Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kas gan var būt skaistāks par mīlestību mūža garumā! Tas skan netverami romantiski, tomēr arī attiecības, kopdzīve un pat mīlestība ir jākopj, par tām jārūpējas tieši tāpat, kā to darām ar skaistiem un vienlaikus trausliem ziediem - tie prasa uzmanību un rūpes un pareizu pieeju. Visiem vienāda pieeja neder - katrs zieds uzplaukst citādos apstākļos - sev labvēlīgākajos.

Kas ir stipras laulības pamatā un kā mums mācēt vienam otru attiecībās pamanīt, novērtēt un parādīt, cik otra puse mums svarīga un mīļa, konsultē attiecību koučs Kristīne Kreile / beasur.eu.

Iepazīt sevi un rūpēties par savām vajadzībām

Pirms ķerties pie savu attiecību analizēšanas un revidēšanas, jātiek skaidrībā - kas un kādi esam mēs paši. Iepazīt sevi, zināt savas vajadzības un prast par tām parūpēties ir īpaši svarīgi.

Ne velti saka - mīlēt pa īstam spēsi tad, ja mīlēsi pats sevi.

stipras laulibas
Foto: GINA PAULSON

Ļoti bieži attiecībās gribam apmierināt savas vajadzības, kuras pat īsti neatpazīstam, kas savukārt noved līdz konfliktam. Svarīgi arī saprast, kādi ir mani ieradumi konfliktējot. Uzskati un domas mēdz ierobežot skatījumu un spēju baudīt un pieņemt attiecības, kurās esmu. Tie lielie mērā saistīti ar to, no kādas ģimenes nāku, kādi tajā bijuši konfliktēšanas ieradumi. Tas, kā mēs redzam, dzirdam un atbildam otram, ir saistīts ar to, kā esam pieraduši, ka mūs redzēja, dzirdēja un kā mums atbildēja izcelsmes ģimenē. Savukārt tas, ka mani dzird, redz un man atbild - tā ir prasme mīlēt.

stipras laulibas
Foto: GINA PAULSON

Ieklausīties un sadzirdēt ir jāmācās

Pētījumi rāda, ka nozīmīgām sarunām par attiecībām, nevis ikdienas niekiem vai rutīnas darbiem, veltām vien 4-12 minūtes dienā. Tas ir krietni par maz. Jāmācās pieņemt otru ar viņa atšķirībām, jo attiecībās mums nav jābūt vienādiem, nav jādomā vienās un tajās pašās kategorijās. Bet, lai patiesi izprastu mīļoto cilvēku, ir svarīgi lūkoties vienam uz otru ar interesi un vēlmi izzināt,  veltīt laiku attiecībām.

stipras laulibas
Foto: GINA PAULSON

Ļoti bieži otru precīzi uztvert traucē mūsu domas un uzskati, kas veidojušies pieredzes rezultātā. Mēs tiem pārlieku ticam un pieķeramies, neizšķirot, vai tas tiešām man šobrīd nāk par labu. Vai es tiešām vēlos pārņemt bērnībā noskatītu attiecību modeli? Vai tas man un mums pārī tiešām der? Tomēr ikviens pārī ir individualitāte, un arī no kāda noteikta ģimenes modeļa nācis cilvēks ir individualitāte, kuram, ļoti iespējams, pieredzētais modelis nemaz neder. Ir vērts viens otram pajautāt - kā tu jūties visvairāk uzklausīts? Kā tu sajūties ieraudzīts? Ko tev vajadzētu, lai tu justos pieņemts? Dažkārt pietrūkst atvērtības, dažādu uzskatu un pārliecību neierobežota paskatīšanās uz otru ar atvērtu sirdi, prātu un cieņu vienam pret otru. Tā mēs iemācāmies viens otrā ieklausīties un patiesi sadzirdēt. Cilvēkiem mēdz likties, ka viņiem automātiski jābūt spējai būt attiecībās un izveidot tās lieliskas, un viņi viļas sevī, kad tas nenotiek.

stipras laulibas
Foto: VICTORIA PETERSEN

Patiesībā liela daļa no mums nav nekur apguvuši attiecību veidošanas mākslu.

Tikai šobrīd skolās sāk ieviest sociāli emocionālo audzināšanu, kas iekļauj savu un citu cilvēku emociju atpazīšanu. Tad kādēļ mums tas liekas kas tāds, ko mēs automātiski pratīsim? Galvenā īpašība jeb spēja, kura jāattīsta, ir ieinteresētā klausīšanās. Salīdzinājumam varam iztēloties, kā mēs klausāmies tad, ja kādu satiekam pirmo reizi, kā izzinām, jautājam, un kā ir tad, kad cilvēku pazīstam. Mēs pārstājam izzināt. Vērts pieņemt, ka es daudz nezinu, arī tad, ja man liekas, ka cilvēku pazīstu, un turpināt soli pa solītim savu mīļoto cilvēku izzināt.

stipras laulibas
Foto: GINA PAULSON

Pamatprincipi, kurus ievērot pāru attiecībās

Gotmana institūta pētnieki, kas vairāk kā 40 gadus pēta attiecības, ir nonākuši pie trīs pamatprincipiem, pie kuriem jāpieturas, ja vēlamies lai attiecības būtu veiksmīgas.

