Kuplā, baltā kāzu kleita ir samērā nesena tendence, ja aplūkojam to uz pasaules vēstures fona. Tā tiek uzskatīta par tradicionālo kāzu tērpu tikai pēdējos divus gadsimtus. Protams, cilvēki ir precējušies vienmēr, taču lielākoties laulībās un kāzās līgava nebija tērpta baltā. Kā nonācām pie baltas un kuplas kāzu kleitas, šī tēla, kas ir tik spēcīgs, ka ir neskaitāmi kāzu kleitu dizaineri un kāzu saloni, kas nenogurstoši strādā ar šo siluetu, radot arvien jaunas balto kāzu kleitu tendences un variācijas?
Dažādos laikos un kultūrās pastāvējusi atšķirīga krāsu simbolika, līdz ar to arī kleitu krāsas bijušas dažādas. Tomēr daudzveidīgajā simbolikā saskatāms kas vienojošs - visos laikos tādā vai citādā veidā kleita ir simbolizējusi līgavas pāriešanu jaunā dzīves posmā un statusā, tā bijusi sava veida talismans.
Piemēram, Senajā Romā līgavām bija gari dzelteni plīvuri. Dzeltenā ir liesmu krāsa, un līgavas bija kā lāpas, kas ienes gaismu un siltumu vīra mājās. Taču Senajās Atēnās līgavām bija violetas vai sārtas kleitas, kas saistījās ar meitenes kļūšanu par sievieti. Mūsdienās precamies aizvien vēlāk, tādēļ kāzas lielākoties vairs neuzlūkojam kā šo transformāciju no jaunības briedumā, taču agrāk šāda simbolika pastāvējusi.
Drapēti apģērbi krēmkrāsā un baltā krāsā atspoguļo viktoriāņu priekšstatus par kāzām un nevainību. Tomēr pirms baltā tērpa romantizēšanas tas drīzāk saistījās ar labklājību, jo tikai turīgie varēja atļauties baltus tērpus, tie bija dārgāki un grūtāk kopjami. Taču arī tad pat turīgas līgavas mēdza izvēlēties zelta un zilas krāsas kleitas, jo baltajai kleitai nebija tik spēcīgas asociācijas ar kāzām. Turpretī, ja līgavas ģimene nebija bagāta, īpašu kāzu kleitu nešuva un kāzās vilka labāko kleitu, kura līgavai bija, neskatoties uz tās krāsu.
Austrumos vēl šodien tradicionālā kāzu kleitu krāsa ir sarkanā, tā simbolizē dzīvību, veiksmi un svētkus. Ķīnā kāzu modi ietekmēja valdošās dinastijas, bet Korejā zīda kāzu tērpi bija sarkani, zaļi un dzelteni. Taču Japānā kāzu dienā līgava valkā vairākus dažādu krāsu kimono.
Eiropā tradicionāli kāzu kleita ir baltā krāsā tikai kopš 19. gadsimta vidus, kad karaliene Viktorija apprecēja princi Albertu. Briti romantizēja šī karaliskā pāra attiecības, viņi iemiesoja ideālu, tādēļ jaunas sievietes vēlējās atdarināt karalienes kāzu tērpu. šis tērps radīja atpazīstamo kāzu kleitas siluetu. Tai bija pieguļošs viduklis un apakšsvārki, tā bija darināta no mežģīnēm. Mūsdienās šāds siluets tiek uzskatīts par kāzu kleitu klasiku, lai gan karaliene Viktorija tikai sekoja tā brīža modei un šādas kleitas valkāja arī ikdienā. Varbūt šajā sapnī par karalisko slēpjas kuplās, baltās kleitas fenomens - kāzu diena ir vienīgā reize, kad mūsdienu sieviete var uzvilkt šādu 19. gadsimta stila kleitu.
Lai gan pēc karalienes Viktorijas kāzām baltu kleitu izvēlējās arvien vairāk sieviešu, šī karaliene nebija pirmā, kas precējās baltā kleitā. Iepriekš to 15. gadsimta sākumā bija darījusi angļu princese Filipa savās kāzās ar skandināvu karali Ēriku. Viņa bija tērpusies baltā tunikā, kuras odere bija no sermuliņu un vāveru ādām. 16. gadsimtā Marija Stjuarte tērpās baltā savās kāzās ar topošo Francijas karali, lai gan tobrīd baltā bija Francijas karalieņu sēru krāsa. Arī turpmākos gadsimtos baltā krāsa bija populāra kāzu kleitu krāsa karaliskajās kāzās.
Līdz pat 19. gadsimta neviena sieviete, pat ne karaliskas izcelsmes, neparedzēja, ka kāzu kleitu uzvilks tikai vienu reizi dzīvē. šī doma šķistu absurda pat bagātajiem. Protams, īpašas kāzu kleitas šūšana arī nebija nekas neierasts, taču to šuva ar domu, ka tā tiks vilkta atkārtoti arī citos svētkos. Izrādās, mūsdienās aktuālās videi draudzīgās kāzu kleitas, ko iespējams transformēt un valkāt atkārtoti, nav nemaz tik jauna tendence. Lielākajā daļā vēstures tā bija ierasta un pašsaprotama prakse. Tomēr, ja gribas izdzīvot sapni par romantisko tērpu ar apakšsvārkiem, mūsdienās ir pieejama kāzu kleitas noma.
Viss mainījās pēc industriālās revolūcijas, pateicoties tehnoloģiskajiem uzlabojumiem, fotogrāfijai un ilustrētajiem žurnāliem. Fotogrāfijas un kāzu portreti īpaši popularizēja baltās kāzu kleitas tendenci, jo baltās kleitas izcēlās melnbaltajās un sēpijas fotogrāfijās. Nemainīgi aktuāli ir tas, lai kleitas izskatītos labi fotogrāfijās. Taču, pateicoties krāsainajai fotogrāfijai, vairs nav jādomā tikai par baltā un melnā kontrastu, fotogrāfijās vienlīdz labi atspoguļosies jebkurš tonis. Ja baltā nav tava krāsa un zini, ka to vairs nekad neuzvilksi, ļauj vaļu iztēlei. Arī citu krāsu kleitas var būt tikpat svinīgas un simboliski spēcīgas kā baltā.
Savu īsto kāzu kleitu meklē šeit: KĀZU KLEITAS
Raksta autore: RENĀTE BERGA
Foto: CINZIA BRUSCHINI