Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Fotogrāfes Irinas Maskaļenko uzņemtās fotogrāfijas var atpazīt pēc mīlestības un siltuma, ko tās izstaro.Gan ģimeņu, gan bērnu fotosesijās viņa izkopusi īpašu pieeju un estētiku, ko raksturo dabiskums un dzīvīgums. Kā stāsta pati fotogrāfe: “Man nobildēt nozīmē daudz vairāk nekā vienkārši nospiest pogu fotoaparātā, tas ir kā izaicinājums, stāsta veidošana, priekšnesums - viss kopā.

MenuIrina Maskaļenko

Man ir svarīgi, lai, skatoties uz manis veidotām bildēm, cilvēkam rodas pārdomas, lai fotogrāfijas iemiesotu harmoniju, gaismu, skaistumu. Man patīk strādāt ar dabīgo gaismu, jo tā visefektīvāk rada atmosfēru un ir vistuvāk tam, ko redzam dzīvē, apkārt mums.”

Bērnu iedvesmotas fotogrāfijas

Irina Maskaļenko fotografē cilvēkus, veic ģimenes fotosesijas, viņai ir pieredze arī kāzu fotografēšanā, bet pēc kļūšanas par māmiņu otro reizi viņa cieši pievērsās bērnu un bērnu produktu foto. Tas bija lielisks veids, kā apvienot darbu un iespēju pavadīt vairāk tik svarīgā laika kopā ar bērniem. Viņa veic estētiskas bērnu fotosesijas pašiem mazākajiem, no dzimšanas līdz četru gadu vecumam.

Savas izkoptās stilistikas dēļ viņu uzrunā arī bērnu preču dizaina, koka rotaļlietu un ekoloģisku izstrādājumu zīmoli, viņa ar prieku sadarbojas ar šādiem zīmoliem un īsteno reklāmas fotosesijas. Fotogrāfe skaidro: “Bildējot bērnu preces, mēģinu izveidot katram produktam piemērotu harmonisko atmosfēru, lai palīdzētu zīmola attīstībai, piemeklēju mazas modeles, bērnus, kuri doto produktu izmanto un spēlējas ar to, lai es varu noķert skaistus un dzīvus mirkļus.”

Foto: IRINA MASKAĻENKO

Runājot par savu fotogrāfiju īpašo raksturu, Irina Maskaļenko atzīst, ka bērni vecākiem bieži vien ir vērtīgākie skolotāji un viņas fotogrāfiju stilistiku lielā mērā ietekmējušas meitas. Viņa agrāk bērnus fotografējusi šikos un aristokrātiskos tērpos, viss bijis spoži un mirdzoši, jo pirmajai meitai patika vilkt krāšņas kleitas.

Pēc otrās meitas piedzimšanas mainījās Irinas pieeja un gaume, jo meita daudz labprātāk vilka brīvākus un ērtākus tērpus, nevis princešu stila kleitas. Pirmos dabīgā lina tērpus no zīmola IK Happy Anna, ar kuru nu jau izveidojusies pastāvīga sadarbība, viņa iegādājusies tieši savai mazākajai meitai. Līdz ar pirmo pirkumu auga mīlestība pret lina apģērbiem, tā jau ir izaugusi veselā kolekcijā, kura tagad tiek aktīvi izmantota bērnu fotosesijās.

Foto: IRINA MASKAĻENKO

Dabiskums ne tikai fotogrāfiju stilistikā, bet arī dzīvesveidā

Irinai Maskaļenko patīk bērnu un ģimeņu fotosesiju vides noformējumā izmantot dabiskus materiālus un tekstūras, viņas fotogrāfijas ieturētas dabas krāsās un pasteļtoņos. Viņu uzrunā skandināvu stils, savā fotostudijā Irina pati un dažreiz ar dekoratoru palīdzību veido fotosesijām piemērotu interjera noformējumu. Dabiskā krāsu gamma neaprobežojas tikai ar bēšajiem toņiem, patiesībā dabā ir daudz gaišu, siltu un dzīvespriecīgu nokrāsu.

Foto: IRINA MASKAĻENKO

Fotogrāfe Irina Maskaļenko ciena vecus priekšmetus un izmanto tos fotosesijās, kas fotogrāfijām piešķir vieglu retro noskaņu. Priekšmetiem ar vēsturi piemīt īpašs šarms un tie ar savām dažādajām faktūrām rada fotogrāfijās dziļumu un daudzveidību. Turklāt šādi, kā fotosesijas vides dekorācijas, tie iegūst jaunu dzīvi, piemēram, var restaurēt vecas mēbeles - galdus, krēslus.

Dabīgo materiālu tērpus un dabā sastopamo krāsu paleti Irina Maskaļenko izmanto ne tikai tādēļ, ka tā izskatās harmoniski un skaisti, bet arī tādēļ, ka ekoloģisks skatījums atbilst viņas ģimenes dzīvesstilam. Dabisku produktu lietošana un dabisku materiālu izmantošana apkārtējā telpā nāk cilvēkam par labu ne tikai ikdienā, bet arī fotosesijā šādā harmoniskā un neuzbāzīgā vidē ir daudz vieglāk atvērties un notvert cilvēku dabiskā starojumā.

