Vasara saistās ar izbraucieniem pie dabas, laiskiem atpūtas mirkļiem pļavās vai pie ūdens un līdzi paņemtām uzkodām. Pārvērt arī savus svētkus vasarīgā un neaizmirstamā pieredzē, sarīkojot greznu pikniku pie dabas.
Vēsturiski pikniki, tādi, kādus tos iztēlojamies šodien, saistās ar romantisma un dekadences laikmetu 19. gadsimta sākumā, kad notika atgriešanās pie dabas un visa ar to saistītā glorificēšana. Un kas gan ir vēl dabiskāks par veselīgu maltīti svaigā gaisā? Taču 17. gadsimta Francijā pikniks bija maltīte iekštelpās, uz kuru katrs viesis ieradās ar uzkodām vai dzērieniem, sava veida groziņiem. šie divi aspekti - maltīte svaigā gaisā un katra viesa sarūpētas uzkodas - apvienojās, kad 20. gadsimta sākumā attīstījās publiskais un privātais transports un cilvēki aizvien biežāk devās dienu garos izbraukumos ārpus pilsētas. Loģiski, ka svaigā gaisā pie dabas ātri vien radīsies izsalkums un pikniks tādā gadījumā ir īstais maltītes koncepts.
Piknikā galvenais ir vide un ainava apkārt. Pikniks saistās ar viegli bohēmisku, brīvu un nepiespiestu atmosfēru, zvilnēšanu saulē, dažādām izklaidēm un spēlēm. Mūsdienās pikniki vairs nav tikai līdzi paņemtās sviestmaizes pārgājienā. Tie ir kūrēti un pārdomāti pasākumi. Doties dabā var arī ar šiku - par to stāsta Atpūtniekiem, kas uzbūruši neskaitāmus burvīgus piknikus un sarīkojuši svētkus saviem viesiem.
Kā stāsta Atpūtniekiem, piknika koncepts ir tik ļoti foršs ar to, ka vari būt pie dabas un vienlaikus piedzīvot ko pārsteidzošu un elegantu - atbrauc meža vidū un tev viss ir saklāts un sagatavots. Visapkārt kluss mežs un šķietami ne no kurienes uzradusies burvīga oāze ar dekorācijām uz uzkodām. Atliek tikai izbaudīt!
Pikniki ir tikpat dažādi kā piknikotāji, un tādēļ Atpūtniekiem nekad nav sanācis rīkot divus vienādus piknikus. Ir dažādas vēlmes un dažāds viesu skaits, kā arī dažādi svētki, kam par godu tiek rīkots pikniks. Daži vēlas izpušķot savu dārzu, daži vēlas doties piknikā uz ūdens. Turklāt šobrīd Atpūtniekiem krājumā jau ir daudzu krāsu dekorāciju un var pieskaņoties teju ikviena vēlmēm. Ir iespējams sarīkot arī tematiskos piknikus. Pikniks it nemaz nenozīmē tikai rūtainu sedziņu un piknika grozu - tas var būt arī grandiozs un oriģināls. Piemēram, pirmajā sezonā Atpūtniekiem sarīkoja lielu pikniku ar septiņām teltīm un namiņu ap dīķi, kurā katra telts bija kā cita valsts, tā bija iespēja doties nelielā ceļojumā. Tāpat, pikniki nav paredzēti tikai vecmeitu ballītēm, neaizmirstams pasākums bijusi vecpuišu ballīte Turcijas tematikā. Viņi ieradās džipos un ar turbāniem, telts bija noformēta austrumnieciskās noskaņās un uzstājās vēderdejotājas. Atpūtniekiem pikniki var pārvērsties arī sajūtu ceļojumā uz citu valsti!
Pašā būtībā pikniks ir maltīte dabā. Ja pats dodies piknikā, visdrīzāk paņemsi līdzi plastmasas vai papīra šķīvi un krūzīti, kas nav ne skaisti, ne ekoloģiski un kas visdrīzāk kaut kur aizlidos vai nokritīs. Taču iespēja būt dabā ar stikla glāzēm un zelta dakšiņām - tās ir detaļas, kas pārvērš pikniku greznā pasākumā. Atpūtniekiem piedāvā gan izdekorēt piknika vietu, gan sarūpēt arī uzkodas. Izrādās, ka bieži cilvēki paši izvēlas atvest uzkodas, jo domā, ka tā varētu ietaupīt, taču ne vienmēr tā ir, jo viss tāpat ir jāgatavo pašiem vai jāpasūta. Koncepts, kurā Atpūtniekiem visu atved, ir ērtākais un izdevīgākais.
