Kāzas jau sen vairs nav viens no tiem dzīves notikumiem, kur visam jānotiek pēc kāda konkrēta plāna, tradīcijām, citu cilvēku priekšstatiem. Kāzas ir mīlestības svinēšana, un katrs tās var svinēt tā, kā jūtas vislabāk. Visi kāzu organizatori kā viens saka: pārim jārīko tādas kāzas, kas pašiem sagādās vislielāko prieku. Tādēļ portāls Līgavām.lv piedāvā 5 idejas par to, kā kāzas padarīt mazliet citādākas.
Kurš gan ir teicis, ka īstais brīdis kāzu dejai ir tikai jau vakara svinību laikā? Īstais brīdis var būt arī mirklis, kad nupat esat kļuvuši par vīru un sievu. Kāzu rīkotāja Dagnija Lībane / Sparkling norāda, ka kāzu deja uzreiz pēc ceremonijas var būt gan kā patīkams pārsteigums kāzu viesiem, gan piedzīvojums pašam jaunajam pārim.
“Arī šādu konceptu kāzās var darīt citādāk, un izvēlas pāri, kam patīk ne tikai klasiskas, bet arī dažādas netradicionālas lietas. Šajā gadījumā pirmā deja kalpo kā sava veida kāzu ceremonijas noslēgums, jo tā tiek organizēta vēl pirms viesiem ir iespēja apsveikt jauno pāri.
Protams, ja kāzas notiek baznīcā, tad jāsaprot, kur šāda deja varētu notikt, jo nereti baznīca nebūs piemērotākā vieta. Ja kāzas notiek dzimtsarakstu nodaļā, tad iespējams izdosies sarunāt ar atbildīgajām personām par šādu pavērsienu,” norāda Dagnija.
Runājot par viesu reakciju, ko kāzās var darīt citādāk, lai prognozētu kāzu viesu reakciju un rīkotos operatīvi? Dagnija atklāj, ka pāri visticamāk pietiekami labi pazīst savus kāzu viesus, lai zinātu, kā viņi reaģēs. Tomēr kopumā Dagnija norāda, ka tas ir lielisks brīdis kāzu dejai – pārim ir pievērsta nedalīta viesu uzmanība, neviens nav pārlieku daudz iedzēris, nav aizgājis gulēt, un visi atrodas vienuviet. Runājot vēl par kāzu dejām, ir neskaitāmi daudz variāciju un stilu, kādās tās veidot. Kāzu dejas var tikt iestudētas gan ar jaunā pāra vecākiem, gan bērniem, gan līgavas un līgavaiņa draugiem. Tās var būt dažadu stilu dejas dažādos laika posmos.
Agrāko laiku tradīcijas noteica, ka līgavas pušķa sarūpēšana un arī pasniegšana līgavai tika uzticēta līgavainim, kas norāda to, ka kāzās var darīt citādāk, kā tas būtu ierasts. Tomēr laikmetā, kad līgavām pašām gribas sarūpēt savu pušķi, šī tradīcija vairs nav tik aktuāla. Līgavas pušķi var nest pati līgava vai tas viņu var sagaidīt jau paša līgavaiņa rokās pie altāra.
Galu galā līgavas pušķi var uzticēt arī kādam ģimenes loceklim vai pat ģimenes mīlulim – sunim (mājdzīvniekam var uzticēt dažādas lomas). Dagnija Lībane stāsta, ka viņas pieredzē ir arī gadījums, kad līgavainis bija sarūpējis divus dažādus pušķa variantus – vienu tādu, kas vairāk patika viņam, otru, kas pēc viņa domām varētu vairāk patikt viņa topošajai sievai.
Līgava tad no abiem pušķiem izvēlējās sev tīkamāko.
Neapšaubāmi, ne visi cilvēki jūtas komfortabli, publiski uzstājoties. Dažus baida, ka viņi varētu, ko sajaukt, dažiem nepatīk pārlieku emocionālas uzrunas. Kāzas ir laiks, kad no tostu un uzrunu teikšanas diezin vai izdosies izvairīties, tādēļ kādēļ gan tradicionālo tostu vietā neizdomāt, ko daudz interesantāku?
Kurš gan teicis, ka kāzās jādāvina vien medus burciņas un pašu gatavots ievārījums? Tās, protams, ir lieliskas dāvanas, bet būsim atklāti – kāzu burzmā nereti viesi tās atstāj tieši turpat, kur saņēmuši – uz galda. Alternatīva ideja dāvanai viesiem ir kaut kas tūlītēji izmantojams, piemēram, īslaicīgie tetovējumi ar jaunā pāra fotogrāfiju uz tiem. Sanāks gan atraktīvas kāzu bildes, gan garantēti smiekli visa vakara garumā.
Mičošana reiz ir viena no tām tradīcijām, kas pēdējos gados daudz transformējusies. No pilnīgi tradicionālas mičošanas ar sēdēšanu klēpī vecākiem un aubes uzvilkšanu līdz netradicionālām un simboliskām darbībām, tai skaitā, uguņošanu, līgavas un līgavaiņa romantisku divvientulību kādā speciāli viņiem sagatavotā un izdekorētā vietā, pazīstamu mūziķu uzstāšanos ar jaunā pāra mīļāko dziesmu un vēl un vēl. Variāciju šai kāzu daļai netrūkst, galvenais atrast to, kas pašam pārim šķistu atbilstošākais.
“Mans ieteikums jebkuram pārim savā kāzu dienā būtu – vienkārši atslābt. Tas nozīmē – netaisīt teātri no šī visa notikuma. Pārim ir jāizdomā, ko viņi vēlas kāzās darīt un kā tajās vēlas justies, un to ceļu arī iet, mazāk klausoties citu cilvēku viedokļos. Cilvēkiem jābeidz darīt tā, kā ir pieņemts vai tā, kā dara apkārtējie,” iesaka kāzu organizatore Dagnija Lībane.
Raksta autore: LIENE PĀLĒNA
Foto: MIKS ŠĒLS, ELĪNA UPMANE, EMĪLIJA BOGDĀNOVA, HOLDME PHOTOGRAPHY, ANDRIS SPROĢIS, BAZALY PHOTOGRAPHY, EINĀRS FREIMANIS, GINTS FREIMANIS