Kas gan var būt skaistāks par mīlestību mūža garumā! Tas skan netverami romantiski, tomēr arī attiecības, kopdzīve un pat mīlestība ir jākopj, par tām jārūpējas tieši tāpat, kā to darām ar skaistiem un vienlaikus trausliem ziediem - tie prasa uzmanību un rūpes un pareizu pieeju. Visiem vienāda pieeja neder - katrs zieds uzplaukst citādos apstākļos - sev labvēlīgākajos.
Kas ir stipras laulības pamatā un kā mums mācēt vienam otru attiecībās pamanīt, novērtēt un parādīt, cik otra puse mums svarīga un mīļa, konsultē attiecību koučs Kristīne Kreile / beasur.eu.
Pirms ķerties pie savu attiecību analizēšanas un revidēšanas, jātiek skaidrībā - kas un kādi esam mēs paši. Iepazīt sevi, zināt savas vajadzības un prast par tām parūpēties ir īpaši svarīgi.
Ne velti saka - mīlēt pa īstam spēsi tad, ja mīlēsi pats sevi.
Ļoti bieži attiecībās gribam apmierināt savas vajadzības, kuras pat īsti neatpazīstam, kas savukārt noved līdz konfliktam. Svarīgi arī saprast, kādi ir mani ieradumi konfliktējot. Uzskati un domas mēdz ierobežot skatījumu un spēju baudīt un pieņemt attiecības, kurās esmu. Tie lielie mērā saistīti ar to, no kādas ģimenes nāku, kādi tajā bijuši konfliktēšanas ieradumi. Tas, kā mēs redzam, dzirdam un atbildam otram, ir saistīts ar to, kā esam pieraduši, ka mūs redzēja, dzirdēja un kā mums atbildēja izcelsmes ģimenē. Savukārt tas, ka mani dzird, redz un man atbild - tā ir prasme mīlēt.
Pētījumi rāda, ka nozīmīgām sarunām par attiecībām, nevis ikdienas niekiem vai rutīnas darbiem, veltām vien 4-12 minūtes dienā. Tas ir krietni par maz. Jāmācās pieņemt otru ar viņa atšķirībām, jo attiecībās mums nav jābūt vienādiem, nav jādomā vienās un tajās pašās kategorijās. Bet, lai patiesi izprastu mīļoto cilvēku, ir svarīgi lūkoties vienam uz otru ar interesi un vēlmi izzināt, veltīt laiku attiecībām.
Ļoti bieži otru precīzi uztvert traucē mūsu domas un uzskati, kas veidojušies pieredzes rezultātā. Mēs tiem pārlieku ticam un pieķeramies, neizšķirot, vai tas tiešām man šobrīd nāk par labu. Vai es tiešām vēlos pārņemt bērnībā noskatītu attiecību modeli? Vai tas man un mums pārī tiešām der? Tomēr ikviens pārī ir individualitāte, un arī no kāda noteikta ģimenes modeļa nācis cilvēks ir individualitāte, kuram, ļoti iespējams, pieredzētais modelis nemaz neder. Ir vērts viens otram pajautāt - kā tu jūties visvairāk uzklausīts? Kā tu sajūties ieraudzīts? Ko tev vajadzētu, lai tu justos pieņemts? Dažkārt pietrūkst atvērtības, dažādu uzskatu un pārliecību neierobežota paskatīšanās uz otru ar atvērtu sirdi, prātu un cieņu vienam pret otru. Tā mēs iemācāmies viens otrā ieklausīties un patiesi sadzirdēt. Cilvēkiem mēdz likties, ka viņiem automātiski jābūt spējai būt attiecībās un izveidot tās lieliskas, un viņi viļas sevī, kad tas nenotiek.
Patiesībā liela daļa no mums nav nekur apguvuši attiecību veidošanas mākslu.
Tikai šobrīd skolās sāk ieviest sociāli emocionālo audzināšanu, kas iekļauj savu un citu cilvēku emociju atpazīšanu. Tad kādēļ mums tas liekas kas tāds, ko mēs automātiski pratīsim? Galvenā īpašība jeb spēja, kura jāattīsta, ir ieinteresētā klausīšanās. Salīdzinājumam varam iztēloties, kā mēs klausāmies tad, ja kādu satiekam pirmo reizi, kā izzinām, jautājam, un kā ir tad, kad cilvēku pazīstam. Mēs pārstājam izzināt. Vērts pieņemt, ka es daudz nezinu, arī tad, ja man liekas, ka cilvēku pazīstu, un turpināt soli pa solītim savu mīļoto cilvēku izzināt.
Gotmana institūta pētnieki, kas vairāk kā 40 gadus pēta attiecības, ir nonākuši pie trīs pamatprincipiem, pie kuriem jāpieturas, ja vēlamies lai attiecības būtu veiksmīgas.
Informācijas par attiecību kopšanu ir daudz. Bet reālas izmaiņas un transformāciju piedzīvojam tikai tad, kad kaut ko no tā, ko esam izlasījuši, ne vien zinām teorētiski, bet patiešām īstenojam. Mums katram ir sava mīlestības valoda. Dr. Gerijs Čepmens ir iedalījis piecas mīlestības valodas: novērtējums, kvalitatīvi kopā pavadīts laiks, darbi, pieskārieni un dāvanas. Ja izzinām, ka manam partnerim ir pilnīgi atšķirīga mīlestības valoda, iespējams, sākumā nāksies sevi piespiest to ieviest ikdienas rutīnā, tāpat kā ar jebkuru jaunu ieradumu.
Bet kā to praktiski realizēt? Ja otrai pusei mīlestības valoda ir apbrīnas un novērtējuma vārdi, svarīgi dzirdēt uzslavu no partnera. Ja partneris nav pieradis savu mīļoto uzslavēt, var uzlikt telefonā atgādinājumu vai līmlapiņas uz darba datora, kas atgādinās, ka partnerim tas ir svarīgi. Savukārt, ja partnera mīlestības valoda ir kopīgi pavadīts laiks, tad kalendārā katru nedēļu atzīmēju laiku, ko pavadīsim kopā. Tieši tāpat ar citām mīlestības valodām - dāvanām, darbiem jeb ikdienas rūpēm un pieskārieniem.
Rakstu par 5 mīlestības valodām lasi šeit: 5 MĪLESTĪBAS VALODAS
Raksta autore: IEVA KRASTIŅA
Foto: GINA PAULSON, VICTORIA PETERSEN
Lasi arī: DAŽI VEIKSMĪGAS LAULĪBAS NOSLĒPUMI