adeles liriskākās dziesmas. Tāpat kāzās klasiski skan arī Elviss Preslija mūzika. Saksofons ir ļoti piemērots arī tam, lai elegantā veidā izspēlētu vecos pasaules hītus.Saksofonists: GUNTIS BRANCIS

Guntis Nurža no grupas Laika Upe stāsta, ka iecienītākās ir latviešu dziesmas no tādiem izpildītājiem kā Dons, Prāta Vētra, Bermudu Divstūris, arī pa kādai no Raimonda Paula dziesmām.  TOP dziesmas, kuras viesiem nekad neapnīk un vienmēr pieprasa ir jau minētās “Zemenes”, kā arī “Kurtizāņu ugunskurs”. No dziesmām angļu valodā tās ir “Stand by Me”, “Get Lucky”, “Shut Up and Dance”. Bieži vien pieprasa arī kādu no Laika Upes pašu dziesmām, populārākā dziesma ir “Lietus iela”. Arī Mārtiņš Gailītis no grupas Zuši stāsta, ka viena no pieprasītākajām dziesmām ir “Kurtizāņu Ugunskurs”, kā arī, zināmu iemeslu dēļ, “Zilais Valis”.

Tā kā DJ AI-VA spēlē ne tikai Latvijā, bet arī dažādās valstīs Eiropā un citviet pasaulē, un arī dažādu tautību pāriem, tad viņa pieredzē nav vienota topa. Lai nu kā, noteikti tās ir dziesmas par un ap mīlestību. Visvairāk pieprasītie izpildītāji ir Ed Sheeran, Beyonce, Coldplay. Bet katras kāzas ir unikālas mūzikas izvēlē, līdz ar to skaņdarbu meklēšana, apstrāde, sagatavošana tām var aizņemt pat vairākas nedēļas un ar jau atstrādātu dziesmu topu nebūs līdzēts.DJ: AI-VA

DJ Mārtiņš Vīgants piekrīt, ka katrām kāzām jāpieiet individuāli, katrs pāris ir savādāks, katram ir citas savas mīļākās, tuvākās dziesmas. Kādam tuvākas būs romantiskākas dziesmas, kādam vairāk latviešu, citam ārzemju izpildītāju. Taču no ikoniskām kāzu dziesmām, kuras nereti ir bijušas izvēle arī pirmajai dejai, viņš min John Mayer “Slow Dancing in a Burning Room”, Stephen Sanchez “Until I Found You”, Ed Sheeran “Perfect”, Stevie Wonder “Isn't She Lovely”, Intars Busulis “Miglas rīts”, Prāta Vētra “Spogulīt, spogulīt”, Whitney Houston “I Wanna Dance With Somebody”, Haley Reinhart “Can't Help Falling In Love”, Calum Scott & Leona Lewis “You Are the Reason”, Kristīne Prauliņa “Melns ar baltu”, Kristīne Prauliņa, Raimonds Pauls “Dejo ar mani”.

DJ: MĀRTIŅŠ VĪGANTS

Iecienītākās kāzu dziesmas mainās arī pa sezonām. DJ Spinga stāsta, ka pagājušā gadā izteikti varēja just, ka cilvēkiem gribas padauzīties un teju 2 no 3 dziesmu sarakstos bija ielikts arī Tranzīts “Es nevaru būt balts”. Viņu tas tikai priecē. Tas nozīmē, ka pie labi uzkarsētas publikas viņš varēs palaist šāda tipa dziesmas visi kārtīgi izdauzīsimies slapjām mugurām un pārsmējušies! Viņam tas ļoti patīk. DJ Spinga uzskata, ka tas kāzās ir pats jautrākais brīdis uz deju grīdas. Ja vēl negaidīti kāds atveras un izpildās ar foršu šovu, tad tas kļūst par vienu no vakara spilgtākajiem mirkļiem! Kā DJ Spinga atzīst, tieši šo brīžu dēļ viņš mīl spēlēt kāzās mūziku. Savukārt, runājot par nopietnākām dziesmām minams Intars Busulis “Miglas rīts” un Prāta Vētra “Debesis iekrita Tevī” joprojām turas favorītos.

DJ Toms Polakens stāsta, ka dziesmas, kas vienmēr kāzās gūst lielu atsaucību, ir no zelta 2000tajiem gadiem. Tās un latviešu dziesmu klasika jau kļuvušas par pārbaudītām vērtībām. Uz jautājumu par to, kas ir tā mūzika, kas, viņaprāt, netiek pietiekami novērtēta kāzās un ko gribētos spēlēt vairāk, viņš saka, ka tie ir dažādi dziesmu remiksi. Viņš ir pamanījis, ka tieši kāzās cilvēki vēlas dzirdēt oriģinālās dziesmas, nevis remiksus. Parasti vakara sākumā jākoncentrējas uz oriģinālajām dziesmu versijām, lai pievērstu publikas uzmanību, bet vakara gaitā, kad viesi ir iekustināti, var atskaņot arī pa kādam remiksam.