Foto: IRINA MASKAĻENKO

Bērnu fotosesijas dabīgā lina tērpos

Kā jau minēts, Irina Maskaļenko kā vienu no opcijām piedāvā bērnu fotosesijām izvēlēties IK Happy Anna apģērbus, kurus var uzlaikot un izvēlēties viņas studijā. Tādējādi māmiņām nav jāuztraucas par bērnu apģērbu fotosesijā, tas nav jāved līdzi vai jāpērk, ja gribas uz fotosesiju īpaši saposties. Aktuāli tas ir arī tad, ja ģimene ieradusies no ārzemēm - vest līdzi vairākus tērpus fotosesijai nav ērti. Starp citu, tieši klienti no ārzemēm īpaši novērtē lina tērpus to dabiskuma dēļ. Lina apģērbi ir ļoti piemērota izvēle bērnu fotosesijām, jo tie fotogrāfijās nenovērš uzmanību no bērniem. Tie netraucē bērnam kustēties un ir iespējams uzņemt dzīvīgas bildes, kurās bērns atrodas kustībā. Turklāt lins ir ļoti skaists un ādai patīkams materiāls.

Foto: IRINA MASKAĻENKO

Pastāv nepareizs stereotips, ka lins ir senlaicīgs un pat ikdienišķs. Aizvien vairāk atpazīstamu modes zīmolu izmanto linu savās kolekcijās. Lina vasaras apģērbi var būt arī svinīgi un smalki. Aplūkojot IK Happy Anna bērnu tērpus, redzams, ka no lina var darināt arī svētku kleitiņas, kas, starp citu, ir ideāls variants bērniem kāzās, turklāt tās pieejamas visdažādākajās nokrāsās.

Runājot par svētku tērpiem, Irina Maskaļenko stāsta, ka nereti svētkos un fotosesijās māmiņas saģērbj meitas krāšņās un mirdzošās tilla un citu audumu kleitiņās, nepadomājot par to, vai bērns tajās jutīsies komfortabli. Visbiežāk kāzās bērni niķojas, jo spožajās princešu kleitās ir karsti, tās nav patīkamas ādai un ierobežo bērna kustības, jo šūtas no sintētiskiem audumiem. Turpretī lina bērnu svētku tērpi ir ērti, elpojoši un ne mazāk krāšņi.

Foto: IRINA MASKAĻENKO

Bērnu fotosesijas norise

Irinai Maskaļenko ir sava bērnu foto studija Latgalē, taču viņa labprāt fotografē arī dabā. Viņa pēc pieredzes stāsta, ka studijā fotosesija parasti nenorit ilgāk par stundu, garākas sesijas bērniem būtu par nogurdinošu. Pirms fotosesijas vajadzētu parūpēties par to, lai bērns ir izgulējies un paēdis. Lina tērpi un attiecīgie aksesuāri fotosesijai ir pieejami Irinas studijā, bet vecāki varētu iepriekš parūpēties par bērna matu sakārtojumu, ņemot vērā, ka šāda stila fotosesijās bērniem būtu vēlams maksimāls dabiskums.

Stāstot par to, kā notvert bērnus fotogrāfijās, viņa saka, ka ļoti palīdz, ja vecāki prot mierīgi ar bērniem visu sarunāt. Protams, jāparūpējas par bērnu labsajūtu, nedrīkst aizmirst paņemt līdzi kādu veselīgu dzērienu un uzkodas, bet pavisam maziņajiem pudelīti, lai iedotu bērnam, ja viņš sagurst. Tāpat var padomāt par kādu dāvaniņu bērnam pēc fotosesijas.

Foto: IRINA MASKAĻENKO

Ja tomēr bērns izrāda neapmierinātību, Irina neiesaka to risināt ar multfilmu uzlikšanu telefonā, lai bērnu mierinātu. Viņa stāsta, ka tā tiek pazaudēts kontakts ar bērnu, kas viņai kā fotogrāfei ir ļoti svarīgs. Viņa fotosesijas laikā sarunājas ar bērnu, pārvērš to stāstā vai spēlē, kas ieinteresē bērnu un notur uzmanību. Spēlējoties bērns atslābinās un izdodas dzīvas bildes, kurās bērns notverts kustībā.

Klienti Irinai Maskaļenko bieži saka, ka viņas fotogrāfijas ir siltas un mīļas. Tas izdodas, jo Irina savām fotosesijām rada dabisku vidi, brīvu atmosfēru un ar patiesu sirsnību pievēršas bērniem. Fotogrāfe pamudina: “Bērni izaug ātri, tādēļ ir svarīgi iemūžināt momentus, kamēr bērni aug un ir tik mazi un mīļi. Kā arī, novērtējiet dabisko skaistumu, lai jūsu bērni aug dabai tuvi un brīvi.”

Foto: IRINA MASKAĻENKO

Raksta autore: Renāte Berga

Stāsta: fotogrāfe Irina Maskaļenko

Citi Raksti