 1. Pirmais princips - attiecībās ir ļoti būtiski stiprināt draudzību. Draudzība attiecībās ir pamatu pamats - gan romantikai un tuvībai, gan kaislei un seksam. Draudzību pārī būvē  uz patiesu interesi par partneri, viņa sapņiem, vērtībām, iekšējiem dialogiem un domām. Tā ir spēja sevī attīstīt jautāšanas mākslu, uzdodot dziļākus jautājumus, uz kuriem jāatbild vairāk par jā vai nē - kā tev liekas, ko tu par to domā, kāds ir tavs redzējums, tā vietā, lai izvirzītu savus apgalvojumus. Nākamais draudzības pamatakmens - apbrīna, cieņa un novērtēšana. Svarīgi pateikt paldies un novērtēt par šķietami pašsaprotamām lietām, kuras mīļotais cilvēks dara ikdienišķi. Piemēram, regulāri uzpilda tavas automašīnas bāku vai pamasē pēdas pēc garas darba dienas. Bieži vien mēs nodomājam labu, bet aizmirstam skaļi pateikt. Būtu svarīgi tomēr cieņu un novērtēšanu izrādīt ik dienas. Draudzību stiprina, ja atsaucies uz otras pusītes aicinājumiem pievērst uzmanību. Mūsdienās, kad ir tik daudz citu kairinājumu - mobilie telefoni, sociālie tīkli, - svarīgi pamanīt otra centienus pievērst sev uzmanību. Ja ikdienā to spējam praktizēt, uzpildām attiecību emocionālo kontu. Tas ir tāpat kā ar bankas kontu - jo vairāk tur ielieku, jo lielāka iespēja, ka tad, ja būs tāda nepieciešamība, būs ko pasmelties.
  stipras laulibas
  Foto: VICTORIA PETERSEN
 2. Otrais princips - pozitīvam skatījumam attiecībās jābūt pārākam par negatīvo. Izpētīta ideālā pozitīvā un negatīvā attiecība -  5:1.  Smadzenēm ir “ieradums” vieglāk pamanīt to, kas nav labi. Tāpēc ir jāpievērš vairāk uzmanības labajām lietām, kas notiek attiecībās.
  stipras laulibas
  Foto: VICTORIA PETERSEN
 3. Trešais princips - spēja rehabilitēt konfliktus, kas nozīmē - no konflikta nevis zaudēt, bet gan iegūt. Kur ir divi cilvēki, tur rodas diskusija - konflikts, kurā sastopas divi dažādi uzskati. Ir svarīgi spēt cieņpilni dalīties pretējā viedoklī, spēt tolerēt otra viedokli un pieņemt, ka tas var atšķirties. Ja esam pāris, tad ir jādomā vienādi - tā ir pārprasta ideja, kas bieži noved pie konflikta.
  stipras laulibas
  Foto: VICTORIA PETERSEN

Izlasi, izzini un īsteno

Informācijas par attiecību kopšanu ir daudz. Bet reālas izmaiņas un transformāciju piedzīvojam tikai tad, kad kaut ko no tā, ko esam izlasījuši, ne vien zinām teorētiski, bet patiešām īstenojam. Mums katram ir sava mīlestības valoda. Dr. Gerijs Čepmens ir iedalījis piecas mīlestības valodas: novērtējums, kvalitatīvi kopā pavadīts laiks, darbi, pieskārieni un dāvanas. Ja izzinām, ka manam partnerim ir pilnīgi atšķirīga mīlestības valoda, iespējams, sākumā nāksies sevi piespiest to ieviest ikdienas rutīnā, tāpat kā ar jebkuru jaunu ieradumu.

stipras laulibas
Foto: VICTORIA PETERSEN

Bet kā to praktiski realizēt? Ja otrai pusei mīlestības valoda ir apbrīnas un novērtējuma vārdi, svarīgi dzirdēt uzslavu no partnera. Ja partneris nav pieradis savu mīļoto uzslavēt, var uzlikt telefonā atgādinājumu vai līmlapiņas uz darba datora, kas atgādinās, ka partnerim tas ir svarīgi. Savukārt, ja partnera mīlestības valoda ir kopīgi pavadīts laiks, tad kalendārā katru nedēļu atzīmēju laiku, ko pavadīsim kopā. Tieši tāpat ar citām mīlestības valodām - dāvanām, darbiem jeb ikdienas rūpēm un pieskārieniem.

stipras laulibas
Foto: GINA PAULSON

Rakstu par 5 mīlestības valodām lasi šeit: 5 MĪLESTĪBAS VALODAS

Raksta autore: IEVA KRASTIŅA

Foto: GINA PAULSON, VICTORIA PETERSEN


Lasi arī: DAŽI VEIKSMĪGAS LAULĪBAS NOSLĒPUMI

Citi Raksti