DJ: TOMS POLAKENS

Dziesmu pieprasījumi vakara gaitā

Nereti kāzu ballītes mēdz uzņemt pagriezienus un viesi sāk aktīvi iesaistīties, pieprasot mūziķiem un dīdžejiem nospēlēt vai atskaņot viņiem mīļas dziesmas. Galu galā, kāzas ir tā reize, kad pārim un viesiem privāti uzstājas mūziķi un gribas ar viņiem komunicēt. Tomēr, ne vienmēr mūziķiem ir jāizdabā visām viesu vēlmēm. Mūziķi un dīdžeji dalās ar saviem apsvērumiem un attieksmi pret dziesmu pieprasījumiem.

Guntis Nurža no grupas Laika Upe stāsta, ja viesa lūgtā dziesma ir repertuārā, tad kādā brīdī tā tiek nospēlēta. Arī Andis Edžus no Jacks With Coke stāsta, ka grupa ir apguvusi gana plašu visiem zināmo, veco labo dziesmu repertuāru, un bieži gadās tā, ka konkrētā dziesma jau ir iekļauta vakara dziesmu sarakstā, tādēļ mūziķi tikai skatās pēc situācijas, kurš būtu piemērotākais brīdis šo dziesmu atskaņot.Mūzikas grupa: LAIKA UPE

DJ AI-VA piebilst, ka laipnā veidā veikt pasūtījumi, ja tie ir atbilstoši kopējai noskaņai, noteikti tiks atskaņoti. Tomēr gadās nelaipnie viesi un arī mūzikas vēlmes var radikāli atšķirties no pāra vēlmēm. Tādos gadījumos, iespējams, skaņdarbi netiks atskaņoti. Arī DJ Mārtiņš Vīgants neiebilst pret dziesmu pieprasījumiem ballītes laikā, protams, ja dziesma ir tajā brīdī iederīga. Izpildot viesu vēlmes, ir svarīgi izjust tā brīža atmosfēru. Piemēram, ja tajā brīdi cilvēki dejo vairāk pie latviešu balles dejām, bet kāds pajautā pēc kāda jaunākā Eiropas hīta, tajā brīdī tas netiks atskaņots, bet tiks paturēts prātā un atskaņots piemērotā brīdī. Turklāt iepriekš ar pāri tiek izrunāts, vai ir kāds žanrs vai konkrētas dziesmas, kuras viņi noteikti nevēlas dzirdēt savās kāzās. Ja tiek pieprasīta kāda dziesma, kas ietilpst šajā sarakstā, tad gan tā netiks atskaņota.

Foto: AASE POULINE

DJ Toms Polakens uzskata, ka ir jāizmanto šī laika un tehnoloģiju sniegtās iespējas uz vietas pielāgot un papildināt atskaņojamo dziesmu sarakstu, tādēļ viņš vienmēr pārliecinās, vai kāzu svinību vietā būs pieejams interneta savienojums, lai jebkurā brīdī varētu uzlikt kādu dziesmu pēc lūguma. Protams, dziesmas iziet sava veida filtru, jo kuru katru gan nedrīkst spēlēt. Viņš iesaka dziesmu lūdzējam pakonsultēties ar jauno pāri par dziesmas izvēli, ja iespējams.

Savukārt Mārtiņš Gailītis no grupas Zuši uzskata, ka dziesmu pasūtījumi grupai var izjaut vakara plūsmu. Impulsīvās idejas grupa iesaka realizēt pie dīdžeja, ja viņš tam piekrīt, vai Spotify. Viņiem kā grupai tomēr ir svarīga atbildība šajā vakarā pret jaunā pāra izvēlēto dziesmu sarakstu.

Kā stāsta DJ Spinga, ja viesis aktīvi dejo, tiešām svin kāzas, priecājas par atmosfēru, ir pozitīvs, pienāk un draudzīgi paprasa kādu dziesmu, tad, visticamāk, viņam izdosies to sarunāt. Ja viesis uzrodas nez no kurienes, vispār nav dejojis vakara garumā ne reizi un pavēlošā tonī cenšas pasūtīt dziesmu, tad šādos gadījumos viņam tik viegli neizdosies tikt pie kārotā. DJ Spinga uzskats ir tāds, ja tu taisi šovu uz deju grīdas, viesi tevi vērš uzmanību uz tevi un tu pat iekustini uz dejošanu citus, tad pat esi pelnījis, lai uzliek kādu tavu mīļāko dziesmu! Kāzās ir nepieciešams, lai visi dejo. Un kopējais labums ir, ja visiem patīk mūzika un visi var izdejoties. Jo vairāk dejo, jo labāka kopējā atmosfēra!

 

Raksta autore: Renāte Berga

Kāzu mūziķi: vijolniece Inga Deržnikele, Elizabete Gaile, koklētāja Lauma Matulehanga entuziasts Mārcis Palsiņš, saksofonists Guntis Brancis, Jacks With Coke, Kingi, Hono, Laika Upe, Zuši

Kāzu dīdžeji: DJ Shaman, DJ Toms Polakens, DJ Mārtiņš Vīgants, DJ AI-VA, DJ Spinga

Foto: Aase Pouline

Citi Raksti