Runājot par to, kādus ēdienus ņemt līdzi piknikā, Atpūtniekiem iesaka pieturēties pie pārbaudītām vērtībām - sendvičiem un augļiem, ko var skaisti izkārtot. Arī ūdeni var skaisti noformēt - lielā slēgtā traukā ar augļiem. Lieta, kuras Atpūtniekiem neiesaka likt piknika somā, ir suši. Protams, to ir ērti iegādāties un atvest, taču izvēlēties jebko ar zivīm vasarā ir riskanti, turklāt soja, ar ko ēd suši, gandrīz vienmēr izlīst uz galda. Tāpat ir arī ar tumšām ogām un ar dzērieniem sarkanā krāsā - tos kā gravitācija pievelk apģērbs un spilveni. Vispār vajadzētu padomāt par ēdieniem, kas ir viegli, ērti apēdami. Arī svētku kūkas varbūt labāk būtu ēst citur, jo šokolāde kūst burtiski sekundēs. Un, protams, visas uzkodas līdz pēdējam mirklim ir jāglabā aukstuma somās un jāpasniedz tieši pirms ēšanas brīža.
Laikapstākļi ir piknikotāju lielākais bieds, no kura patiesībā nemaz tik ļoti nevajadzētu baidīties. Ja vēlies būt pie dabas, ir jārēķinās, ka var būt dažādi. Atpūtniekiem stāsta, ka dažkārt pienāk piknika diena un līst lietus, tādēļ gatavojot pikniku sanāk uztraukties par to, vai viss būs kārtībā. Tomēr visbiežāk cilvēki ierodas pozitīvi un priecīgi par saviem svētkiem, noskaņojušies laiku pavadīt foršā atmosfērā un reti kāds laikapstākļiem ļauj sabojāt dienu. Turklāt gan namiņam, gan piknika teltij un plostam ir jumts. Pat, ja iepūš vējš un apgāž kādu trauku vai lietus uzlīst uz spilvena, tie ir tikai nieki. Galu galā, galvenais iemesls, kādēļ dodamies piknikā, ir tas, ka vēlamies būt dabā. Dabā ir gan vējš, gan lietus, un tas ir skaisti!
Jo neparastāka piknika vieta, jo labāk. Tomēr ir vairākas būtiskas nianses, kas jāņem vērā, izvēloties piknika vietu, lai pikniks būtu ne tikai oriģināls un skaists, bet arī ērti baudāms. Pirmkārt, ir jānoskaidro, vai un kā iespējams piebraukt pie izvēlētās piknika vietas. Atpūtniekiem stāsta, ka dažkārt cilvēki noskata vietu kaut kur kalnā, taču jāatceras, ka pikniks neuzburas pats no sevis, viss ir jāaizved un jāaiznes uz piknika vietu. Vajag arī stabilu vietu, kur nolikt galdu. Un runa jau nav tikai par to, ka būtu nedaudz grūtāk vai sarežģītāk kaut ko noorganizēt - gribas, lai visiem pasākums ir lielisks un izdevies. šī iemesla dēļ Atpūtniekiem aicina rūpīgi izsvērt vēlmi rīkot piknikus pie jūras. Instagram un Pinterest ir daudz skaistu pludmales pikniku bilžu, taču bieži vien pie jūras realitāte ir citādāka, tādēļ negribas, lai cilvēkiem ir vilšanās. Mums ir tik skaista daba, upes, klusi un vientuļi ezeri, vietas kempingu teritorijās.
Lai izvairītos no nepatikšanām, svarīgi ir pārbaudīt, vai nav liegumi, jo ne visur dabā var celt teltis. Piemēram, jūras piekrastē ir daudz liegumu, nedrīkst izmantot stikla traukus. Tādēļ Atpūtniekiem piknikus rīko vietās, kuras pazīst, kur iepriekš izpētīta iespēja nokļūt un noskaidrots, vai nav ierobežojumu. Piemēram, ar namiņu ziemas piknikiem sākumā Atpūtniekiem devās tur, kur klienti vēlējās, taču izrādījās, ka tas ir diezgan ekstrēmi - doties uz nezināmu vietu, rakt sniegu ar lāpstām. Tādēļ šoziem namiņš bija nolikts vienā vietā, turklāt tam tika pieslēgta elektrība, lai viesiem būtu komfortablāka un siltāka piknikošana.
Raksta autore: Renāte Berga
Stāsta: Atpūtniekiem